Ti is többen megosztották itt, a blogon a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján készült felmérést, ami szerint tovább gyorsul a határátkelés Magyarországról, tavaly például már közel másfélszer annyian hagyták el az országot, mint egy évvel korábban.
Tudom, nem rajongtok a hasonló statisztikákért, de nem tudtam megállni, hogy egy kicsit részletesebben is beszéljünk a számokról, különös tekintettel arra, hogy két éve és tavaly ilyenkor is volt egy hasonló poszt, így reményeim szerint valamilyen folyamat azért az írás végére kirajzolódik majd – ti pedig utána megmondhatjátok a tutit.
2013: minden tizedik család érintett
Mielőtt a legfrissebb adatokról beszélnénk, nézzük tehát meg, mi volt a helyzet 2013 tavaszán. Akkoriban két, egymástól független felmérés is napvilágot látott (a GKI tanulmánya és a KSH adatsora), lássuk, mit is olvashattunk ki belőle!
A GKI Gazdaságkutató Zrt. ezer fős reprezentatív felmérése szerint a felvétel idején adott pillanatban 250 ezer ember dolgozott legalább fél éve külföldön, ami a teljes munkakorú népesség valamivel több, mint 4 százaléka.
Akkor a háztartások 9 százaléka volt érintett, azaz nagyon durván leegyszerűsítve, minden tizedik magyar családban volt olyan családtag, aki külföldön dolgozott.
(Az összehasonlítás végett: egy 2010-es Kopint-TÁRKI felmérés akkor 60 ezer főre becsülte a tartósan külföldön dolgozók számát, azaz 2013-ra négyszeresére nőtt a határátkelők száma.)
Szintén egy 2013-mas KSH-felmérés (a Népességtudományi Kutatóintézet végezte a minden korábbinál pontosabb kutatást) szerint az állandó magyar lakhellyel rendelkező 18-49 éves magyar állampolgárok 7,4 százaléka tartózkodott 2012 és 2013 fordulóján tartósan külföldön, ami 335 ezer főt jelent.
Ez voltaképpen durvább adat, mint a GKI száma, hiszen egyfelől itt egy szűkebb korcsoportot vizsgáltak (értelemszerűen nem szerepelnek benne például a gyerekek, akik nyilván elég sokan lehetnek) és másfelől csak azokat vették figyelembe, akiknek van bejelentett magyar lakhelye.
Azt a szakemberek is hangsúlyozták (és logikusnak is tűnik), hogy ez a 335 ezres szám nem egyenlő a kivándorlók teljes számával, azaz alighanem ennél többen hagyták el Magyarországot. (A teljes eredeti posztot itt olvashatjátok el.)
2014: Szentes Németországba költözött
Tavaly aztán gyors egymásutánban két érdekes adatsor is megjelent. Először március elején a német statisztikai hivatal (Destatis) jelentése, amely bemutatta a Németországban élő külföldieket nyilvántartó adatbázis legfrissebb adatait.
A határátkelők háromnegyede valamelyik európai uniós tagországból érkezett Németországba, a legnagyobb növekedést a szírek produkálták 40 százalékkal (ez 16 457 embert jelent), utánuk a románok következnek 30 százalékkal (62 372 fő), majd mi, magyarok 26,3 százalékkal (28 216 határátkelő).
Ez a 28 ezer ember nagyon leegyszerűsítve azt jelenti, hogy olyan, mintha tavaly Szentes úgy, ahogy van, kiköltözött volna Németországba – egyetlen év alatt. (Az előző évben, azaz 2013-ban még „csak” 24 638 magyar döntött úgy, hogy Németországban próbál meg boldogulni, ami egy siófoknyi ember.)
Mi, magyarok egyébként az abszolút számok tekintetében is az élvonalban voltunk a 28 ezer határátkelővel, hiszen csak a lengyelek (77 480 fő) és a románok (62 372) előztek meg minket, akik gyakorlatilag egy szinten voltunk a bolgárokkal (28 069). (További részleteket az eredeti posztban olvashattok itt.)
A másik tavalyi adatsor a TÁRKI és a KSH közös kutatása volt, ami azt állapította meg, hogy az ezredforduló óta másfélszeresére nőtt a külföldi munkavállalást vagy végleges letelepedést tervező magyar fiatalok aránya. Ez azt jelenti, hogy harmaduk nem vagy nem kizárólag Magyarországon képzeli el a jövőjét. Több mint tizedüknél ezt kifejezetten komoly terveket jelent például a külföldi munkavállalást, letelepedést érintően.
A hosszú távú – legalább néhány évig tartó – munkavállalási szándékkal bírók aránya különösen az elmúlt 2-3 évben emelkedett számottevően: a 2010-es 16 százalékot követően 2012-re több mint kétszeresére növekedett.
A fiatalok, ha letelepedést vagy hosszú távú munkavállalást terveznek, akkor az első két helyen Nagy-Britanniát vagy Németországot választják, harmadik az Egyesült Államok. Rövidtávon Ausztria és Németország szerepel a munkavállalási tervekben. (További részletek itt!)
2015: leginkább a fiatalok mennek el
Így érkeztünk el a legfrissebb kutatásig, ami azt állapítja meg, hogy folyamatosan nő a határátkelők száma, tavaly már több mint 31 ezer ember döntött úgy, inkább külföldön próbálja meg folytatni az életét.
Ez csaknem másfélszerese a 2013-mas adatnak. Többéves távlatban az arányok még inkább elgondolkodtatóak, hiszen a 31 500 ember (ez kb. Mosonmagyaróvár lakossága) csaknem hat és félszer annyi, mint 2009-ben.
Míg 2013-ban 21 580-ra tették a tartósan külföldre távozó magyarok számát az egészségbiztosítási és egyéb nyilvántartások alapján, ehhez képest tavaly 46 százalékkal többen, 31 500-an mentek el – írja a Világgazdaság a KSH adataira hivatkozva.
Ráadásul leginkább a fiatalabbak mennek: a határátkelők 44 százaléka 30 év alatti, 77 százaléka pedig még nincs 40 éves. Többségük (54 százalék) férfi, közel kétharmaduk nőtlen. A célországok között Németország, az Egyesült Királyság, illetve Ausztria áll az első három helyen, ami nem meglepő.
Azt is érdemes megjegyezni, hogy a magyar nyilvántartás elég messze áll a pontosságtól, elsősorban a hiányos bejelentések miatt, így a szám még magasabb is lehet. Sőt, alighanem magasabb is, elég csak összevetni a Destatis tavalyi adataival.
A jelek szerint tehát a határátkelés egyáltalán nem lassul, sőt, egyre többen érzik úgy, érdemes lenne külföldön próbálkozniuk. Hogy aztán ennek a gazdasági helyzet, a kilátástalanság érzése az oka, vagy az, amiről már többször is volt szó itt, a blogon is, jelesül, hogy a kitaposott úton könnyebb elindulni, tehát ha van már kint ismerős, rokon, aki át tud segíteni a kezdeti nehézségeken, az érdekes kérdés, amire hátha ti nálam jobb válaszokat tudtok adni. (Az én megoldásom az, hogy valószínűleg több tényező játszik egyszerre közre.)
A moderálási alapelveket itt találod.
Az utolsó 100 komment: