Ha van ország, amivel kapcsolatban sokszínűsége miatt nehéz általánosítani, az Svájc: több nyelv, több kultúra és akkor még nem beszéltünk a város-vidék, fiatal-idős különbségekről. Mégis akadnak olyan dolgok, melyeket Svájcba költözve vagy akár csak oda látogatva érdemes szem előtt tartanunk.
Vannak országok, ahol senkinek a szemöldöke sem emelkedik meg, ha valaki például hangosan beszélget a mobilján a kávézóban vagy valamilyen tömegközlekedési eszközön.
Svájc nem az az ország, ott nem nézik ezt jó szemmel. A legjobb, amit tehetünk az, hogy alkalmazkodunk a körülöttünk zajló többi társalgás hangerejéhez – azzal biztosan nem lövünk mellé.
2. Csak semmi bizalmaskodás
A svájciak kifejezetten hivatalosak tudnak lenni. A keresztnév a legtöbb helyen és helyzetben kifejezetten tabunak számít, nem csak az üzleti életben, de például az orvosnál vagy a munkahelyen is, mi több, a címek felemlegetését is elvárják.
Nekünk, magyaroknak ez nyilván kisebb kultúrsokk, mint mondjuk egy angolszász környezetből érkező határátkelőnek, aki ezt jóval meghökkentőbbnek tarthatja.
3. A formális és informális közti különbség
Ez a pont némiképp kapcsolódik az előzőhöz, különösen azért érdekes, mert a magyarhoz hasonlóan a németben, franciában és olaszban is van tegeződés és magázódás (szemben például az angollal, ahol a tegezést leginkább a keresztnév használata jelzi).
Nagyon figyelni kell arra, hogy lehetőleg senkit se tegezzünk le elsőre (igaz ez az éttermekben, bárokban, üzletekben egyaránt – márpedig Magyarországon is egyre jobban háttérbe szorul a magázódás). Ez alól kivételt talán csak a nagyobb városok fiatalsága jelent, akik ezt már kevésbé veszik szigorúan. Az idősebbek azonban könnyen a tiszteletlenség jelének vehetik.
4. Túlzott kitárulkozás
Svácjban szó szerint veszik azt, hogy a magánélet mindenkinek a magánügye, különösen igaz ez a munkahelyen. Legalább annyira tabu túl sok részletet megosztani a saját életünkről, mint sokat kérdezősködni.
Nyilván alakulhatnak úgy beszélgetések, hogy a magánéletre, családra terelődik a szó, akkor semmi gond, egyébként jobban járunk, ha maradunk az időjárásnál és a sportnál.
Magyarként furcsa lehet, de egy svájci munkahelyen a politika is általában tabunak számít, még akkor is, ha azt gondoljuk, hogy valakihez egészen közeli kapcsolatban vagyunk.
5. Pénzügyek
Svájc nem kivétel abban sem, hogy nem illik másnak a zsebében turkálni, és arról sem beszélni, hogy mi mennyit keresünk. (Egyébként személy szerint mindig meglepődöm azon, hogy ez egyáltalán miért kérdés – senkinek semmi köze hozzá.)
Nyilván nem ebbe a csoportba tartoznak (sőt!) az olyan alapkérdések, mint hogy mennyibe kerülnek bizonyos alapvető élelmiszerek, termékek, min és hogyan lehet a legtöbbet spórolni – olyannyira nem, hogy ezek a svájci mindennapok fontos részét képezik.
6. Bámulni szabad
Talán meglepő lehet a fentiek után, de Svájcban meglepő módon szokás megbámulni másokat. Így aztán ne lepődjünk meg, ha belépve egy helyiségbe, felszállva a buszra, villamosra ránk szegeződnek a szemek.
Ennek nem feltétlenül van bármilyen oka – nem tettünk semmi rosszat, nem vagyunk kifejezetten csinosak… egyszerűen csak megbámulnak kicsit. Ez nem számít durvaságnak vagy illetlenségnek.
Az már inkább, ha bizonyos helyzetekben nem nézünk a másik szemébe. Klasszikusan ilyen eset a pohárköszöntő vagy a koccintás. Ha már a koccintásnál tartunk, utána mindenképpen illik beleinni az italba, illetlenség anélkül letenni a poharat.
7. Késés
Ha Svájc, akkor pontosság. Nincs ezen nagyon mit magyarázni, abban az országban, amely egyebek mellett az óragyártásáról híres, nem illik késni és kész.
Különösen igaz ez a német ajkú részre, ahol feltételezik, hogy akkor érkezel meg valahova, amikorra azt tervezted, azaz ha öt percet késel, akkor nem azt fogják gondolni, hogy valami közbejött, hanem hogy direkt 5 perccel később akartál érkezni és az ő idejük kevésbé értékes, mint a tiéd.
Ez nem csak a munkában és az üzleti életben igaz, hanem a magánéletben is. Ha egy buli este 9-kor kezdődik, akkor este 9-kor kezdődik és nem fél 10-kor vagy 10-kor, miként az egyes országokban teljesen megszokott.
8. Ne kérkedjünk
A svájciak (különösen az idősebb generáció) nagyra értékeli a diszkréciót, különösen anyagi téren. Aligha értékelik nagyra az ízléstelen magamutogatást, a vezérelv inkább az, hogy minél gazdagabb vagy, annál kevésbé mutogasd.
9. Három puszi
Találkozáskor a három puszi majdhogynem kötelező rituálé, akkor is ha alig ismerjük a másikat. Egyes régiókban inkább a kettő dívik, de nagy bajt akkor sem kavarunk, ha hármat adunk.
Illetve adtunk, mert ugye érdekes kérdés, hogy vajon a koronavírus-járvány nyomán hogyan változnak majd meg ezek a társadalmi szokások.
10. Az ünnepelt viszi a születésnapi tortát
A dánokról szóló hasonló posztban már felmerült a kérdés. Ott az a szokás, hogy a munkahelyen nem téged lepnek meg tortával (ha egyáltalán), hanem tőled várják el, hogy vigyél egyet. Nos, Svájcban ugyanez a helyzet.
(A tíz pont forrása ez és ez a cikk volt.)
(Fotó: pixabay.com/andischatz)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek