Magyarként aligha tudjuk (még sok-sok külföldön töltött év után sem) külső szemlélőként nézni Magyarországot és/vagy Budapestet, hiszen valamilyen emlék mindenkit köt az országhoz. Ezért érdekes kérdés, hogy vajon milyennek látnak minket a külföldiek, éljenek akár mondjuk Budapesten, vagy legyenek csupán látogatók. Ebből szedtem össze mára egy kis válogatást. Vegyesfelvágott lesz, amennyiben próbáltam pozitív és negatív véleményeket is összeszedni (forrása a Quora több threadje), aztán majd el lehet vitatkozni arról, kinek van igaza.
A francia Kevin rögtön az elején leszögezte, hogy miként a legtöbb országban, nem mindegy, hogy valaki Budapestről vagy vidékről beszél, hiszen más az élet a fővárosban, mint akár Egerben vagy Győrött.
Másrészt ami az egyik embernek kellemetlen (az eredeti kérdés úgy hangzott, melyek Magyarország hátrányai), az a másiknak egyáltalán nem biztos, hogy az. Miként az sem mindegy, honnan érkezik az ember, más elvárásai és tapasztalatai vannak mondjuk egy brazilnak és más egy németnek.
Ezzel együtt ő a következőket szedte össze:
Fizetés
A fizetések általában alacsonyabbak, mint az európaiak, inkább a lista végén találhatók az Európai Unión belül. Ezzel együtt érdemes megjegyezni, hogy a megélhetés Budapesten olcsóbb, mint a legtöbb európai fővárosban.
Nyelv
A magyar elismerten a világ egyik legnehezebb nyelve, logikájában és szókincsében nagyon kevéssé kapcsolódik bármely más nyelvhez.
Korrupció
A kormányzati korrupció létezik, köztudott, mégis nagyon keveset tesznek ellene.
Ugyanakkor rengeteg vonzó dolog is van a magyarországi életben – jegyezte meg Kevin.
Tyler, amerikai
A kaliforniai Tyler szerint a magyarok barátságosak, viccesek, büszkék, és intelligensek. Az első dolog, amit megtudott az országról, hogy milyen sok mindent találtak fel a magyarok. Elismerte, hogy nem tudott túl sokat (jó, szinte semmit) az országról a látogatása előtt.
Két hetet töltött Budapesten egyedül, jókat beszélgetett a helyiekkel, és még akik nem beszélték a nyelvet, azok is próbálkoztak legalább egy helló erejéig. „A nyomasztó (de gyönyörű) építészet ellenére a magyarok boldognak és energikusnak tűntek” – írta.
A budapesti közlekedés szerinte egyszerű, szinte minden elérhető gyalog, a város biztonságos nappal és éjszaka is. Minden ajtó mögött ott lapul a történelem, és nem drága (amerikai pénztárcával persze), a kaja pedig nagyszerű, különösen a gulyás és a finom sütemények.
Összességében rengeteg paprika, sok találmány, jórészt barátságos és büszke emberek, gyönyörű építészet, nagyszerű éjszakai élet, jó kaja, történelem, és nagyon nehéz és egyedülálló nyelv jellemzi Tyler szerint a magyarokat és Budapestet.
Olev
A korábban több évig Magyarországon élő Olev elsősorban a hátrányokról szóló kérdéshez szólt hozzá. Ellentétben Tylerrel, ő úgy látta, Magyarország legnagyobb hátránya, hogy nincsen olyan, széles körben elterjedt szokás, ami boldoggá tenné az embereket.
Míg Skandináviában vagy a balti államokban ott a szaunakultúra, a síelés, mint nemzeti sport, vagy a dalfesztivál, és még lehetne hosszan sorolni, szerinte Magyarországon nem nagyon van ilyesmi.
Emellett az emberek nagy része messze él a természettől, így például Budapesten simán előfordulhat, hogy egy átlag munkanapja úgy telik el valakinek, hogy nem lát növényt. (Budapest belvárosa gyakorlatilag famentes – jegyezte meg.) Márpedig ez mentálisan stresszes a tudósok szerint.
Talán ezért, talán nem, de Olev úgy tapasztalta, hogy ha az ember hétvégén elmenne túrázni vagy kirándulni, nagyon nehezen talál hozzá partnert, mert az emberek nem szokták meg az ilyen típusú testmozgást. A magyarok általában véve sem túl aktívak.
A Balaton és pár északi és budai hegy ellenére Magyarország szerinte földrajzilag unalmas.
Szerinte probléma, hogy a magyarok azért élnek, hogy dolgozzanak, a móka és kacagás a nyaralásra marad, a fizetés viszont nem túl versenyképes, így arra nem is jut túl nagy összeg.
Szubjektív dolog, de Olev úgy vélte, hogy a budapestiek nem szeretik annyira a nyarukat, mert túl meleg van, viszont kevés a természetes víz, ami hétvégente enyhet adna.
„A szegénység még az anyagilag biztosabb lábon állók számára is zavaró. Rengeteg a hajléktalan és mentálisan beteg ember az utcákon. Budapesten nem állhatsz három percig zavartalanul az utcán a barátodra várva, mert biztos, hogy jön valaki, aki pénzt vagy valamilyen szívességet kér” – írta Olev.
Janelle, amerikai
Az amerikai lány egy hetet töltött Magyarországon, és elég érdekes tapasztalatokat szerzett ezen idő alatt.
Nyelv
Janelle tapasztalata szerint nagyon kevés magyar beszél angolul, és a nagyobb cégek, bankok és turisztikai látványosságok környékét kivéve a közterületeken elég kevés dolog van lefordítva angolra.
A magyar nyelv rendkívül összetett és idegen egy külföldi számára, szóval könnyű eltévedni. Könnyen adottnak veszi az ember, hogy Európa legtöbb részén mindig van valaki, aki beszél angolul.
Segítség a külföldieknek
„Nem vagyok egy különösebben félelmetes ember, mi több, az emberek általában úgy vélik, nem vagyok túl agresszív. Ugyanakkor Magyarországon már-már egészségtelen mértékű bizalmatlanságot tapasztaltam a külföldiekkel szemben.
Nem gondolnám, hogy ez rasszista dolog lenne, inkább általában véve xenofób és félelmen alapuló. El tudom képzelni, hogy ha valaki külföldiként oda költözik, akkor ez zavaró lehet a hétköznapokban” - írta.
A termékek elérhetősége és változatossága
Az üzletek 8-9 körül nyitnak és délután 6 magasságában zárnak. „Kaliforniaiként szeretek éjfélkor lemenni a sarki boltba, vagy kora reggel inni egy kávét az éjjel-nappal nyitva tartó gyorséttermek valamelyikében. Egyik sem túl egészséges, de jó, hogy legalább a lehetőség megvan rá.
Az utolsó budapesti napjaim egyikén influenzás lettem és gyógyszerre volt szükségem késő este. Egyetlen közért sem volt nyitva, a helyi gyógyszertár pedig nem nyitott ki másnap 11 előtt.
Egy másik helyen azt mondták, hogy különleges gyógyszert kell rendelni, amire egy-két napot várni kell. Amerikában az ilyen típusú gyógyszerek bármikor elérhetők minden különösebb rendelés nélkül” - mesélte.
Munka, fizetés, árak
Az étel olcsó, a lakbér is az európai átlag alatt van. Az összes többi nagy része viszonylag drága európai mércével mérve is. Egy közepes pénztárca Spanyolországban, Franciaországban vagy Olaszországban 25-60 euró, Magyarországon ugyanaz kb. 70-120. Kaliforniában egy jobb minőségű kávé 3-5 dollár, Magyarországon ugyanaz 6-8 dollár.
A megélhetési költségek nem magasak, ha az ember hajlandó elfogadni, hogy ugyanazokat a termékeket veszi nap nap után. A tanárok, professzorok fizetése a töredéke annak, amit Amerikában lehet keresni.
Szegénység, pesszimizmus
A lakosság arányához képest Budapesten sokkal több a hajléktalan, mint San Franciscóban, ami kemény. Az emberek pesszimistának tűnnek a jövővel kapcsolatban, csak feltételezni tudom, hogy a történelmük miatt.
Angelo, olasz
A Budapesten élő Angelo szerint Budapest csodálatos európai főváros, olyan, mint Bécs vagy Párizs a brutális árak nélkül. Budapest ugyanolyan szép, mint ezek, és sokkal olcsóbb.
Emellett meglepően kicsinek is tűnik, a tömegközlekedés szuper, nagyon gyorsan el lehet jutni bárhova a városban.
„A város egyik feléből a másikra fél óra alatt el tudok jutni tömegközlekedéssel, ami Londonban vagy Párizsban elképzelhetetlen. Minden megvan itt, amit az ember egy fővárostól elvár, a nagyszerű parkoktól a múzeumokig és még sorolhatnám” – írta Angelo.
Az egyetlen dolog, ami megkülönbözteti a többi európai nagyvárostól, hogy az emberek nem túl barátságosak az idegenekkel. „A belvárosban ez nem olyan nagy gond, de amint kijjebb mész, megnő az esélye annak, hogy barátságtalan emberbe botlasz. Ilyen problémát egyetlen más európai fővárosban sem tapasztaltam” – tette hozzá.
Összességében nagyon szép főváros, nem a legjobb, és bizonyos részein kifejezetten lelakott, de máshol fantasztikusan gyönyörű.
Alexander, amerikai
Alexander szerint Magyarország legnagyobb hátránya a sokszor beszűkült átlagmagyar, aki nem nagyon veszi észre a lehetőségeket, és azt, hogy miként kellene élni.
Alexander hátránynak tartja, hogy nincs Wal-Mart, és noha sok mindent meg lehet találni a házak aljaiban lévő boltokban, de különösen az elektronikai eszközök esetében jóval nagyobb üzletekbe kell menni, ha az ember meg szeretné találni, amit keres, és még akkor sem biztos, hogy lesz.
Mármint Budapesten, mert vidéken ennél is rosszabb a helyzet, ott már annak is örülni kell, ha egy hét után megérkezik a megrendelt holmi, vagy el kell érte menni Budapestre.
„A tél rémes, van, hogy 6-7 napig nem süt a nap. Hideg van, szürkeség és sötét. Mindehhez add hozzá a sok szegény embert, az alkoholista hajléktalanokat és az építkezésen dolgozókat” – írta Alexander.
Megjegyezte azt is, hogy az autók drágábbak, mint Amerikában, és messze nem olyan kényelmes vezetni, mint mondjuk Texasban.
„A legtöbb nagyvárosnak szép a belvárosi része az öreg épületekkel, de a külvárosok tele vannak repedezett, málló festékű panelházakkal, nem nyírt fűvel, melyek az aszfalt repedéseiben is nőnek” – láttatta Alexander.
HÍRMONDÓ
Német melók az asztalostól a beteggondozóig
Németország az Németország, nem nagyon kell ajánlgatni, úgyhogy maradjunk annyiban, hogy ma öt álláslehetőséget vadásztunk le nektek a magyarok egyik kedvenc célországából.
Tízből négy leendő orvos elhúzna
Noha a kormány állítása szerint minden megtesz az orvosok elvándorlásának megakadályozása érdekében, egy friss felmérés szerint az orvostanhallgatók igen jelentős részét ez nem nagyon hatja meg.
Egyre több a külföldi Magyarországon – de kik?
Érdekes változások zajlanak a Magyarországon élő külföldiek számában, hiszen miközben az elmúlt években alaposan megugrott az érkező és letelepedő ázsiaiak száma, addig erősen csökkent az európai országokból érkezőké. Mindkettőre van magyarázat.
Hol voksolhatsz a magyar választáson külföldön?
Azt már tudjuk, hogy április 8-án tartják a magyar országgyűlési választásokat. Az akkor külföldön élő / tartózkodó, de állandó magyar lakcímmel rendelkező magyar állampolgárok nem szavazhatnak levélben, csak személyesen. De hol?
(Fotó: pixabay.com/artbejo)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Az utolsó 100 komment: