Salzburgból érkezett a mai poszt, melynek szerzője, Gergely, megpróbálta összeszedni, szerinte mi az a 12 dolog, amiben Ausztria különbözik Magyarországtól. Természetesen lehet vele egyetérteni és egyet nem érteni, vitatkozni, a listát kiegészíteni…
„Ez egy rövid írás arról, amiben nyugati szomszédunk különbözik tőlünk. Itt nem arra kell gondolni, hogy itt nincs Túró Rudi, de van Linzer torta. Bár gondolom, ez egyeseknek szintén fontos lehet. Elsősorban a politikai, gazdasági, és mentális különbségekre szeretnék rávilágítani.
1. Nincs látványos EU-ellenesség
Habár itt is vannak kritikus hangok, és kilépést hirdető törpepártok, de a döntő többség megbékélt azzal, hogy egy nagy gazdasági és társadalmi közösség tagja legyen. A „főnökségtől” érkező pénzeket is jobban kezelik.
2. Sávos-adórendszer
A magyarral ellentétben minél többet keres valaki, annál többet fizet. Így nem nagy a társadalmi olló, és mindenki megkapja az esélyt egy nyugodt, viszonylag kényelmes életre. Ahogy egyik kollégám mondta, „itt az ember tényleg fellégezhet”.
3. Adómentes minimálbér
Ha valaki erre az összegre van bejelentve, akkor csak társadalmi és szociális hozzájárulást kell fizetnie. Így több marad a családi kasszában, amit ember el tud költeni (és jobban érzi magát). Ez a fogyasztói társadalom egyik támpillérre.
4. Erős szakszervezetek
A magyarral ellentétben tényleg a munkavállalót szolgálják. Az állammal összhangban működve védik a dolgozót a kizsákmányolástól (hozzáteszem, ez sem tökéletes rendszer). Külön választások vannak a kamarák élére, mert annyira fontos pozíció.
5. Nincs túladóztatott benzin
A benzin ára megegyezik a magyaréval, miközben osztrák fizetésed van. Természetesen egy autó fenntartása itt is költséges dolog, de nem az álom kategóriájába esik.
6. Részben fizetős egészségügyi rendszer
Furcsa előnyként említeni egy olyan dolgot, amiért bizony kemény eurókat kell lecsengetni, de megvan az oka! Egyrészt itt az ember tényleg „fogyasztónak” érzi magát, és ezért minőségi szolgáltatást vár el. Nem fogsz hálapénzes borítékokat dugdosni a nővér zsebébe, csak hogy foglalkozzanak veled. Nem fizetsz duplán a gyenge minőségű szolgáltatásért.
Másrészt mindenki ismeri a „csakegyvérnyomásmérés” nagyikat, akik feltartják a sort, és az orvosi rendelőt egyfajta találkozóhelynek tekintik. Na, itt ilyenek nincsenek, aki eljön az orvosi rendelőbe, az tényleg beteg!
7. Környezettudatos gondolkodás
Emelje fel az a kezét, aki szigorúan külön gyűjti a hulladékot! Bizonyára kevesen teszik most szívből azt. Itt Ausztriában a nagyobb lakótelepek, közösségi házak, csomópontok kötelező kellékei a szelektív hulladékgyűjtő konténerek. A többség pedig szorgalmasan válogatja otthon, és rakja be a megfelelő helyre. Nem várnak érte semmi ellenszolgáltatást, hisz ezzel munkahelyeket teremtenek, és segítik a környezetüket.
8. Alternatív energiák bátor használata
Habár az előbbi ponthoz tartozik, de azért külön venném tőle. Ausztriában nagy hangsúlyt fektetnek erre. Sok a szél-, vízerőmű, de számos ház tetején is napkollektort lehet látni. A környezetvédelem mellett ez kisebb függőséget is jelent „Putyin-havertól”, ami manapság nem utolsó szempont. Itt Magyarországon a geotermikus-; és a napenergia vár kiaknázásra. Mielőtt azonban bárki is, „bigott zöldnek” kiáltana ki, elismerem, és támogatom az atomenergiát is.
9. A „jogszabályi önkényeskedés” hiánya
A FIDESZ (és részben a második-Gyurcsány) kormány legsúlyosabb bűnének tartom a különböző rendeletek, törvények tetszőleges megváltoztatását. Ha nem tetszett az adott vezetőnek, és a „tűzhöz közel állóknak”, akkor a 2/3 jegyében elég parlamenti szavazást kérni.
10. A tömegközlekedés intenzív fejlesztése
Az ÖBB beruházásait elég végigtekinteni, és már attól szívrohamot kapna az egyszeri MÁV-os. Miközben itt sebességrekordokat döntenek meg, és igyekeznek a lehető legmaximálisabb kényelmet biztosítani az utasok számára, addig Magyarországon „ez van, elégedj meg vele” mentalitás uralkodik.
Ha egyébként osztrák élményre vágyunk, akkor elég a GYSEV szakaszait végigtekinteni, melyek rohamosan fejlődnek, és Magyarország legjobb infrastruktúráját jelentik. Hatékony, érdekvezérelt beruházások. Kevés kivétellel erre volna szükség itthon is. A busz-, villamos-, metróközlekedés területén is hasonló a helyzet, itt Osztrákiában.
11. A befektetők bizalmának elnyerése, nyugodt piaci környezet biztosítása
Most pedig játszunk egy kis szerepjátékot! Ha „x” milliárdos volnál, hova invesztálnál? Oda ahol egyik hónapról a másikra megemelhetik a szektoriális adókat, szabályokat változtathatnak meg a működésről, de olcsó a munkaerő? Vagy oda ahova az előbbi kettő nincs meg, de magasabb a minimálbér? Magyarország egyedüli vonzereje az olcsó, viszonylag szakképzett munkaerő. Ez azonban kevés a bizalom elnyeréséhez. Nekem inkább azt a mentalitást jutatja az eszembe: „Nézd, így bánok a népemmel!”
12. Patriotizmus
A nemzeti hagyományok jelen vannak a hétköznapi életben is. Gyakran látni „Dirndl-ben” pompázó leányokat, vagy „Lederhosen-ben” mutatkozó férfiakat, amiben nincs semmi szégyen. Fontosak a nemzeti, valamint a katolikus egyházhoz köthető ünnepek. Természetesen ez a mentalitás a fogyasztás területén is megmutatkozik. Az osztrák termékek, az osztrák minőség kihangsúlyozása, „Österreichesche Qualität” itt a kulcsszó. Természetes büszkeség!
Ennyi lett volna dióhéjban, remélem, segítettem áttekinteni kicsit a viszonybeli különbségeket.”
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Utolsó kommentek