Az Egyesült Államok a legnagyobb hatalom a bevándorlási piacon. De így is egyre nehezebb bejutni az országba. Például még a befektetőknek is várniuk kell, akár hat évbe is beletelhet, mire egy kínai befektetheti sok-sok pénzét az EB-5 programon keresztül. De akkor hogy juthat be az Amerikai Egyesült Államokba egy magyar, aki persze szegény, de legalább okos? Erről kérdezte Tucano Jennifer G. Parsert, aki nemcsak profi bevándorlási szakember, de különösen ért a magasan képzett migránsokhoz. Tucano (akinek oldalát itt találjátok, érdemes kattintani) vele a LinkedInen találkozott és azon ritka szakemberek közé tartozik, akik nemcsak hajlandók információt adni, de ráadásul még érthetően is.
Mit gondol, milyen bevándorlókra van most szüksége az Egyesült Államoknak, Például melyek a legkeresettebb szakmák?
Minél tanultabb a munkakereső, annál keresettebb lesz és annál több vízum megoldás közül választhat. Az amerikai munkaerőpiac a "STEM" végzettségű munkavállalókra tekint, ez (magyarul) a Tudomány, Technológia, Mérnök és Matematika.
Mint tapasztalt bevándorlási ügyvéd, aki nemzeti és nemzetközi ügyekben jogi is jártas és a helyi Research Triangel Park (Észak-Dakota) miatt a vezető info- és biotechnológiai területeken is dolgozom, tehát az én tapasztalataim és a helyi munkaadók véleménye szerint nehézkes amerikai munkaerőt találni. Különösen keresett munkakörök: computer system analyst, kémikus, biológus, szoftvermérnök, villamosmérnök, vegyészmérnökök.
Ami a jogi környezetet illeti, ha egy külföldi F-1 diákvízummal tartózkodik itt és a STEM fokozatát az Egyesült Államokban szerzi, akkor még utána 36 hónapot tölthet itt a már meglévő diákvízumon belül, hogy tapasztalatot szerezzen amerikai munkaadóknál, anélkül, hogy változtatni kelljen a vízumán. Egy nem STEM fokozattal rendelkező diák csak 12 hónapig maradhat a végzettség megszerzése után.
Vagy ott van a hat évig érvényes H-1B vízum, amelyet azok kaphatnak, akik az amerikai Bachelor fokozatnak megfelelő képzéssel rendelkeznek, ez több tanulmányt igényel, de egyenes az út a zöld kártyáig (amerikai állandó tartózkodási engedély).
Melyek a magas végzettségű bevándorlók által legkedveltebb és legegyszerűbben megszerezhető amerikai engedélyek?
Az Egyesült Államok egész szokatlan megközelítést alkalmaz, de megmutatom, hogy miért a munkaajánlat a kulcs a legtöbb letelepedési lehetőséghez. A legtöbb vízumot ugyanis a munkaadó kérvényezi, tehát ők a „kérvényezők”, míg a kiszemelt munkavállaló bevándorló pedig a „kedvezményezett” az eljárás során.
A H-1B vízum a szokásos út a magasan képzett bevándorlók számára. Azonban erre a vízumra kvótát vezettek be, évi 85 ezer munkavállaló kaphatja meg az amerikai Bachelornak megfelelő képesítéssel és még 20 ezer Masters vagy hasonló külföldi diplomával. Mivel tavaly 236 ezren jelentkeztek erre a 85 ezer kiadható vízumra, az Amerikai Egyesült Államok Bevándorlási és Állampolgársági Szolgálata bevezetett egy lottót.
Másik kedvelt opció a treaty trader - treaty investor (szerződéses kereskedő és befektető) vízum („E” vízum). Ehhez az szükséges, hogy a bevándorló többségi tulajdonosa legyen olyan cégnek, amely az Egyesült Államokban tevékenykedik és a bevándorló állampolgársága megegyezik a cég bejegyzési országával, amellyel az USA-nak van vonatkozó szerződése. Ez különbözik az EB-5 befektetői engedélytől.
Az EB-5 vízumon keresztül a befektetők fél- vagy egymillió dolláros befektetéssel szerezhetik meg a zöld kártyát. Azonban az E-1 és E-2 vízumoknál nincs értékhatár. A feltétel mindössze annyi, hogy a befektetés több legyen, mint amennyit a bevándorló és családja fenntartására elég. Ezért szükség van egy igen átfogó üzleti tervre.
Az új vállalkozás esetében az E vízumot egy évre adják ki kezdetben, majd meghosszabbítható „örökre”. Az Egyesült Államoknak van ilyen szerződése Németországgal és Spanyolországgal, de sajnos Magyarországgal és például Portugáliával még nincs.
Vannak még más használható vízumok:
A J-1 gyakornok vízumot rendszerint 18 hónapra adják ki és nem megújítható vagy meghosszabbítható.
Az NT vízum, ami az Észak-Amerikai Kereskedelmi Egyezménynek megfelelően kanadai és mexikói állampolgároknak megfelelő és néhány kivételes vízum ausztráloknak, chileieknek és szingapúriaknak.
Végül ott van az L vízum. Ez cégen belüli átirányításoknál segít, olyan munkavállalóknak, akik már egy külföldi cégnek dolgoznak és az amerikai leányvállalat áthelyezést kér.
Barack Obama elnök tett lehetővé egy másik vállalkozói vízumot, amelynek „entrepreneur parole” („feltételes vállalkozói” talán magyarul) az elnevezése. Ezt egyéni, eseti elbírálás alapján adják ki start-up vállalkozóknak, ez egy ideiglenes tartózkodási engedély.
A vállalkozónak a következő feltételeket kell teljesítenie:
- a start-up tulajdonjogának legalább 15%-a és aktív szerep a műveletekben.
- a start-up céget az Egyesült Államokban vezették be három éven belül.
- bizonyítani kell, hogy a start-up jelentős és fenntartható módon, gyorsan tud növekedni, munkahelyeket teremtve. Ennek bizonyítéka legalább 345 ezer amerikai dollárnyi, az országból érkezett befektetés, olyan befektetőktől, akiknek van sikeres befektetői tapasztalata. VAGY százezer dollár díj vagy bizonyos kormányzati szervektől elnyert támogatás. Mindkét feltétel megfelel, de a gyors növekedést és a munkahelyteremtést bizonyítani kell.
Milyenek a bevándorlási engedélyek megszerzésének esélyei? Van-e valami fontos tudnivaló a sikeres jelentkezéshez?
A H-1B-hez kell egy munkaajánlat, tehát olyan munkaadó kell, aki hajlandó kikérni az engedélyeket a munkavállaló számára. Az E típusú vízumok esetén (entrepreneur parole, de még az EB-5 is) a bevándorló a kérelmező. Minél erősebb és részletesebb jelentkezési „csomag”, annál valószínűbb a siker. Azt sem szabad elfelejteni, hogy nem a legjobb munkavállaló vagy a legrészletesebb ajánlat fogja megnyerni az éves H-1B lottót.
Általánosságban, hogy készüljenek fel a bevándorlók a költségekre? Ez ugye azért lényeges, mert ritka a dúsgazdag magyar magasan képzett munkaerő.
Általában a kérvényező munkaadó fizeti az ügyvédi költségeket és kormányzati illetékeket. Ha a munkavállalónak kell állnia a költségeket, a legtöbb eljárásban a munkaadó így sem ússza meg a kapcsolódó költést. Ha a munkavállalót bizonyos díjak kifizetésére „kötelezik”, ez akkor sem csökkentheti a munkavállaló bérét, azaz nem eshet az adott térségben érvényes középérték alá a fizetés.
Minden egyes eset különbözhet, de nagy léptekben például a H-1B jelentkezési díja körülbelül 1575 dollár. A külföldi nyelven kiállított dokumentumokat hivatalos fordítással kell ellátni.
Ha a végzettség külföldi, akkor ezt annak amerikai megfelelőjének igazolásával is el kell látni. Ha a bevándorlónak nincs formális végzettsége, de a szakmai tapasztalat beleszámít az amerikai végzettségbe, akkor ennek értékelésére is szükség van.
Nagyon elnagyolt összehasonlítással általában 3 év munkatapasztalat felel meg egy év amerikai felsőoktatási intézményben eltöltött időnek. Ezért 12 év szakmai tapasztalatot szoktak elfogadni amerikai Bachelor fokozatnak, de ezt persze bizonyítani kell és szükség lesz akkreditált értékelő testület szolgáltatásaira is. Például az én díjam jelenleg egy jelentkezés összeállítására körülbelül 3000 dollár.
Mi az a „Kiemelkedő” (Outstanding) vízum?
Az O-1, másnéven „Kiemelkedő” vízum egy különösen kedvező módja a zöldkártyához jutásnak, hasonlóan az EB-1-hez. Mindkét lehetőségnél összesen háromféle bizonyítékra van szükség, ezek itt és itt találhatók.
Az O-1 vízumhoz kell munkaadó, de az EB-1 zöldkártya igénylő egyedül adhatja be a kérelmet.
Lehet-e külföldről munkáért és vízumért folyamodni?
A vízumkérelmek elbírálása az Amerikai Állampolgársági és Bevándorlási Szolgálat feladata. Elfogadáskor a jelentkező foglal időpontot a helyi amerikai követségen vagy konzulátuson, hogy az útlevelébe kerüljön az engedély. Az egyetlen olyan vízumféle, amelyet nem ez a szervezet engedélyez az nem más, mint az „E” szerződéses engedélyek.
Miért nem érdemes illegálisan munkát vállalni az Egyesült Államokban?
Először is, ha valaki illegális munkát vállal, azt deportálhatják vagy más súlyos büntetést is kaphat. Félévnyi illegális tartózkodásért (vagy munkáért) három év kitiltás jár, míg egy évnyi jogtalan tartózkodásért már tíz év kitiltás jár. Ha egy munkaadó alkalmaz illegális munkavállalót, akkor szintén komoly büntetésre számíthat.
Jennifer Parsert itt érheted el (de azért előtte nézd meg, mennyit kér egy óráért...) Ezenkívül a LinkedInen is gyakran publikál bevándorlási ismereteket, én is ott találkoztam vele.”
HÍRMONDÓ
Orbán: jó, ha jönnek-mennek az emberek
Orbán Viktor szerint az elvándorlás miatt „sokan jajgatnak”, de ő úgy véli, a külföldön élő magyarok inkább lehetőséget jelentenek. Hm. Ha ennél is több érdekel, akkor ide kattints!
Úgy döntöttem, hogy leszarom
„Először elég fura volt. Mintha nem akarnának itt engem. Aztán fél nappal később átgondoltam, és úgy döntöttem, hogy leszarom." Egy helyi magyar véleménye a Brexitről.
Pénzfa és egyéb csodák
A hegynek felfelé folyó víz, az el sosem égő fa, és a falban élő remete - mindez egy helyen, egy egészen mesés kis írországi településen. El kellene oda menni...
(Fotó: flickr.com/Peter Zoon)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Az utolsó 100 komment: