Időről időre felmerülnek ötletek Magyarországon (is) arra, miként lehetne hazacsábítani a külföldön élőket. Ezek között akadnak már eleve bukásgyanús elképzelések (talán emlékeztek még a „legendás” Gyere haza, fiatal fantázianevű programra), most a Magyar Nemzeti Bank (mi más...) állt elő egy elképzeléssel.
Nem most volt (egészen pontosan 2015 tavaszán), hogy a kormány előállt a külföldön élő fiatal magyarokat hazacsábítani hivatott Gyere haza, fiatal ötletével. Akkor az éppen aktuális (egyébként munkaerőpiacért és képzésért felelős) államtitkár bejelentette, első körben közel 100 millió forintot szánnának 50 (elsősorban Londonban élő) fiatal hazatérésének elősegítésére.
Az már rögtön az elején látszott, hogy a dolog eleve életképtelen (meg is írtuk itt), ami aztán bizonyosságot is nyert alig egy évvel később, amikor süllyesztőbe küldték az egész programot úgy, ahogy volt.
Persze mint a lefújáskor írtuk, az is benne volt a pakliban, hogy soha nem is gondolták komolyan az egész programot, hanem egyszerűen csak egy propagandaeszközt láttak benne, és amíg lehetett tolni, addig tolták. Aztán már nem tolták.
Ennek persze már hat-hét éve, azóta sok minden változott, aki akar, egyébként is visszaköltözik. Ráadásul a kormányzati kommunikáció az, hogy többen térnek vissza Magyarországra, mint amennyien külföldre költöznek.
Vegyél (kamatmentes)lakást, fiatal
Ezért is érdekes a Magyar Nemzeti Bank nemrégiben közzétett javaslatcsomagja, melyből kiderül, hogy béremelésekkel, külföldi toborzással és kamatmentes hitellel csábítanák haza a határátkelőket.
A nem is olyan enyhe ellentmondást (jelesül: miért kell program a hazacsábításra, ha amúgy is sokan hazatérnek) a magunk részéről úgy tudjuk feloldani, hogy ugyan számszakilag igaz lehet az állítás (ezt ugye a statisztikák erősen kérdőjeles volta miatt nehéz ellenőrizni, hiszen azt sem tudjuk, mennyi magyar él külföldön), ám a határátkelők között felülreprezentáltak a fiatalok és a magasan képzettek.
Márpedig ők (is) nagyon hiányoznak a magyar munkaerőpiacról, ezért célozza elsősorban őket a hazaköltözők számára javasolt kedvezményes hazatelepedési kölcsön bevezetése.
Nem vagyunk sajnos pénzügyi szakemberek, így a számoláshoz a Portfolio segítségét voltunk kénytelenek segítségül hívni. Azt azért mi is érezzük, hogy mindenhol emelkednek a kamatok, így egy kamatmentes (lakás)hitel nem hangzik rosszul.
Száz euró
A számítás szerint egy 10 millió forintos hitelre (amiért persze lakást elég nehezen kapni Magyarországon is) 20 év futamidő alatt havi 74-78 ezer forintos törlesztőrészlet mellett nagyjából 18 millió forintot kell visszafizetni.
Ugyanez kamatmentes hitelnél havi 42 ezer forintos törlesztőrészlet mellett nyilván 10 millió forintnyi visszafizetés, ami nem mindegy. Mindez persze a most érvényes állapot, a Portfolio szerint „a kamatkörnyezet emelkedése és a banki átárazás csúszása miatt azonban a következő hónapokban ez az eltérés még jelentősen emelkedhet, vagyis a piaci kamatok emelkedése révén tovább nőhet a kamatmentes hitel előnye.”
Az ördög azonban itt is a részletekben rejlik. Ha az egyszerűség kedvéért 390 forintos euróval számolunk, akkor a kamatmentes hitel havi 100 euró különbséget jelent, összességében pedig mintegy 24 ezer eurót – 20 év futamidő alatt.
A döntés tehát mondjuk egy Németországban élő és dolgozó magyar (pláne magyar család) előtt az, hogy havi 100 euróért érdemes-e visszaköltözni Magyarországra. (Hogy az ottani kamathelyzetről most ne is beszéljünk.)
Még az is lehet, hogy nem kell rajta majd olyan sokat gondolkodni.
(Nyitókép: Gareth Williams/flickr)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Az utolsó 100 komment: