Múlt héten nagy sikert aratott Örs posztja Alaszkából, amelynek megígértem a folytatását. Miért ne kezdjük a hetet az alaszkai kalandok folytatásával. Ha valaki nem olvasta volna az első posztot, a figyelemre méltó fotókkal, az itt megteheti.
Fairbanks az arctic desert-ben van, két nagy hegyvonulat között található. A "pusztaságot" délről az Alaska Range, északról a Yukon-Tanana fensík, ill. még északabbról a Brooks Range határolja, nem annyira csapadékos, mint amennyire száraz. Kb. olyan helyen fekszik, mint Eger, hogy mögötte “hegyek”, előtte vagy 180 km síkság.
Tiszta időben valami elképesztően szép az Alaska Range, gyakran a Denali is látszik a délnyugati horizonton. Ennek örömére itt az egyik legnagyobb az évi hőingás, de a legnagyobb boldogság a szinte állandó téli inverzió, ami miatt a városban magában legalább 10-15 fokkal hidegebb van télen, mint a környező dombokon (nem mindegy, hogy -40 fokban áll a lakás, autó vagy “csak” - 20-ban), de ez még a kisebb gond.
A legnagyobb porblema a légszennyezettség. Tudom Pekinghez képest ez is kéjmámor, de autó nincs nagyon 3-4 liter alatt. Nincs gáz, tehát fűtésre marad a fa, meg az olaj. Ez kissé egyszerűbb, tehát inkább ez dívik. Ergo a téli időszakban “lent” a városban elég gyatra a levegő, szinte állandó a szmog. A település elég érdekesen néz ki. Van a "városmag", ami a dombok és a Tanana folyó között van, illetve a még városhoz tartozó, de már nem annyira belső terület, ami kb. egy kb. 20 km átmérőjű körben található. A legjobb helyek a magaslatok, a már említett inverzió miatt, illetve télen többet látsz a napból.
Maga a város nem annyira építészeti kéjhömpöly, kb. 114 éves, európai szemmel nézve siralom, ahogy kinéz, de ez van, ezt kell szeretni, meg télen amúgy is eltakarja a hó. Innen indul a Dalton highway, illetve itt van az Alaska Railroad vége, tehát elég fontos átrakodó állomás, a vasút szinte kettészeli a várost, a teherpályaudvart bárhova mész a városban, mindig meg kell kerülni.
A várost a szél fújta ide?
Szociológiailag elég sok részre osztható, de van egy rendes kelet-nyugati tengely a városban. A keleti részén van egy katonai bázis (Ladd army field volt, de 1960-tól Fort Wainwright), hozzá tartozó civil "telepekkel", itt van pl. a Wal-Mart. Északon, a Goldstream Valley-ben élnek a "hippik" (itt inkább a már említett alacsonyabb komfortfokozatú házak vannak), a tavaly novemberi grász legalizációs szavazáson, itt 85% szavazott igennel:) A nyugati részen van az egyetem, itt a nyitottabb felfogású népek laknak. Errefelé találhatók a "puccosabb pecók" is, fent a "hegyekben", amolyan rózsadombi részekkel. "Lent" délen inkább raktárváros hangulat uralkodik, ott vannak a mindenféle hegesztőüzemek, raktárak, kamionrakodók, stb. Illetve a szívem csücskei, a különböző repterek.
Amúgy elég szellősen vannak az épületek szétszórva. A "városmag" a leginkább beépített, legmagasabb épülete a Marriott hotel, kb. 7 emelet, szóval nem karcolja az eget. De pl. a Farmers Loop körül vannak 2-3 hektáros területek szabadon és akkor még mindig a városban vagyunk, valahol a közepe felé. Szóval nehezen tudok városként tekinteni Fairbanks-re, inkább amolyan "ezt ide hordta a szél" hangulata van.
Kicsit utánanéztem, gyakorlatilag a város körül jó 20-25 km-es körzetben mindent feltúrtak vagy 5 méteres mélységben, aranyat bányászva. Mivel régen a gépek gőzzel mentek, egy mégy nagyobb sugarú körben az összes fát kiirtották, ezért van annyi nyírfa errefelé, mivel a visszatelepülés során azok jelennek meg először. Észak felé a Goldstream valley az első völgy, ott 70 éve még 15000 ember élt. Ma leginkább azok, akik kutyaszánoznak, mivel sok útvonal esik arrafelé. Ahogy az ember jobban nézi a tájat, tényleg szinte mindenhol a túrások nyomai látszanak, ahol nincs fa, egészen jól látszik, ahogy a nagy exkavátorok szórták a meddőt, párhuzamos körívekben. Megnéztük az egyik elhagyatott gépet. Háát, nem kicsi, még mai szemmel sem és kb. 80 éves. Minden mechanikus rajta, gőzgép hajtotta, 30 ember dolgozott vele 3×8 órában. Erik mesélte, hogy annyi fát használt naponta, amivel egy nagy házat ki lehet fűteni az alaszkai télben. Így már érthetőbb, hogy mit csináltak a fákkal.
Időjárás
Az éghajlat szubarktikus, a telek hosszúak és elég hidegek, a nyarak rövidek és "melegek". Ez pont a tavalyira nem volt igaz, mert rekord sok eső esett. A tél tényleg október eleje felé kezdődik, ekkor még csak az undormány arcát mutatja meg, mivel a fák már kopaszok, barna, szürke minden és arra ébredsz egyik reggel, hogy az autó keresztben csúszik az éccaka lefagyott úton.
Ez eltart kb. egy hónapig, egyre lejjebb csúszó hőmérsékletekkel, majd november elején, október végén megérkezik végre a hó is, ami megmarad általában áprilisig. Ha szerencsés a tél van rendesen hó, nem úgy mint idén, amikor vagy fél méter hiányzik. Nem azt mondom, hogy nincs, de nem annyi, mint szokott (a helyiek elmondása szerint).
A leírások szerint Fairbanks az Egybesült Álmok leghidegebb városa, télen rendszeres a -50 fok (idén alig volt rendes hideg), de most csak 2 hétig volt -30 és -40 között. Ez volt a feljegyzések szerinti legmelegebb tél... Most éppen olvad minden, tegnap este pl. eső esett, hajnalra vastagon jég borított mindent, csodák-csodája, a fél város megbénult, ami azt jelenti, hogy a legtöbb bolt zárva volt, mivel nem értek be a dolgozók.
Amit viszont nagyon értékelek a télben, hogy nincsenek ordas szelek és nagyon száraz a levegő. Így elég jól viselhető a hideg, egyáltalán nem az a bőröd alá mászó ocsmány zima. Otthon sokkal jobban zavart a decemberi se nem fagy, se nem meleg, ködös, párás hideg, mint itt a -40, de tiszta, szélmentes idő. Felveszed a ruhát, amit kell és nem fázol. Sosem hittem volna, mivel meleg vérű lennék, hogy a telet jobban fogom szeretni, mint a nyarat. Mivel ha nyár, akkor szúnyogok és mocsár.
A környéken minden, ami ilyenkor télen járható, az májustól októberig egy merő mocsár, tó, pocsolya és vízfolyás, a 10 a kéccázmillióezerhatmilliárdhuszonnyolcadikon szúnyoggal együtt. Az ellen meg a Szalacsi sem véd (és atomtámadás ellen is véd? Nem, igen, az ellen nem véd, de..., na kb. ilyenek a szúnyogriasztók is) Elég lehangoló, amikor nyáron a melegben vagy nyakon borítod magad 5 percenként szúnyogriasztóval vagy beöltözöl, mint a méhészek. Szóval, inkább a kristálytiszta, csillogó hideg.
Épp tegnap repültünk egy jó 3 órás bevetést a táj felett, amikor a navigátor megjegyezte, hogy na, még 3 hónap és mindez egy merő mocsár, aztán se té se tova. Nyáron előfordul, hogy 34-35 fokok is vannak, 2 éve 3 hétig volt tartósan 30 felett a hőmérséklet. Az egyik hűtőgépszerelő mesélte nagy lelkesen, hogy klímát kellett szerelnie!! Mármint a meleg miatt.
Boltok s egyebek
“Vásárni” szinte minden sarkon lehet, Mal-ból, plázából rengeteg van. Kezdem a legalján, ez szerintem a Wal-Mart. A hangulata, mint az Aldi és a leglepukkantabb Tesco keveréke, csak mindezt elterülve, mint a Nagy-alföld. Ha olyan embereket akarsz látni, mint az amerikai zs kategóriás filmekben mutogatott ijesztő alakok, akkor jó helyen jársz, itt szokták a black Friday-en ütni egymást a népek. Érdekes, mert az élelmiszer része annyira nem vészes, de a legtöbb áruból a legolcsóbbat tartják, ahogy halad az ember a mindeféle kacatok felé, egyre inkább látja, hogy ajvé, itt tényleg az occószág a cél. Viszont, ha valami egyszerű kacat kell, cipőkefe, szappantartó, fogkefe, akkor ide kell menni. Azért tartós fogyasztási cikket inkább ne, bár néha ki lehet fogni. A vásottabfülűek értik, hogy mi a pálya, ha azt mondom, hogy GoPro-ból a silver edition a csúcs a Wal-Mart-ban.
A következő kategória a Fred Meyer, ez amolyan elitebb Auchan. Állítólag helyi tulajdonosi kör, de édesmindegy. Sztárbuccss, az persze itt is van, mert az a legutolsó sarki kocsmába is kell, meg mindenféle kütyübolt. Tetszik az a rendszer, hogy kassza nem olyan börtönlájk érzés, hanem bárhol elszórtan találhatóak, édesmindegy, hogy a laptopot akarod kifizetni, amit a kütyüből hoztál, vagy az avokádós pesztókrémet. Egy valami persze külön van, az alkohol részleg, itt keménykedés van, csak 21 év fölött, de az szigorúan. Múltkor találtam egy elvesztett jogosítványt, hiába 28 éves a valaki, valószínűleg volt egyszer egy DUI (driving under influence, magyarul megszondáztatták, és pechje volt) esete és a jogosítványán vörös háttérrel ki van emelve, hogy őneki semmi szín alatt nem adható alkohol.
Na, szóval Fred Meyer. A zöldséges pult gyönyörű, olyan szépségesek, hogy ihaj, csak épp semmi íze semminek, amolyan minta érték nélkül érzése van az embernek. Árak: narancs fél kiló 1-2 USD, retek 80 cent egy csomag, répa 2-3 USD egy kiló, krumpli 3 USD fél kiló, stb. A retek és a répa volt idáig az egyetlen, ami elég jó is, a többi valahogy nem az igazi. Majd kinyit a helyi piac, még kb. 4 hónap, ott lesz majd helyi termés, azt mondják, oda kell menni. Olyan, hogy felvágott, az valahol a száraz tapló és a pácsó között félúton, márha az ízvilág és a textúra kérdését feszegetjük. Eddig rengeteget kipróbáltam, a legtöbb persze a túlhízlalt pulykamellből készül (óó, a boldog PhD:)), olyan is, se íze se bűze, száraz, de legalább sós. Árak: 10 dkg 4-6 USD között. Az egyetlen, ami eddig jó volt az egy olasz szalámi, amit Andrea, az olasz kollégám mutatott. Sajtból van mindeféle, mivel a legtöbb külföldi (értsd fhranszia), nem is rosszak, ezek olyan 19-35 USD/45 dkg (font) körül vannak.
Kenyér, az a siralom völgye, eddig az olivás chiabattától a mindeféle magos kenyérig mindent végigpróbáltam, de ha nem tartod nejlonzacskóban a hűtőben, 2 nap után dobófegyvernek minősül, olyan kemény. Hal érdekes módon nem nagyon van, de legalább nem olcsó. Kilója a 18-tól a 35 USD-ig terjed. Királyrák van persze, kisebb-nagyobb darabokban, hisz Alaszkában lennénk, ha jól emlékszem 16-20 USD egy font (0,45kg). Húsokat szépeket találni, a marhahús dívik a pultban, egy fontos steak 6-14 USD között van. Sütnivaló húsokat és hasonló jókat még nem nagyon néztem, mert konyhailag nem állok valami fényesen (egy deka lábas-serpenyő-tepsim sincs), egy darab kenyérpirítóval és vízforralóval pedig nehéz a Michelin csillagot lehozni az égről. Bár lehet kipróbálom, hogyan adja a vízforraló virslifőzéshez, vagy ha olajat teszek bele talán még a sült krumpli is meglenne.
Otthonra való ezmegaz, mint írtam van a Wal-Mart-ban, a Fred Meyer-ben, múltkor Adam (az ernyős csóka) mondta, hogy az a legjobb, mert ott minden kapható. És tényleg, pecabot, kajak, vadászpuska, meg a bármi. Amit itt nem találsz, azért el kell kocogni a Home Depot-ba, vagy a vele szemben lévő Lowe’s-ba, ezek amolyan OBI-Baumax témában utaznak. A kettő között annyi a különbség, hogy a Lowe’s-ben spanyolul is ki van minden írva, egyébként ugyanaz a kínai cucc van mindkettőben.
Túra, halász-vadász madarász témában marad a Sportsman’s Warehouse, a Beaver ‘s sport, meg a Prospector, REI, Goldstream Sports. Kínálatilag szinte semmi különbség nincs köztük, csak az árban, mielőtt bármit vesz az ember, körbe kell járni őket, mert hol itt, hol ott olcsóbb valami. Kimenős-jáccós ruhát itt (mármint mAlackában) érdemes venni, bakancsot, kesztyűt, kabátot szintúgy, persze a legjobb, ha a helyi póvert kérdezi az ember, mert vannak sajátosságok.
A túracuccok árai hasonlóak az otthoniakhoz, bár néha vannak necces cédulák. Ha mákod van, ki lehet fogni egy jó kis leárazást. Január elején a Prospector pl. átépítésbe kezdett, ennek első lépése volt a mindent kiárulnak. Sikerült vennem egy Carhartt, bélelt kezes-lábast, ami a -40-ben is jó, eredeti 310 helyett 75 dollárért. Vagy éppen egy tollal bélelt kantáros gatyát eredeti 780 helyett 150-ért. Egyébként tényleg a Jézuskától a géppuskáig érzése van az embernek, ha a boltokat járja, a Májer Frédiben pl. az ágybetét és a autósampon között vannak a puskák és a maroklőfegyverek.
A legendás árucsere-visszaviszem a hibás terméket. Néha azt hiszem, hogy a népmesébe tartozik, néha meg valami hihetetlen módon működik. A multiknál vért hu...zol, mire valamit kicserélsz. Vettem az egyik barátomnak egy iPad-et. Volt hozzá teljes körű biztosítás 20 dodóért. Hazavittem neki, persze még aznap összetörte a kijelzőt. Visszaviszem a Májer Frédibe, jaaa, hogy az nem az ő dolguk, azt egy velük szerződött cég intézi, meccsezzek velük. Persze onlány felület, fél óra mindent kitölteni, majd küldik a csomagcímkét, amivel vissza tudom küldeni. Aha, kb. 3 hónap, heti 3 telefon, mire megjött a címke, de utána tényleg villámgyorsak voltak. Van olyan bolt, ahol még blokk ellenében sem cserélnek, de inkább a visszasétálsz, hogy van valami kis porbléma a cuccossal és szó nélkül adják az újat a jellemző.
Ha valamit meg kell csináltatni ruhailag, akkor persze csak a kicsi szárga emberek maradnak, van vagy két varroda a városban, az egyik kínai, a másik koreai, egy ajtó választja el őket.
Hogy állunk a magyarokkal Alaszkában?
Találtam már magyar embört néhányat, kb. annyira magyarok, mint én a kínai apacsászár. Egyik Erik, a tűzoltó, a szülei magyarok. Volt már minden, talán halott csecsemő is (asszem kigyógyult belőle), járt 3 évig a SOTE-ra Pesten, volt tűzoltó Grönlandon, Kanadában, persze ez is siklóernyős idióka:) Az orvosit azért kellett abbahagyja, mert egyszer itt nem messze leszopódott a susnyásba, rosszul lépett, eltörte a lábát, kb. 40 km-et mászott fél lábbal a rengetegben (errefelé ilyesmi előfordul, ha benézed és ez még a vidámabbak közül való). Két nap múlva ért ki valami útféleségre, bevitték a kórházba, megekecselték a pacskerját, majd mondták, hogy az annyi mint 100.000 dollár plusz a zenés felár. Mondta, hogy van biztosítása, mire közölték, hogy aprótetűs részt tessék csak elolvasni, az csak a lower fortyeight-re (ezt a kifejezést nagyon gyorsan megtanulja az ember, az itteniek csak legyintenek, ha a többi államról van szó, mármint azok ott lent, délen) szól. Tehát Alaszkára és Hawai-ra nem. Ez az egész betegbiztosítás amolyan államilag támogatott pilótajáték. Eriknek innentől kezdve lett némi befizetni valója, a SOTE elmaradt, viszont beállt állatorvosi asszisztensnek, meg mellette maradt a tűzoltás.
Na, szóval Erik felhajtott még némi magyarokat, úgymint Alexandert és Vojanát, ők Magyarkanizsa mellől jöttek (a Vajdaságban van), Alex rutén, de voltak a faluban magyarok is, szóval ért valamit, Vojana teljesen szerb, ő a jónapot már ismeri. A többiek meg kb. annyira, hogy az egyik nő lánya valami 3. generációs magyar sráchoz ment fírhe, ezért a néni meg akar tanulni magyarul.
Bürokrácia
Remélem ennyi idő alatt "lejött", hogy sajnos-szerencsére eléggé burokban élek, mivel sok mindenben segít az egyetem. Betegbiztosítási mizériáim pl. nincsenek, azt az egyetem intézi, az önrészt automatikusan vonják a fizetésből. Persze vannak necces dolgok ebben is, mert a fogászat csak 2000 dollárig ér. Azt pedig egy apró mozdulattal át lehet lépni.
Az egyik kolléganőmnek volt egy gyökértályogja. 2 darab 1 órás kezelés, 8900 dollár volt. Ebből 2000-et állt a biztosító. Mondtam neki, nem vagy magadnál, veszel egy jegyet Hungáriába 1400 dollár, "széttúrják" a képed, összeraknak otthon kb. további max. 1000 dollárért, kifizetsz a 4 napra még 800 dollárt, ez eddig 3200, nekem adsz egy 1000-st az ötletért és mindenki happy és spóroltál 4700-at:).
Amit az egyik oldalról levesz az egyetem, azt két marékkal adja vissza a másikon. Említettem, hogy hoztam magammal néhány berendezést. Na, aranyidesSzűzanyámacsandaibúcsúban ne hagyjál el mán engemet! Szinte mindegyik saját "készítés" (sokan segítettek, ezért az idézőjel), ergo se ilyen lista, se olyan lista nincs róla. Idejövetelem előtt elég sokat leveleztem velük, mert sejtettem, hogy nem lesz sétagalopp ezeket itt üzemeltetni. Ááá, semmi gond, menni fog az. Még európai szabványú ipari áram is lesz:) Mindezt szerződésben vállalva. Na, a ketyeréken azóta dolgozik egy komplett mérnök brigád, mert az 1/2-es, 1,75-ös emelkedésű metrikus menet, miként passzolhatna a 1/2-es, kontinentálishoz, plassz a melyik mágneskapcsoló eszi a 60 Hz-et, az 50 helyett. Mert persze se ipari áram, se rendes helyiség nem volt a cuccoknak.
Azonkívül akármihez hozzá szeretnél nyúlni, mindenre van külön online tréning, legalább 30 különböző protokoll, stb. A pályázatírás az külön rémálom, szerencsére van egy iroda, aki segít eligazodni a papírhalmazok között, de így sem eccerű. Szerény nyomott véleményem szerint, otthon még mindig sokkal több mindenre van emberi megoldás, itt szinte mindenki csak a papír és a protokoll szerint. Tudom, mindenki védi a saját hátsóját, de néha már az agyatlanságot súrolja a merevség.
Ha esetleg repülőt szeretnétek vezetni...
Hétköznapi ügyintézésben vannak egyszerűbb és komplikáltabb dolgok, ahogy írtam jogosítványt szerezni, autót átíratni, biztosítást kötni sima móka, de pl. elkezdeni repülőiskolába járni, bankban ügyet intézni, hivatalba bejutni, az már más tészta. A repülőiskola az úgy ment pl., hogy alienként át kell esni egy NTSB (national transportation safety board) background security check-en.
Ez teljesen "eccerű", a repülőiskola egyeztet egy időpontot a rendőrséggel, miután minden létező dokumentumodat elküldte az NTSB-nek, elmentek kézen fogva a rendőrségre, szigorúan előre egyeztetett időpontban. Bemész a "cellába" (ez egy teljesen zárt előtér, biztonsági ajtókkal, egyirányú üvegablakokkal, meg 4 kamerával), felveszed a telefont, beszélsz az ügyintézővel, aki gondolom a kamerán les, majd kb. 20 perc múlva jön valaki, aki mind a 10 ujjadról lenyomatot vesz, beteszi egy borítékba, majd elküldi a hivatalba. Onnan egy hónap múlva (jobb esetben) visszajön a zöld jelzés, hogy nem vagy tenorpista. Ennyire eccerű.
A legtöbb hivatalba nem lehet csak úgy bemenni, időpontot kell egyeztetni, mindenféle telefonos nyomogatós menükön végigszánkázva, majd amikor odaérsz, ugyanaz a cellás, telefonos rendszer fogad, mint a rendőrségen, tiszta bigbrada... Viszont fegyvert venni, azt gyakorlatilag véletlenül is tudsz, ha nem figyelsz, mert lehet, hogy a parízer helyett azt rakod be a kosárba. Na jó, az ID-t elkérik, de semmi egyéb. Alkoholt viszont csak a külön részen, miután megkérdezték, hány éves vagy bogaram. Egyes helyeken rendesen betartják a szabályozást és megnézik az ID-t is, mert ha volt DUI-od és amíg az le nem jár, addig max. Bambit lefetyelhetsz hivatalosan.
Áutdórkodás – kutyaszán és jégfalmászás, de siklóernyőzni nem lehet
Na, itt elérkeztünk Fairbanks egyik erősségéhez (nekem inkább gyengeségéhez), mert a lehetőségek szinte végtelenek. Horgász-vadász-vadvízi kajakozós- lájtos túrázó-kempingező-kutyaszánozó-motorosszán-hidroplán-ésmégamitakedvesvendégkíván lehetőségek végtelenek.
Az egyetemen gyakorlatilag a jégfalmászástól kezdve a kutatóbúvár-képzésig minden van, csak idő és pénz kérdése a móka. A hallgatóknak elég olcsó, nekem mivel alkalmazott vagyok már nem annyira, de néhány túra simán belefér. Aztán már tényleg csak kedv kérdése, mert ezek a túrák leginkább egyhetesek, de van 2 hetes is köztük és "munkaidőben" nem nagyon díjazzák, ha egy-két hétre lelépsz. Így maradnak a nyári és a hétvégi kevergések.
Mivel nekem van egy "lelki nyomorom", amit repülés utáni vágynak hívnak, számomra ez a teljes nihil vagy az ordas bevállalások helye. Siklóernyőzöm, meg pár éve vitorlázórepülök is. Na, ezt a kettőt itt csak abszolajte szopóágon nagyon nehezen lehet csinálni. A környék földrajza a siklóernyőzést szinte lehetetlenné teszi, mert nincsenek tiszta helyek, sem domborzatilag, sem növényzetileg.
Mielőtt idejöttem, Adam, a helyi siklóernyős csóka váltig állította, hogy ez a világ északi közepe, de hamar kiderült, hogy csak kamuzott kissé túlzott. A másik hatalmas nyomor a vitorlázórepülés. Minden irányban ott a mocsár-tundra-tajga, igaz, hogy tavasszal és nyáron olyan idők vannak, hogy elcsöppen az ember, de hiába. Se gép nincs erre, de indulni sincs hova, mert semmi opció nem létezik terepre szállásilag. A legközelebbi lehetőség Anchorage, az meg 610 km délre.
Amikor megvettem az autót, nézegettem a platóját, hogy majd alszom én azon, ha nagyon muszáj. Ha meleg, selymes, csillagos nyári éccakák lennének, meg a macik sem csellengenének a környéken menne is a dolog, de így, hogy egész nyáron egyfolytában esett, más megoldást kellett találni. Ez pedig a camper.
Átlag amerikai, ha túrázni megy, semmi fajta kényelemről nem szeretne lemondani, értsd, ordas plazmatévé, kábelnet, play station, két fürdőszoba, bőr kanapé inkluzíve. Ezért kitalálta magának a camper intézményét. Ebből a legalapabb megoldás a sima platóra rakható verzió. Abból is van persze kicsit szebb-jobb, WC-vel, zuhannyal, de nekem csak egy felnyitható, fekhelyes kellett. A másik véglet, amivel nem foglalkoztam, az oldalra nyíló, 2 hálószobás, média centeres, bőrkanapés, konyhás dagályborzalom.
Találtam is egy nekem való kicsikét, elég olcsón, amit csak felrakok a platóra és simán -10 fokig jó vagyok bárhol, lehet benne főzni, aludni és minimálban mosakodni is:) Atomtámadás ellen nem véd, de legalább fűthető a kis palackról, szóval, nekem pont megteszi kisebb-nagyobb túrákra. Az Eagle Summit nevű helyen, szeptember első hétvégéjén, 20 mph-s szél volt és -12 fok éjszaka és tökéletesen jól védett, akkor nekem jó lesz ide-oda. Pont ezen az éjszakán 3-an (plusz két ktuya) aludtunk benne és nem kellett nyomorogni, szóval tökéletes. A fogyasztást kissé megdobja, de ez a kényelemért cserébe szinte mellékes.
Zárszóság
Sokszor megkérdezik, nem csak otthonról (a lóver fortieéjtből is), hogy hát hogyan lehet bírni azt a "hihetetlenhideget", meg téli sötétet? Ahogy írtam, imádom a meleget és a tűző napfényt, de ez a másik véglete a csodának. Szinte már fáj, ha nincs legalább -20 fok. A hideg ellen fel lehet öltözni, onnantól meg annyi mindent lehet itt csinálni, ahogy fent is írtam. Egy év után alanyi jogon lehet vadászni menni (kell hozzá licensz, de elég egyszerű megszerezni), lehet sífutni, kutyaszánolni, hóban túrázni, a kattant Garrett haverommal motoros trájkkal repülni, lékhorgászni és még a végtelen sok egyéb mindent.
A fények.... Azok meg leírhatatlanok. Minden évszakban csak kapkodod a fejed, mert minden nap (kivétel június és december vége) 7 perccel hosszabb vagy rövidebb, mint a másik. A nap pályája elég lapos, ezért a hajnalok és az alkonyatok nagyon hosszúak, egész elképesztő bíbor-narancs és kék színekkel, mindezt órákon keresztül. Mivel Fairbanks pont a lejtő legvégén, a gödörben van, orbitális az inverzió, a köd napokig meg tud ülni. Mivel annyira hideg szokott lenni, ez nem rendes köd általában, hanem jégköd. Az meg valami hihetetlen, amikor reggel csillog a rengeteg kis kristályszerű jégkristály a levegőben és összevissza szórja a napfényt, ami alulról jön.
Azt kell mondjam, hogy olyan ez a világ, mint egy rossz jány. Hívogat, meg csalogat, de nehezen adja magát. Hiába rövidek a nappalok, ha itt van ez a rengeteg fényjáték, állandóan van lehetőség kint lógni, szinte észre sem veszi az ember, hogy sötét van. Ja, már éjfél van? há pedig csak 4 órája állunk tátott szájjal, nézve a sarki fényeket az égen. Igaz, néha a tűzre is kell rakjunk, hogy oda ne fagyjunk, de a látvány, az olyan mint a mesében. Elképzelem, hogy a régiek, akik ezt nézték, anélkül, hogy tudtak volna a Van Allen övekről, miket mozizhattak. Tényleg olyan, mintha egy kertmoziban ülnék, csak sokkal szebb:)
Nemsokára (már csak egy hónap) alig lesz sötét. Április közepén lemegy a nap 10 körül, de 11-kor még lehet olvasni a szabadban. Aztán meg itt a teljes világosság, amikor viszont behúzott sötétítővel kell aludni, mert teljesen világos van éjfélkor is.
Az elején (haha, hiszen most is ott tartunk…) nagyon nem hittem benne, de nagyon lehet szeretni ezt a világot. Erik erre csak annyit mondott, hogy mást amúgy sem tudsz tenni:)
Utolsó kommentek