Amikor az ember határátkelő lesz, jellemzően nem nagyon foglalkoztatja a majdani állampolgárság kérdése. Aztán ahogyan telnek az évek, egyre komolyabban érdemes elgondolkodni a lehetőségeken.
Így voltak ezzel Editék is, akik anno abban biztosak voltak, hogy egyhamar nem fognak Magyarországra visszaköltözni, de a német állampolgárság kérdése fel sem merült. Majd eltelt pár év, és úgy voltak vele, hogy miért is ne. A német állampolgárral kötött házasság, illetve a német felmenők az ő esetükben nem játszottak, maradt tehát a hosszabb út a kettős állampolgárság megszerzésére.
„Ehhez igazán nem kell sok dolog. Először is kell folyamatos 8 év kint tartózkodás, de ezt az időt lehet csökkenteni, az alap azonban a 8 év. Kell hozzá állampolgársági vizsgát tenni és kell egy B1-es nyelvvizsga is. A büntetlen előélet is feltétel valamint, hogy ne segélyen éljen az ember.
Nézzük, hogy lehet a 8 évet csökkenteni! Lehet például azzal, ha az ember elvégzi az integrációs tanfolyamot. Ezt a mi esetünkben én el is végeztem, így 1 teljes évvel már csökkent is az idő, vagyis csak 7 év folyamatos itt tartózkodásra van szükség, további egy évvel csökkenthető a dolog, ha az ember jó nyelvtudással rendelkezik és megvan a B2-es nyelvvizsgája is.
Az a jó, hogy elég, ha a családból csak 1 személy csinálja meg az integrációs kurzust, vagy a B2-es nyelvvizsgát akkor az 1 vagy 2 év kedvezmény a család összes tagjára érvényes.
Az integrációs kurzusról már írtam korábban, nem haszontalan, fizeti az állam, és az integrációs kurzus végén az ember tesz egy B1-es nyelvvizsgát, valamint az állampolgársági ismeretek vizsgára is felkészítenek, és le is vizsgáztatnak.
A kurzus esetemben nagyon jó volt, kirándultunk néhányszor, voltunk múzeumban, közben tanultunk németül, és a végén le is vizsgáztunk. Így eggyel csökkent is az itt eltöltendő kötelező évek száma. Utána megcsináltam a B2-es nyelvvizsgát is, de nekünk már eltelt közel a 7 év, tehát mindegy.
A pandémia miatt a kommunikáció e-mailben, és telefonon keresztül történt, időpontot már csak akkor kaptunk, amikor minden papírunk megvolt. A Zuram is letette az állampolgársági vizsgát és egy B1-es nyelvvizsgát is teljesített.
Egyetlen problémával néztünk csak szembe, az pedig az, hogy nagyobbik közben 16 éves lett, ezt mondjuk sehogy sem tudtuk volna kikerülni, ehhez hamarabb kellett volna kiköltöznünk.
Az ügyintézők mondták, hogy 16 év felett bizony szintén le kell tenni a vizsgákat, az állampolgárságit is valamint a nyelvvizsgát is. Ennek nem annyira örültünk, mert habár nem hiszem, hogy gond lenne a gyereknek levizsgázni, de maga a vizsga okozta stressz nem hiányzott, valamint azért ennek van némi költsége is, arról nem is beszélve, hogy nem volt annyira egyszerű a pandémia alatt vizsgázni.
Egy darabig szüneteltek is a vizsgák. Én a B2-es időpontra közel 5 hónapot vártam. Volt egy másik lehetőség is, mégpedig az, hogy mi megkapjuk az állampolgárságot, nagyobbik viszont megvárja, míg befejezi a 10. osztályt a gimiben, és a gimi 10. osztálya felér egy B1-es nyelvvizsgával, és állampolgársági vizsgával is.
Ez a verzió nem igazán tetszett nekünk, mivel nem szerettük volna, ha nem egyszerre kapjuk meg a papírokat. Meg hánytuk vetettük a dolgokat, és nagyobbik bevállalta a vizsgákat.
Ekkor azonban újabb fordulat következett be, felhívtak bennünket a polgármesteri hivatalból, hogy úgy döntöttek, hogy mivel nagyobbik éppen 10-es és bíznak benne, hogy el fogja végezni, ezért felmentik őt, nem kell neki vizsgáznia. (...)
A költségek. Nem kevés pénzbe kerül, amíg az ember német útlevelet kap. Felnőttek fejenként 255 EUR-t fizetnek, kiskorú, illetve hát inkább 16 év alatti gyermekek 51-et. Azért nem mindegy.
Ehhez hozzájön még, hogy az anyakönyvi kivonatokat le kell fordíttatni, méghozzá hivatalos formában, ennek az ára attól függ, hogy kivel, hol fordíttat az ember. A végén ehhez hozzájön a személyi igazolványok és az útlevelek költsége, mi ezért 314 EUR-t fizettünk. Tehát nem olcsó mulatság.
Kitöltöttük az összes papírt, kérvényt, ehhez kell csatolni egy kézzel írt rövid önéletrajzot is. Kaptunk egy időpontot az illetékes hivatalban, szépen összeszedve a papírjainkat meg is jelentünk. Meg is volt minden.
Be kellett mutatni a lányok bizonyítványát, kérni kellett papírt a suliból, hogy még oda is járnak. De tényleg minden nálunk volt, amit csak kértek. A két ügyintéző hölgy nagyon kedves volt, megdicsérték a lányok bizonyítványait, majd közölték, hogy minden rendben, most ki kell fizetnünk az ügyintézési díj felét, a másik felét akkor, ha megkaptuk az állampolgárságot.
Itt jött az újabb meglepetés, habár előzetesen azt mondták, hogy nagyobbikért felnőtt díjat kell fizetnünk, mégis gyerek árat számoltak, mivel ők úgy döntöttek. Meglepődtünk, de persze jól esett ez a kedvezmény. Az eljárás egyébként olyan három hónapot vesz igénybe. Ráértünk. Megköszöntünk mindent, majd el is köszöntünk.
Nagyjából 3 hét múlva hívtak engem telefonon, hogy nagyobbik is írjon a saját kezével egy önéletrajzot, de nem kell, hogy személyesen bevigyük, elég ha bescannelem, és elküldöm e-mailben. (...)
Innentől kezdve már csak vártunk, és kevesebb, mint 3 hónap után meg is érkezett a levél, hogy megkaptuk az állampolgárságot, kérjünk időpontot, amikor is átvesszük az erről szóló papírt, és felhívták a figyelmünket, hogy amennyiben szeretnénk személyit és útlevelet, oda is kérjünk gyorsan időpontot, mivel a pandémia miatt hosszú a várakozási idő. Időpontot lehet foglalni online és telefonon is.”
A folyamat végét elolvashatjátok az eredeti posztban ide kattintva.
Az igazságosztó rendőr legendája
Bár Belgiumban nagyon sok a rendőr, de nem csinálnak hobbit abból, hogy megállítsák és megbüntessék az autósokat – írta a Brüsszeli buborék szerzője, aki rögtön el is mesélte az ismeretlen motoros rendőr történetét, aki halomra bírságolja az embereket.
„Úgy, hogy azok nem is tudnak az egészről, csak akkor jönnek rá, hogy lebuktak, amikor megkapják a csekket. Akinek fizetnie kell, az fel van háborodva, aki viszont csak a hírekben olvas minderről, az kárörvendéssel vagy anélkül, de elégedetten nyugtázza, hogy a jog mindenkire vonatkozik.
De még mielőtt valaki arra gondolna, hogy valami igazságosztó, a társadalomból kiábrándult terminátorrendőr osztja az igazságot és a csekkeket, nem árt, ha tisztázzuk, ami történik, teljesen legális.
Sőt, talán Magyarországon nem is olyan újdonság, hiszen civil autókból nálunk is szokott büntetni a rendőrség, ugyancsak komoly vitákat kiváltva. A belga névtelen rendőr egyelőre csak egy jól behatárolt területen, három rendőrségi körzetben tevékenykedik. Ez három kisebb településnek felel meg.
Egy hónapja tart az anonim büntetőhadjárat, melynek köszönhetően egyetlen hét alatt 222 bírságot szabott ki. „A kezdeményezés teljesen legális” – magyarázta Carl Vyncke helyi rendőrfőkapitány, miután a közösségi médiában egyre nagyobb hullámokat vert az ügy.
A rendőrnek egyébként természetesen van mindenféle papírja arról, hogy ő rendőr. Ha szükséges, fel is fedi magát. Van kék lámpája is, szóval villámgyorsan úgy tud kinézni, mint egy igazi civil rendőr.
Az igazságosztó különféle szabálysértésekre utazik, például az okostelefon vezetés közbeni használatát, a piros lámpán való áthajtást, a közlekedési táblák figyelmen kívül hagyását díjazza, és saját tapasztalat alapján a büntetések 58 euróról indulnak. (...)
Érezhetően nem csinálnak a belgák abból hobbit, hogy csak úgy random megállítsanak autósokat, „személyi igazolványt, jogosítványt” kérjenek ellenőrzésre, ha ennek nincs semmi oka.
Több autóssal is beszéltem már, akik mind arról számoltak be, hogy „csak úgy” még nem állították meg a rendőrök. Engem sem, pedig közel nyolc éve vezetek itt. Ahhoz, hogy valakit levillogjanak, tényleg egészen pofátlanul kell a szabályokra fittyet hányni, az egyenruhás közönség szeme láttára. (...)
Szintén saját tapasztalat, hogy a rendőrök eléggé normálisan tudják kezelni a különböző helyzeteket. Ha nem borogatsz kukát, vagy nem gyűjtöd az utcaköveket, hogy megdobáld őket, akkor udvariasan beszélnek az ügyféllel.
Ráadásul, ami ennek az országnak a sajátja, három nyelven (angolul, hollandul és franciául) biztos, hogy tárgyalóképesek, de ha van esetleg még valami migrációs háttere is, akkor bejöhet a spanyol, olasz, arab, satöbbi. Arra valószínűleg nehéz hivatkozni, hogy nem sikerült közös nyelvet találni.
Olyat is láttam, hogy a biztos büntetésre is azt mondták, na jó, többet ilyen elő ne forduljon, viszontlátásra. Persze, ehhez azért legfeljebb valami igen enyhe kihágásra van szükség.
Az is elképzelhető, hogy az előbb említett névtelen motoros akciója valamiféle image-építés, amire a fentiek ellenére is szüksége van a belga rendőrségnek. Emlékezetes, amikor egy szlovák férfi agyonverése közben náci karlendítést mutatott be egy rendőr, vagy több olyan eset is van, amikor fiatalok veszítették életüket a rendőrség fellépése során, és általában a testület be is védi ezeket a rendőröket. Jellemzően az történik, hogy menekülnek a rendőrök elől, vagy csak ellenállnak és akkor történik tragédia.”
Az eredeti írást itt találjátok, érdemes elolvasni!
Peru legősibb, folyamatosan lakott települése
Quechualla egy igazi gyöngyszem, ahol a borba nem, a tájba és az emberekbe azonnal bele lehet szeretni a Mirador szerzői szerint, akiket a Sipia-vízesés egyenesen lenyűgözött.
„Wilson pontban hatkor érkezik értünk, így alig kel fel a nap, mi már úton vagyunk. Ezúttal a Cotahuasi-kanyon délnyugati ágát célozzuk meg, ugyanis itt található Quechualla, Peru legrégebb óta lakott települése, valamint a kanyon legmélyebb pontja.
A hajnali fényben most is látványos a kanyon, de ahogy lejjebb és lejjebb ereszkedünk, úgy kezd párásodni az idő. Furcsa élmény ez, mivel a Cotahuasi ezen része sivatagos, így ha valahol, akkor pont itt nem számítana az ember párára.
Az van, hogy a kanyont mélyítő folyónak a Sipia-vízesés környékén a legnagyobb az esése. A sziklákon rengeteg pára csapódik le, amit az első napsugarak felszárítanak, párafelhőbe borítva a völgyet.
Az ilyen helyeken jellemzően dús vegetáció szokott kialakulni, de a Sipiánál erre a meredek sziklafalak és a folyamatos hegyomlások miatt nincs lehetőség. Növényzet hiányában a sziklákat gyorsan felhevíti a nap, így a kipárolgás mértéke percről percre csökken, mígnem teljesen meg nem szűnik. (...)
Kiszállva Wilson buszából mi is fátyolfelhős időben vágunk neki a kanyonnak, hogy szemrevételezzük Cotahuasi legnépszerűbb vízesését, a Sipiát. 2013-ban, mikor Erivel erre jártam, teljesen más úton kellett megközelíteni a zuhatagot.
Azóta több hegyomlás is átformálta a tájat, így nekem is új az útvonal. Állítólag évente legalább két alkalommal kell új nyomvonalat tervezni, annyira instabilak a vízesés környéki hegyek.
Itt-ott keresztek jelzik, hogy nem veszélytelen a Sipia megközelítése. Néhol tényleg négykézláb sikerül csak átmásznunk, de szerencsére senkinek nem esik baja.
Mire elérjük a vízesést, győz a nap a lecsapódó pára felett, így tökéletesek a fények a fényképezéshez. Ahogy a tegnapi Uscune, úgy a Sipia is elég lélegzetelállító. (...)
Bár Quechualla nem ismeretlen az idegenforgalom előtt, az évi 100-150 látogató nem arról árulkodik, hogy a falut felszámolja majd a tömegturizmus. Miért is tenné?
Ha sem az inkák, sem a spanyolok nem tudták felszámolni, majd néhány gringó tenné azt? Sokan nem tudják, de Quechuallát már a preinka időkben is lakták, így feltételezhető, hogy ez a falu Peru legrégebb óta folyamatosan lakott települése.
És hogy milyen az itt termelt bor? Édes. Mi, akik a fanyar ízekhez vagyunk szokva, ha borról van szó, csak köpködünk az aszújellegű Borgoñótól, pedig Peruban az a menő.
Néhány eltévelyedett, nemzetközi piacról álmodó menő borászatot leszámítva az országban kizárólag édes vörösborokat állítanak elő, amiket a peruiak desszertként fogyasztanak. A csapat egybehangzó véleménye, hogy a quechuallai bor még süteménynek is édes volna.
Teszünk egy rövid sétát a szőlőlugasokkal befuttatott árnyas utcákon, majd visszatérünk Cotahuasiba, ahol a Peruban megjelenő koronavírus miatt megbolondulnak az emberek. No, de ez már egy másik történet...”
A teljes posztot (szokás szerint rengeteg fantasztikus fényképpel) itt találjátok, ne hagyjátok ki!
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével!
Utolsó kommentek