Ha már tegnap Svédországban jártunk, ma maradunk a környéken, egészen pontosan Finnországban és szétnézünk kicsit, mi hogyan is működik. Kalauzunk Lore, aki rengeteg hasznos információval szolgál mindazoknak, akik azt vették a fejükbe, hogy ebben az északi országban szeretnének élni.
„A hasznos tudnivalókat szeretném összegezni Finnországról, amihez azonban szükséges némi háttér információ, így világossá válhat, hogy az itt leírtak milyen élethelyzetből fakadnak.
0. lépés
Az én helyzetem könnyebb szerintem, mint általában a határátlépőké. A válság előtti „boldog békeidők" csúcsán, 2008 nyarán határoztam el, hogy külföldön élek majd. Tisztán anyagi megfontolások és szakmai megbecsültség iránti vágy hajtott. Mérnökként dolgozom, így helyzetem egyszerű volt (unalmas mérnök sztori, kávé legyen kéznél).
A kezdeti lépés a finn nagykövetség felkeresése volt. Egy kiadványt találtam a követségen Business in Finland címmel. Ebben rengeteg finn cég volt felsorolva iparáganként válogatva. Kinéztem a profilomba vágó olyan cégeket, amelyek az elmúlt években nettó profitot termeltek és elküldtem az önéletrajzomat. Két hét múlva már az interjúra mentem.
(Igen, mindez a válság előtt, de ugyanez ma is működik, csak az időtávok nőttek, mivel sok cég fejlődik erőteljesen manapság is. Nem beszélve arról, hogy a nagy leépítések után most próbálják munkaerejüket pótolni.)
Mivel minden ország követségének feladata a kétoldalú gazdasági kapcsolatok erősítése ezért feltételezem, más országok képviseletein hasonló kiadványok elérhetőek.
-1. lépés
Természetesen a balfasz lapot rögtön a pakliba kevertem, mert rossz HR-osztálynak küldtem az önéletrajzomat, így Finnország helyett a hollandoknál kötöttem ki, de a válság végül (cégen belül 2010-ben) csak átsodort Finnországba.
Jó volt Hollandia, de most Finnország van terítéken...
Evidenciák: nyelvtudás és munkalehetőség (megalapozott ígérete) nélkül én nem indulnék... sehová, erről ennyit.
Ha van legalább 5-10 felvételi elbeszélgetés egyeztetve, akkor már érdemes megkockáztatni a kiutazást, mivel ha felvesznek, valószínű fizetik az felvételi elbeszélgetés költségeit (kiutazás, hotel) de külön ezt kérni nekem nem lenne pofám. (Itt és az alábbiakban értelmiségi állásokról beszélek, tudom, tudom... burzsoá kutyaütő vagyok)
Ha megvan a munkaszerződésed
Árak:
vidéken 400-500 EUR/hó 32-40 m2 (víz és áram nincs benne, melegvíz, fűtés igen. Bérházakban általában a pincehelyiségben van mosógép 3-4 EUR alkalmanként.)
Helsinki/Espoo régió bérleti árak: 500EUR (lepukkant- 24m2) –> csillagos ég. Én személy szerint nem tudok társbérletről, mint Angliában, itt csak a diákok élnek „kényszerközösségben'' tudomásom szerint. Szóval önálló lakás az irány.
Itt sok esetben elvárják, hogy legyen lakásbiztosításod a bérleményedre (50-70EUR/év), valamint elemes füstérzékelő felszerelését is kötelezővé teszik, ha ilyen nincs a lakásban (25EUR). Vannak cégek, amelyek az albérlet keresésében segíthetnek.
Van lakás?
Akkor irány a helyi önkormányzati hivatal (Maistraatit): lakcímbejelentés és bevándorlás bejelentése, (nyomtatvány alant) illetve személyi azonosító szám (HENKILÖTUNNUS) igénylése. Ez néhány napom belül nekem meg is jött.
Itt minden hivatal egy azonosítóval azonosít, de nemcsak a hivatalok lakásbérlésnél is szükséges lehet így az első és második lépés felcserélődhet. (Ezt hogyan? A cég, ahol dolgozol, segíthet a kezdeti lépésekben)
Ha a későbbiekben az országon belül lakcímet váltasz, akkor a posta maximum egy évig továbbküldi azokat a küldeményeket, amelyek a régi címedre érkeznek. (kb. 24EUR)
Rendőrségi regisztráció
Útlevél, fénykép és némi pénz kell hozzá. Érdemes személyi igazolványt is csináltatni (40EUR körüli összegre emlékszem, azért előnyös, mert online állami szolgáltatásokhoz úgy könnyű hozzáférni, ha ez a személyi regisztrálva van a bankodnál, mivel az állam az online bankszámla hozzáféréseddel is tud azonosítani, ha ennek így nincs is értelme, elhiheted, így működik).
A rendőrségi ügyintézéshez időpontot kell foglalni (online) ezt most nem találtam meg. Kicsit trükkös, mert én anno, csak finnül találtam meg (most még úgy sem). Külön hivatala van az idegenrendészetnek és külön a belföldi személyeknek, erre érdemes figyelni az foglalásnál.
Irány a Kela!
Amint az önkormányzattól megjött az azonosító (HENKILÖTUNNUS) akkor irány a Kela (kela.fi) ez a helyi OEP. Egy kártyát adnak, amely a TB kártya helyi megfelelője (kiküldését nem sietik el). Ezzel menj a Kelához!
Kell majd európai egészségbiztosítási kártya is (EHIC), főleg ha haza is akarsz menni. Otthon érdemes jelenteni, hogy külföldön dolgozol akkor az APEH (NAV) nem hajkurász majd.
Bejelentő lap és tájékoztató a külföldön biztosítással rendelkező személyek számára (bejelentő lap és tájékoztató).
Én minden dokumentumot hordoztam minden hivatalba.
Az E104 dokumentumot nem állítják ki, így az otthoni TB-kártya mindenképp érvénytelen lesz, ha itt leszel biztosított. (Az EU országai eltérően értelmezik a kettős lakóhely fogalmát, így a különböző igazolások kiadási hajlandósága országonként változik!)
Adóhivatal (verotoimisto)
Itt nincs lehetőség trükközni. Ha 100e EUR vagy azt meghaladó az éves bruttó béred, akkor az adott évben megjelenik a helyi újságban mennyi adót fizettél. Rám ez nem vonatkozik én csak hallottam!
Adóbevallást, ha alkalmazott vagy, nem kell kitöltened. Megcsinálja az adóhivatal és elküldi neked. Csak akkor kell bevallást küldeni, ha vitatod az adóhivatal számítását. Minden évben (alkalmazottként) az adóhivataltól kapott tax card-ot kell odaadnod a munkáltatódnak, ennek alapján kerül a személyi jövedelemadó-előleg levonásra a havi bérből.
Adóeltitkolással nem érdemes próbálkozni úgy sem, hogy vélelmezzük a két ország közötti információcsere hiányát.
Bankszámla
Útlevéllel és a lakásbérleti szerződéssel már nyitható számla. Én annak idején elég jól utánanéztem és akkor a Nordea volt a legjobb, ez a bank hajlandó kommunikálni angolul is a többi nem igazán.
Társadalombiztosítás
Ha sokat dolgozik valaki Európában úgy, hogy Finnországból delegálják, akkor szükség lehet E101 nyomtatványra, amely igazolja a társadalombiztosítási jogviszony meglétét. Ezt a munkáltató igényelheti.
Ha sokat dolgozol az országon belül, főleg üzemekben akkor szükséges lehet a balesetvédelmi oktatást igazoló kártya. A kártya megléte feltétele lehet az alkalmazásnak is. 100EUR egy napos oktatás (angol nyelven is elérhető).
A cégek általában fizetik a képzés árát. 5 évig érvényes. Különböző más oktatást igazoló kártyák is vannak hasonló képzési költséggel, például hegesztőknek.
Bérek
A mérnöki bérekről tudok nyilatkozni ez 3500-4500 EUR/hó bruttó a tapasztalattól beosztástól függően.
Extrák: (nagyon szóródhat, cég specifikus) nyaraláspénz, prémium (üzleti évben elért nyereség és az egyéni munkád függvényében, leírt szabályok alapján, nálunk az éves alapfizetés maximum 20% -a lehet prémium), egyéni részvényprogram, mobiltelefon használat magáncélra (lásd bővebben az adórésznél) és lehet olyan is, persze amiről nem is tudok.
Ha sokat vagy kiküldetésben Finnországból, akkor érdemes még tudni, hogy a napidíj adómentes és a kiküldetés célországától függően 65EUR/nap körül szóródik.
Szabadság
3x nap, van lehetőséged 3 hetes nyári és hét napos téli szabadságra általában. Figyelem, itt a szombatot is levonják, (mint szabadnapot) ha heteket vagy szabadságon! Túlórát fizetik, de beosztástól is függ. Irodai dolgozóként lehetséges, hogy korlátozva van, ha utazol... bármennyi mehet. Szokásos kérdés: lecsúsztatod vagy kifizessük?
Adó
Nos, az nem kevés, az alábbi példával illusztrálva. Személyi jövedelemadó alapkulcs: 28.8%~30% ez az alapfizetésre vonatkozik, ha azt átléped, jön valami büntető 4x%. Plusz még nyugdíjbiztosítás, munkanélküliségre vonatkozó biztosítás stb.
Szakszervezetek erősek, inflációkövető béremelés szerintem elég könnyen megy, szólni sem kell. (A szakszervezetek szólnak a munkáltatóknak - tavaly emiatt volt is sztrájk.)
Adózási példa
4000EUR bruttó havi bér
Mobiltelefon használat (ún. fringe benefit vagy béren kívüli juttatás) 20EUR
Személyi jövedelemadó előleg: (30% jó közelítés): -1200EUR
Nyugdíjjárulék: (5.15% - különböző mértékű, a várható életkorral kompenzálva) -206EUR
Munkavállalói járulék: (0,6%, unemployment insurance contribution): -24EUR
Nettó bér: 2570EUR
Nyelv, ország, árak
Én angolul beszélek, ez elég és nem várják el, hogy beszéld a suomit. Korrekt, skandináv ország kicsi társadalmi különbségekkel, működő intézmények, szolgáltatások, hideg és sötétség télen. Világosság és nem annyira meleg nyáron. Sötétítőfüggönyt hozzatok, ha nyáron is maradni akartok!!!!!!!!!!!!
Skandináv árszínvonal, minden drága, de a fizetések mellett nem vészes. Autót nem tartok fenn, így ilyen jellegű adókról fogalmam sincsen.
A fent említett lépesek a következő kártyákban manifesztálódnak:
Az országról szóló élménybeszámolót szándékosan mellőztem, talán egy másik posztban."
Az utolsó 100 komment: