Mindenekelőtt az ember persze vesz egy nagy levegőt, aztán nekiáll ügyeket intézni, miközben próbál nem nagyon meglepődni az európaitól azért alaposan eltérő rendszeren. A minél kisebb meglepetés érdekében is ajánlom Árpi írását, aki összeszedte, mi vár ránk, amikor földet érünk Amerikában.
„Ez a poszt egyfajta összefoglalása ez első hónapoknak, zanzásítva. Ha részletesebben érdekel valami, akkor lapozz a blogom megfelelő pontjára.
Belépés
Ehhez nyilvánvalóan bevándorlási vagy munkavállalói vízum kell (ha nem turista vagy). Ezeket a határon ellenőrzik, majd szabad a pálya. Legközelebb a DMV-ben (okmanyiroda) kell majd.
Friss bevándorlóként a címedet 30 napon belül regisztrálni kell a USCIS honlapján keresztül. Ez nem tévesztendő össze a DMV-ben szükséges lakcímváltozás-bejelentéssel, amire szinten 30 nap áll rendelkezésre.
Szállás
Szálloda - ehhez nyilván nem kell semmi, csak hogy legyen elég pénzed a bérlésre (általában hitelkártya szükséges). Az Egyesült Államokban szállodában per szoba kell fizetni, aztán általában max. 5 főig lehet használni a szállodai szobákat.
Apartman vagy házbérlés – ez már nehezebb dió. A bérbeadásra (főleg apartmanok és lakások) esetében rengeteg cég szakosodott. A legtöbb helyen kérnek jövedelemigazolást vagy a munkahelyről, vagy az előző évi adóbevallást. Általában amerikai okmányokat várnak, de útlevél is jó lehet, ha minden más megvan. Általában egy havi bérleti díjnál kisebb összeget kérnek „security deposit” gyanánt.
Ha magánszemélytől bérelsz, a bérbeadó legtöbbször referenciát kér az előző főbérlődtől, és fel is hívja őt. Nyilván csak USA-n belülit fogadnak el. Sokszor ide is kell jövedelemigazolás.
A fentiekből látszik, hogy az első szállás (ha nem hotel) elég nehéz ügy, de keresni kell. Mi végül találtunk egy irodát, ahol ha három hónapot egyben előre kifizettünk három hónapos szerződésre, akkor eltekintettek a fentiektől. Ez főleg olyan helyeken működhet, ahol már fel vannak készülve a „bevándorlókra”.
Papírok
SSN (Social Security Number) - ez a TB- és adószám egyben. Ezt a vízummal lehet kiváltani a Social Security Administration irodákban személyesen. Érdemes ezzel kezdeni, mert mindenhol máshol kérni fogják, és ha van megfelelő vízum, akkor nem gond a kiváltása. Általában 2-3 hét alatt megjön postán!
Jogsi / ID
Az USA-ban általában csak jogsival rendelkeznek az emberek, de ha még nem vagy elég idős, vagy nem akarod letenni a vizsgát, akkor kérhetsz ID-t is. Nagyon államfüggő, hogy hol mennyire elnézőek és milyen mennyiségű papírt kérnek.
Általánosságban három dolog kell:
- egy papír, amivel igazolod a kilétedet. Jellemzően az útlevelet fogadják el, magyar személyit vagy jogosítványt nem!
- igazolás a címedről. Ez leginkább a bérleti szerződés a főbérlődtől. Szállodai címet nem fogadnak el!
- egy papír, ami igazolja, hogy legálisan tartózkodsz az országban. Alaphelyzetben a vízumod lehetne, de ha az első esetben az útleveled használtad, akkor azt már nem fogadják el itt. Szóval ez is egy csapda. ;( Itt jöhet jól a már kiváltott SSN, mivel azt elfogadják az első helyen útlevél helyett, és akkor már a vízumodat is használhatod harmadiknak!
Ezt az ügyintézést a DMV-kben (ez itt a virginiai oldala) kell intézni, ami kb. az otthoni okmányirodáknak felel meg.
Bankszámla
Államfüggő, hogy hol milyen fiókok vannak, Egy konkrét banknak nem lehet minden államban fiókja, ezt törvény tiltja. Számlához leginkább amerikai jogsi és SSN kell. Külföldiről lévén szó sokszor az útlevelet és a vízumot is elkérik. Valamelyik igazán nagy bankot (Bank of Amerika, CapitalOne, Wells Fargo) javaslom.
- Credit Card (CC) - ez elsőre nem tűnik fontosnak, de az USA-ban az, méghozzá a „hiteltörténet” (credit history / credit score) miatt. Itt ez mindenre befolyással van. Amíg nincs hiteled, addig nincs ilyen történeted. De hiteligényléshez már kérik a történetet. Újabb csapda. Megoldás a Secured Credit Card, javaslom, hogy a saját bankodnál igényelj. US ID es SSN kell hozzá.
Egészségbiztosítás ( + Medicaid)
Ez nagyon eltér az Európában megszokottól. Teljesen üzleti alapon működik. 2014-től kötelező biztosítást kötni valamelyik biztosítónál. Ha nincs vagy alacsony a kereseted, akkor az állam segít a havidíjak fizetésében.
Ha van munkahelyed, akkor ők általában biztosítanak valamilyen biztosítást a számodra, esetleg a család számára is. Ezért szinte mindig fizetni kell, amely összeget levonják a fizetési csekkekből.
Ha nincs munka vagy nem megfelelő a kínált biztosítás, akkor saját magadnak kell gondoskodni a biztosításról.
Ami nagyon fontos, a biztosítások NAGYON eltérőek. Ha orvoshoz / kórházba mész, MINDIG fizetned kell, a kérdés az, hogy mennyit. Egy jobb biztosítással, aminek magasabb a havidíja, az orvosnál kevesebbet kell állnod a számlából, míg egy rosszabb, olcsóbb biztosításnál nagyobb, akár a teljes összeget ki kell fizetned, amíg el nem érsz egy éves limitet (ez akár 10 ezer dollár is lehet!).
Keresni és igényelni a Healthcare oldalán lehet, itt rögtön az árakat, illetve az állami segítség mértékét is láthatod. Az általános betegbiztosítás nem fedezi a szemészetet és a fogászatot. Ezekre két külön biztosítást kell kötni és fizetni!
Ha van gyerek a családban, és még nincs jelentősebb bevétel / jövedelem, akkor az SSN átvétele után érdemes a gyereknek MedicAid-et kérni. Ez lényegében teljeskörű és teljesen ingyenes betegbiztosítás a számukra. Ha már a kereseted elér egy szintet, ezt megvonják és nekik is üzleti alapú biztosítást kell kérni.
Munkavállalás
Ha szerződéssel a zsebedben érkezel, akkor nyilván a részleteket is megbeszéltétek a munkaadóddal, aki segít az elintézendőkben is. Amire ebben az esetben is feltétlenül szükség lesz, az az SSN. Elvileg e nélkül nem kezdhet dolgozni senki.
A legtöbb munkáltató ellenőrizteti az SSN valódiságát egy ügynökséggel. Nem kell megijedni, az új SSN-ek általában elbuknak ezen az ellenőrzésen, ilyenkor a munkáltató megmondja, milyen további igazolásokra van szüksége.
Ha a megérkezés után keresel munkát, akkor a következőkre számíts: eltérően az otthonitól, itt sokkal kevésbé számítanak a papírok, tanulmányok, iskolák. Nagy jelentősége az előző amerikai munkatapasztalatnak van. Legtöbbször kérnek referenciát az előző munkaadódtól, sokszor még volt kollégáktól is, szépen felhívnak mindenkit és elbeszélgetnek rólad, milyen ember, illetve alkalmazott is vagy te. Ez ugye egy kezdő esetében nehezebb ügy.
Juttatások
A fizetésen felül fontos megtudni azt is, hogy milyen juttatásokra számíthatsz. Ide tartozik:
- Szabadság – az Egyesült Államokban nem jár, megegyezés kérdése, mennyit kaphatsz. Nulláról indul, tehát nincs minimum ennyi vagy annyi nap.
- Betegszabadság - ez is a fenti része. Tehát ha egy évben van tíz nap fizetett szabid, akkor ha beteg vagy három napig, az ennek a terhére íródik, magyarul hét napod marad.
- Ünnepnapok - ez sem jár. A munkáltató dönti el, hogy melyik országos vagy helyi ünnepnapokon nem kell dolgozni, de fizetik őket. Nulláról indul!
- Betegbiztosítás - általában a cégeknek keretszerződése van valamelyik biztosítóval, ez előre meghatározott szolgáltatásokat tartalmaz. Szinte mindig levonnak a fizuból cserébe.
- Egyéb biztosítások – ez általában rövid- és hosszútávú életbiztosítást takar. Például ha eltöröd a lábad és nem tudsz dolgozni két hónapig, akkor fizetést sem kapsz, kivéve, ha van ilyen biztosítás, ami valamekkora összeget fizet. A hosszútávú azt fedezi, ha mondjuk egy baleset miatt soha többet nem tudsz dolgozni. Ha munkahelyi baleset volt, akkor úgy tudom, kötelesek fizetni. Egyébként ha nincs ilyen biztosítás, akkor senkitől semmilyen összeget nem fogsz kapni!
- Autó – nem jellemző, hogy a cégek autót adnának, természetesen kivétel, ha autóval dolgozol, pl. taxis vagy, stb.
- Bónusz – a rendszer pont olyan, mint otthon.
Órabér vagy fix fizetés?
Fontos kérdés még, hogy órabéres (hourly paid), vagy fix havi – itt éves – (salaried) fizetést adnak az adott pozícióhoz. Miért fontos ez?
Ha órabéres vagy, akkor szinte biztosan semmilyen plusz juttatás nem jár a fizun felül (kivétel a betegbiztosítás, amit 50 teljes munkaidős alkalmazott felett kötelező adni). Arra is nagyon vigyázni fognak, hogy a heti 40 órát ne lépd túl, mert akkor túlórát kellene fizetni, ami az USA-ban nagy mumus a cégek szemében!
Ha fix fizun vagy, akkor jöhetnek szóba a benefitek. Cserébe viszont „kitapossák a beled”. Hivatalosan itt sem dolgozhatnál többet heti 40 óránál, de mivel nem ez alapján fizetnek az elvárt minimum 45 órától indul, de simán felhívnák meló után vagy hétvégén is, hogy ez vagy az kéne. Természetesen olyan munkakörökben, ahol ez értelmezhető.
Ha sikerült munkát találni, akkor egy igazolványon és az SSN kívül nem kell más. A legtöbb irodai vagy „indoor job” esetében még egy drog tesztet is csinálnak az első munkanapon.
Adózás
A munkáltató kötelessége, hogy az adóelőleget levonja minden fizetésből. Ez a te nyilatkozatodon alapul, hogy hány eltartott van a családban. Itt családi adózás (is) van, tehát az év végén kapsz egy nyomtatványt a cégedtől, hogy mennyi volt az éves kifizetések és előleglevonások részedre, ezt megkapja minden kereső a családban.
Majd ezeket összeadva és elosztva az eltartottak számával (gyerekek, háztartásbeli asszony) kijön, hogy mennyi az egy főre eső kereset (egyszerűsítve), ez alapján fogsz év végén adót fizetni, illetve jellemzően visszakapni az előlegekből.
Természetesen rengeteg olyan cég van, akik elkészítik a bevallásod, nagyon jó weboldalak is akadnak, ahol „varázslószerűen” kérdésekkel vezetnek végig az adóbevalláson, mindenféle adózási előismeret nélkül.
Jellemzően az év végén komolyabb összeg jár vissza, mivel elég sok jövedelmet csökkentő tényezőt lehet beszámítani, amit az év közben különböző levonásoknál nem vesznek figyelembe.
Autó / Közlekedés
Autót értelemszerűen vagy kereskedőtől, vagy magánszemélytől vehetsz. Ami lényeges, hogy a rendszám nem az autóhoz, hanem a tulajdonoshoz tartozik, tehát a frissen vásárolt autóról mindig leveszik a rendszámot az eladók.
A nagyobb kereskedésekben általában még aznap el tudják intézni a teljes átírás- és rendszámügyet helyetted, tehát már a saját rendszámoddal és papírokkal viheted el ez autódat. Ha magad intézed, akkor a DMV-be kell menni az átíráshoz, és a rendszámbeszerzéssel is.
Lényegében három dolog kell egy autó üzemeltetéséhez:
- Vizsgáztatás (state inspection) - ez az otthonihoz képest egy vicc. Érvényességét egy, a szélvédőre ragasztott matrica igazolja, rajta a dátummal. Mindig egy évre adják. A legtöbb szerelőműhely elvégzi és kimondottan olcsó.
- Forgalmi (registration) – legalábbis nagyon hasonlít a magyar forgalmihoz. Ezt is egy- vagy kétévente kell megújítani a DMV-ben, gyakorlatilag csak pénzbeszedés.
- Rendszám (license plate) – a rendszám ugye a tiéd, de regisztrálni kell az aktuális autóhoz, ezt a fenti takarja. Ez is DMV.
Hitelt friss bevándorlóként nem lehet igényelni.
A nagyvárosokban van valamilyen színvonalú tömegközlekedés, de általánosságban elmondható, hogy itt az autó a legelterjedtebb közlekedési forma.
Van pár dolog, amire nagyon oda kell figyelni.
- Iskolabusz (School Bus) – gondolom, mindenki látott már ilyet legalább filmeken, ez az a nagy sárga busz. DE vannak rajta sárga és piros villogók, amiket ha a sofőr bekapcsol, NEM szabad elhaladni mellette, még akkor sem, ha szemből jössz! Meg kell várni, amíg kikapcsolja a piros villogókat, és ELINDUL, ekkor már szabad a pálya!
Mint minden, ez is államonként különböző, de ha a fenti alapján jársz el, megúszhatsz egy 3-400 dolláros büntetést. Az ittas vezetés után ez a legnagyobb bűntett, amit itt (a volán mögött) elkövethetsz!
- Pirosnál lehet jobbra kanyarodni! (Kivéve, ha konkrét tábla tiltja.) - Ez egy igen jó szabály. Fontos, hogy meg kell állni és elsőbbséget kell adni mindenkinek, de ha nem jön senki, mehetsz.
- Jobbkéz-szabály! - Hát ez gyakorlatilag nincs! Ha egyenrangú kereszteződéshez érkezel, akkor szinte biztosan van mindenkinek stoptáblája, mind a négy irányból. Ilyenkor aki elsőnek érkezett, az haladhat tovább!
- Az autóban nem lehet nyitott, szeszesitalt tartalmazó üveg! - Sok államban csak a csomagtartóban szállíthatsz alkoholt, nagyot lehet bukni, ha nem tudtál róla.”
A moderálási alapelveket itt olvashatod el.
Az utolsó 100 komment: