Érthető okokból az Európai Unión belüli migrációt az esetek döntő többségében mi a saját, magyar (azaz kivándorló) szemszögünkből látjuk. Ritkábban esik szó arról, hogyan látják ugyanezt a folyamatot a befogadó országokban, például Németországban.
Hazaköltöztél vagy ellenkezőleg, nem érted azokat, akik hazaköltöznek? Írd meg a véleményed a hataratkelo@hotmail.com címre!
Rögtön egy pontosítással illik kezdenem, hiszen Németországon belül nagyon eltérő előnyöket és hátrányokat jelent az unión belüli bevándorlás. Hiszen míg például Münchenben az érkezők mintegy 80 százaléka képzett és a maradék 20 százalék képzetlen munkaerő, addig Dortmundban éppen fordított az arány.
Ez is a Ruhr-vidéki nagyváros egyik legnagyobb gondja az EU-n belüli szabad munkaerő-áramlással – mondta el egy beszélgetésen a dortmundi önkormányzat munkaerővel, szociális ügyekkel és egészségüggyel foglalkozó vezetője.
Birgit Zoerner szerint ugyan történelmileg teljesen megszokott a régióban a bevándorlás (erről ebben a posztban írtam), a képzetlen munkaerő ilyen mértékű megjelenése ugyanakkor újdonság, amivel nem is nagyon tudnak mit kezdeni.
Meghökkentő számok
A probléma leginkább a román és a bolgár határátkelők miatt alakult ki, akik számomra meglepően sokan vannak: csak Dortmundban 10 ezren élnek (ebből 5900 a román és 4100 a bolgár).
Pár érdekes adatot osztanék meg itt veletek. Az egyik, hogy minden negyedik bolgár bevándorló egyetlen városból, Plovdivból érkezett, a másik, hogy a románok legnagyobb csoportját azok alkotják, akik már a városban születtek.
A dortmundi románok és bolgárok – együtt és külön-külön
Az is kifejezetten sokatmondó, hogy mind a románok, mind a bolgárok 48 százaléka ugyanabban a kerületben (Nordstadtban) él, ami egyrészt egyfajta gettósodást, másrészt rengeteg problémát jelent az önkormányzat szerint.
Így nőtt a dortmundi románok és bolgárok száma Dortmundban és azon belül három kerületben
Nem véletlen, hogy a német nagyváros ezen részén működik a Willkommen Europa, ami az ide érkező, rászoruló bevándorlókon próbál meg segítséget nyújtani. Különlegessége, hogy próbálnak mindenkit az anyanyelvén megszólítani, 12 nyelven beszélnek, magyar munkatársuk is van, Nagy Melitta, akivel az alábbi podcastban beszélgettem.
Virágzó szervezett bűnözés
Visszatérve a képzetlenül érkezőkre, Birgit Zoerner szerint ez már csak azért is gondot jelent, mert eleve a tősgyökeres helyiek között is magas a munkanélküliség aránya, azaz szakképzettség nélkül szinte lehetetlen megragadni a munkaerőpiacon. Nehezíti a helyzetet, hogy az érkezők sokszor nem beszélnek németül és a gyerekeik közül sokan nem járnak iskolába.
Ezeket a (nyelvtudás és szakképzettség híján kiszolgáltatott) embereket sokan próbálják kihasználni, például azzal, hogy emberi életre szinte alkalmatlan lakásokat adnak ki nekik, de virágzik a feketegazdaság, az illegális munkavállalás is.
A feketepiacon például lehet papírt szerezni dortmundi állandó lakcímről, lakásbérlésről, ami a segély feltétele. „Ennek egy része szervezett bűnözés, ami nem azt jelenti, hogy maffia lenne, de egyértelműen szervezett formában használják ki a helyzetet” - mondta a dortmundi önkormányzat Munkaügyi, Szociális és Egészségügyi osztályának vezetője.
Ha már maradnak, legyen jövőképük
Ezzel együtt kifejezetten érdekes, hogy a bűnözés Dortmundban fokozatosan és lendületesen csökken, más kérdés, hogy a helyiek másként érzik a hétköznapokban – tette hozzá Birgit Zoerner, aki szerint az elmúlt tíz évben alaposan megváltozott a város, sokkal több nemzetiség él most benne, mint korábban.
A dortmundi városvezetés meglehetősen pragmatikusan áll hozzá a bevándorlás kérdéséhez. Alapvetően abból indulnak ki, hogy az EU-n belüli határátkelők mindenképpen maradnak, márpedig akkor jobb, ha van valami perspektívájuk.
Nem csak beszélnek róla, tesznek is érte, az elmúlt 4 évben 1500 embernek segítettek belépni a munkaerőpiacra – ők kivétel nélkül olyanok voltak, akik szakképzettség és nyelvtudás nélkül érkeztek Dortmundba.
Kövesd a Határátkelőt az Instagrammon is!
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek