Mennyire változtatták meg az elmúlt évek terrortámadásai a gondolkodásunkat? Gyanakvóbbak lettünk? Másképp nézünk egymásra? Egyebek mellett ezek a kérdések is felmerülnek az eheti blogajánlóban. Emellett bukunk motorral és párhuzamos ügyintézésbe bonyolódunk Magyarországon és Franciaországban.
(Fotó: pixabay.com/geralt)
A világ megváltozott az elmúlt években, és ezzel meg kell tanulnunk együtt élni – írta a SvájciS(CH)apka blog, most éppenséggel egy spanyolországi út kapcsán.
„Nem tudom, hogy ki hogyan van vele, de az elmúlt évek terrortámadásai sokak gondolkodását megváltoztatták.
Bár jóval kisebb az esélye, hogy Magyarországon vagy Svájcban terrortámadás történhet, mint egy balesetnek, vagy hogy fejünkre esik egy cserép, az utazások tervezése során többek fejében megfordul, hogy biztonságos helyen töltse a szabadságát.
Ez azért régebben nem így volt. A világ megváltozott és sajnos meg kell tanulni ezzel együtt élni. :(
Bevallom én is abba a csoportba tartozom, akinek azért megfordul a fejében egy-egy utazás tervezésénél, hogy az a lehető legbiztonságosabb legyen. Így aztán a bakancslistámon lévő helyek közül is van, ami még várat magára.
Nemrégiben Alicantéba utaztam és a „heringelésnél” (amikor az útlevél és jegyellenőrzés után egymás nyakába lihegve vársz, hogy felszállhass a gépre) látom, hogy az előttem álló manus útlevele arabul íródott.
Útitársam is a fejével odabökött. Én voltam közelebb, sikerült az angol szöveget is kibetűzni. Líbiai útlevél volt. Bár nem volt ráírva, hogy terrorista lenne, én azért jól megnéztem.
A repülőn is pont előttem ült, szemmel tartottam. Nem mintha bármit is tudtam volna tenni, ha rossz szándékkal szállt volna fel. :)
Persze, nem volt semmi gond, az ő legnagyobb problémája az volt, hogy egy normális szelfit készítsen magáról.”
A teljes posztot némi plusz érdekességgel kiegészítve itt találjátok.
Egy bukás története
Ha már a félelemmel kezdtük, a motorozás tipikusan az az életforma (mert az, nem igaz?), ami vagy beszippantja az embert, vagy soha nem leszel képes megérteni, miért ül fel valaki egy kétkerekű járgányra. Nos, Pappito motorozik, és sajnos most őt is utolérte a motorosok réme: a baleset.
„Kábé hat évvel ezelőtt tettem szert a kék motoromra, és azóta is azzal járok dolgozni, esőben, hóban és úgy nagyjából hatvanezer kilométert mutatott benne a számláló, amikor múlt pénteken kora reggel, munkába menet felborított egy furgon. Neki összekarcolódott a furgonja, én meg leheveredtem a szembesávban pihenni egy kicsit.
Abban nincs semmi újdonság, hogy a népek nem használják a nyüves tükreiket és úgy nagy általánosságban szarnak a körülöttük közlekedőkre, de az ellenfél jóember sikeresen megoldotta a sávváltást álló helyzetből, amikor már pont mellette voltam.
A jó oldala a kalandnak, hogy ő éppen elindult én meg éppen lassítottam, mert pirosat mutatott a lámpás előttünk, szóval minden igen lassan és megfontoltan (nem) történt, részben ez az oka, hogy megúsztam komolyabb sérülések nélkül.
A másik ok, hogy alapból beszari vagyok és ezért mindenféle rendes motyókban motorozom, rendes motoroscsizmában, ami múlt pénteken megvédte a lábamat és a motorosdzsekik hitványka puha protektorainál sokkal jobban működő, kemény protektoros mellényben, amilyen a crossmocisok hordanak.
Úgyhogy ne legyetek hülyék, és hordjatok mindenféle rendes védőfelszerelést motorozáshoz. Akkor is, ha csak elugrotok ebédért vagy a közelbe valamiért.”
Ebben én is maximálisan igazat adok Pappitónak, szóval ha már itt a motorosszezon, akkor csak ésszel! A teljes posztot és még jó pár képet itt találjátok.
Hajmeresztő ügyintézés magyar és francia módra
Ezúttal a Fromázs blog szerzője tapasztalta meg, milyen kihívásokat is jelent az ügyintézés Franciaországban és Magyarországon. Mit mondjak, egyik ország sem maga a Kánaán ilyen szempontból…
„Az a valóban kiborítóan időigényes és időrabló tevékenység, amit mostanában űztem, az igazából a magyar (és francia) társadalombiztosítási adminisztráció volt.
Az a helyzet ugyanis, hogy két EU-s tagállamban tilos egyszerre társadalombiztosítással rendelkezni, az egyiket le kell mondani. Én nagyon törvénytisztelő és szabálykövető kis állampolgár vagyok, ezért ebből sok bajom is szokott származni.
Komolyan mondom, időnként jobb a nemtörődömség, de én annyira ideges vagyok, ha valami nincs rendben elintézve, hogy aludni sem tudok tőle.
Kiköltözésünk előtt először munkanélküli voltam, majd amikor a 3 hónap lejárt saját magam után fizettem a TB-met otthon. Most viszont, hogy Franciaországban bejelentett önálló vállalkozó lettem, kaptam hozzá francia társadalombiztosítást, így a magyart le kellett mondani.
Namármost, ezt külföldről intézni egy merő iszonyat. Még szerencse, hogy a húsvéti otthonlétünk alkalmával utánajártam, hogy mi a módja, de igazából mindenhol mindenki mást javasolt.
A NAV-nál is és az OEP-nél is. Végül, meglepetésemre az OEP emailben is elfogadta a magyar TB lezárását kérő nyomtatványomat (ezt sikerült is 15 napon belül elküldenem, ahogy kellett). Hurrá!
Viszont azzal nem számoltam, hogy a NAV és az OEP nem beszél egymással, adatot egymásnak nem ad át, ezért hiába is jelentkeztem ki az OEP-től, a NAV-tól is ki kell jelentkezni ezután.
Ez még nem is lett volna gond, mert egy meghatalmazással meg lehet kérni egy családtagot vagy egy kedves barátnőt, nade a NAV kéri az OEP-nél érkeztetett bejelentőlap (inkább kijelentőlap) EREDETI példányát. De ha az OEP velem emailben tárgyalt, akkor hogy tudok felmutatni egy eredetit? Sehogy. (sok-sok szomorú arc)
Újabb kör. Ismételten 2 példány OEP-es bejelentőlap kitölt, felbélyegzett borítékkal együtt anyukához hazaküld. Anyuka Pécsről sos postáz 2 eredeti példányt és felbélyegzett válaszborítékot az OEP-nek, hogy szíveskedjenek mihamarabb satöbbi, satöbbi.
Az adminisztráció áldozata (jómagam, a továbbiakban: AÁ) újabb emailt küld az OEP-hez, kérve, könyörögve, hogy egy eredeti példánnyal szánják meg. (elmagyarázva a T. hatóságnak a másik T. hatóság hivatalos ügyintézési módját.)
Az OEP rendes próbál lenni és kisebb-nagyobb várakozás után emailben SZKENNELVE elküld egy érkeztetett bejelentőlapot AÁ részére. AÁ örülni kezd, hátha ezzel is kijelentkezhet a NAV-nál. Nem így van, csüggedés és várakozás újraindul.
Az OEP több, mint egy hónap után a tényleges, sikeres kijelentkezés dátumától emailben értesíti AÁ-t, hogy feladta postai úton a kért eredeti példányt.
Itt tartok. Természetesen mind az OEP-nél, mind a NAV-nál a francia TB kezdetétől számított 15 napon belül kell lemondani a magyar TB-t, ez persze ezzel a folyamattal teljességgel lehetetlen külföldről intézve.
Talán, ha az ember épp Magyarországon vakációzik, és rászán egy pár munkanapot, hogy személyesen ad be és vesz át minden nyomtatványt, akkor belefér. De ha az ember külföldön él, akkor ez lehetetlen!!! (…)
Azért a franciák sem piskóták, azt elmondhatom. Annyi mázlim van, hogy az egész francia társadalombiztosítási hercehurcát a férjem intézte nekem, így ezen örömök csak közvetve értek el hozzám.
Az történt ugyanis, hogy véletlenül egyszerre kettő TB számot kaptam, nagyjából egy időben és nem tudtuk eldönteni, hogy melyik a helyes. Itt ugyanis van arra lehetőség, hogy a feleség a férj társadalombiztosítása révén jogosult legyen orvosi ellátásra.
Ehhez az szükséges, hogy 3 hónapos franciaországi tartózkodásról bizonyítékot tudjon felmutatni az ember. Például egy villanyszámlát. Ennek leteltét kivártuk és kérvényeztük nekem is Ivo-n keresztül a francia TB-t.
De eközben, azaz a várakozás alatt (itt is hetekig, hónapokig lehet azért várni, hogy történjen valami) és bejelentkeztem önálló vállalkozónak, így a saját jogomon is járt nekem a TB.
Namost valahogy a két kérelem nem találkozott, így lett kettő számom. Most már tudjuk, hogy melyik a jó, de azért orvoshoz menni még mindig nem tudok, mert itt van egy bankkártya méretű kártya, ami a legutolsó lépés, és ezt én még nem kaptam meg.”
Szóval a hivatali ügyintézés azért sehol sem leányálom, maradjunk ennyiben. A teljes posztot itt találjátok.
HÍRMONDÓ
Minden idők legszűkszavúbb állásajánlata
Az ötös szám bűvöletében indulhat a hét utolsó napja, ugyanis öt európai országból válogattunk öt különböző (reményeink szerint meglehetősen változatos) állásajánlatot. Akad köztük egy egészen különleges is. :)
Már biztos: viheted magaddal külföldre a digitális előfizetéseid
Az uniós szakminiszterek is elfogadták az online tartalmak külföldi elérését biztosító jogszabályt. Ez újabb áttörés Európa egységesítése felé.
A politikai realitás riasztó és kilátástalan
Mi lesz most a Brexittel? – teszik fel sokan a kérdést a brit parlamenti választás után. Nos, a pénzügyi elemző szerint alighanem megy minden tovább a maga útján.
Valószínűleg nem fognak feldarabolni minket
Mire számíts most Törökországban? Természetesen arra, hogy javában tart a Ramadán. De mit jelent ez azoknak, akik turistaként érkeznek az országba?
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek