Október elején jelent meg a Világbank elemzése a nemzetközi migrációs trendekről, benne sok érdekes, Magyarországot is érintő adattal. Kiderül például, hogy az Európa - Közép-Ázsia régióban az elmúlt három évben Magyarország a harmadik legnagyobb növekedést produkálta a határátkelők számában, csak Romániából és Törökországból mentek arányaiban többen külföldre. Nézzük a részleteket!
A Világbank migrációval foglalkozó éves jelentése (Migration and Development Brief) október elején látott napvilágot, ebből szemezgetek ma néhány érdekes és elgondolkodtató adatot. (A Magyarországot is érintő régiós elemzés a 15.-17. oldalon található.)
A fejlődő világba idén az előzetes számok szerint 414 milliárd dollárnyi átutalás érkezik a külföldön élőktől, ami 6,3 százalékos emelkedés az előző évi adathoz képest. A Világbank szerint ez az összeg 2016-ra eléri az 540 milliárd dollárt.
India és Kína az élen
India és Kína ketten együtt az összes, a fejlődő világba érkező utalás egyharmadát kapja, ami India esetében például nagyobb összeg, mint ami az IT exportból befolyik, ami nem kis szó, lévén az ország egyebek mellett erről is híres.
A világon összesen 232 millió nemzetközi migráns él, akik várhatóan összesen 550 milliárd dollárt utalnak haza idén, ez az összeg a jelentés szerint 2016-ra eléri a 700 milliárd dollárt.
Azt a dokumentum is megjegyzi, hogy az átutalások túlságosan magas költsége következtében elég nehéz pontos számot mondani, hiszen az emberek jelentős része inkább informális csatornákon keresztül küldi haza a pénzt. A magas költség tényleg magas: globálisan az utalt összeg mintegy 9 (!!) százaléka.
Ráadásul több országban is rájöttek a bankok a külföldről érkező átutalásokban rejlő lehetőségekre, és külön illetéket vetne ki ezekre az összegekre, ami nem egy esetben elérheti az 5 százalékot is.
E rövid általános áttekintés után nézzük a régiónkra és ezen belül is Magyarországra vonatkozó adatokat!
Nagyon megugrott a határátkelők száma
Kezdjük talán azzal, hogy a Világbank adatai szerint az európai-közép-ázsiai régióban az elmúlt három évben Magyarország az élvonalba került a határátkelést illetően: míg 2010-2013 között Romániából 4,8 százalékkal, Törökországból 2,8 százalékkal többen mentek külföldre, addig Magyarország ezen a listán a harmadik 2,7 százalékkal.
Csak érdekességképp: a lista túlsó végén olyan országok szerepelnek, mint Litvánia (12,5 százalékkal nőtt a hazatérők száma), Lettország (6,4 százalék) és Bosznia Hercegovina (4,3 százalék).
A fejlődő országok élvonalában
A jelentés szerint az európai és közép-ázsiai fejlődő országokba idén várhatóan 10,8 százalékkal több átutalás érkezik (ez 43 milliárd dollár). A GDP arányában nézve akad néhány egészen lélegzetelállító adta: Tadzsikisztánban a bruttó nemzeti össztermék 48 (!!!), Kirgizisztánban 31, míg Moldovában 25 százalékát adják a külföldről magánszemélyek által hazautalt összegek.
Ami a konkrét összegeket illeti, Magyarország az élvonalban található: az élen Ukrajna áll 9,3 milliárd dollárral, őt követi Tadzsikisztán (4,1 milliárd), Románia (3,6 milliárd) és Szerbia (3,5 milliárd), majd az ötödik helyen ott található Magyarország is 2,4 milliárd dollárral, ami durván 500 milliárd forint.
Magyarország mögött van a TOP10-es listán Örményország (2,4), Kirgizisztán (2,3), Azerbajdzsán (2,2), valamint Grúzia és Moldova (egyaránt 2-2 milliárd dollárral).
Leszakadva a régiótól
Ami kicsit elszomorító, hogy a „high-income countries", azaz a 12 616 dollár egy főre eső éves nettó bevétellel rendelkező országok közé nem került be Magyarország (gyakorlatilag egyedüliként a régióból), ha őket is idevesszük, akkor ott az élen Lengyelország áll 7,2 milliárd dollárral, Csehországba 2,1 milliárd, Szlovákiába 2, Litvániába 1,6, Horvátországba 1,5, Lettországba 0,8, Szlovéniába 0,6, míg Észtországba 0,4 milliárd dollár érkezik idén, ami összességében ezekben az országokban 8,2 százalékos növekedést jelent.
Összességében elnézést a sok számért, összegért és adatért (a minap úgyis többen ezt hiányoltátok...), de azt gondolom, a Világbank adataival (melyeket egyébként a nemzeti és a kereskedelmi bankok adatai és becslései alapján állít össze) nehéz vitatkozni.
A kirajzolódó kép kettős: egyfelől nem túl vidám, hogy Magyarországot a jelentés immár a tadzsikokkal, az ukránokkal, a szerbekkel, stb. sorolja egy kategóriába (nem megbántva természetesen ezeket az országokat), másfelől pedig igenis ideje lenne elfogadni és megbecsülni azt a pénzügyi erőt, amit a határátkelők képviselnek a magyar gazdaság életében.
A kommentelési szabályokról ide kattintva olvashatsz.
Az utolsó 100 komment: