Eddig nem foglalkoztunk itt, a blogon a labdarúgó-világbajnoksággal, de most egy olyan összeállításba futottam a neten, ami feltétlenül megér egy posztot. Arról van szó, hogy vajon hogyan néznének ki az egyes válogatottak a határátkelők nélkül? Aligha ismerne rá bárki is a holland, a francia, a német vagy éppen az amerikai válogatottra, ellenben például Ghána jelentősen megerősödne. Nézzük a legérdekesebb csapatokat!
Miközben Európa-szerte erősödnek a szélsőségek (a német futballhuligánok jó része neonáci, Svájc a bevándorlás szigorítását szorgalmazza, eközben Franciaországban és Hollandiában is előre törtek a szélsőséges pártok), addig talán keveseknek jut eszükbe a labdarúgó-világbajnokság napjaikban, hogyan is nézne ki kedvenc csapatuk a határátkelők (vagy azok első generációs leszármazottai) nélkül.
A mai posztban közölt összeállítások eredetije itt jelent meg, és ebben az esetben a „külföldit” vagy határátkelőt úgy határozta meg, hogy olyan játékos, akinek legalább egyik szülője külföldön született. Én a magam részéről a legérdekesebbeket válogattam ki. Nézzük!
Hollandia
Kezdjük az egyik esélyesnek számító hollandokkal, akiket (mint az a nyitóképen is látszik) alaposan megritkítana, ha kiemelnénk a válogatottjukból a határátkelőket. Rögtön eltűnne például a csatár Jermain Lens, a kapus Michael Vorm és a középpályás Nigel de Jong – mindannyian suriname-i származásúak.
Ha ez nem elég, búcsút inthetnének a szintén középpályás Leroy Fernek (nagyapja még Curacao csapatában játszott), a portugál apától származó védőnek, Rolando Maximiliano "Bruno" Martinsnak és a jamaicai középpályás Jonathan de Guzmannak. Ez hat játékos, akik közül akadna egy-két fájdalmas veszteség is.
Franciaország
Ez azonban mind semmi az egyik esélyesnek számító franciákhoz képest, akik éppen csak ki tudnának állni „tisztán” francia csapattal, hiszen a 23-mas keretükből pontosan 12 embert veszítenének el, ráadásul a legfontosabb láncszemek közül is jó párat.
Kapásból ott van három szenegáli, a két védő, Bacary Sagna és Mamadou Sakho (az ő esetükben a szüleik látták meg ott a napvilágot) és Patrice Evrát, aki maga is ott született.
Eltűnne a csapatból két martinique-i apával rendelkező játékos, a védő Raphael Varane és a csatár Loic Remy, az angolai apára büszke középpályás Blaise Matuidi, és a kongói szülőktől született védő Eliaquim Mangala.
És még nincs vége, mert eltűnne a csapatból a középpályás Rio Mavuba (zairei apa és angolai anya), a középpályás Moussa Sissoko (mindkét szülője Maliban látta meg a napvilágot), és a spanyol apát felmutató, szintén középpályás Matthieu Valbuena.
A végső csapást is bevisszük: nem játszana a francia válogatottban a Real Madrid algériai apától született csatára, Karim Benzema, és a guniea-i szülőktől származó juventusos középpályás Paul Pogba.
Svájc
Szinte biztos, hogy a bevándorlás korlátozását nemrégiben megszavazó svájciak sem lennének ott a vébén, hiszen válogatottjuk kétharmadát elveszítenék. Fussunk végig a neveken, zárójelben a származással!
A svájci középpálya gyakorlatilag kiürülne, hiszen nem lenne ott Tranquillo Barnetta (olasz), Gokhan Inler (török), Granit Xhaka, Blerim Dzemaili és Xherdan Shaqiri (mind ex-jugoszláv), a csatársorból pedig hiányozna Haris Seferovic és Mario Gavranovic (mindketten bosnyákok).
Németország
A németeket sem biztos, hogy a végső győzelem egyik legnagyobb esélyeseként emlegetnék a hozzáértők, ha eltűnne (kis túlzással) a fél csapat. Mert maradna ugyan a védő Per Mertesacker, a középpályások közül Thomas Mueller, Toni Kroos, Mario Goetze, és Andre Schuerrle, de búcsút vehetnének a védelemben játszó Jerome Boatengtől (ghánai szülők), és Shkodran Mustafitól (macedóniai albán).
A legnagyobb érvágást azonban elöl szenvednék el, hiszen nem náluk játszana a középpályán Mesut Ozil (török apa), Sami Khedira (tunéziai apa), elöl pedig a világbajnokságok gólkirályságától egyetlen találatra lévő Miroslav Klose és a szintén lengyel Lukas Podolski.
Egyesült Államok
Az, hogy az amerikai válogatott tele van bevándorlókkal vagy azok közvetlen leszármazottaival, nem nagy meglepetés. Azért nézzük, kik esnének ki a csapatból!
Menne a két csatár Jozy Altidore (Haiti) és Aron Johannsson (izlandi szülők gyermeke), a kapus Tim Howard (akinek édesanyja magyar), és a középpályás Mix Diskerud (aki Norvégiában született).
Aztán ott vannak a latin-amerikaiak, a védő Omar Gonzalez (mexikói szülők), a középpályás Alejandro Bedoya (kolumbiai apa), valamint a német kontingens, benne a három védő, Fabian Johnson, John Brooks, és Timmy Chandler, valamint a két középpályás, Julian Green és Jermaine Jones.
Belgium
A világbajnokság titkos esélyeseként kezelt, rendkívül fiatal csapattal érkező Belgium is veszítene jó pár sztárt, például a két kongóit, Vincent Kompanyt (védő) és Romelu Lukakut (csatár), miként szintén a csatársorból menne a spanyol apától származó Kevin Mirallas is.
A középpálya szinte teljesen kiürülne a marokkói Marouane Fellaini, a martinique-i Axel Witsel és a mali Mousa Dembele nélkül.
Ghána
Egy csapat erejéig nézzük a másik oldalt is, az alaphelyzetben is meglehetősen erős Ghánában ugyanis minden további nélkül játszhatnak a védő Jerome Boateng (jelenleg Németország), a csatársorba pedig érkezhetne Mario Balotelli (Olaszország) és Danny Welbeck (Anglia).
Elnézést azoktól, akik nem szeretik a futballt, de szerintem ez a poszt csak első olvasatban szól a fociról – inkább arról, hogy mennyire kicsivé vált a világ és mennyire nem lehet bezárkózni, még a futballban sem…
Végezetül egy ötlet, felhívás: ha van kedvetek, fotózzátok le azt, hogyan élik meg a foci-vébét ott, ahol laktok, hogyan szurkolnak, örülnek vagy éppen búslakodnak a nemzeti csapatuknak drukkolók és küldjétek el a hataratkelo@hotmail.com címre. Akinek pedig van kedve hozzá, lehet a vébé idejére tudósító is, és írhat akár hetente többször pár sort, ha elég vállalkozó van, akár több poszt is készülhet.
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Az utolsó 100 komment: