A külföldre költözés elég sok kihívással jár, ezek közül az egyik a magányosság, ami még akkor is beüthet, ha az ember tudja, hogy az egyedüllét csak átmeneti (mondjuk azért, mert a család jön majd utána). Még így sem könnyű átvészelni az egyedül töltött időszakot, ha pedig magányosan vágunk neki a határátkelésnek, akkor különösen nehéz periódusok adódhatnak.
Mikor érezted először úgy külföldön, hogy otthon vagy? Volt egyetlen ilyen pillanat, vagy egy folyamat része az érzés? Esetleg soha nem fogod magad otthon érezni? Írd meg a tapasztalatod, véleményed a hataratkeloKUKAChotmail.com címre.
A külföldre költözés esetében az átmeneti időszak rendkívül hektikus lehet, hiszen a gyakorlati tennivalók mellett (lakáskeresés, ügyintézés, munkába állás) olyan nehézségekkel is szembe kell néznünk, mint a nyelvi kérdések, a megszokott társaság hiánya.
Persze az első hetek rohanása még elfedheti az ilyen típusú gondokat, azonban amikor leülepszik a por, akkor előjönnek a lelki problémák – mondta az Expat Arrivals oldalnak Debby Poort.
Az ördögi kör
A határátkelőket segítő holland Yellow Wood alapító terapeutája szerint a legtöbben a magány miatt keresik fel őket, hiszen sokan nem könnyen alakítanak ki baráti kapcsolatokat.
„Ráadásul minél elszigeteltebbnek és magányosabbnak érzi magát az ember, annál nehezebben szánja rá magát arra, hogy kimozduljon, és új ismeretségeket kössön. Ennek következtében még elszigeteltebb és magányosabb lesz – és már kész is az ördögi kör” – fogalmazott.
A magányosság nem csak önmagában jelent problémát. A közeli barátok hiánya miatt gyakran még azokkal a felmerülő dolgokkal is nehezebben birkózunk meg, melyek otthon semmilyen gondot nem okoztak.
Éppen ezért a szakember mindig azt tanácsolja, hogy első lépésként ezt az ördögi kört kell megszakítani, és valahogyan rávenni magunkat az ismerkedésre. Fontos az is, hogy felismerjük, nem mi vagyunk az egyetlenek, akik ilyen típusú problémával szembesülnek, még akkor is, ha a közösségi oldalakon jellemzően mindenki mindig boldog és kiegyensúlyozott képet fest magáról.
„Az a magabiztosság, amit ennek felismerése jelent, segíteni fog abban, hogy új ismerősöket szerezzünk” – tette hozzá Debby Poort, aki ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a magányosság és elszigeteltség megtörése komoly erőfeszítést igényel.
Az első lépés nehézsége
Ami egyben azt jelenti, hogy még ha szakemberhez is fordulunk, csak egyedül ő nem tud segíteni, ehhez a mi munkánkra is szükség lesz. Amit a terapeuta nyújtani tud, az az odafigyelés és egy hely, ahol kibeszélhetjük magunkból a problémáinkat, ám sokszor már ennyi elég lehet ahhoz, hogy megkapjuk az első lökést.
„Természetesnek tűnhet, hogy sok különböző lehetőség van az ismerkedésre külföldön is, ám a saját és a hozzám fordulók tapasztalata alapján azt kell mondanom, hogy sokszor már azt nagyon nehéz eldönteni, hogy egyáltalán hogyan vágjunk bele” – mondta a szakember.
Debby Poort úgy látja, külföldre kerülve az egyik legfontosabb dolog, hogy képesek legyünk kapcsolatot kialakítani a helyiekkel, és ilyen szempontból mindegy, hogy dolgozunk, vagy éppen otthon vagyunk, mert a párunk munkája miatt kerültünk külföldre.
Az ismerkedést persze több minden nehezítheti: például az eltérő kulturális háttér és élettapasztalat, ami ráadásul nem csak a helyiek, hanem a többi, más nemzetbéli bevándorló esetében is felmerül, és erre talán sokan kevésbé számítanak.
És akkor arról még nem beszéltünk, hogy komolyabb barátságokat nagyon nehéz kialakítani egy annyira mozgásban lévő közegben, mint amilyen a határátkelőké, ahol néha pár hónapon belül alakul át a társaság összetétele.
Mi a megoldás?
Debby Poort szerint az egyik megoldás az lehet, ha lejjebb adunk az igényeinkből, és elfogadjuk, hogy más típusú kapcsolatok várnak ránk: „Ez nem azt jelenti, hogy engedjünk abból, mit várunk el egy baráttól, hanem azt, hogy változtassunk a róla kialakított ideális képen, így több embert engedhetünk közel magunkhoz”.
A szakember tapasztalata szerint olyan is előfordul, hogy valamilyen más belső ok miatt képtelen valaki külföldön barátságot kialakítani, így ha sikerül ennek megtalálni az okát, akkor máris tovább lehet lépni.
A legfontosabb mégis az, hogy ne szenvedjünk csendben, otthon ülve: „Ha egyedül, elszigeteltnek érzed magad, nehezen szerzel új barátokat, kérj segítséget, akár szakembertől, akár egy hozzád közelebb álló valakitől. Számtalan ember járt és jár a te cipődben, még akkor is, ha azt gondolod, hogy a te utad különleges”.
HÍRMONDÓ
Mennyire drága az élelmiszer Magyarországon?
Gyakran halljuk, hogy miközben a magyarországi fizetések töredékei a Nyugat-Európában megkereshető béreknek, az élelmiszerért és sok minden másért majdnem ugyanannyit kell fizetnünk. Vajon tényleg így van?
A Brexit nem kergeti haza a magyarokat
Annyival többet lehet keresni Nagy-Britanniában (még az árak különbségét figyelembe véve is), hogy hiába a majdani uniós kilépés, az elemző szerint nem várható a szigetországban élő magyarok tömeges hazatelepülése.
Hogyan vidd magaddal külföldre a karriered?
Külföldre költözéskor sok mindent viszünk magunkkal, iratokat, ruhákat, emlékeket. Milyen jó lenne, ha így tehetnénk a munkánkkal is! Egy mobilizálható szakma ugyanis nagyon megkönnyítené az ember dolgát. Íme, pár tipp.
(Fotó flickr.com Antoine K)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek