Biztonságos utcák, munkalehetőségek, nagyszerű életminőség – ez csak három dolog azok közül, melyekért diploma után egy külföldi fiatalnak érdemes Dániában maradni.
A 2018-2019-es tanévben 16 800 külföldi tanult valamelyik dániai egyetemen, ami nem kis szám. A dán sajtó ugyanakkor meglehetősen sokat és részletesen írt arról, hogy a külföldi fiatalok többsége a diplomázás után elhagyja az országot. Igaz, több mint felük (55 százalék) marad.
A dán Local magazin négy külföldi fiatalt kérdezett meg arról, miért döntöttek úgy, hogy Dániában próbálnak meg karriert kezdeni és milyenek a tapasztalataik az első évek után.
Elitsa (bolgár, 30 éves)
Elitsa 2009-ben érkezett Dániába, ahol marketinget tanult, majd Aarhusban szerezte meg a BA fokozatot nemzetközi sales és marketing management szakirányon, hogy ugyanott végül MA-t is szerezzen.
„Nem mindig könnyű Dániában munkát találni. A BA után két teljes évig munka nélkül voltam és a hazaköltözés határán álltam” – mesélte, hozzátéve, hogy a munkaközvetítőben egyenesen neki szegezték a kérdést: miért nem megy haza, Dániában nincs munka a számára.
Ekkor jött rá, hogy muszáj lesz MA-t is végeznie, ha boldogulni akar. Hiába önkénteskedett, tanult dánul és találkozott rendszeresen emberekkel kapcsolati hálója erősítése érdekében („mindent úgy csináltam, ahogy a nagykönyvben meg van írva”), nem járt sikerrel.
Nem kevesebb, mint 800 állásra jelentkezett, míg végül egy szoftvercégénél sikerrel járt, felvették asszisztensnek, miközben elkezdte az MA-t.
Mostanra jutott el oda, hogy a saját bőrén tapasztalhatja meg mindazt, amiről évek óta álmodott, a dán munkahelyi egyenlőséget és a jó lehetőségeket.
Maria (kolumbiai, 29 éves)
A kolumbiai Maria négy éve érkezett Dániába egy Erasmus Mundus Master’s ösztöndíjjal, fő területe a nagyvárások és a fenntarthatóság. Az aalborgi egyetemen tanult, majd két évvel ezelőtt Koppenhágába költözött. Első benyomásaira a kultúrsokk kifejezést használta.
Neki sem ment könnyen az elhelyezkedés, bár mostanra sikerült saját szakterületén belül állást találnia. Mint mondta, nagyon szeretett volna Dániában maradni, mert megszerette az országot, a kultúrát, annak ellenére, hogy akadtak gondjai a bevándorlással.
Maria leginkább a biztonság, a szabadság és az emberek egymásba vetett bizalma miatt szereti Dániát.
„Kolumbiában nőként sose szállnék be egyedül egy taxiba, nem beszélve a sétáról vagy a kerékpározásról. Itt szinte hihetetlen, hogy nőként teljesen szabad lehetsz. Ezt nagyra értékelem” – mondta.
Nem csoda, hogy nem akar elköltözni Dániából: „Addig szeretnék maradni, ameddig lehet. Ha hat éven belül megkapnám az állandó letelepedési engedélyt, az nagyszerű lenne”.
Adarsh (indiai, 23 éves)
Adarsh két éve érkezett az országba, a koppenhágai üzleti egyetemen diplomázott. Már az egyetem alatt is dolgozott tanulóként, végzés után immár teljes munkaidőben sikerült megtartania állását a Lyngby nevű biotechnológiai cégnél.
Közeljövőre vonatkozó tervei között nem szerepel, hogy visszatérne Indiába, elsősorban azért, mert szerinte sok tanulni- és látnivalója van még Dániába, különös tekintettel a szakterületére.
Hannah (brit, 28 éves)
Hannah 2016-ban költözött Dániába, hogy ott a klímaváltozásról tanuljon a Koppenhágai Egyetemen. Két évvel később diplomázott, neki sem volt egyszerű munkát találnia, olyannyira, hogy jelenleg egy uniós gyakornoki programban dolgozik.
Noha tanult és le is vizsgázott dán nyelvből, aggasztja, hogy soha nem lesz képes folyékonyan beszélni a nyelvet és így mindig kívülálló marad.
A nyelvi korlátok és a munkakeresés nehézségei ellenére állítja, nagyon szeret egy jól működő városban élni, ahol kerékpárral tíz perc alatt eljut a munkahelyére vagy egy baráti találkozóra. Arról nem beszélve, hogy a dánok munkához való hozzáállása sokkal egészségesebb, mint a briteké szerinte. Összességében Hannah szívesen maradna Dániában, ha sikerül munkát találnia.
Mit mond a kormány?
A dán kormány szeretné, ha a külföldi diplomások maradnának az országban, ennek érdekében ingyenes dán nyelvtanfolyamokat és egyetemekkel együttműködve programokat indított.
„Fontos, hogy az itt végzett külföldiek maradjanak és a dán munakerőpiacon találjanak munkát. Remélhetőleg ezek a projektek ebben segíteni fognak” – fogalmazott a felsőoktatási és tudományos minisztérium szóvivője, Kathrine Kellermann.
Utazd be a világot a Határátkelővel!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon�Niagara vízesés, Kanada �:@viktoriagy #kanada #niagara #canada #vizeses #niagarafalls
(Fotó: pixabay.com/engin_akyurt)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek