Lassan követni is nehéz, éppen hol milyen intézkedéseket hoznak a koronavírus miatt. Magyarországon Orbán Viktor miniszterelnök péntek este jelentette be, hogy az iskolákban digitális oktatással folytatják hétfőtől (és még sok minden mást is), az amerikai elnök kihirdette a szükségállapotot és az Egyesült Királyságban is számtalan intézkedést hoztak
A hétköznapokban a leglátványosabb jele azonban a koronavírust övező aggodalmaknak az üres polcok a boltokban és ez ugyanúgy igaz az Egyesült Államokra, mint Nagy-Britanniára vagy Magyarországra. Így aztán erről (is) beszélgettünk a Los Angeles-London-Budapest-tengely legújabb adásában (amit magyar idő szerint csütörtök késő este vettünk fel – mostanában ez sem mindegy).
WC-papír, mint „konvertibilis valuta”
A Los Angelesben élő Tamás például azt mondta, nagyon ritkán lát olyat, mint amit csütörtök reggel látott, hogy a bolt teljes hosszában megpakolt kocsikkal álltak az emberek.
„Az, hogy bemész egy szupermarketbe és nem tudsz venni csak egyféle vizet és abból is már csak kevés van, az elég érdekes tapasztalat errefelé. A WC-papír és a papírtörlő alighanem lassan konvertibilis valutává tudna válni, akkora slágercikk mindkettő” – tette hozzá.
Bandosz arról számolt be, hogy Londonban volt már „kézmosóroham”, majd jött a WC-papír- és a lisztroham. A Tesco például a napokban ötben limitálta az egyes nagyon keresett cikkekből fejenként megvásárolható adagok számát.
A brit kormány próbálta megnyugtatni az embereket, hogy nem kell pánikvásárolni, mert kiterjesztik az árufeltöltés idejét, azaz éjszaka is fel lehet tölteni a szupermarketeket.
„A sarki török közértben viszont mindent lehet kapni, amit a szupermarketekben már nem, azaz még nem jutottunk el odáig, hogy minden kifogyjon” – mondta Bandosz, hozzátéve, hogy ez persze bármikor változhat.
Öngerjesztő folyamat?
Tamás szerint az egész felvásárlási pániknak van egy érdekes, önmagát gerjesztő folyamata. Az ember hiába szeretne normális mennyiséget vásárolni, ha mások felvásárolják előle a készletet, ezért ő is el kezd nagyobb mennyiséget venni… Los Angelesben egyébként mindenből négyet lehet venni a kurrens termékek közül, már amiből még van.
„Az emberek méregetik egymást a szupermarketben, hogy ki a menő, aki nem pakolja tele a kocsit, közben merőn nézi azt, aki pakolászik. Ugyanakkor persze mindenki pakolászik, mert nem hiszem, hogy bárki is ki tudná magát vonni ez alól” – mesélt tapasztalatairól Bandosz, aki azt is elárulta, hogyan számolható ki valakinek az IQ-ja a WC-papír alapján… (ami eredetileg egy mém).
Budapesten is sok helyen tátonganak üresen polcok, de az én tapasztalatom az, hogy folyamatosan próbálják utántölteni azokat. A podcastban is beszéltem arról, hogy érdekes tapasztalat volt látni (autóból, mert a tömegközlekedést próbálom kerülni) a mellettem elsuhanó 4-6-os villamost, amin hétköznap csúcsidőben alig ültek.
Vagy említhetném az egyik nagy budapesti bevásárlóközpontot, ahol szintén hétköznap délután alig voltak emberek és az üzletekben az eladók is azt mondták, hogy nagyon visszaesett az elmúlt napokban a forgalmuk.
Miről beszélgettünk még?
(A címekre kattintva a videó az adott témánál indul el.)
Mennyire van pánik Los Angelesben?
Mi a helyzet a londoni utcákon?
Mennyire érezni az utakon, a forgalomban változást?
A sorozat korábbi adásait itt hallgathatod meg, és fel is iratkozhatsz a Határátkelő YouTube-csatornájára. (Mi több, iratkozz is fel!) Ha inkább letöltenéd a podcastot, akkor azt például ezzel a programmal teheted meg.
A beszélgetést a SPOTIFY-ON ITT HALLGATHATOD MEG, ha más platformon vagy inkább otthon, akkor pedig ide kattints.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Az utolsó 100 komment: