A címből talán nem nehéz kitalálni, hogy az Egyesült Államokból érkezett Laci írása. Persze mint ő is rögtön az elején leszögezi (és már itt, a blogon is többször megbeszéltük) egy ekkora ország esetében nem lehet általánosítani, így ő sem teszi, tehát az első mondat úgy pontos, hogy a mai írás Pennsylvania államból érkezett. (A képekért köszönet a szerzőnek!)
„Több mint fél éve költöztem az Egyesült Államokba (EÁ), eljött az idő, hogy kiírjam magamból. Figyelem, a lent olvasható sorok kizárólag az én véleményem tükrözik. Célom az itteni világ jobb megismertetése, illetve ha valaki ide szeretne költözni, talán segíthet dolgok megismerésében, mielőtt átrepülne az óceánon.
Eddig mindössze két államban töltöttem el több időt, ezért az írásom kizárólag azokról szól, hogy máshol milyen, azt csak hallomásból tudom, de egy biztos, az Egyesült Államok területe nagyjából akkora, mint Európáé (ha beleszámítjuk Oroszország nyugati területét).
Ami igaz a keleti parton, az nem biztos, hogy az ország közepén vagy a nyugati parton is úgy van. Magyarország területe pedig hozzávetőleg annyi, mint egy átlagos területű államé, ezért akár azt is mondhatnánk, hogy EÁ 50 „országból” áll, miként ezek nem egyformák Európában, így itt sem.
Igen, van pár dolog, ami ugyanaz: pénznem, nyelv (majdnem, van pár déli állam, ahol a spanyol a menő), cégek, bankok, üzlet láncok, elnök. Amit lehet, kevesebben tudnak, az az, hogy minden államnak van külön fővárosa és kormányzója (helyi elnöke).
Például Arnold „Governator” Schwarzenegger volt Kalifornia állam kormányzója nyolc éven keresztül. Apropó Kalifornia, ki tudta, hogy Kalifornia államnak Sacramento a fővárosa? Én sem, most néztem meg.
Amúgy minden államnak van saját zászlója és beceneve, például New York az „Empire State”, Florida a „Sunshine State”, Kalifornia a „Golden State”, akit érdekel a teljes lista, megtalálhatja itt.
Többször olvasom, hallom, néhányan kérdezik, hogy tudják-e az amerikaiak hol van Magyarország? A válaszom: nem. Sőt, a legtöbben nem is hallottak róla. Ez azt jelenti, hogy buták lennének, vagy műveletlenek?
Mielőtt megválaszolnám a kérdést hadd kérdezzek én is. Ki tudja, hol van Idaho, Connecticut, Maine, esetleg Rhode Island vagy Maryland? Mondok könnyebbet: Montana, ami magában több mint négyszer akkora, mint Magyarország, szóval könnyű rábökni a térképen, ezek mind-mind külön államok, azaz „országok” európaiasítva. Most mindenki gondolkodjon el egy picit az eredményen.
Milyenek az emberek?
Mások, nagyon mások, mint otthon. Itt sok nép keveredett, keveredik. Mindenki hoz magával valamit szülőhazájából és „hozzáadja” az országhoz. Az észak-keleti partvidéken sok az indiai, persze, az „eredeti” amerikaiak mellett (sajnos a valóban őshonosok már csak rezervátumokban élnek). Délebbre, Floridában pedig minden második, harmadik ember dél-amerikai, és így tovább.
Ha már az embereknél tartunk, az köztudott, hogy itt el vannak hízva az emberek. Igaz. Azaz két kategória van: az elhízott és a nagyon sportos. Az elhízottak azért híztak el, mert sokat esznek? Lehet, nem tudom. Szerintem az étel minősége miatt.
Ha a boltban leveszel valamit a polcról és elolvasod miből készült, még a kutyádnak sem adnád oda a legtöbbet. Emellett nagyon sok cukrot tesznek a sütikbe, tortákba. Én nem tudok megenni egy itteni torta szeletet, iszonyat édes.
Nos, ha valaki ilyeneken nőtt fel, akkor nem csoda, hogy túlsúlyos. Sajnos már az EU-ban is árulnak génkezelt ételeket, úgyhogy, csak óvatosan!
Találtam egy képet, ami szemlélteti a dolgot; félreértés ne essék, nem csak a gyorsétkezde ételei silány minőségűek, hanem szinte bármi, amit megveszünk az üzletben.
Szerencsére vannak piacok, itt lehet igazi gyümölcsöt, zöldséget és húst kapni. Aranyáron ($10/kg alma, $13/kg paradicsom). Most jön a trükk. Otthon, ha valaki házban lakik, akkor a legtöbb esetben kertészkedhet, itt nem. Hiába lakik szinte mindenki házban, sok esetben a megye, a közösség, vagy az állam tiltja a zöldség- és gyümölcstermesztést otthon. Ismétlem, van ahol tilos veteményes kertet tartani.
Miért? Nem tudom. A frissen nyírt fű szép (mint ahogyan azt a filmekben látni) és jó illata van... de egye meg az, aki nem engedi, hogy zöldséget ültessek helyette.
Még mindig az embereknél tartva. Ennyi adományozással soha nem találkoztam még. Rengetegen adományoznak mindenfélét. Mikor beköltöztem a házba nem volt bútor, most már teljesen be van bútorozva és a legtöbbet kaptam.Nem valami ütött-kopottakat ám, hanem teljesen jó állapotban lévőket. Olyat is ismerek (nem is egyet) aki autót kapott. Igen autót, négykerekű, teljesen jól működő gépkocsit.
A jelszó: egyszerűség
Szinte minden úgy van kitalálva, hogy az a lehető legegyszerűbb legyen. Mint amilyen egyszerű egy automata váltóval felszerelt autót vezetni. Nem kell túlgondolkodni a dolgokat, pofonegyszerű minden, ezért, ha egy átlag amerikai Európába téved, nem mindig könnyű neki eligazodni.
Mondanom sem kell, hogy az autók nagy része automata váltós (aminek megvan az előnye és a hátránya is). Emellett ahány autót én láttam, mind rendelkezik fényérzékelővel (még a húszévesek is) és a fényszóró kapcsolója rendelkezik egy pozícióval, mely sötétben automatikusan felkapcsol; aminek szintén megvan az előnye és a hátránya, erről bővebben itt írtam.
Az autóknál maradva, egy másik jó példa az egyszerűségre, olyan, hogy a sofőrnek gondolkodnia sem kell. Eljött az autóm első olajcseréjének ideje, körülnéztem, mit ajánlanak, mi mennyibe kerül?
Az „X” szervíz mellett döntöttem, mert nagyon jókat írtak róla, és az olaj illetve olaj- plusz levegőszűrő csere ára 1-2 dollárral drágább csak, mint máshol. Megérkeztem a helyre, úgy kell elképzelni, mint egy McDonald’s-os drive és Forma 1-es boxutca kereszteződését, még sorba is ugyan úgy állsz, azaz ülsz.
Ott van a gödör (természetesen egyelőre lefedve), a szerelő irányít, hova állj, lenyitom az ablakom, megkérdi mi lesz? Mondom olajcsere. „OK, 39,90 dollár, mindennel együtt”. „OK, csináljuk” és kiszálltam az autóból, hogy lássam mi is történik.
Ekkor nagyon meglepődött, hogy miért nem maradok az autóban és figyelmeztetett, hogy rendben, maradhatok kint, de álljak a vonal mögé, mert itt veszélyes.
Mondom már párszor én is cseréltem olajat az autómban, nem félek. Mindegy, nekik előírás, hogy az ügyfél autóban marad; mondtam, hogy én akkor is meg szeretném nézni, miként cserélik az olajat.
Elfogadta, de hozzátette, ő ilyet még nem látott, hogy valaki ki akarna szállni az autóból olajcserekor (ugye otthon sem szállunk ki, ha McDrive-ban rendeljük a hamburgert?).
Közben az autó alatt lévő tetőt elhúzzák, kinyúl egy kéz, lecsavarja a szűrőt elkezdi kicsorgatni az olajat. A fent dolgozó kolléga mondja, hogy ő most akkor ellenőrzi a guminyomást; mondom neki, ne tegye, mert tegnap ellenőriztem és különben sem szeretem, ha más állítja ezt be. Mondja, hogy OK, de ő akkor is ellenőrzi, mert elő van írva neki, mondom „de akkor se tegye, mert én kérem erre”; OK - neki akkor is muszáj ellenőriznie”. „Na jó, akkor csináld”...
Kicsorgott az olaj, új szűrő fel, új olaj be, közben feltöltik a szélvédő-mosó folyadékot, kicserélik a levegőszűrőt és szólnak, hogy most már szálljak vissza az autóba, mert készen vagyunk. Mondom OK, de hol fizetek?, Hát az autóban.
Beszálltam, kérték a bankkártyámat, a szerelőnél volt egy mobilterminál, ott elintéztük az anyagiakat. Ja, ingyen Wi-Fi van a szervízben, hogy még véletlenül se unatkozz, inkább babráld a telefonod, mert úgyis mindenki azt teszi és drága a mobil adatforgalom.
Mivel a számlára felkerül a címed, ezért pár hónap múlva kapsz levelet, hogy ismét esedékes az olajcsere és 8 dollár kedvezményt is kapsz, ha most veszed igénybe szolgáltatásukat.
Itt álljunk meg egy kicsit! Az emberek nagy része 3.000 mérföldenként (4828 km) cserél olajat. Miért? Mert ezt javasolják a szervizek és nem kérdőjelezik meg. Sok értelme nincsen, csak olaj- és pénzpazarlás az egész. Én maradok az otthon megszokott 10.000+ kilométernél. Az olajcseréről bővebben itt lehet olvasni.
Szóval az átlag amerikai véleményem szerint hozzá van szokva az egyszerű dolgokhoz.
Úton
Vezetés. Otthon közlekedési jelek vannak, itt minden ki van írva, nem kell megtanulni a jeleket. Pl: „No turns”, „Speed limit 25MPH”, „Use turn signal”, „Right turn signal”, „Left turn signal”, „No pass”, „Yield”, „No parking”.
Pennsylvania államban nem fogadják el a magyar vezetői engedélyt (a németet, meg a franciát viszont igen), ezért vizsgáznom kellett. Az itteni KRESZ-vizsga legfeljebb a vicc kategóriába sorolható az otthonihoz képest, egyedül a mértékegységekkel van gond.
Példakérdés: hány yarddal az útkereszteződés előtt kell jelezni irányod az irányjelzővel? De a számok alapján kis logikával rájössz. Vizsgán a mellettem ülő srác most volt hetedszerre és ismét elvágták.
Sajnáltam szegényt, de azóta többet vezetve örvendek, hogy nem kapta meg, így is túl sok sofőr van az úton, aki nem tartja be a közlekedési szabályokat. Igen, most mondjátok, hogy otthon is, higgyétek el, hogy itt sokkal, de sokkal többen nem tudnak vezetni.
Autó-szépségverseny
Magyarországon a nagyobb BMW-ről és Mercikről „lehagyták” az irányjelzőt, itt az autók nagy részébe „nem szereltek”, ami elég sok izgalmas pillanatot tud szerezni, amikor az autópályán 100+ km/h-ás tempónál bevágnak eléd, és még sorolhatnám.
McDonalds-os fizuból lehet autót venni, nem a legújabbat, de lehet és muszáj is. Tömegközlekedés nincs, járda nincsen, kerékpáros út sincsen, távolság meg van, méghozzá nagy. Például a hozzám legközelebb eső élelmiszerüzlet és piac 7 km, munkahely 16 km, bár van egy kis piac kb. egy kilométerre, de az csak nyáron van nyitva.
Ez megér egy történetet. A sarki piac két traktorutánfutóból áll, van zöldség és gyümölcs. Minden reggel feltöltik, majd otthagyják. Az áru mellett fel van tüntetve az egységár (pl. hány DARAB alma mennyi dollár) és van egy persely, ami becsületkasszaként működik.
Egyébként az autók nagyok, és sokkal olcsóbbak, mint otthon (ha valakit érdekel, itt és itt szétnézhet).
Fogyasztásuk is nagy, de szerencsére a benzin olcsó, legalábbis ahol én lakom, az. Egy részletes benzinár-térképet itt találtok.
Még egy kicsit visszatérve az autókhoz: Magyarországon valamiért sokan lenézik a Suzukikat. Nos, itt pont fordítva, a Suzuki ritkaságszámba megy és nagyon jó autónak számít. Itt a Fordot nézik le sokan. Miért? Nem tudom, azt szokták mondani FORD = fix or repair daily (naponta szereld). Otthon Suzukim volt hét éven keresztül, meg voltam vele elégedve, itt meg Fordom van és meg vagyok vele elégedve. :-)
Az amerikai sportok
Volt „szerencsém” megnézni az amerikai foci döntőjét. Öt perce mehetett a mérkőzés, amikor megkérdeztem a mellettem ülőt, hogy mégis mikor kezdődik? Nagyot csodálkozva mondta, hogy „már öt perce megy, csak most éppen reklám van”.
Tudok angolul, de semmi olyan nem hangzott el, hogy „start” vagy „hajrá”, sípszó vagy valami. Valaki megkapta a labdát, tízen ráugrottak... ez kb. fél perc... és utána négy, ismétlem NÉGY perc reklám. És így tovább.
Több volt a reklám, mint a játék és ha játék volt, akkor az pár másodperc, ameddig rá nem ugranak arra, akinél éppen a labda van. Köszönöm, megvolt ez is. Biztos van, akinek tetszik, nekem nem. Valószínűleg ha ebben nevelkedtem volna fel, nekem is tetszene.
A baseball kicsivel izgalmasabb, de szerény véleményem szerint ennél a magyar foci jobb.
A Nascar a másik nagy „kedvenc”. Lehet, hogy élőben nagyon élvezetes, de TV-ben... Néztem és gondolkodtam, mi hiányzik belőle. A kanyarok, mert ugye egy ovális pályán mennek az autók, kanyarok nélkül sem gyorsulás sem lassulás nincs, legfeljebb gumicsere esetén, ami lassított felvételnek néz ki annak, aki már látott F1-es box utcát.
De itt van az NBA, a kosárlabdát mesterfokon űzik, művészi, ahogyan játszanak és nagyon izgalmasak a mérkőzések. Miden elismerésem!
Egészségügy
Szerencsére csak egyszer voltam kórházban, akkor sem volt komoly, de sajnos az USA sem áll jól ezen a téren. Állítólag vannak nagyon jó kórházak meg orvosok, de a szolgáltatások ára megfizethetetlen.
Itt lehet választani, hogy akarok-e biztosítást vagy sem, és ezekből is van annyi fajta, mint égen a csillag. Mindegyik több száz oldalas ÁSZF-fel. Részletekbe nem szeretnék belemenni, erről már írtak mások.
Mértékegységek
Amikor valaki harminc éven keresztül a metrikus rendszert használja, elég nehéz átállni a birodalmira. Egyrészt mert teljesen eltérő számok vannak, másrészt mert teljesen más a logikája, ha van egyáltalán neki.
Mire gondolok? Tudjuk, hogy 0 Celsius fokon fagy meg a víz és 100 Celsius fokon forr, 1 atmoszféra nyomáson. Fahrenheit-skálán 32 fokon fagy és 212-n forr 14.7 font/négyzet inch nyomáson. Szóval ha bemondják, hogy ma 65-70 F között lesz a hőmérséklet, akkor sokat nem mond, persze át lehet váltani, de a váltószám 33.8, ezért nehézkes.
Tömeg esetén egy kilogramm egyenlő 1000 grammal, vagy 100 dekagrammal, 1 mázsa, az 100 kg, egy tonna 1000 kg stb. Birodalmi mértékegység-rendszerben van a pound (font), 1 pound = 0.453592 kg. Vagy 1 pound = 15.99998694864 ounce (uncia), 2240 pound = 1 birodalmi tonna = 2000 amerikai tonna = 2204.623 metrikus tonnával.
Szóval ha a doki kérdezi, mennyi a tömegem, én csak azt válaszolom, 77 kg, az orvos pislog egyet, és átszámoljuk. :-) Vagy ha egy hídra ki van írva, hány tonnát bír el, akkor sok szerencsét. :-)
Térfogat. 1000 milliliter = 1 liter, vagy egy köbméter egyenlő 1000 literrel. USA-ban ez is más, először is van a folyadéktérfogat és van a száraztérfogat, egyszerűség kedvéért én csak az elsővel fogok foglalkozni.
Először is van a dram/drachm. 1 dram = 0.624505 teaspoon (teáskanál), 1 tablespoon (evőkanál) = 3 teaspoon, 1 folyadék ounce (igen, van tömeg és folyadék uncia is) = 1.6 tablespoon, 1 cup (csésze) = 16 tablespoon. 1 pint = 2 cup, 1 quart (kvart) = 2 pint, 1 gallon = 4 quart és akkor még van a köbláb meg köb inch illetve a palackozott folyadékokat, üdítőket literben IS mérik. Logikus, nem?
Gépkocsik motorjának a térfogatát szintén literben mérik, de ha idősebb illetővel beszélgetsz, akkor ő csak azt számolja, hány henger van a motorban (és ha kevesebb, mint 8, akkor az nem is autó. :-)
Távolság. 1 foot (láb) = 12 inch, 1 yard = 3 foot, 1 mile (mérföld) = 1760 yard. Ami még érdekes, hogy autópályán nem tizedesszámokban tüntetik fel a távolságot (pl. Kijárat 1.5 mérföld) hanem törtben. ½, ¾ -ed még rendben is van, de vannak olyanok, mint a ⅜ -ad.
Illetve még érdekes, hogy két város közti távolságot beszélgetés közben időben mérnek. Ha megkérdezek valakit, milyen messze lakik, akkor azt mondja, 20 perc, 40 perc, egy óra és a legtöbb esetben nem tudja, hány mérföld. Még tiszta szerencse, hogy az időt percekben és órákban mérik!
Pár évtizede megpróbálták itt is bevezetni a metrikus rendszert, sikertelenül. Ennek köszönhető, hogy most vegyesen jelennek meg a mértékegységek. Például vannak a villáskulcsok, otthon milliméteres beosztásban: 8, 9, 10, stb. Itt ugyanezek a kulcsok megtalálhatóak, de vannak birodalmi kulcsok is, amelyek a milliméteres kulcsok inch-es megfelelői HELYETT teljesen más léptéket használnak.
A birodalmi kulcsok szettje
Ez azért rossz, mert a csavarokon a legtöbb esetben nincsen feltüntetve, hogy az milyen csavar, és ha véletlenül rossz kulccsal próbálkozol, akkor tönkre is teheted a csavart vagy az autógyertyát, ez utóbbi nagyon nem vicces. Emellett két kulcsszettre van szükséged, ha valami komolyabbat akarsz szerelni. A kulcsok beosztásai pedig ilyenek: ¾, 11/16, ⅚, 9/16 stb.
Fegyvertartás
Mint tudjuk az Egyesült Államokban szabad fegyvert tartani, azaz ezt is állama válogatja. Van, ahol kell engedély, van, ahol nem, van, ahol ha állampolgár vagy, és ha látható helyen hordod a fegyvert, nem kell semmilyen papír. Van, ahol regisztrálni kell a fegyvert, van, ahol nem.
Néhány államban lehet automata, hosszú csövű fegyvered, van, ahol nem. Egy teljes államokra bontott listát itt találtok.
Az is érdekes, hogy akár a Wal-Mart-ban is találkozhat az ember fia és leánya a fegyverpulttal, ahol tíz centistől a másfél méteresig mindenféle lőszerszám megtalálható. Az, hogy jó-e, vagy rossz a fegyvertartás, mindenki döntse el magának. Bizonyára vannak előnyei és hátrányai is.
Alkoholvásárlás
Pennsylvania államban egy kicsit más, mint máshol. Itt kizárólag az állam árulhat bármilyen nemű alkoholt, így sokkal drágább, mint más államban, hisz monopólium helyzetben van az állam. Emellett fejenként (ha jól tudom) egy üveg alkoholt szabad behozni. Egy kicsit furcsa ez itt, a szabadság országában.
Albérletek
A környékemen 800 dollártól indul a lakások, házak bérleti díja. Van olcsóbb is, de oda nem szívesen költöznék sem én sem más, aki ezt olvassa. A legtöbb házat bútorozatlanul adják ki.
Kérnek jövedelemigazolást, ami abból állt, hogy ráírtam egy papírra a jövedelmem és aláírtam. Nem kell ötpecsétes, vezérigazgató által kiadott papír vagy hasonló, elhiszik, amit mondasz, megbíznak benned.
Három érdekes történetet szeretnék megosztani az albérlettel kapcsolatban.
Télen, mikor lehűlt kint a levegő, nagyon bepárásodtak a ház ablakai, nem voltak leszigetelve. Szóltam a tulajdonosnak. Ő elnézést kért, amiért ilyen állapotban van a ház, sajnos nem tudott róla.
Két nap múlva megjelent egy ötfős csapat, és fél óra alatt az összes ablakot leszigetelték. Ugyanez volt a pár éve a budai bérleményemmel is, csak a tulaj hozzáállása különbözött. A jó magyar ember engem okolt a párásodás miatt, illetve azt, hogy télen nem tartom nyitva az ablakokat, legalább két órát naponta. Az ablak nem lett megjavítva, én elköltöztem.
Itt, Harrisburg környékén rendesen havazott ezen a télen. Péntek délután elkezdett hullani a hó, és vasárnap délig meg nem állt. Szombat reggel ötkor arra ébredtem, hogy a tulajdonos által megbízott ember traktoron robogva tisztítja a havat a ház előtt és a háztól a főútig vezető útról.
Felöltözök és kimegyek megkérdezni, hogy segíthetek-e? Azt a választ kaptam, hogy az autómról leseperhetem a havat, a többi az ő dolga, de azért köszöni szépen, hogy felajánlottam segítségem.
Karácsonyi hangulat, házak feldíszítve, fény és ragyogás mindenütt. Egyik reggel a tulajdonosok kopognak az ajtón. Arcukon nagy mosoly, kezükben üdvözlőlap és egy doboz süti. „Boldog Karácsonyt Kívánunk!!”. Mondanom sem kell, milyen kellemes meglepetés volt. Olyan albérletet is láttam ahol egy év után, ha mindig pontosan fizetnek, kapnak egy hónap ajándék lakhatást.
Felgyorsult világ
Szinte bármit bárhonnan rendelünk, pár napon belül megérkezik. Ha lemerülő-félben van a távirányító eleme, olcsóbb neten megrendelni, mint üzletben megvenni. Két napon belül itt is van. Kb. 2 USD egy LED-es égő, és 1 USD a sima energiatakarékos. 10-20 USD-ért lehet jó cipőt rendelni.
Minden nagyon hamar megérkezik. Gondoljunk bele, milyen lenne, ha egész Európából rendelhetnénk interneten keresztül és még Portugáliából is megérkezne két napon belül, nagyon olcsón.
De nem csak a posta, hanem más is gyorsan megy. Például a benzinvásárlás. Egy átlagos autó tankolása két perc. Minden benzinkút, ez alatt értem magát a kútfejet is, ahol töltöd a benzint, rendelkezik bankkártya-olvasóval, nem kell bemenni az üzletbe, sorba állni és ott rendezni a számlát.
A legtöbb üzlet rendelkezik „cash back”-kel, azaz 10 dollárért vásárolsz terméket, de 20 dollárt fizetsz bankkártyával, 10 dollár készpénzt a kezedbe nyomnak, így nem kell elmenni a bankba pénzt felvenni.
De ha mégis mennél, a legtöbb bankfiók rendelkezik „Drive Thru” kiegészítéssel, ahol McDrive-hoz hasonlóan ki sem kell szállni az autóból, s megkapod a pénzed.
Gyilkos hajtás a munkahelyeken
Viszont ennek a felgyorsult életnek megvan a hátulütője is, naná. Munkahelyeken (legalábbis amelyekről eddig én hallottam) nagy a hajtás, mondhatom, gyilkos.
Az összes otthoni munkahelyemen diktált iram az ittenihez képest láblógatás volt. Minden most kell, ha éjszaka nem is alszol, de ennek meg kell lennie és meg is lesz.
Az egyik barátom 6:00-14:00 műszakban dolgozott, ami nem annyira vészes, egy reggel öt órás ébredéssel be lehet érni a melóba. Majd kiszámolták, hogy a vállat megtakarít pár dollárt, ha ők hamarabb kezdenek, pontosabban éjjeli három órakor. Ami azért már húzósabb. Nincs apelláta, ha nem tetszik, mehetsz.
De ez csak egy példa a sok közül. Az átlag fizetett szabadnapok száma tíz, ami sok mindenre nem elég, de legalább van. Általában az emberek nem panaszkodnak, legalábbis nem annyit, mint otthon. Befogják a szájukat és dolgoznak, mint a kisangyalok.
Az amerikai törvények alapján 15 perc szünet jár négy óra munka után. E mellett nagyon anyagiasak és csak a pénz számít. Halálra dolgozzák magukat, inkább legyen pénz, mintsem a szeretteikkel, a barátokkal töltsék az időt.
Van a másik kategória, a gettós rész, ahol kiülnek a ház elé, ott töltik a napjukat és nagyrészt segélyből élnek. Az utcán mindenki mindenkinek köszön, de az ebédlőben a telefonokat nyomkodják, vagy tévét néznek beszélgetés helyett. Nem kell aggódni, szerintem Európa is ebbe az irányba tart.
Internet-szolgáltatás
Három nagy szolgáltató van az országban, mondhatjátok, hogy otthon is, de ne feledjük, hogy itt az ország területe megegyezik Európa területével plusz fél Oroszország.
Ennek a háromnak az ügyfélszolgálata csapnivaló, olyan is volt, hogy 90 (kilencven) percet vártam, mire ügyintézőhöz kerültem, sajnos nem is egyszer. Mobilszolgáltatóból négy van, azaz négy nagy és nagyon sok kicsi, MVNO.
Nekem egy kicsinél van előfizetésem, ami sokkal olcsóbb, mint a nagyok, sehol nem reklámoznak, gondolom, ezzel (is) tartják lent az árakat. Annyira olcsó, hogy ha itt valakinek mondom mennyi a számlám, el sem hiszik.
Apropó, meg kell említsem, hogy ennek a kis cégnek van a legbarátságosabb ügyfélszolgálata, amivel valaha is találkoztam! Felhívod őket és nem egy IVR válaszol (1-es gomb ez, 2-es az, 3-as amaz, stb.), hanem kevés várakozás után egyből kezelő válaszol, és ha 3 percen belül nem válaszolnak, akkor visszahívnak.
A kezelők nem egy betanult szöveget mondanak, hanem mindenki saját személyiségét adja, és tényleg olyan, mintha egy barátoddal beszélgetnél. Le a kalappal előttük!
Választások
Az amerikaiak idén választják meg a 45. elnöküket. Ami még messze van, de a kampány már 2015 elején elkezdődött. Apropó, nem csak két párt van (republikánusok és demokraták) hanem sokkal több. A többi pártnak viszont nincsen pénze arra, hogy bejusson a médiába, azért (sajnos) nem is hallani róluk.
Az is idetartozik, hogy George Washington megmondta, ne alapítsanak politikai pártokat, nem fogadtak szót neki, amit most már megbántak, már aki érti, miért. A jelöltek párbaja kizárólag a nagy, magán TV csatornákon van, és minden jelöltnek eltérő kérdéseket tesznek fel. Számomra nagyon meglepő, az lenne a logikus, hogy mindenkinek felteszik ugyanazokat a kérdéseket és össze tudod hasonlítani a válaszukat.
Biztonság
Vannak nagyon biztonságos és kevésbé biztonságos helyek. Általában a városok központja nem biztonságos, ott van az igazi gettó. Ahogy benézel egy ilyen utcába, egyből tudod, hogy nem szabad oda menni.
Én a város szélén lakom egy zsákutcában. Itt szerencsére soha semmi nem történik. Olyan szomszéd is van, akinek nincs kulcsa, és azt mondja, úgy sem zárja be az ajtót, akkor minek? Pesten megszokottak alapján én mindig bezárom. :-)
Ha neten rendelsz valamit, azt simán a ház előtt hagyják, nem kell papírokat aláírni, lehet ez akár egy cipőfűző vagy egy számítógép. Még nem hallottam olyat, hogy valakinek valamije is eltűnt volna az utcánkban. Egy ismerősöm neten rendelt cipője egyszer eltűnt, felhívta a céget, elmondta, mi történt és simán küldtek neki egy másikat.
Ingyen asztal
A levélfeladás pedig úgy történik, hogy az előre postán vagy interneten megvásárolt bélyeget ráragasztod a levélre, azt beteszed a ház előtt levő postaládába, majd felemeled a zászlóját. A postás így tudja, hogy ott levél van, és amikor jön, akkor magával viszi.
Honnan tudod, mennyibe kerül a bélyeg? Egyszerű a képlet, belföldi levél egy dolláros bélyeg, külföldi pár centtel több.
Csekk
Otthon a legtöbb esetben készpénzzel, vagy bankkártyával fizetünk. Itt ez is kicsit más. Persze megvan a készpénz, de a bankkártya már kicsit bonyolódik. Van olyan hely ahol csak kreditkártyát fogadnak el. Szinte mindenhol te húzod le magadnak, nem adod ki a kezedből a kártyát. Viszonylag kevés helyen lehet a kártya chip-ét használni.
Van, ahol csak csekkel lehet fizetni. A bankodtól kapsz biankó csekkeket, ezeknek annyi az értéke, amennyit ráírsz. Ha valamit ezzel fizetsz, akkor ráírod: pontosan kinek, mennyit, mikortól válthatja be és aláírod.
Aki megkapta a csekket, az besétál vele a bankba és megkapja a dollárját, vagy a bank telefonos alkalmazásával készít róla egy fényképet, majd hamarosan a számláján lesz a pénz. Egyre több helyen lehet Apple és Android pay-el fizetni, ami nagyon kényelmes, gyors és biztonságos.
Ami még érdekes, hogy ha debitkártyával fizetsz, vagy készpénzt veszel fel, és van több alszámlád, akkor az ATM vagy POS terminál megkérdezi, melyik alszámládat szeretnéd használni. Azaz nincsen a kártya hozzárendelve egy alszámlához sem, hanem te döntöd el, melyiket szeretnéd használni.
A legtöbb banknál pedig nincs számlavezetési díj, és a belföldi átutalás ingyenes. Ugyanakkor a lekötött pénzed semmi nem kamatozik, a jegybanki alapkamat 0,5%.
„Háziállatok”
Meg szeretném említeni őket is. Meglepően sok mókus szaladgál az utcákon, iszonyatosan gyorsak, 5 másodperc alatt felmásznak a legmagasabb fa tetejére is, igazi akrobaták.
Nyuszit is látni minden nap, illetve vad pulykák is előfordulnak, ők családostól, azaz egyszerre vagy tízen. Hozzájuk hasonlóan őzek is csordákban fordulnak elő, néha az ablakomon is benéznek.
Mivel a vadászszezon nagyon rövid és a környékemen kiirtották a farkasokat (kedves amerikaiak, miért kell beavatkozni a természet dolgaiba?!), őz túlszaporulat van.
Két dolog miatt nem jó. Ha mégis van a kertedben zöldség, gyümölcs, akkor lelegelik. A másik probléma, hogy az autópályák nincsenek kerítéssel elkerítve, ezért az őzek gyakran odamennek, főleg vadászszezonban, és 100+ km/h tempónál ez nagyon veszélyes. Nem egy embert ismerek, akinek totálkáros lett az autója egy ilyen találkozás miatt. Vadászszezonban minden nap látni egy új tetemet úton-útmentén.Az autópályák használata ingyenes. Létezik néhány „gyors” autópálya, aminek van használati díja. Ezeken sokkal kevesebb a lehajtó és a maximális megengedett sebesség 70 mérföld/óra, a rendes pedig 65.
Iskolabuszok
Valószínűleg mindenkinek ismerősek ezek az óriás sárga színű buszok, rajtuk a School Bus felirattal. H máshol nem, hát az amerikai filmekben már láthattatok ilyet. Tényleg nagyok és a gyerekek, szülők szempontjából hasznosak is.
Sofőrök szempontjából már kevésbé. Miért? Mert nagyon lassan halad és nem lehet megelőzni. Útközben mindenhol folytonos vonal van, szóval nem lehet, szinte minden utcasarkon megáll, akkor lehetne... de kinyílik a STOP táblája és ilyenkor semmilyen irányból nem szabad elmenni a busz mellett, mert szállnak le a gyerekek.
Kiszállnak a buszból, fele a járdára, fele pedig átmegy az úton, de hogyan? Se jobbra se balra NEM néznek, csak mennek, mint a golyó, mivel autók ilyenkor nem járnak arrafelé, ezért lényegében futkoshatnak az úton, csak számomra meghökkentő, hogy nem néznek szét, mielőtt átmennének. Jó vagy rossz ez? Mindenki döntse el saját magának.
Ott, valahol messze a sor elején egy iskolabusz áll
A beilleszkedés
Végezetül hadd említsem meg a beilleszkedést, az idegenek elfogadását. Sok nép van jelen, dolgozik és él együtt. Munkahelyemen a legapróbb jelét sem mutatja egyik kollégám sem, hogy nem ide való vagyok.
Első perctől kezdve elfogadtak és a jobb fejek segítettek is az itteni világ megértésében. Azóta jöttek új kollégák, akik nem itt születtek és velük is hozzám hasonlóan bánik mindenki.
Egy dolog van, amit nem szeretnek: ha valaki nem tud angolul, vagy nem érthetően beszél. Szerintem világos miért. Szinte az összes telefonos ügyfélszolgálat munkatársai érthetetlenül beszélnek, és háromszor vissza kell kérdezzek, mit mondtak, nagyon idegesítő tud lenni.
Rengeteg dologról lehetne még írni, mesélni, összehasonlítani, de talán legközelebb. Filmekből, képekből nem lehet átérezni, mi van a Föld másik oldalán.
Pár könyv talán közelebb hozhat minket megértésében. Akit érdekel, ajánlom John Perkins két könyvét: Confession of an Economic Hit Man és The Secret History of the American Empire, illetve Peter C. Whybrowntól az American Mania címűt.
Perkins könyvei elolvasása után úgy éreztem magam, mint Neo, amikor a piros kapszulát nyelte le, szóval ha valaki inkább kékre szavaz és maradna Meseország tudatában, akkor semmiképp ne olvassa őket.
Mint tudjuk, magyarok mindenhol vannak és szerencsére itt is, megismertem pár honfitársat, akik sokat segítettek. Jobb-e itt vagy rosszabb, mint otthon? Jó kérdés, és nem tudom a választ.
Az én szemszögemből valami sokkal jobb, nagyon jól alszom. Pesten bárhol is laktam, valami mindig felvert az éjszaka közepén: vasárnap hajnalban fúró szomszédok, kutyák, motorosok, lift, szirénázó autók, és még sorolhatnám.
Itt aztán csend van, több helyen aludtam már, de mindenhol csend van, minden reggel kipihenten ébredek, kivéve, ha a munkából telefonálnak, de ez egy teljesen másik történet. Amennyiben valakinek kérdése lenne, valamire kíváncsi, bátran írjatok és megpróbálok válaszolni.”
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével!
Utolsó kommentek