A külföldre költözés nem fekete és/vagy fehér dolog, ugyanúgy vannak előnyei, mint hátrányai, ráadásul ezek nem is feltétlenül válnak el egymástól élesen. Ezért is érdekes az alábbi (kétszer tízes) lista, amit a német clmama állított össze, és amivel persze lehet vitatkozni, de kiindulópontnak nem rossz.
Nyelvtudás
A nyelvismeret nem csak azért fontos, hogy az ember egynél több nyelvet beszéljen, hanem azért is, mert ez segít kommunikálni az élet minden területén mindenféle emberrel. Úgy gondolom, az írás, a szavak megválasztása terén is erősen hatottak rám a külföldön tapasztaltak. A német az anyanyelvem, aztán jött a portugál, majd az angol.
Függetlenség
Az egyetlen ember, akiben mindig megbízhattam, hogy mindig segít a külföldre költözés néha nem könnyű folyamatában, az (a szüleimen kívül) én magam voltam. Azt, amilyen erős és kitartó vagyok ma a problémák megoldása terén, ennek tulajdonítom.
Empátia
A harmadik világban is éltem, és a szegénység egészen szélsőséges megnyilvánulásait is láttam. Hálás vagyok azért az érzékenységért, amit érzek, amikor nehézségekkel küzdő, vagy igazságtalanul bántott embereket látok magam körül. Ezért is dolgozom önkéntesként a szabadidőmben.
Rugalmasság
Úgy gondolom, azért vagyok képes alkalmazkodni az új helyzetekhez, mert már egészen fiatalon külföldre költöztem. Nem közelítek mereven egy-egy új helyzethez, és hajlandó vagyok bármire, hogy elvégezzek egy adott feladatot. Nincs olyan munka, amit ne becsülnék.
Joie-de-vivre
Külföldön élve sikerült elsajátítanom egy olyan nyitott életszemléletet, amivel a lehetőségeket most is megközelítem. Egy barátom csak az „igen-lánynak” hív, mert mindig hajlandó vagyok valami új és más kipróbálására. Szóval az életöröm fontos.
Nyitott gondolkodás
Lehet, hogy egyesek szerint ez inkább a vélemény hiánya, vagy határozatlanság, de én őszintén mindig próbálom több perspektívából szemlélni a dolgokat. Nagyon figyelek mások ötleteire és véleményére, és könnyen meg lehet győzni arról, hogy támogassam más nézőpontját.
Alkalmazkodókészség
Amikor új helyzetbe kerülök, képes vagyok megtalálni a közös hangot a körülöttem lévő emberekkel, képes vagyok változtatni magamon, hogy passzoljak a helyzetbe.
Problémamegoldás
Büszke vagyok arra, hogy nagyon kevés rendelkezésre álló eszközzel is képes vagyok problémákat megoldani. Ez nagyrészt annak a kritikus és elemző gondolkodásnak köszönhető, amit már egészen korán el kellett sajátítanom, ha túl akartam élni egy olyan környezetben, ahol vagy senki sem ismertem, vagy nem beszéltem az adott ország nyelvét.
Kreativitás
Bár azon lehet vitatkozni, hogy eleve kreatívnak születünk-e vagy sem, én abban hiszek, hogy ha az ember rendszeresen ki van téve különböző szemléleteknek, embereknek, helyeknek, az hatással van a személyiségére. Ami engem illet, én biztosan ennek köszönhetek rengeteg dolgot az életemben.
A változás jó
Rugalmasan állok a szükséges változásokhoz, és szerintem ott is lehetőséget látok, ahol mások problémát.
A hátrányok
Magány
A külföldre költözés néha nagyon súlyos magánnyal jár, ami bénító lehet az új barátságok kialakításában, egyáltalán egy másfajta életvitel elsajátításában. Nehéz együtt érző embereket találni, és sokszor érzi az ember félreértettnek vagy meg nem értettnek magát.
Befogadás
Amikor először költöztem az Egyesült Államokba, egy kisvárosban éltem, ahol addig nem láttak még külföldi diákot. Nagyon szerettem volna hasonló háttérrel rendelkező emberekkel találkozni és ismerkedni, de gyorsan kiderült, hogy egyedül vagyok. Az oda nem tartozás érzése nagyon nehéz volt, különösen egy, a beilleszkedésre nagyon vágyó tinédzsernek.
Újrakezdés
A csomagolás és egy új hely otthonná varázslása nagyon fárasztó és elszigeteltséget jelentő érzés is lehet. Ráadásul ez egy kétoldalú dolog. Anyámnak egyszer azt mondta egy barátja, hogy ő soha többet nem hajlandó olyasvalakivel barátkozni, aki nagy valószínűséggel elköltözik. Az ilyen barátságokba feccölt idő és erőfeszítés ugyanis nem éri meg annak, aki nincs hozzászokva az újrakezdésekhez.
A gyökerek
Gyökerek, milyen gyökerek? Én úgy gondolom, nekem semmilyen sincs (bár tisztában vagyok vele, hogy túlzok), különösen a férjemhez képest, aki gyakorlatilag ugyanabban a kisvárosban nőtt fel és élte az egész életét. Még mindig vannak az óvodában megismert barátai, ami számomra teljesen idegen dolog. Kicsit talán irigy is vagyok, amióta rájöttem a hosszú barátságok szépségére.
Távollét
Nyilván amikor az ember külföldre költözik, az elszakítja a családjától és a barátaitól, és nagyon nehéz mély kapcsolatokat fenntartani, amikor az élet folyamatosan eltávolít titeket.
A hozzád egykor közel álló emberek kezdenek eltűnni, mert már nem kapcsolódnak az életemhez, és ez persze fordítva is igaz. Az olyan sztorik, mint egy perui karácsony, süket fülekre találnak, csak tudnám, miért.
Semmi sem tart örökké
Ez a külföldi élet egyszerre pozitív és negatív következménye. Amikor a dolgok jól mennek, akkor nyilván azt szeretnénk, ha örökké tartanának. Amikor baj van, akkor az ember megnyugvást talál abban, hogy első kézből tudja, a nehézségek is elmúlnak. A trükk a kitartás, akkor is, amikor az ember első reakciója a menekülés lenne.
Félelem az elkötelezettségtől
Olyan, mint egy önbeteljesítő prófécia, amikor az ember rájön: az, hogy egészen fiatal kortól élt már többször is külföldön, hatással van arra, ahogyan az emberi kapcsolatokhoz közelít. Lehet önvédelem is, mert semmi sem rosszabb, mint búcsút mondani egy jó barátnak.
Az önazonosság kérdése
Nehéz pár szóban meghatároznia önmagát az embernek, hiszen rengeteg arca van, az értékek is nagyban függnek a körülményektől, és a körülöttünk lévő emberektől, ami egy fárasztó, soha véget nem érő érzelmi folyamat.
Elégedetlenség a status quóval
Ha több országban is éltél már, akkor nagyon nehéz valamelyiket az otthonodnak hívni. Azt veszem észre magamon, hogy állandóan a változást keresem. Mióta megtelepedtünk egy helyen, azon kaptam magam, hogy állandóan újrarendezem a házat, ami konfliktust okozhat olyanokkal, akik viszont az állandóságra vágynak (mint például a férjem).
Idővesztegetés
A távoli utazások rengeteg időt vesznek igénybe és ez több szempontból is igaz. Például mivel a tanévek és a követelmények nem estek egybe, Amerikában például meg kellett ismételnem a 9. évfolyam felét. Végül az angol nyelv maradt az egyetlen (ideiglenes) akadály, de annak, hogy idősebb voltam a legtöbb osztálytársamnál, elég érdekes hatása volt.
Ti mit tapasztaltatok ezek közül, mivel értetek egyet és mivel nem?
HÍRMONDÓ
Munkák Belgiumtól Abu Dzabiig
Egyszerre leszünk Magyarországhoz nagyon közel és onnan nagyon távol a mai külföldi munkákat soroló válogatásunkban, hiszen ugyanúgy lesz itt munkalehetőség Prágában és Belgiumban, mint mondjuk az Egyesült Arab Emirátusokban.
Tej, vaj, tojás – Magyarországon vagy külföldön olcsóbb?
Régi, évek óta húzódó vitatéma, hogy egyes nyugati országokban, vagy Magyarországon olcsóbbak az alapvető élelmiszerek. Az összevetés rendkívül nehéz, hiszen nagyon sok tényező befolyásolja, ehhez mérten érdemes (inkább érdekességként) kezelni az ebben a cikkben leírtakat is.
Már a Fidesz -jelölteknek is az elvándorlás miatt panaszkodnak
Javában készülnek a pártok az áprilisi parlamenti választásra. A Fidesz jelöltjei is kampányolnak, ám érdekes problémával szembesültek: nem nagyon tudnak mit mondani azoknak, akik a gyermekeik, unokáik elvándorlását kérik számon.
Két perc alatt lerendezték a Brexit legfontosabb kérdését
Az Európai Unió tagállamainak (az Egyesült Királyságot kivéve, természetesen) szakminiszterei elfogadták a tárgyalási irányelveket, és meghatározták, mi az a legutolsó időpont, ameddig le kell zárni a Brexitet követő esetleges átmeneti időszakot.
(Fotó: pixabay.com/Free-Photos)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek