A szokásos heti blogajánlóban mondhatni a környéken maradunk, hiszen Svájc, Németország és Ausztria lesznek a helyszíneink, a témákat azonban remélem eléggé változatosnak találjátok majd. Megnézzük, hogyan néz ki egy svájci feketelista, szó lesz arról is, hogy külföldre költözés esetébe mi legyen a gyógyszerekkel, és megnézzük, hogy épül egy város a városban.
(Fotó: denkmalpflege-schweiz.ch)
Talán meglepő, de a rendszeretetről híres Svájcban is akadnak, akik nem fizetik az egyébként kötelező betegbiztosítást – számol be róla blogjában Svájci S(CH)apka. A helyzet viszont bonyolultabb, mint elsőre látszik.
„A legutóbbi felmérés szerint 100 ezer fő fölött van azoknak a száma, akik nem fizetnek betegbiztosítást (Krankenkassa). Ez ugye mindenki számára kötelező, aki több mint 3 hónapot tölt Svájcban.
Ennek ellenére nekem is van az ismeretségi körömben olyan, aki évekig nem fizette azt.
Elég nehéz kibújni alóla, hisz általában kérik az önkormányzatnál, ha valaki bejelentkezik valahova lakóként. Én inkább azt tudom elképzelni, hogy valaki már megkötött biztosítása díjaival marad el.
Néhány kanton megelégelte a magas kintlévőséget és feketelistát hozott létre, ahol nyilvántartják a nem tudó vagy nem akaró hátralékos személyeket.
Országosan mintegy 126 ezer hátralékos van, a tartozás összege több mint 236 millió frank. Ebből a tételből Zürich kantoné majdnem 38 millió frank, ami az utóbbi hét évben gyakorlatilag megduplázódott.
Egy szakértő véleménye szerint ez óriási problémát jelent, hisz ezeket a költségeket a többi ember fizeti meg, mert a számla végösszegének 85 %-a a kantont terheli, a maradék 15 % a biztosítót.
A szakértő azt is megjegyzi, hogy a díjak magasak, elérték a legkevesebb jövedelműek ingerküszöbét, de sokan vannak olyanok, akik inkább költik a pénzüket utazásra vagy épp új autóra. Hozzá kell tenni, hogy akik nem fizetnek, azok sem maradnak ellátás nélkül, a sürgősségi ellátás kötelező.
A kérdés nem egyszerű. Ezt szemlélteti egy példa, amelyet megemlítenek az írásban. Mi van akkor, ha egy cukorbeteg, aki inzulinra szorul, nem fizetés miatt nem kap gyógyszert? Várható, hogy összeomlik, tehát a sürgősségin köt ki, ahol már el kell látni. A felépülés ideje akár heteket vehet igénybe, amit ebben az esetben is a kanton fizet legnagyobb részben.
A kérdés megoldása cseppet sem egyszerű, ebben egyetértett minden megszólaló szakértő, hisz a feketelistára olyanok is felkerülnek, akiknek valóban gondot okoz a díjak fizetése. Nem lehet egyenlőségjelet tenni azokkal, aki nem akarnak fizetni."
A teljes írást ezúttal is az eredeti posztban olvashatjátok el.
Minek nevezzelek?
A külföldre költözés elég sok nehézséget hoz magával, ezek egyike, hogy ha az ember megbetegszik, akkor nem árt tudni, egyes gyógyszereket hogyan is mondják az adott nyelven. Ilyenkor nem árt egy kis segítség, a Németországban élők ezt most például a Müncheni kisokos blogtól kaphatják meg.
(Fotó: pixabay.com/stevepb)
„Első körben hoztam mindent Magyarországról, ami sürgős esetben jó, ha kéznél van. Kötszerek, fertőtlenítők, láz- és fájdalomcsillapító, köptető... gondolván, hogy itt sok mindent máshogy neveznek. Ráadásul ezek hatásait már kitapasztaltuk, ismerjük.
Mégis egy idő múlva muszáj az itt használatos szerekkel is megismerkedni. Szerencsére a gyógyszertárakban nagyon segítőkészek az eladók.
A szégyenlősebbeknek (pl. nekem) előtte ott van az internet, rá lehet keresni mit kérjünk... Na de hogy mondják azt németül, hogy fertőtlenítő folyadék, meg görcsoldó és még sorolhatnám? (...)
Amit jó tudni: Ha az orvos írja fel, a gyerekeknek sok minden ingyenes.”
Ennyi a rövid részlet, mert nem szerettem volna belemenni a részletekbe, ellenben akit érdekel, az az eredeti posztban rengeteg hasznos kifejezést, telefonszámot, stb. megtalál.
Város épül Bécsben
Igen, nem elírás, gyakorlatilag egy új város (na jó, városrész) épül Bécsben. Seestadt a legnagyobb városfejlesztési projekt, ahol már most 6000 ember él, de a tervek szerint amikor teljesen kész lesz (ezt 2028-ra teszik), akkor 20 ezren mondhatják majd otthonuknak. Ide látogatott el a Bécsből jelentjük blog.
„Megnéztük, már csak azért is, mert ha itt ennyi lakás épül, mi meg esetleg tartósan szeretnénk itt maradni, akkor jó eséllyel itt is nézelődhetünk, legyen szó a lakhatás bármelyik formájáról, de főleg Genossenschaftswohnung-ról, és V. munkahelyétől sincs messze. A város széle ugyan, de a metró kivisz, mondjuk nem két perc alatt.
A metrót előbb kiépítették, minthogy bármi lett volna itt, és állítólag akkoriban nagyjából a sitthalom közepén volt a végállomás
Van ugye a névadó a mesterséges tó. Tudom, hogy vannak csatornák köré épült komplett városok, jártam Velencében és Amszterdamban is például, na de olyat még nem láttam, hogy egy tó fölé cölöpökre építsenek egy metróvégállomást. Itt lassan a vízen járni is lehet.:) (...)
Amik állnak már házak és lakottak, azok sokban nem különböznek az itt mellettünk levő és szintén folyamatosan épülő modern lakóparkoktól. Belül mindenhol kertecske, játszótér, sok közösségi tér, padok stb., de azért megvan a lakótelep feeling is, mert némelyik erkélyről simán át lehetne kérni a szembe szomszédtól a sótartót.”
Már csak azért is érdemes az eredeti posztra kattintani, mert tele van érdekes fényképekkel!
HÍRMONDÓ
Orbán apokaliptikus levele a határátkelő magyaroknak
A magyar miniszterelnök a népszavazáson való részvételre buzdítja azokat a magyarokat, akik egyébként nem (mind) szavazhatnak levélben. Az írás (melyet itt olvashatsz el teljes egészében) apokaliptikus víziókat vázol.
Hol kell a legkevesebbet dolgozni?
Vége a nyárnak, lassan mindenki visszazökken a hétköznapokba, nyilván nem kevesen vagyunk úgy, hogy nem bánnánk, ha kissé kevesebbet kellene dolgozni. Nézd meg itt, melyik országba kellene ehhez költözni!
London maradt a lehetőségek városa
Hiába a Brexit, a világ nagyvárosai közül még mindig London áll a legjobban a gazdasági és társadalmi állapotok szempontjából egy friss felmérés szerint, melyről itt olvashatsz többet.
A törökök eltörlik a téli időszámítást
A napfény jobb kihasználása érdekében eltörlik októbertől a téli időszámítást Törökországban, azaz nem kell egy órával visszaállítani az órákat. Részletek itt, a kérdés pedig az, hogy szerinted jól döntöttek-e a törökök?
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével!
Utolsó kommentek