A hazatérés nehezített vállfaja, amikor az ember azt érzi, hogy a segítség és jószándék helyett gáncsokat és folyamatosan újabb akadályokat kap. Ez történt anno Mária gyermekeivel is – egy család két tanulságos története következik.
Hazaköltöztél Magyarországra? Neked is nehézségeid vannak vagy épp ellenkezőleg, minden simán ment? Írd meg a történeted a hataratkelo@hotmail.com címre!
„A Hazatérés kínjai című poszt ihlette az írásom. 1993-t írunk, amikor Magyarországon megnyitott az első Student mobility ügynökség és ezzel az első transzporttal 31 gyerek repült el középiskolai tanulmányokra az USA-ba. Ekkor még a költségeket Ausztriában tudtuk befizetni.
A fiam története
Amikor híre ment a hazai középiskola első osztályába járó fiamról, hogy (egyedül) kiutazik, mindent elkövettek a tanárok, hogy az oly kiemelt jelentőségű tárgyból, elektrotechnikából (szakközépiskola, ahol bakancsban reszelgettek a tanulók) őt pótvizsgára küldjék.
Évvégén, amikor ez kiderült, a pótvizsgát augusztus 20. utánra akarták tenni, de mivel neki már augusztus 17-én Texas államban elkezdődött a tanítás és a repülőjegye meg volt, kertem a pótvizsga előrehozatalát, de ebben nem volt köszönet.
Egy évvel később júniusban számos esemény után elérkezett a pillanat a hazajövetelre és itthon folytatni a középiskolát. Már nem is a szakmai rész, hanem egy normál középiskola. Számtalan elutasítás és bajtársi kapcsolatkeresés után ez végre sikerült.
A lányom története
Ezen tanulva, amikor a lányomra került sor 1997-ben, hasonló módon eljárva, ő akkor a hazai angol nyelvű középiskola 2. osztályát végezte el és Kansasban folytatta tanulmányait.
Számos igen hasznos tárgyat választott, mint pl. angolul vakon gyorsgépelni. Eltelt az év itt is számos tanulsággal, és a gyermek olyan jól vitte, hogy egy év alatt az Államokban le is érettségizett.
17 évesen hazajött, én azonnal a természettudományi tárgyakból magántanárt fogadtam és egész nyáron ezekből a lemaradásokat behozta. Közben nagy összeköttetéssel kerestem középiskolát, ahol tudja tanulmányait folytatni.
Magyar viszonyok
Augusztusban (a tudtom nélkül) kért valakitől 4 ezer Ft-ot kölcsön, hogy egy kérvényt adjon be az Oktatási Minisztériumba, miszerint honosítsák az érettségijét és ne kelljen iskolába járnia.
Táncolva jött vissza a postaládától, hogy neki megvan az érettségije (és a felsőfokú angol vizsgája), csak magyar nyelvtanból kell különbözetit letenni. Szép, de azért visszamész az iskolába - mondtam én.
Hat hétig járt, természettudományos tárgyakból fújta, angolból nehéz helyzeteket teremtett a tanárnak, hasonlóan informatikából és be kellett látnom jegyet se kap az, akinek van már érettségije.
Erre még rájátszott a minisztérium egyik alkalmazottja is, aki telefonon elmagyarázott nekem egy paragrafust. Nincs mit tenni, jelentkezni a felsősokú oktatásra és várni.
A hiányzó magyar nyelvtani pótvizsgán a kollégáim (!) mindent elkövettek, hogy kétszer megbuktassák. Felvették angol-amerikanisztika szakra, ahol a szemeszter első részében kelta ének elemzés volt, oly uncsi, hogy ott hagyta.
Ma már 43 és 39 évesek. Egyik 10 éve hagyta el Magyarországot és Belgiumban él, a másik 2 éve és Új-Zélandon boldogan él. A készségek jelentik a migrációra az érvényes jegyet - írja az irodalom.”
Utazd be a világot a Határátkelővel!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon�Lake Louise �: @bencsik_laci_photo #lakelouise #alberta #canada #kanada
(Fotó: pixabay.com/coyot)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek