Viszonylag ritka alkalom, amikor arról tudunk beszámolni, hogy valaki Ausztriában született magyarként Magyarországra költözik. Pedig előfordul az ilyesmi is, igaz, Kilyénfalvi Áron esete igazán különleges.
Kilyénfalvi Áron az ausztriai St. Pöltenben nőtt fel. A kultúra és a művészet alighanem mindig is közel állt a családhoz, hiszen édesapja a Délibáb Bécsi Magyar Kultúregyesület művészeti vezetője.
Azt talán túlzás állítani, hogy Áronnak egyenes út vezetett a néptánchoz (olyannyira, hogy eleinte nem is nagyon érdekelte), ám az áttörés végül 11 éves korában megtörtént - nem meglepő módon a Délibáb tánctáborában.
„Sokáig cikinek tartottam a néptáncot, a népzenét, eleinte el is titkoltam az osztrák osztálytársaim előtt, hogy mit csinálok a szabadidőmben” - mesélte egy korábbi, a heol.hu-nak adott interjúban.
Érettségi után irány Magyarország!
Magyarországra is a tánc miatt került, méghozzá az első adandó alkalommal.
„Vendéglátóipari szakközépiskolát végeztem Ausztriában, szakács-pincér az eredeti végzettségem. (...) Érettségi után az akkori barátnőmmel kitaláltuk, hogy Sopronba költözünk és ott folytatjuk a táncolást. Kiváló csapatba kerültem, nagyon jó tanáraim voltak. Három nagyon hasznos évet töltöttem ott. Később Pestre költöztem, mert úgy gondoltam, hogy a néptánc „kályhája” a fővárosban van” - mondta az említett beszélgetésben.
A tánc a gyökereket jelenti neki, olyasmit, amit második generációs határátkelőként sem talált meg Ausztriában.
„Ott születtem, ott nőttem fel, ismerem az ottani jólétet. Ausztria egy nagyon gazdag ország, kiváló az infrastruktúra, az ipar, a közoktatás. Nekem ott mindenem megvolt, mégsem éreztem úgy, hogy odavaló lennék. Bárki bármit mond, a honvágy nem tűnik el, még a második generációból sem” - fogalmazott Kilyénfalvi Áron.
„Jó helyen vagyok"
Az álma, hogy hivatásos néptáncos lehessen, idén vált valóra, amikor bekerült a Magyar Állami Népi Együttes társulatába, immár hivatásosként. „A magyar kultúra kiskorom óta fontos része az életemnek, és elengedhetetlennek tartom, hogy minden nap tegyek az ápolásáért, továbbadásáért” - ezt már az ORF osztrák közszolgálati adó magyar oldalának nyilatkozta.
„Ez egy óriási felelősség, ezzel tudni kell bánni. Minden néptáncos vágya, hogy hivatásos lehessen - ez nem szakma, hanem hivatás. A színpadon a legmagasabb színvonalon képviseljük a magyar nép táncait” - mondta Kilyénfalvi Áron.
A művész két és fél hónapja dolgozik a társulattal, mint mondta, rengeteget tanul. Kilyénfalvi Áron szerint elsősorban a hagyományok iránti alázat és tisztelet, valamint a szorgalom a legfontosabb tulajdonságok.
„Jó helyen vagyok” - összegzett a beszélgetésben.
(Fotó: instagram.com/hagyomanyokhaza)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével!
Utolsó kommentek