A bloggazdaság egyik legdurvább mellékhatása, hogy az ember folyamatosan vadássza az olyan híreket, tanulmányokat, amelyek a tematikához kapcsolódnak. Így futottam bele az amerikai German Marshall Fund egy 2013-mas hosszú tanulmányába, amelynek egy része a migrációról szól és szerintem fantasztikusan érdekes adatokat tartalmaz. Ezekből mazsoláztam ma kicsit.
A több mint 50 oldalas tanulmány (akit érdekel, ide kattintva olvashatja el az egészet, a minket leginkább érintő rész a 41. oldalon kezdődik) a Transatlantic Trends címet viseli és hosszához méltóan meglehetős alapossággal vizsgálja a transzatlanti kapcsolatokat.
Megosztottan
A migrációról szóló fejezet egyik alapkérdése, hogy a megkérdezettek inkább lehetőségnek vagy gondnak értékelik a jelenséget. A nagy képet szemlélve, a megkérdezett amerikaiak 47 százaléka inkább problémának látta (ez 6 százalékpontos csökkenés egyébként 2011-hez képest), míg 46 százalék inkább lehetőségnek, azaz gyakorlatilag fele-fele arányban oszlottak meg a vélemények.
Az európaiak esetében 44 százalék véli inkább problémának, míg 41 százalék lát benne lehetőséget. Nem meglepő módon a britek a leginkább elutasítóak, ott a megkérdezettek 64 százaléka (gyakorlatilag kétharmada) véli rossz dolognak, utánuk érdekes módon a szlovákok (52 százalék), és a franciák (50 százalék – ez mondjuk érthető, szerintem itt inkább a viszonylag alacsony arány meglepő) következnek. (Magyarország sajnos nem szerepel a felmérésben.)
Amerikán és az uniós országokon kívül még Törökországot vonták be, ott a megkérdezettek 54 százaléka vélte gondnak a migrációt, és csak 18 százalék gondolta úgy, hogy lehetőség.
Érdekes, hogy három, környékünkön található országban viszonyultak a legtöbben semlegesen a kérdéshez: Romániában (21 százalék), Szlovákiában (19) és Lengyelországban (13 százalék).
Inkább elfogadják a legális határátkelést
A felmérésben külön kérdeztek a legális és az illegális migrációról is. Előbbi esetében az amerikaiak 73, az európaiak 69 százaléka mondta azt, hogy egyáltalán nem aggasztja. Az Egyesült Államokban 25 százalék aggódik, míg Európában 29 százalék – megint csak nem meglepő módon itt is a britek vezetnek (41 százalék), a szlovákok (35), valamint a hollandok és a franciák (32-32 százalék) előtt.
Az illegális migráció természetesen más megítélés alá esik (Amerika: 61, Európa: 71 százalék), történelmi és földrajzi adottságaik okán itt a portugálok állnak az élen (88 százalékkal), megelőzve az olaszokat (86), a briteket (80), a spanyolokat (74), a németeket (72) és a franciákat (71).
Érdekes módon az amerikaiak harmada (37 százalék) és az európaiak negyede (27) még az illegális migráció miatt sem aggódik, vagy legalábbis ezt állítja magáról.
Mit gondolnak a kormányokról?
Tudom, rengeteg az adat, mindjárt be is fejezem, csak még egy-két érdekességet hadd osszak meg veletek.
Megkérték a felmérésben résztvevőket, tippeljék meg, az országukban élők hány százaléka született külföldön. Az amerikai átlag 42 százalék lett, miközben a valós arány 13 százalék – ez csak azért érdekes, mert pontosan mutatja, mennyire hajlamosak az emberek túlbecsülni bizonyos jelenségeket.
A kormányok migráció kapcsán végzett tevékenységének megítélése finoman szólva sem nevezhető nagyon pozitívnak: az amerikaiak több mint kétharmada (68 százalék), az európaiak 58 százaléka gondolja úgy, hogy vezetőik rossz munkát végeznek ebben a kérdésben.
Ugyanakkor a megkérdezettek kétharmada (USA: 69, Európa: 66 százalék) értett egyet azzal a megállapítással, hogy a határátkelők általában véve segítenek betölteni azokat a munkahelyeket, amelyeknél munkaerőre van szükség, és körülbelül ugyanilyen arányban (69-60) gondolták azt is, hogy a migránsok gazdagítják országuk kultúráját.
Az tehát elég jól látszik, hogy a kérdés eléggé megosztja a közvéleményt az Egyesült Államokban és Európában is, és miközben a törvényes határátkelést azért inkább hajlamosak elfogadni az emberek, azt is gondolják, hogy a kormányok nem jól kezelik a kérdést.
A kommentelési szabályokról ide kattintva olvashatsz.
Utolsó kommentek