Vajon milyen kép él rólunk, magyarokról az itt élő külföldiekben? Mit tartanak fontosnak kiemelni rólunk a beilleszkedéshez? Különösen érdekes kérdések ezek, ha azokat egy Magyarországon élő (azaz nem csak futó látogatáson itt lévő) külföldi válaszolja meg.
Mondjuk éppenséggel egy, az Egyesült Államok északnyugati részén, a kanadai határ mellett született amerikai, aki Magyarország előtt azért élt már másik európai országban (ebben az esetben Írországban) is.
Ash Merscher pont ilyen (korábban itt találkozhattatok vele), ezért érdekes lehet, mi az a tíz dolog, amit (félig viccesen, félig komolyan) kiemel a magyarokkal kapcsolatban.
#1 Pálinkát vissza ne utasíts
A pálinka Magyarország jellegzetes tömény itala, gyakorlatilag bármelyik boltban, bárban, étteremben megtalálható. De jó eséllyel a magyar szomszédodnak van házi változat belőle, ami persze verhetetlen. Ha megkínál, el kell fogadni. Lehet, hogy égeti majd a torkod, legyilkolva mindent, ami az útjába kerül – a magyarok ezért is esküsznek a gyógyító hatására -, de hát nem akarsz udvariatlan lenni, nem igaz?
#2 Köszönj mindig
Amint belépsz a munkahelyedre, a gyereked iskolájába, az orvosi rendelőbe, vagy akár csak a helyi kávézóba, jobban teszed, ha köszönsz… mindenkinek. Szép szokás, hogy a köszönést udvariasnak és kifejezetten fontosnak tartják. Természetesen nem kell mindenkihez egyesével odamenni, egy jól hallható Sziasztok! is elég.
#3 Ismerd a kolbászod
Számtalan féle és fajta magyar kolbász van, a változatosság néha kissé akár nyomasztó is lehet. Van friss, száraz, füstölt, főtt és mindenféle fűszeres ízesítésű, készülhet disznóból, marhából, pulykából és alkalmanként lóhúsból is.
A színe is változatos, kezdve az egészen halvány pirostól a bíborszínűn át a feketéig. Minden régió büszke a saját változatára és ha egyszer elkezded megismerni ezeket, hamar rájössz, melyik ízlik a legjobban.
#4 A villanyt nem pazaroljuk
Miért pazaroljuk az áramot, amikor a nap elegendő természetes fényt ad? Emellett a neonfény fejfájást is okozhat. Márpedig ez rendkívül elterjedt még kórházakban és iskolákban is. Megtanulod értékelni a szokást, egészen addig, amíg egyszer csak arra nem ébredsz, hogy félhomályban utazol a metrón.
#5 Soha ne feledd Magyarország igazi méreteit
Horvátországba, Erdélybe, Szlovákiába utazol? A helyiek válasza: tudtad, hogy az valaha Magyarország része volt??? Vedd a fáradtságot és nézz utána az I. világháborút lezáró trianoni békeszerződésnek, aminek eredményeként Magyarország kétharmada a szomszédaihoz került. Lehet, hogy 100 éve volt, de még mindig élénken él a magyarok szívében.
#6 Ne pakolj sokáig a pénztárnál
A sor feltartása az apróval való szerencsétlenkedéssel, a bevásároltak elpakolásával egyenes út a szemforgatásig, a bámulásig, a mély sóhajokig… A magyarok nem mindig udvariasak, különösen, ha valami felbosszantja őket vagy kényelmetlenséget okoz nekik.
#7 Tiszteld az idősebbeket
A kedvenc magyar köszönésem a Csókolom!, ami elsősorban az idősebb korosztálynak jár. Talán ódivatúnak tűnik, de nagyon aranyos, amikor egy kisgyerek így köszön a nagymamájának. Ja, és ne felejtsd el kinyitni az ajtót, átadni a helyed a villamoson az idősebbeknek!
#8 Az elhagyhatatlan Egészségedre!
A magyaroknál az Egészségedre a „cheers” megfelelője, szóval mielőtt megkóstolod a kezedben lévő italt, ne feledd, különben udvariatlannak fognak tartani.
#9 Szandált csak júliusban és augusztusban hordj
Lehet bármilyen kánikula májusban, ha a bokád és a lábujjaid kilátszanak, akkor kapsz a fejedre. Na nem azért, mintha ez olyan botrányos lenne, hanem azért, mert féltenek a megfázástól. De ne aggódj, a magyar barátnőd biztosan ad majd neked egyet az állandóan nála lévő harisnyákból.
#10 Irány a Balaton!
Közép-Európa legnagyobb tava a magyarok büszkesége. A nyári hónapokban szinte mindenki lemegy oda legalább egyszer. A mintegy 200 km-es parton mindig találhatsz egy szuper helyet ha úszni, napozni, partizni vagy csak relaxálni akarsz.
Az eredeti, némileg hosszabb írás itt olvasható és persze annyit azért érdemes még egyszer megjegyezni, hogy mindez egy Magyarországon élő külföldi képe az országról és rólunk, magyarokról.
Négy évvel az indulás után szeretnénk tovább fejleszteni a Határátkelő oldalát. Ha még nem mondtad el a véleményed, de megtennéd, akkor az ITT TALÁLHATÓ kérdőív kitöltésével február 13., szerda éjfélig megteheted. Szólj bele te is, merre menjen tovább a Határátkelő! Köszönjük szépen!
(Fotó: pixabay.com/gazsovicskrisztian)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Az utolsó 100 komment: