Ma Svájcba, azon belül is Baselbe látogatunk. A poszt szerzője, Bebbi némi elemzést követően meséli el röviden kiköltözésük történetét, majd mutatja be a várost. Én speciel szívem szerint rögtön indulnék. :)
Freie Strasse karácsonyi fényekben
„Sokat gondolkoztam, hogy mi volt a közös azokban a posztokban, amik igazán tetszettek nekem. Legyen egy poszt személyes, de ne túl személyes; legyen informatív, de ne túl száraz, és így tovább. Hamar be kellett látnom, hogy nem valószínű, hogy olyasmivel tudok szolgálni, ami mindegyik kritériumot kielégíti, de azért egynek talán megteszi. :)
A mi határátkelésünk 2009 végére datálódik. Nagyon különleges storyval nem tudok szolgálni, inkább racionális döntés volt ez akkor, mintsem emocionális. Feleségemmel mindkettőnknek jó állása volt, szerettük mindketten a munkahelyünket, de olyan ajánlatot kaptam egy svájci cégtől, hogy nagyon nehéz lett volna visszautasítani. (Nem, nem volt lófej az ágyunkban...) Még választhattunk is, hogy Zürichben vagy Baselben szeretnénk élni.
Közülünk addig csak én voltam Svájcban, egy hetet töltöttem el Zürichben egy szemináriumon. Bár nagyon megtetszett a város, mégis úgy döntöttünk, hogy Baselt választjuk.
Ebben sok apró dolog játszott szerepet, mint például olcsóbb albérlet, olcsóbb élet a közeli Németország és Franciaország miatt, olcsóbb repülőjárat... Na, most leírva látom csak, hogy mindenhol az olcsóbb élet vezérelt minket? Ebbe még bele sem gondoltam. De őszintén szólva azóta sem bántuk meg ezt a döntést, nagyon megszerettük ezt a várost.
Az első pár hónap gyorsan elrepült
A kezdeti nehézségek áthidalása szerencsére elég gyorsan ment, ebben sokat segített egy volt évfolyamtársam számos hasznos információja, Ők akkor már egy jó pár hónapja itt éltek Svájcban.
(És itt be kell ismernem, hogy az akkori sok-sok újdonság miatt szerintem el is felejtettem ezt a segítséget kellőképpen megköszönni, és azóta meg akárhogy próbálom, nem tudom megtalálni az elérhetőségüket. Ha esetleg olvasod Kati, akkor még egyszer nagyon köszönök minden segítséget!)
Az első pár hónap nagyon gyorsan elrepült, részint a nagyon hosszú munkaórák (consultant business), részint a gyerekvárással kapcsolatos rengeteg új információ beszerzése és feldolgozása miatt.
Felmondtam a családom miatt
Aztán még az első évben megszületett a kisfiúnk, onnantól kezdve pedig nyilván nagyon sok minden megváltozott. Mivel a nagyszülők 1100 km-re vannak tőlünk, így leginkább magunkra voltunk / vagyunk utalva, de szerencsére idáig sikerült ezt mindig valahogy megoldani.
Húsz hónapos korában adtuk be a Picit bölcsibe, az ezáltal felszabaduló időt pedig a feleségem továbbtanulásra használta fel, hogy a magyar jogi és szakjogászi diplomáját el tudják itt ismerni és ezáltal újra a végzettségének megfelelő munkakörben tudjon dolgozni. Ennek szerencsére meglett a gyümölcse, a vizsgák is sikerültek és sikerült jó munkát is találni.
Én közben haladtam felfelé a consultant szakma sokszor eléggé meredek ranglétráján, ami több pénzzel, de persze sokkal több munkával és sokszor eléggé nehezen elviselhető stresszel is járt.
Az idő haladtával egyre inkább érett bennem a gondolat, hogy akármennyire is jó érzés a munkahelyemen sikeresnek lenni, nekem mégiscsak a családom a fontosabb, így rövid gondolkodás után „riasztottam" a fejvadászom, hogy legyen már olyan kedves új munkáltatót keresni nekem.
Szerencsére ez elég gyorsan ment, az elhatározásom után 6 héttel már alá is írtam az új szerződésem, ezután pedig megkezdhettem a 6 hónapos felmondási időmet. Ez volt az az időszak, amikor végre egy kicsit több szabadidőm lett, és így szerencsére több időt tudtunk a feleségemmel és a már egyre nagyobb kisfiúnkkal eltölteni, miközben egyre több új arcát fedeztük fel a városnak. És akkor ezen rövid bevezető után el is érkeztünk a poszt fő témájához, Basel bemutatásához.
Száraz tények helyett
Egy útikönyvből általában csak a száraz tények derülnek ki egy városról, jelen esetben: „Bázel (németül Basel, franciául: Bâle, olaszul: Basilea, latinul: Basilia) Svájc északnyugati részén, a svájci – német - francia hármashatárnál, a Rajna két partján elterülő város. Svájc harmadik legnagyobb városa és egyben a Basel-Stadt kanton fővárosa. A 2006. évi adatok alapján 165 529 lakosa van, de a háromországos agglomerációjában mintegy 731 000 ember él.
A Rajna jobb partján Kleinbasel, a bal partján Grossbasel városrész terül el. A város központja az óvárosi piactér (németül Marktplatz) és környéke, ahol a városháza (németül Rathaus) is áll. A belváros egy része autómentes, ezeken a helyeken villamossal lehet közlekedni. Bázel vasúti csomópontot alkot a szomszédos Muttenzcel közösen, ahol Európa egyik legnagyobb rendező pályaudvara található.
A bázeli régió teherkikötő a Rajnán keresztül kapcsolatban állnak az Északi-tengerrel is. A Basel Mulhouse Freiburg Repülőteret, amely francia területen helyezkedik el, közösen tartja fenn Bázel városa a francia szomszédokkal.
A vegyipar és a gyógyszeripar fontos központja. Bázelban van többek között a Novartis és a Hoffmann-La Roche gyógyszercégek székhelye. Itt található Svájc legrégebbi egyeteme, amelyet 1460-ban alapítottak." (Forrás: Wikipédia)
Miért különleges?
Láthatjátok, egy ilyen leírás nem hozza meg túl sok ember kedvét, hogy akár turistaként, akár letelepedés végett céljául ezt a várost válassza. Itt nincsen tó és / vagy hegy, mint sok másik svájci városban (pl. Zürich, Luzern, Lausanne, Genf, Lugano, Locarno, ...), a legnevezetesebb földrajzi látnivaló a Rajna. Az Óváros noha szerintem kifejezetten szép és érdekes, közel sem olyan különleges, mint mondjuk Stein am Rheinban. Akkor mégis mi teszi (legalábbis számunkra) a legkedvesebb várossá ezt a helyet? Ezt igyekszem a következőkben bemutatni!
Baselben minden évnek megvan a maga a ritmusa, jönnek egymás után a legkülönfélébb programok. Kezdjük is mindjárt talán a legnagyobb attrakcióval, a Fasnachttal.
Noha ezt Svájc több városában is ünneplik, abban mindenki egyetért, hogy a baseli Fasnacht a legnagyobb "durranás". A helyiek által egyszerűen csak a legszebb 3 napnak nevezett ünnep (die drey scheenschte Dääg) talán egy kicsit a busójárás és egy karnevál keveréke, de azért ennél lényegesen többről van szó.
Időben, hasonlóan a Húsvéthoz, tolódik évről évre, valamikor februárban vagy márciusban tart egy hétfő hajnali 4:00-tól csütörtök hajnali 4:00-ig. Igen, pontban 4:00-kor kezdődik hétfő hajnalban.
Ilyenkor a belvárosban kialszanak a fények, a vezető jelszavára a resztvevők felkapcsoljak a „lámpásaikat" és megindul maga a felvonulás, amit jellegzetes fuvola és dob által keltett zene kísér.
Hétfő és szerda este külön kosztümös felvonulás is van, míg kedden a gyerekek mutathatják meg, hogy milyen szép jelmezt sikerült arra az évre választaniuk. Minden további leírás helyett beszéljenek a képek magukért, például itt.
Baseli Fasnacht és a sötétségbe borult belváros
Időben kicsit továbbhaladva március közepe táján gyűlik össze Baselben a világ legjobb tollaslabdázóinak színe-java, hogy megmérkőzzenek egymással a Swiss Openen. Aki szereti ezt a sportot, annak hatalmas élmény élőben látni a sokszor világbajnokságokkal megegyező erősségű mezőnyt. (További információkat itt találtok.)
Összegyűlnek a hírességek
Pár héttel ezután (2014-ben például március 27. és április 3. között) rendezik meg a Baselworldöt, a világ legnagyobb óra és ékszer kiállítását. Ez egy "kicsit" posh rendezvény, rengeteg híresség, vagy magát híresnek tettető ember jelenik meg ilyenkor Baselben, és míg a tollaslabdaverseny során az ázsiai népek vannak többségben, addig a Baselworld esetében már sokszor inkább a gazdag oroszok hangoskodását lehet hallani. Személy szerint én úgy voltam ezzel a kiállítással, hogy egyszer jó volt megnézni, de minden évben nem fogunk kimenni rá.
BaselWorld
Képzeletbeli utazásunkat folytatva lassan el is érkezünk a májushoz, éppen itt az ideje epret és spárgát enni! A környéken nagy hagyománya van a különféle spárgaételeknek, melyhez ilyenkor rizlinget szoktak inni. Ezt a szokást mi is magunkévá tettük, bár a magam részéről egy irsai olivér jobban ízlene hozzá. Basel környékén is számos „szedd magad" epermező található, nem egy esetben becsületkasszával.
Azonban a májusról a legtöbb baselinek nem ezek a dolgok, hanem a bajnoki cím ünneplése jut az eszébe! Az elmúlt években a csapat igazán elkényeztette a szurkolóit, akik ilyenkor az egyik téren (Barfüsserplatz) hajnalig tartó hatalmas ünneplést tartanak. Magyarországon én csak Pécsen láttam hasonlót, ahol a kosaras lányokat sikerült nem egyszer hasonló módon a Széchenyi-téren megünnepelni.
Meischterfiir a Barfin
De ugorjunk is előre pár hetet és adjuk meg a művészet szerelmeseinek, ami jár nekik. Igen, ez az ArtBasel ideje. Itt is sokkal többet mondanak a képek, mint pár szó, de a teljesség igénye nélkül jöjjön pár adat: több mint 300 galéria és 4,000 művész küldi ide ilyenkor munkáit a világ minden tájáról, hogy évente legalább 65,000 látogató csodálhassa meg őket, köztük számos hírességgel (például Leonardo DiCaprio rendszeresen visszatérő vendég).
ArtBasel
Jönnek a katonazenekarok
Júliusban pedig már jön is a személyes kedvencem, a Basel Tattoo. A szigetországban lakóknak gondolom nem újdonság, hogy itt nem egy tetováló versenyre kell gondolni, hanem katonazenekarok felvonulására, akik 10 napon keresztül adnak koncerteket a helyi kaszárnyában (Kaserne), igazán különleges hangulatot teremtve.
Már egész kiskoromban is a katonazenekarok felvonulása volt a kedvencem egy-egy nemzeti ünnep kapcsán, szerencsére itt ezt elég tömény dózisban kaphatja meg az érdeklődő.
A nyár szerves része Baselben a Rajnában való úszás. Szerencsére legtöbbször olyan tiszta a víze, hogy ez semmiféle problémát nem okoz, egyedül arra kell figyelni, hogy ügyesen feküdjünk rá az áramlatra és időben szálljunk ki. :-) Ilyenkor rengeteg embert látni a tipikus úszózsákkal mászkálni, ami megvédi a ruhánkat a víztől, miközben úszunk.
Rhyschwimme
A Rajna ilyenkor nem csak úszásra kínál lehetőséget, hanem a partján lehet esténként élvezni a különféle koncerteket, melyeket egy, a folyó közepére „biggyesztett" műszigeten adnak elő.
Államalapítás és foci
Időben kicsit továbbhaladva elérkezünk augusztus 1-hez, amikor országszerte megünneplik az államalapítást. Ilyenkor már előző este, július 31-én nagy tűzijáték van a Rajna felett, illetve nagyon sokan a saját portájukon is fellőnek jó pár rakétát.
Ahogy közeledik az ősz, úgy keríti hatalmába az embert a Bajnokok Ligája újabb szezonjának a varázsa, ilyenkor mindig érdeklődve figyeljük a csoportok sorsolását.
Az elmúlt években járt itt a Manchester United, a Bayern és nemsokára jön a Chelsea is megint, hogy csak a legnevesebb ellenfeleket említsem. Ilyenkor a 36 000-es stadion általában teljesen megtelik, ami nem is csoda, hiszen egy átlagos svájci bajnokira is minimum 28 000-en kimennek, nem beszélve a nagyobb rangadókról.
St. Jakob-Park esti fényben, vagy ahogy a helyiek hívják: Joggeli
Ha pedig ősz, akkor persze Herbstmesse, aminek szintén hatalmas hagyománya van a városban. Több mint 500 éves múltra tekint vissza ez a vásár, amely során a város több pontján találhatunk különféle vásári kellékeket, örömöt okozva ezzel kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
Riesenrad a Münsterplatzon
Időben a Herbstmesséhez igazítva rendezik meg évről évre a Swiss Indoors ATP 500-as teniszversenyt, ahol a közönség természetesen elsősorban a szintén helyi szupersztárnak, Roger Federernek szorít legjobban. Legtöbbször már fél évvel előre elfogynak a jegyek az utolsó napok meccseire, szóval, ügyesnek kell lenni. :-)
Sült gesztenye és karácsonyi vásár
Az ősz szerves része még a nagy sütőtökkínálat és sokunk kedvence a sült gesztenye, a Heissi Marroni. Fura módon Magyarországon sokszor gondban voltam a pucolással, itt meg nem tudom milyen technikának köszönhetően, de szinte sosem vész kárba egy szem sem. Persze, el is kérik az árát, de ez ugye Svájcban megszokott.
Ahogy elérünk a télhez, már nem marad más hátra az évből, mint a karácsonyi vásár (Weihnachtsmarkt), amikor is 4 héten át gyönyörködhetünk a szépen kivilágított belvárosban, ehetünk finomabbnál finomabb sült kolbászt és forralt bort ihatunk hozzá.
Ezzel időutazásunk végére is értünk. :) Talán sikerült pár érdeklődővel megkedveltetni a várost, mi tényleg csak ajánlani tudjuk."
A kommentelési szabályokról ide kattintva olvashatsz.
Az utolsó 100 komment: