Egyiptom sok magyarnak is kedvelt turistacélpontja volt (amíg oda mertünk menni...), de mindjárt más a kép, ha dolgozni is szeretnénk, vagy muszáj. Tímea ma arról ír (korábban a tömegközlekedésről küldött posztot), hogyan is találhatunk magunknak munkát és mi mennyibe kerül – azaz egész kis kalauzt kapunk a mindennapi élethez (a benzin literje például 70 forint). Kiderül az is, mi van akkor, ha jön a számlás ember...
„Nílus, a híres gizai piramisok, a Vörös-tenger csodálatos élővilága, ragyogó napsütés, pálmafák, a végtelen Szahara homokdűnéi, kedves egyiptomi emberek. Mindez szép és jó, de nyilván felmerül az emberben a kérdés: mégis mit lehet magunkkal kezdeni ebben a gyönyörű, nyüzsgő, európai szemnek kissé talán zűrzavaros sivatagi országban, ha az ember éppenséggel nem turistaként csöppen ide?
Előrebocsátom, hogy a következőkben saját tapasztalataimat írom le, ahogyan azt én láttam-hallottam. Természetesen ez alól mindig vannak kivételek.
A legkedveltebb szakmák
Először is hadd kezdjem magukkal az egyiptomiakkal. Egy kis túlzással élve négy féle pozíciót betöltő egyiptomival fogsz találkozni: orvos, gyógyszerész, mérnök és tanár.
Én, ha egy eddig számomra ismeretlen egyiptomival beszélgetek először, viccesen nem azt kérdezem meg tőle, hogy mi a foglalkozása, hanem hogy mérnök, gyógyszerész vagy éppen tanár-e. És valóban: az esetek 90%-ban az illető biztosan a négy közül valamelyik területen dolgozik.
Természetesen van itt is rendőr, média vagy politika szakon végzett, tűzoltó, autószerelő, amit akarsz, de a legnépszerűbb mégis a négy fentebb felsorolt szakma, abból is első helyen áll a mérnök, majd második helyezett a gyógyszerész osztozva az orvossal, és ezután következik bronzérmesként a tanári pálya.
Fizetések
Az átlagfizetés, mint mindenhol, itt is a munkahelytől, pozíciótól függ. Azért hogy némi fogalma legyen az embernek: egy mérnök átlagban 5000-7000 egyiptomi fontot (nettó) megkeres havonta, ami átszámolva 165.000-230.000 Ft-ot jelent. (Az összes további fizetést is nettóban kell érteni).
Egy banki dolgozó szintén ebbe a kategóriába sorolható, sok esetben ennek a dupláját is megkeresi akár. Viszont egy tanári fizetés, Magyarországhoz hasonlóan, sehol sincsen ezekhez képest. Egy állami iskolában tanító keresete nagyon alacsony. Nem ritka, hogy a szerencsétlen csupán 700 fontot kap kézhez havonta, ami 24.000 Ft... De ebbe a kategóriába sorolható még az állami hivatalokban dolgozók fizetése is.
Egyiptomban nagyon sok a nemzetközi (international) - amerikai, brit, német, kanadai, francia - iskola, ahol a fizetési átlag azért magasabb egy állami iskoláénál, általában olyan 1500 fontnál (51.000 Ft) kezdődik. Éppenséggel amennyit tandíjként beszed az iskola a szülőktől egy-egy tanévre (510.000 - 680.000 Ft per tanév), igazán lehetne ez a bér kicsit magasabb is.
Csak érdekességképpen megemlíteném egy portás fizetését. Itt szinte minden lakóházhoz tartozik egy, az alsó szinten lakó portás, aki hetente egyszer letakarítja a lépcsőházat, reggelente lemossa a kocsikat, leviszi a szemetet, és ha valamelyik lakó a közértből, gyógyszertárból, innen-onnan óhajtana valamit, akkor csak lecsörög neki a kaputelefonon keresztül és ő máris hozza azt.
Mindezért a lakók lakásonként olyan 50 fontot fizetnek neki minden hónapban. Tegyük fel, hogy a lakótömb 12 emeletes és minden emeleten 4 lakás található, mint például anyósoméknál is. Az összeszámolva 2400 font havi bért jelent a portásnak. Őrület! Nem is gondolná az ember, hogy többet keres, mint jónéhány ember!
Ennyit az egyiptomiakról.
Mihez kezdhetünk Kairóban külföldiként?
A külföldieket, nem minden esetben, de általában külön bánásmódban részesítik a munkáltatók. Mit értek ez alatt? Azt, hogy egy külföldi jelentkezőt például előbb fognak felvenni egy adott munkára, mint egy egyiptomit.
Egy iskolában kifejezetten elsőbbséget élvez egy külföldi egy egyiptomival szemben, ha mondjuk nyelvtanári pozícióról van szó. Hiába van az egyiptominak angol szakos diplomája, ha van egy külföldi, akinek talán még nem is anyanyelve az angol, nincsen tanári, akár még semmilyen egyéb diplomája sem, de elfogadhatóan beszél angolul, mérget vehetsz rá, hogy a vezetőség a külföldit fogja választani.
Ráadásul nem csak hogy ő nyeri el a pozíciót, de nagy valószínűséggel a többi egyiptomi tanárnál magasabb fizetést is fog kapni. Ez majdnem minden munkahelyen így működik. Még arabul sem kell tudnod. Ez az egyiptomiakra nézve elég szomorú, ám külföldi szemmel viszont megnyugtató, hogy viszonylag rövid időn belül tudsz majd magadnak állást találni.
Nemzetközi iskolák, óvodák
Egy nemzetközi iskolában havonta 2500-3000 fontot (81.000-102.000 forint) tudsz megkeresni. Most már egyre több helyen kérnek diplomát, de sehol sem feltétel a tanári. Lehet az mérnöki, idegenforgalmi, akármilyen diploma, csak legyen.
(Éppenséggel a logikát nem nagyon látom benne. Ennyi erővel miért ne lehetne egy nem diplomásnak pályázni? Egy média szakon végzett diplomája annyit ér mintha nem is lenne, ha az illető némettanári állásra pályázik. )
Ami még jó az iskolákban, hogy mindegyiknek van külön busza, így nem kell aggódni, ha nem vezetsz Kairóban (ne is tedd, ha kedves az életed...), vagy netalán a hihetetlenül szervezett tömegközlekedés lehetőségével sem szeretnél élni, mert szerencsére van lehetőséged az iskolai külön busszal munkába menni- jönni.
Ezt persze levonják a fizetésedből, durván 100-120 fontot havonta, de legalább házhoz jön és házhoz is visz vissza. Általában nem csak iskoláknak, de minden nagyobb munkahelynek van ilyen külön busza. Most hirtelen a Vodafone meg az Egyptair jutnak eszembe példának, de számos másik cég dolgozóinak is biztosítják ezt a kényelmet.
Ha óvodában szeretnél dolgozni, nyugodtan zsebre vághatod a diplomádat, ugyanis oda biztosan nem fog kelleni. (Legalábbis én még nem találkoztam ilyennel, pedig jó pár óvodába adtam már be a jelentkezésemet és sehol sem volt ez alapfeltétel.)
Viszont kevesebb a fizetés: csak egyetlen ismert – keresztény vezetőségű – óvodáról tudok, ahol német barátnőm havi 3000 fontot keresett. Általában viszont 1000-1500 fontnál többet nem fogsz hó végén kézhez kapni még külföldiként sem.
Call centerek
A másik munkahelytípus, ahová külföldiként, angol, német, francia, olasz és egyéb nyelvtudás birtokában nyert ügyed van, az a call center. Vannak nagyobb cégek, mint a Vodafone, Orange, akiknek itt Kairóban is van kihelyezett központjuk és folyamatosan keresnek új munkaerőt.
De sok kisebb call center is létezik, akik főleg értékesítési ügynököket keresnek brit, amerikai, ausztráliai partnerek termékeinek eladására. Egy olyan nagy cégnél, mint a Vodafone, egy átlagfizetés 3000-4000 font, ami 102.000 -136.000 forintnak megfelelő összeg. Erre még rájön a bónusz is a teljesítményed függvényében.
Én jártam már nemzetközi iskolában, óvodában is. Legutóbbi munkahelyem egy brit call centerben volt, amit nagyon szerettem. Jó volt a munka, folyamatosan kaptunk mindenféle traininget, jó volt a társaság, minden hónapban szerveztek össznépi grillpartizást a kertben, az arabtudásom is sokat fejlődött, nem beszélve arról, hogy az egyiptomiakat is jobban megismered.
Ja, igen, majd elfelejtettem: ott sem igazán foglalkoznak azzal, hogy van-e diplomád vagy nincsen, sokkal fontosabb a nyelvtudás, legfőképpen a helyes kiejtés.
Égető szükség van mesteremberekre!
Továbbá szeretném buzdítani azokat a fodrászokat, kozmetikusokat, villany és-gázszerelőket, asztalosokat, burkolókat és mindenféle szakembert, akik el akarnak indulni a nagyvilágba szerencsét próbálni és egy kis kalandra is vágynak, kérem, Kairót válasszák úticélul!
Ugyanis (tisztelet a számos kivételnek) itt borzalmas munkát végez a legtöbb „mesterember", ugyanis nincsen olyan iskolai képzés, amely arra koncentrálna, hogy elsajátítsák egy szakma fortélyait.
A sztorimat a fodrásszal meg a szabóval ugyan későbbre tartogatom, de a lényeg, hogy itt csak és kizárólag ajánlás alapján szabad bárkihez is fordulni. Amit én sajnos nem tettem meg, illetve valószínűleg az illető, akit megkérdeztem hova mehetnék levágatni a hajam nem volt tisztában azzal, hogy amit az a bizonyos fodrász művel minden, csak nem éppen alapos munka.
Aki végül mégis Kairóban kötne ki, el ne felejtsen e-mailben tájékoztatni!
Rezsi, havi kiadások
Ezek a számok sok embernek valószínűleg igen kevésnek hangozhatnak, így gondoltam a végére egy pár sort szentelnék még a rezsire és az egyéb havi kiadásokra is, hogy érzékeltessem, mire elég itt egy 50.000 Ft-os fizetés.
A rezsi, főleg a villanyszámla, attól függ, Kairó melyik részén laksz. Ugyanis van, ahol piti összeget fizetsz még akkor is, ha naponta viszonylag sokat megy a légkondi, van, ahol meg igen csak vigyázni kell, mennyit kapcsolod be egy nap, mert hó végén szép kis számlát kaphatsz kézhez.
A rezsi átlagban havonta mondjuk legyen 60 font. A múlt havi számlákra pillantva nálunk a gáz volt 15, a villany meg kerek 25 egyiptomi font úgy, hogy mi egész éjszakára égve hagyjuk a konyhában a villanyt.
A vízszámlát sajnos nem tudom, (de az sem lehet több 20 fontnál) ugyanis itt a számlák néha érdekesen jönnek. Van, mikor több hónapon keresztül meg sem kapom őket.
És akkor jön a számlás... vagy nem
Itt Kairóban minden hónapban házhoz jön a villany, víz- és a gázszámlás; nem járunk a postára befizetni őket és bankszámlával sem lehet sajnos elintézni. A vicc az egészben, hogy soha sem ugyanazon a napon jönnek ugyanabban az időpontban, hanem mindig máskor. Már ha jönnek ugyebár. :)
Tehát előfordult már, hogy fél éven keresztül akkor jött, mikor se én, se a férjem nem voltunk itthon. De semmi vész, nem kell tartani attól, hogy kikapcsolják a szolgáltatást. Egyszerűen csak szépen gyűjtögeted a számlákat és valamikor majd csak úgy hozza a sors, hogy ki is tudod őket fizetni.
Na, ha nagyon akarod, be is mehetsz az irodájukba és személyesen megteheted, de nem sokan vannak, akik ezzel a fajta fizetési móddal élnének. Ugyebár ha házhoz jön a számlás és ki sem fogják kapcsolni a szolgáltatást, mert már egy ideje nem fizettél, akkor minek mennénk be az irodába?! (Azért a számlások többsége megpróbál hétvégén jönni, hogy legyen is itthon valaki, bár így sem mindig jön össze a találka.)
Tehát a rezsit mindennel együtt havi 60 fontból megúszhatjuk, ami 2000Ft! Említettem a portást, az ő bére 50 font általában, nálunk ezen a környéken mondjuk ez csak 25 font.
A bevásárlásnál figyelni kell
A bevásárlás lehet esetleg drága mulatság, ha nem vigyázunk vele. Ami itt is drága, az a különféle húsok, illetve a sajtok. 1 kg csirkemell 30-35 font (950-1200Ft). A marhahús ennél jóval drágább, olyan 1600-2000 Ft is lehet kilója.
A zöldségek, gyümölcsök viszont nagyon jó áron vannak - kivétel pl. az alma, ami csak nyáron, pár hétig kapható 5 fontért kilója, amúgy 10-15 fontért árulják mindenütt.
Jelenleg a narancsnak, mandarinnak, banánnak és epernek van szezonja. 1 kiló narancs most 2 font, vagyis 70 forint, a banán 5 font, 162 Ft, az eper pedig 8 font, azaz 260 ft.
A zöldségek is ebben az árkategóriában mozognak. Tehát két főre, amennyiben nem minden nap eszik az ember húst, 500-600 fontból kényelmesen, gyümölccsel, zöldségekkel, mindennel együtt be lehet vásárolni.
Na, mindjárt nagyon irigy lesz mindenki, mikor elmondom, hogy 1 liter benzin 2 fontba, azaz 70 Ft-ba kerül! Jó, mi? :)
Most akkor sok vagy kevés?
Tehát mindent összevéve két főre a havi kiadás portástul, benzinestől, internetestül (ami 100-150 font havonta) nem lesz több 1000-1100 fontnál. Így már azért az az 1500 fontos fizetés sem hangzik olyan túl rosszul, nem igaz?
Nyilván ennél lehet jóval többet is elkölteni havonta. Illetve azt is tudni kell, hogy ebben nincs benne egy étterembe, moziba, cukrászdába való kiruccanás. (Itt az emberek sokat járnak ilyen helyekre, hetente többször esznek utcai falatozóknál, rendszeresen járnak parkokba, mozikba.)
Aztán ott van még a lakhatás kérdése: aki nem saját lakásban lakik, hanem bérel, számíthat rá, hogy a havi bérleti díj (amennyiben kulturált környezetben, kulturált lakásban szeretne élni) nem lesz kevesebb 1300-1500 fontnál. Na így viszont nem lesz elég az a havi 1500 fontos kereset.
A végére befejezésképpen elmondanám, hogy itt sok iskolában, médiában és egyéb irodákban dolgozó - jómagam is - nem bankszámlára átutalva, hanem a hó végén, névre szóló borítékban kapja a fizetését. Az idősebbeket valószínűleg most nem leptem meg, de nekem ez teljesen új élmény volt..."
(Tímea blogját itt olvashatjátok. A mai képeket is ő küldte.)
Az utolsó 100 komment: