Néhány hónapja kezdett álláskeresésbe a brit egészségügyben Norbien, ami ráadásul sikerrel járt, így hamarosan utazik. Az álláskeresés alighanem mások számára is hasznos és érdekes élményeit sűrítette ebbe az írásba!
"Manapság az internetes álláskeresés a legelső és legegyszerűbb út, ha új munkahelyet keresünk, pláne ha külföldről van szó. Én is hasonlóan tettem, konkrét elképzelésem nem volt, valamilyen kórházi ápolói munkalehetőség után néztem az Egyesült Királyságban, nagyjából ennyi volt a kritérium.
Sok helyen olvastam, hogy a brit egészségügy világviszonylatban is elég előkelő helyet foglal el (egyes források szerint 5.) a foglalkoztatottak számának tekintetében, hát gondoltam, majdcsak összejön nekem is egy hely, ha már közel egy Budapestnyi népességű a brit egészségügyben dolgozók tábora.
A keresőoldalak segítségével jelentkeztem 20-30 álláslehetőségre, gondoltam ennyi elég lesz első körben. Nagyjából egy hét után jöttek az elutasító levelek, aztán körülbelül 2-3 hét után egyszer csak egy angliai telefonszámról érkezett az első hívás.
Amit a fejvadászokról tudni érdemes
Utólag mondom azoknak, akik most kezdik a keresést, az a munkáltató, aki komolyan érdeklődik a jelölt iránt, az felhívja az álláskeresőt egyből mobilon. Nem igazán zavarja őket, hogy külföldi telefonszámot kell hívniuk. Nyilván ezzel le is mérik a nyelvtudást, és kialakul a szimpátia (vagy nem). Engem csak és kizárólag fejvadász cégek hívtak, ők állnak kapcsolatban a kórházakkal és idősotthonokkal.
Én azt tanácsolnám, hogy érdemes egy brit fejvadász cég hívására várni, mivel ő lesz az egyedüli láncszem köztünk és a kórház között. Felvette velem a kapcsolatot néhány magyar fejvadász cég is, akik közvetlen kapcsolatban voltak egészségügyi intézményekkel, de volt olyan is, akik brit fejvadász cégekkel voltak kapcsolatban, így plusz egy láncszem beépült a gépezetbe, ami nagyon lelassítja az információáramlást.
Fontos tudnivaló, hogy ezek a cégek nem kérhetnek az álláskeresőtől semmilyen regisztrációs vagy egyéb bújtatott díjat, nekik a munkáltató fizet a felvett emberek után, szóval aki pénzt kér tőlünk mindenféle adminisztrációra hivatkozva, azt gyorsan felejtsük el!
Ha magyar fejvadászcégekkel lépünk kapcsolatba, érdemes résen lenni! Nekem az egyik azt mondta, hogy akármilyen egészségügyi végzettségem és gyakorlatom van itthon, Nagy-Britanniában egyedül öregek otthonában kezdhetek dolgozni. Állítása szerint ezt az utat minden külföldinek végig kell járnia, nincs más lehetőség.
Egy szót se higgyünk el ebből!! Gondolom ők több idősek otthonával álltak kapcsolatban, ezért szerették volna, ha rajtuk keresztül kapok munkát. Esetleg ha valakinek nem kielégítő az angol nyelvtudása, nekik célszerű idősek otthonában kezdeni, ahol kisebb a felelősség, és gyakorolhatja a nyelvet is, hogy később aztán kórházi munkára is alkalmassá váljon, gördülékenyebben menjen a kommunikáció a betegekkel.
Általában véve jó tapasztalataim vannak a fejvadász cégekkel, valószínűleg 4-5 helyre is elhelyezkedhettem volna nekik köszönhetően, viszont én kitartottam az egyiknél, amely egyből sürgősségi osztályon végezhető ápolói munkát ígért. Ha már kórházi munkáról van szó, akkor talán ez a terület áll a szakmámhoz legközelebb, ráadásul itthon is dolgoztam sürgősségi osztályokon.
Az ügynökség munkatársa „kézen fogott”
A fejvadász cég alkalmazottja, nevezzük Ninának, folyamatosan tartotta és tartja velem a kapcsolatot már a kezdetektől. Tanácsokkal és különböző hasznos dokumentumokkal segít az ügyeim intézésében. A kedvessége már-már zavarba ejtő néha. A levelezésünk hangvétele és stílusa olyan bizalmi kapcsolatot teremtett kettőnk között, hogy úgy érzem, bármikor számíthatok rá. Fura azt elképzelni, hogy ha mindezt egy magyar cég alkalmazottja művelné velem, már gyanús lenne a kedvessége. A jó öreg belénk nevelt bizalmatlanság az emberek felé, ha valaki túl kedves, az már gyanús.
Nina egy skype-os interjút szervezett a kórházzal, ami először egy kicsit fura volt nekem, ugyanis eddig mindig csak személyes állásinterjún voltam, de óriási könnyebbség egy ilyen online interjú. Így hatalmas összegeket spórolhatunk azzal, hogy csak emiatt nem kell külföldre utaznunk. Ha valaki ilyen interjúra készül, az interneten találhat sok hasznos információt arról, hogy mire kell figyelni, és miket kell máshogy csinálni egy személyes interjúhoz képest.
A beszélgetés sikeresen lezajlott, (nagyjából 50 perces volt) sokat kérdeztek a tapasztalataimról, aztán jöttek a szokásos kérdések, hogy miért szeretnék oda menni dolgozni, miért szeretném elhagyni a hazámat, mik a rossz tulajdonságaim, hol képzelem el magam 5 év múlva...stb., végül szakmai kérdésekre is válaszolnom kellett.
Nina az interjú után nagyjából fél órával felhívott és gratulált... engem választottak. :)
Papírok tömkelege szükségeltetik a munkavégzéshez
Másnap elküldték a szerződést, dolgozni viszont csak akkor kezdhetek, ha elkészül a regisztrációm az ottani ápolói nyilvántartásban (NMC). A papírjaimat nagyjából rendeztem, de nem volt ám egyszerű. Mivel ápolói munkakörbe vettek fel, az én végzettségem viszont mentőtiszt (ami náluk ismeretlen szakma), ezért kell néhány plusz dokumentum.
A jelentkezés gerince a következő:
- Már az álláskeresgélés legelején jó, ha elindítjuk az NMC regisztrációt, ha komolyan szeretnénk Nagy-Britanniában dolgozni. Ez elég sokat nyom a latban egy interjún, mivel látják, hogy komolyan vesszük a jelentkezést, és lépéseket is tettünk az ügy érdekében. Nina külön kiemelte nekem, hogy tetszett a bizottságnak az elhatározottságom.
Az első lépés a regisztrációs lap kikérése a hivataltól, amire a hivatalos oldalukon van lehetőség: http://www.nmc-uk.org/ Ez az alapfeltétele, hogy ápolóként, szülésznőként dolgozhassunk az Egyesült Királyságban. A hivatal postán küldi el nekünk ezt a dokumentumot, kapunk is egyből egy PNR számot, amivel bizonyíthatjuk, hogy elindítottuk a kérelmet.
- Oklevél-melléklet kikérése a főiskolától / egyetemtől. Ez teljesen ingyenes magyarul és angolul is, és nekem kötelező volt. Ebben a dokumentumban benne vannak az elvégzett tantárgyaim, valamint egy részletes leírás a képzésről. A legfontosabb bekezdés kiemeli, hogy ezzel az oklevéllel kórházban is dolgozhatnak mentőtisztek. Ápolóknak, szülésznőknek nem feltétlenül szükséges.
- Jó hírnév igazolás. Ezt nálunk az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) állítja ki nagyjából 26 000 forintért! A lehető legnagyobb lehúzás az egészben, viszont kötelező, ráadásul ehhez is kell másolat néhány papírunkról. Sokat szitkozódtam emiatt, kiskapukat kerestem, de egyszerűen nem lehet megúszni.
- Referenciák a munkahelyekről. Nekem ez azért volt kötelező, hogy igazoljam, hogy dolgoztam kórházban. Egyébként ha ápolói végzettsége van az embernek, akkor egy elég ebből.
- Háziorvossal lepecsételtetni és aláíratni az NMC regisztrációs lapon egy bekezdést, amiben ő kijelenti, hogy jó egészségnek örvendünk. Ez szintén fizetős, én hál' istennek megúsztam. Jó fej volt a háziorvosom, azt mondta, mivel az egészségügybe megyek dolgozni, ezért ezt elengedi, de hivatalosan ez egy fizetős alkalmassági vizsgálat.
- A jó öreg erkölcsi bizonyítvány, amiért szerintem én már 20-30 ezret biztosan kifizettem életem során. Na, ez itt se maradhat el, és persze az EEKH is kér egyet, szóval máris hitelesíteni kell egy másolatot, hacsak nem mindjárt kettőt kérünk.
- És a hitelesített másolatok: jelenlegi alkalmazási státusz, útlevél vagy személyi, lakcímkártya, diploma.
- Persze ami ezek közül nem angol nyelvű, azt hivatalosan lefordíttatni és az eredeti példány hiteles másolatát is csatolni.
- Ha minden megvan akkor ezt az egész paksamétát visszaküldeni az NMC-nek (jó kövér boríték lesz) és megfejelni egy £110-os átutalással a hivatal részére.
Startra készen
Jelenleg az EEKH-tól várom a jó hírnév igazolást (30 napos határidővel dolgoznak), a többi papír rendben van. Ha megjön, küldöm is a többivel együtt az NMC-nek, akik 2-3 hónapos határidővel dolgoznak, szóval reményeim szerint idén március-április magasságában állhatok munkába. Az elején néhány álláshirdetésben olvastam, hogy sok intézménynél el lehet kezdeni az NMC regisztráció előtt is dolgozni nagyjából a későbbi órabér feléért. Sajnos, ez a kórház ez nem tette lehetővé, amit kicsit sajnálok, de addig is türelmesen várok.
Szóval, kedves egészségügyben dolgozó kollégák…, amennyiben megvan az elhatározás, valamint egy folyékony, kommunikációképes angol nyelvtudás, akkor nem érdemes tovább habozni.
Bizony ma már nem kell szerencsevadásznak lennünk, mindent felrúgva nekivágni Nyugat-Európának, hátha bejön a számításunk. Napjainkban már lehetséges, hogy otthonról a fotelből szerezzünk egy állást, ahogy nekem is sikerült."
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Utolsó kommentek