Mielőtt Magyarország 2.0-ról kezdenénk beszélni, nem ártana alaposan megvizsgálni Magyarország 1.0-át, írja a mai poszt szerzője, Kiégett, és alighanem van abban valami, amit javasol. Meg abban is, hogy a rendszert aligha lehet (és aligha érdemes) megpróbálni visszaállítani egy korábbi időpontra. (A pályázatra érkezett eddigi írásokat itt találjátok.)
Az írás tehát a Magyarország 2.0 pályázatra érkezett, szavazni ma is a poszt végén és a Facebookon tudtok. Hajrá!
(Fotó: flickr.com/verkeorg)
"Hogy a hal szaga és színe között mi a kapcsolat, nem boncolom most, de azt le kell hogy szögezzem, a fejétől bűzlik, nem is kicsit. Azt mondják, hogy a változtatás első lépése felismerni a problémát. Szerintem nagyjából az már megvan. Talán.
Magyarország 2.0? Először Magyarország 1.0-n kellene végigfuttatni egy alapos diagnosztikát, és megszabadulni az esetleges kártevő alkalmazásoktól. Sajnos a "rendszer visszaállítása korábbi időpontra” opciót kukázhatjuk – ezt 1989 óta többször is megpróbáltuk és egyszer sem lett jobb tőle.
Nincs mese, a merevlemezt le kell gyalulni, mert a káros programok nélkül a meglévő oprendszer már el sem indult. Egy korszerűbb oprendszert kellene telepíteni, mondjuk olyat, amelyik lehetőleg nem zabálja fel az erőforrásokat azelőtt, mielőtt egy egyszerű felhasználói programot indítanánk a rendszeren.
Igazából a felhasználói programokat is érdemes újragondolni, mint az MS Oktatás, MS Egészségügy, MS Vállalkozás, MS Energiapolitika, stb.
Kezdjünk egy BIOS frissítést, ahol a törvényhozást, az igazságszolgáltatást, és a végrehajtó hatalmat elválasztjuk egymástól. Ez lesz a keretrendszerünk. Miután ez megtörtént, én az észt model alapján működő operációs rendszert raknám fel.
Mondjuk ebben a rendszerben már lehet, hogy nem kerregne annyit a merevlemez sem felesleges munkafolyamatokon görcsölve, és a programok sem akadnának össze olyan gyakran.
Azért tartottam fontosnak a fentieket leírni, mert legyen bármilyen szuper egy kezdeményezés, ha a rendszer olyan, kegyetlenül bedarálja, és már egy ideje a rendszer olyan.
Személyes meggyőződésem, hogy az évszázad jelszavának a "fenntarthatóságot" kellene választani úgy globálisan. Ezt többek között az energetikában és a hulladékgazdálkodásban lehetne szerintem jól kibontakoztatni Magyarországon - a mezőgazdaság mindeközben csendben felkészül, hogy felnőjön a feladathoz.
Nem tartom feltétlenül rossz megközelítésnek azt a stratégiai elképzelést, hogy Magyarország legyen képes a saját energiaszükségletét fedezni, de a jelenlegi koncepciót nem tartom atombiztos ötletnek.
Sokkal szimpatikusabb az a tendencia, hogy fokozatosan adjunk teret a megújuló energiaforrásoknak. Ha a napsütéses órák számát nézzük, Magyarország jobb adottságokkal rendelkezik, mint Németország, mégis ők előrébb járnak ezen a téren.
Szerencsére a szél annyira még nem az ország erőssége, cserébe van geotermikus energiapotenciál, jól ki tudná az ország használni.
Szóba jöhető opció a szennyvízből és a hulladékból (mezőgazdasági, élelmiszer és még a kommunális hulladékból is) kinyerhető energia. Ezzel a megoldással két legyet lehet ütni egy csapásra: foszilis energiahordozókra épülő erőműveket lehet kiváltani, és jóval lecsökkenne a természetbe kikerülő hulladék mennyisége. Az én szememben ezt hívják win-win megoldásnak.
Mivel nincsenek Századvégnyi erőforrásaim, ezért pontos számokkal nem szolgálhatok, de hogy nemcsak a levegőbe beszélek, hanem a technológia valóban működik, íme, két angol nyelvű forrás itt és itt.
A másik dolog az induló kivállalkozásokhoz való hozzáállás. Ezt nagyon át kellene gondolni. Az elinduló vállalkozások zöme amúgy is kudarcra van ítélve, úgy őszintén, ezt a statisztikát miért kell tovább rontani a szűklátókörű kormányzati hozzáállással?!
Angliában vállalkozást létrehozni 15 font és kb. 1-2 óra internethozzáférést jelent, ha közben mellette még ráguglizunk néhány kifejezésre és fogalomra. Ezt saját tapasztalatból tudom.
Kicsit előreszaladtam, mert az ötlettől/elképzeléstől sok esetben még hozzú út vezet a jól működő vállalkozásig és az út nagyon rögös, tele buktatókkal. Egy jó ötlet nem rossz, ha van, de az még nem garancia a sikeres vállalkozáshoz.
A brit kormány felismerte, hogy sokan idegenkednek a vállalkozások elindításától. Többen attól tartanak, hogy nem találnak megfelelő befektetőt, nem lesznek nyereségesek, vagy alkalmatlannak tartják magukat a feladatra.
Kutatások azt mutatják, hogy jelenlegi kis- és közepes vállalkozások növekedése könnyen megakad, mert nem jutnak pénzhez, nem tudnak munkaerőt találni, hiányoznak fontos szakismeretek, esetleg a forgótőke túl kicsi.
És itt van néhány példa a regionális szervezetekről, amiket például meg lehet környékezni, hogy segítsenek elindulni azon a rögös úton: az egyik a Small Business Centre, a másik a Preston. A kapcsolatépítés már akkor elkezdődik, amikor még meg sem alapítottad a cégedet, csak gondolkozol rajta!
Ezek a szervezetek fogják a delikvens kezét, elküldik ingyenes előadásokra, többek között olyanokra, ahová ellátogatnak a bankok vagy egyéb szervezetek képviselői is és elmondják, milyen elvárásaik vannak, milyen szempontok alapján mérlegelik, azt, hogy finanszíroznak-e egy vállalkozást vagy sem.
Vagy van egy termékötlet, de nincs forrás/eszköz/szakértelem a fejlesztésre? Erre is van működő megoldás. Mondjuk itt már annyira hinni kell az ötletben, hogy céget alapítsunk rá. Érdemes a realitás talaján maradni, mert az nem működik, hogy feldobom: semmi, és majd leesik egy teleport kapu.
Ha cinikus lennék, azt mondanám, hogy ha vannak kapcsolataid, akkor ez a mostani Magyarországra viszont igenis jellemző. Igaz, nem fog működni, de attól még nemzeti teleport kapunak hívjuk, az EU-nak sok pénzébe fájt, és pont úgy néz ki, mint egy villa a Genfi-tó partján.
Hogy mikor lesz szerintem Magyarország 2.0? Annak a fejekben kell eldőlni, hogy igény van-e rá, vagy megelégszik-e a nép továbbra is Magyarország 1.0-val. Lehet, valakik azt mondják majd, hogy túl szaftosan beszéltem. Igazuk van, az a baj, hogy manapság nehezen artikulálom a politikailag korrekt kifejezéseket."
HÍRMONDÓ
„Otthon egyszerűen nem megy”
"Nagyon hiányzik a családom, de ez van, ők is azt mondják, maradjunk. Van egy gyönyörű kislányunk, és mindent megkap, amire szüksége van, nem kell gondolkoznom, hogy hogyan vegyek meg valamit, vagy hogy honnan kérjek pénzt, hogy megvehessem, ahogy édesanyám anno tette." A teljes levelet itt találjátok.
Nagyon fontos mondatok a nagy-britanniai magyaroknak
Egyre biztosabbnak tűnik, hogy a már az Egyesült Királyságban élő magyarok helyzete semmilyen értelemben nem fog változni azt követően sem, hogy az ország kilép az Európai Unióból - erősítette meg Theresa May is. Azt, hogy pontosan mit is mondott a brit kormányfő, itt olvashatod el.
Veszprémből Jamie Oliver londoni étterméig
Az Európai Uniónak biztosan akadnak hátrányai is, de azért az biztos, hogy elképesztő lehetőségeket is kínál. Mert mikor lenne lehetőségük veszprémi szakképzősöknek a sztárséf egyik londoni éttermében dolgozni, vagy kávézót vezetni a brit fővárosban? Hogy ez miként történhetett meg, kiderül itt.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével!
Az utolsó 100 komment: