Nyilván akár 20-30-50 olyan kérdés is lehet, amit az embernek érdemes feltenni magának, mielőtt úgy dönt, hogy megpróbálkozik a külföldi élettel. Ezek közül emelte ki a számára legfontosabbakat a mai blogajánló egyik szerzője. (A kommentekben remélem, megosztjátok majd, szerintetek melyek a legfontosabb kérdések.) Aztán szó lesz a szigorodó új-zélandi bevándorlási szabályokról, végül feltesszük a klasszikus kérdést: miért éppen Alaszka?
Kezdjük hát a fontos kérdésekkel, melyeket a mindenkilaci oldal egy, a határátkeléssel kacérkodó ismerős megkeresése kapcsán írt össze, arra gondolva, hogy ez a néhány tanács mások számára is hasznos lehet. A kérdések egyszerűek, viszont jól mutatják, milyen fontos végiggondolni őket.
Miért akarok külföldre költözni?
A külföldi életre ne csak egy menekülési útvonalként tekints, hanem egy lehetőségként. Meg szeretnél tanulni egy nyelvet? Szeretnél annyi pénzt gyűjteni, hogy vegyél majd egy lakást? Tűzz ki te magadnak egy célt, hiszen itt sem fogja senki más megmondani neked, hogy mi az „élet érelme”.
Mit fogok kint csinálni?
Valójában mi sem egyik napról a másikra lettünk vándorok, bár a hosszú évek rutinja után a néhány hónapos váltási időszak tényleg hipp-hopp elrepült. Viszont amikor döntöttünk, akkor már volt egy kész tervünk, tisztában voltunk azzal, hogy mit hagyunk ott, és pontosan tudtuk, hogy mibe akarunk belekezdeni.
Miből fogok megélni?
Ha a nulláról kezded, esetleg futószalag mellé kerülsz, mennyi ideig fogod bírni? Elég lesz a megélhetéshez? Lesz lehetőséged feljebb lépni? Vagy van olyan szaktudásod, amire kifejezetten szükség van az adott országban? Talán az is elég, de azért nem árt, ha először utána jársz, hogy amit kitaláltál, arra tényleg van-e igény, és hosszú távon is működőképes lesz a dolog.
Milyen szabályok vonatkoznak rám?
Akár munkavállaló vagy, akár vállalkozni szeretnél, járj utána a rád vonatkozó jogszabályoknak, legyél tisztában a jogaiddal és lehetőségeiddel! Tájékozódj, kérd tapasztaltabb emberek tanácsát, beszélgess külföldön élő ismerősökkel, olvass fórumokat! Minden országban vannak idióta szabályok, amire magadtól talán nem is gondolnál, és amelyekkel nem árt tisztában lenni.
Menni fog a kommunikáció?
Jó esetben olyan országba települsz át, amelynek eleve beszéled a nyelvét. Ha nem, akkor kezdd el minél előbb tanulni a nyelvet! Jobban tudod képviselni majd az érdekeidet, és a helyieknél is lesz egy jó pontod, ha közös nyelvet beszéltek.
Van elég tartalékom?
Ne indulj el nullával! Legyen minél több tartalékod, de legalább annyi, hogy ha az első néhány hónap nem úgy alakul, ahogy azt eltervezted (akár mínuszba is mész), még mindig legyen elég pénzed és időd egyenesbe jönni. Nincs is annál rosszabb, ha nagy tervekkel nekivágsz a világnak, aztán lógó orral és üres zsebbel kell hazamenned.
Mi van, ha nem úgy alakul, ahogy elterveztem?
Tényleg csodálattal tekintek azokra az emberekre, akik képesek mindent maguk mögött hagyni és fejest ugrani az ismeretlenben. A legtöbben azonban biztonsági játékosok vagyunk, és nem is baj, ha nem égetünk fel minden hidat magunk mögött. Lehet, hogy jó volt az ötleted, lehet, hogy mindent megtettél a siker érdekében, mégis előfordulhat, hogy nem úgy jön ki a lépés, mint ahogy azt eltervezted. Ezt ne éld meg kudarcként, hanem légy rugalmas és módosíts az eredeti elképzeléseken, és főleg, legyen mindig egy B-terved!
És ha már kint vagy: Jól érzem itt magam?
Nem árt tudatosítani magunkban, hogy mi itt bizony csak bevándorlók vagyunk, vagyis nem a két szép szemünkért van ránk szükség, hanem a munkánk miatt. Ezt fogadd el, és használd ki a lehetőségeket.”
Az eredeti poszt természetesen hosszabb és bővebben kifejti a kérdéseket, szóval érdemes elolvasni itt!
Bekeményítettek az új-zélandiak
Nem nagy öröm, de ettől még igaz: alaposan szigorítottak az új-zélandiak a bevándorlás szabályain, szóval érdemes még az eddigieknél is alaposabban tájékozódni, amire Pappito blogja ideális hely. Lássuk, hogyan keményítettek be!
„Az elkövetkező két évben kiadni szándékozott letelepedési engedélyek számát visszavágták, így aki tehetség alapon kérvényezi a letelepedési engedélyét (Skilled Migrant Category) annak nem az eddigi 140, hanem mától 160 pontot kell tudnia összeszedni (függetlenül attól, hogy van-e munkaajánlata) ahhoz, hogy automatikusan kihúzzák a nevét.
A korábbi megoldás szerint vagy volt 140 (vagy több) pontja a jelentkezőnek, vagy 100-139 pontja és állásajánlata. Az új rendszerben csak a 160 vagy annál több ponttal rendelkezők beadványát “húzzák ki”.
Megszigorodnak a nyelvi elvárások is. Szemben az eddigi gyakorlattal, amelyben igazolhatta a jelentkező az angoltudását
- elismert végzettséggel, ha azt angol nyelven szerezte
- minimum egy év munkavégzés NZ-n Skilled Migrantként
- egyéb alternatív módokon (együttélés angol anyanyelvű rokonnal, munkáltatói igazolás, stb.)
- IELTS
Október 12-től az angol nyelvtudás az alábbi módokon igazolható:
- kanadai, ír, UK és USA állampolgárok, ha legalább öt évet tanultak vagy dolgoztak a felsorolt országok egyikében (vagy Ausztráliában vagy NZ-n)
- a jelentkező NZ-n elismert Level 7 végzettséget szerzett Ausztráliában, Kanadában, Új-Zélandon, Írországban, UK-ban, USA-ban, két éves posztgrad képzésben
- NZ Level 8 végzettséget szerzett a felsorolt országokban legalább egy éves posztgrad képzésben
A bevándorlási hivatal a 2016-17 és a 2017-18 pénzügyi években 85-95000 közötti letelepedési engedélyt kíván kiadni.”
További részletekért és sok-sok fontos linkért keressétek fel Pappito eredeti posztját!
Miért éppen Alaszka?
Aki a 90-es években Magyarországon élt, annak Alaszka alighanem egyenlő az angolul Northern Exposure címen ismert, ott játszódó Emmy-díjas amerikai sorozattal. Alaszka persze ennél sokkal több, erről mesélt a már évek óta ott élő Éva a Hortobágyi Rántott Vombat blognak. Ebből jöjjön most pár érdekesebb részlet!
„Korábban Magyarországon egy gyógyszergyárban dolgoztam laboránsként, ott ismerkedtem meg a férjemmel is. Ő később a vendéglátóiparban dolgozott, egy híres szállodaláncban, ahol lehetőség volt egy tanulóprogram keretében kijönni Amerikába, így jutottunk ki.
Először Ő indult neki, én öt hónappal később követtem Springfield, Illinois-ba. Ez volt az első település, ahová érkeztünk. A férjem egy szálloda éttermében volt manager, én pedig hamarosan kismama lettem.
Springfield, Illionis után először Észak-Karolinába költöztünk, mert a férjem ott kapott állást. Ezek nagyon szép és eseménydús évek voltak: sokat jártunk az Appalache-hegységbe és az óceánhoz nyaralni, gyönyörű állam.
Ezt követően Pawleys Island-on, Dél-Karolinában éltünk egy kis gyöngyszem tengerparti városban. Itt már mindketten dolgoztunk, de két év után a férjemet átcsábították Memphis, Tennessee-be és úgy döntöttünk, hogy megint költöztünk.
Az alaszkai lehetőség 7 év után jött. Akkor megint nagyot léptünk, meghirdettünk és eladtunk mindent – bútorokat, háztartási gépeket, stb. – és csak annyi dolgot hagytunk meg, ami befért két autóba.
Így aztán szép kényelmesen felvezettünk Alaszkába. 9 napig tartott az út, számos államon keresztül, amikben előtte sosem jártunk, majd végig Kanadán – ez tényleg egy életre szóló élmény volt. Mint ahogy megérkezni is sok ezer kilométer után épségben, az új otthonukba.
Alaszka az USA legnagyobb területű állama. Ahol mi élünk, az viszonylag délen van, azon kívül az óceán közelsége is befolyásolja a klímánkat, ami körülbelül olyan, ahogy a magyarok Kanada éghajlatát elképzelik.
Természetesen fent északon más az időjárás, ott valóban nagyon hideg van: nyáron se melegszik fel az idő 10-15 foknál melegebbre. Ott már nem sokan laknak, leginkább a bennszülött alaszkaiak, akik sok szempontból még mindig hagyományos életet folytatnak.
A fiam barátnője is alaszkai bennszülött család sarja, a legészakibb városban, Barrow-ban született. Kislányként költöztek Anchorage-ba (Alaszka fővárosa), ami egyébként egy teljesen átlagos közepes méretű amerikai város. (...)
Szeretem azt, ahogy a gyerekek és felnőttek ránk mosolyognak és köszönnek az utcán, és ha bármire szükségem van, többen állnak sorba, hogy segíthessenek. Az ajtót nem kell bezárni, ha elmegyünk otthonról, itt nincs bűnözés. A hűtő tele van első osztályú tengeri hallal és frissen szedett gyümölccsel. Ráadásul mindez ingen, mert az alaszkai vadon nagyon adakozó.
Anyukám, a nővérem, az öcsém és a családja Magyarországon él. Hosszú-hosszú évekig nagyon hiányzott Magyarország, most már kevésbé, megszoktam itt. Én már régen voltam otthon – 7 éve -, viszont idén májusban Anyukám és az Anyósom meglátogatott minket. Csodálatos volt mindannyiunknak, azóta is visszavágynak, olyan jó volt itt nekik is.
Szabadidőnkben túrázni szoktunk járni a férjemmel. Számunkra még mindig megunhatatlan a természet közelsége. Felemel és kitöröl minden negativitást belőlünk, tényleg nagyon szerencsésnek érezzük magunkat, hogy itt élhetünk.
Szeretjük, ha egy medve, vagy jávorszarvas látogat meg minket. Ilyenkor összeszalad mindenki és fényképez. Az alaszkaiak egyik kedvenc időtöltése az, ha összejönnek beszélgetni és közben azt mesélik egymásnak, hogy kivel milyen vadállatos kaland történt, közben pedig mutogatják a fényképeiket (pl. hogy hány medve gyűlt össze a teraszon, mennyi ideig tartóztatta fel az autóját egy vesztegelő jávorszarvas, stb.). Ezek itt mindennapos történések.”
Az eredeti interjút itt olvashatjátok el, érdemes!
HÍRMONDÓ
Egész városrészek néptelenednek el
A legfőbb problémát az alacsony bérek jelentik Magyarországon, ezért döntenek sokan a kivándorlás mellett, amelynek következtében Magyarország vészesen kezd kiürülni. Lesz-e parlamenti vitanap?
A többség szerint rossz irányba tart a világ
A világ lakosságának közel kétharmada úgy érzi, nem mennek túl jól a dolgok mostanában. Magyarország a pesszimistábbak között van (tegye fel a kezét, aki meglepődött), de általában véve Nyugat-Európában sem ér az egekig a bizakodás és az öröm.
„Nem szabad játszani a tűzzel”
Az Európai Tanács elnöke szerint a „hard Brexitnek” egyetlen alternatívája az, hogy az Egyesült Királyság az Európai Unió tagja marad. Az Európai Parlament elnöke ugyanakkor arról beszélt: ami a britekkel történt azt bizonyítja, hogy nem szabad játszani a tűzzel. Részletek itt.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek