Gondoltam, mára nem készülök semmi komollyal, úgyhogy a szilveszteri hangulat megteremtése érdekében inkább összeszedtem pár furcsa szokást a nagyvilágból (természetesen akad közte, amiről ti írtatok még korábban), vannak köztük egészen mókásak is. A kommentekben persze jöhetnek még a saját tapasztalatotok és várom a fényképeket is arról, ti hogyan töltitek a szilvesztert bármerre is legyetek a világ körül (a szokásos hataratkeloKUKAChotmail.com címre). Remélem, ebből is összejön egy poszt, csakúgy, mint tavaly!
Nézzük tehát, hogyan szilvesztereznek világszerte!
Latin-Amerikában valamiért komoly jelentőséget tulajdonítanak a női fehérneműknek (erre Chile esetében még majd visszatérünk), ami persze érthető… Argentínában például vadonatúj rózsaszín fehérneműt kell viselni, mert ez állítólag vonzza a szerelmet.
Ha ez megvan, akkor már semmi más dolgunk nincs, mint pontban éjfélkor a jobb (ez fontos, tehát nem bal, hanem jobb) lábunkkal előrelépni, hogy ezzel kezdjük meg aztán az évet, ami ezek után nyilvánvalóan csak szerencsés és sikeres lehet.
Ausztrália
Az ausztrálok a zajkeltésben hisznek, úgyhogy éjfélkor fogják a különböző edényeket és serpenyőket és azokat ütve vonulnak az utcákon.
Brazília
Brazíliában a fehér színben hisznek, mert szerintük az elijeszti a rossz szellemeket. Emellett aki teheti, annak célszerű lemenni az óceán partjára és hét hullámot átugorni (a hét minden napjára egyet), mert ez szerencsét hoz. Aki nincs víz közelében, annak gondolom, elég, ha csak nagyokat ugrik.
Emellett ajándékot is adnak a víz istennőjének, ezért virágokat szórnak az óceánba. (Ha a víz visszalöki őket a partra, akkor nem fogadta el.)
Chile
Chiléről egy kicsit hosszabban olvashattok, hála a Beautiful Chile blognak, igaz, ez egy régebbi bejegyzés, de Ági azzal küldte el, hogy a hagyományok az elmúlt három évben sem változtak. :) Lássuk tehát, milyen egy chilei szilveszter!
„Az este úgy kezdődött, hogy természetesen mindenki szépen felöltözött és fél 11-kor elkezdtünk gyülekezni a párom húgának a családi házában. Legnagyobb meglepetésemre a hölgyek suttyomban egymásnak mutogatták a szélét a sárga fehérneműjüknek. :) Sejtelmem sem volt erről a hagyományról(vagy babonáról?) eddig.
Azért kell a nőknek sárga fehérneműt húzni ezen az éjszakán, mert akkor termékenyek lesznek:) Nem elég, hogy sárga legyen, nem szabad halványsárgának lennie, mert az árulást jelent. Legjobb szín az aranysárga. (…)
Az asztal gyönyörűen meg volt terítve és gyorsan asztalhoz is ültünk. A menü itt is malacsült volt, ugyanis itt is ugyanúgy, mint nálunk, azt tartják, hogy a malac az orrával kitúrja szerencsét. Mellé többféle köret és saláta volt. Csirkét szilveszterkor itt is tilos enni, így nagy nevetést okozott mikor én a sógornőm kérdésére, hogy milyen részt kérek a húsból (ő persze a malacra értette), én rögtön rávágtam, hogy csirkecombot. :))) (…)
Láttam egy szép és furcsa tálat az dohányzóasztalon, de gondoltam csak dísz. Kiderült, hogy nem az. A vendégek számának megfelelően 1-1 fapálcikára 12 szőlőszemet húztak és a pezsgőzés után a kezünkbe nyomták. A 12 szőlőszem elfogyasztása szerencsét, egészséget és jólétet hoz az Újév 12 hónapjában.
A szőlős botokon túl az asztalon még 12 gyertya égett. Ez is hagyomány. A 12 gyertya közt jó, ha van: kék mely a békét, sárga mely a gazdagságot, piros, ami a szenvedélyt, zöld, mely az egészséget, fehér, ami a fényt, a világosságot, és narancs, ami az intelligenciát szimbolizálja. (...)
Persze kint ekkor kezdődött a tűzijáték. Mindannyian kiszaladtunk, a legnagyobb meglepetésemre a sógornőm egy batár nagy bőrönddel rohant ki. :)) Utánaszóltam, hogy minek viszed azt a bőröndöt? Hova mész??? Azt mondta mindjárt jön vissza és ezzel elrohant... néztem utána. :)))))))))
Végül megkérdeztem a páromat, hogy megmondanád, miért hagyott bennünket faképnél a húgod? Ekkor magyarázta meg nekem, hogy Chilében azt tartják, ha éjfél után egy bőrönddel elszaladsz a sarokig és vissza, akkor nagy utazás vár rád az Újévben.
A párom húga rövidesen visszatért a sarokról és a kezembe nyomta a bőröndöt, hogy mehetek. :))) Gondoltam, ezt a lehetőséget ki nem hagyom, hogy egy hatalmas utazást előre bebiztosítok magamnak az Újévben Dél-Amerikában, így nem kellett noszogatni, felkaptam a bőröndöt és rohantam én is. :))))) Kicsit hülyén éreztem magamat és jókat vigyorogtam, de akkor kezdtem visítva röhögni, amikor ember-hegyek özönlöttek ki az egész utcában a házakból és vadul rohangáltak bőröndöket cipelve!!! (...)
Ezután jött a szertartás következő része. Az összes ház előtt, vagy pedig 2-3 házanként közösen óriási tüzek gyúltak és egy ember nagyságú bábut égetett el mindenki (vagy simán csak fát). Kicsit megijedtem, amikor megláttam a tüzeket és mi is csatlakoztunk a szomszédokhoz, mert itt a sivatag szívében a tűz bizony nagyon veszélyes dolog és ezek óriási tüzek voltak. De ésszel csinálták és poroltó, vagy több vödör víz is volt mindenütt. :) A hagyomány szerint a bábuval együtt elégetünk minden fájdalmat, szomorúságot és bajt ami ért bennünket az elmúlt év alatt. (...)
A koccintás és szőlőevés után a párom húga egy hatalmas tál lencsével járkált körbe (a lencseevés itt is a gazdagságot és a jólétet hozza az Újévben), és mindenkit megtömött lencsével. Mivel a lencsét a hagyomány szerint mindenféle fűszer nélkül, csak sima vízben szabad megfőzni (só nélkül!!!), így mondhatni a malacsült után nem esett jól. (...)
Az Újév első napján itt hagyományosan cevichét esznek. Ezt mindenféle nyers tengeri herkentyűből készítik, kifacsart zöld citrom levével és zöldfűszerekkel összekeverve, valamint jó sok hagymát beleaprítva), pirítóssal. Az ebéd pedig mindig valami tenger gyümölcseiből készült étel, például a legjellegzetesebb és legfinomabb chilei étel, amit valaha is ettem, a PAILA MARINA.
Ez tulajdonképpen egy kagylóleves, amit mindenféle-fajta kagylóból és egyéb tengeri herkentyűkből (pl. rákok) főznek. Leírhatatlanul finom az íze és bár én már nagyon sokszor ettem, megunhatatlan. :)”
Ha további részletek is érdekelnek, akkor itt elolvashatod a teljes posztot.
Ecuador
Chile mellett Ecuadorban is szokás a bábuégetés, hiszen ez ott is az óév búcsúztatását és az újév köszöntését jelképezi. A férfiak nőnek öltöznek, a bábu özvegyének szerepét játszva el, miközben pénzt „koldulnak” az utcán, hogy azzal mentsék meg az égetéstől a „férjüket”.
El Salvador
Kicsit északabbra, El Salvadorban az a szokás, hogy éjfélkor egy tojást törnek egy üvegtálba, majd éjszakára kint hagyják az ablakpárkányon. Reggelre a tojás kissé már összeáll, és amilyen alakot ki tudunk venni belőle, azt hozza majd az Újévben a jószerencsénk. (Itt azért a fantáziának elég jelentős terep jut…)
Fülöp-szigetek
Szilveszter este a házban az összes villanyt felkapcsolják, hogy így ijesszék el a gonosz szellemeket. Kinyitják az összes ajtót, ablakot, szekrényt, hogy aztán éjfélkor őrült módjára körberohanva mindet be is zárják.
Guatemala
Guatemalában pontban éjfélkor 12 pénzérmét kell az utcára menve a hátunk mögé hajítani, természetesen úgy, hogy az utcának háttal állunk.
Hollandia
Hogy Európáról is essen némi szó, a hollandoknál hagyományosan az oliebollen nevű speciális, cukros fánkot eszik, ami teljesen egyértelműen meghozza majd a szerencsét és pénzt az Újévben. (És legalább minden bizonnyal finomabb, mint a sótlan lencse…)
Oroszország
Az oroszoknál a kívánságainkat kell egy darab papírra leírni, amiben eddig semmi különös nincs. Az érdekesség ezután következik, ugyanis a papírt elégetik, majd a hamut egy pohár pezsgőbe szórják és még éjfél előtt megisszák.
Puerto Rico
Puerto Ricóban nem bonyolítják túl az életet, a lényeg, hogy minél több edényt töltsünk meg vízzel, majd pontban éjfélkor öntsük ki az utcára a bejárati ajtón.
Skócia
Biztosan az én hibám, de még sosem hallottam a talán leginkább „első érkezőnek” fordítható first-footing nevű hagyományról, aminek lényege, hogy közvetlenül éjfélt követően mi legyünk az első, akik egy szomszédhoz vagy baráthoz bekopogtat. Ilyenkor ajándék is akad, vagy egy pénzérme, vagy kenyér, vagy só, vagy széndarab, esetleg kis whisky, ezek ugyanis pénzügyi sikereket, ételt, jó ízeket, meleget és jókedvet hoznak az újévben.
Spanyolország
A spanyolok, csakúgy, mint a chileiek, a szőlőben hisznek, itt viszont éjfélkor kell minden egyes harangütésre kell egy szemet megenni, ami nem is olyan egyszerű, mint amilyennek hangzik. Mindenesetre ha sikerül, akkor jön a pénz és a jólét.
Törökország
A török szokások kapcsán Petra egy régebbi posztját elevenítem fel, valamiért ott is a fehérnemű játszik.
„Az itteni lányok, nők, és asszonyok többsége tradicionálisan piros alsóneműt visel szilveszter éjjelén. Én ezt akkor tudtam meg, mikor az egyébként rendkívül modern és közvetlen anyósom egy szép piros melltartóval lepett meg egy pár évvel ezelőtt.
Aztán persze ragaszkodott ahhoz, hogy azt egyből felpróbáljam - merthogy az ugyebár szerencsét hoz. Máig sem tudom, hogy hogyan volt képes pontosan eltalálni a méretemet, de ez egy olyan részlet, amire lehet, hogy jobb, ha soha nem derül fény. Mondjuk csak azt, hogy a véletlen bizony csodákra képes!
December 31. kora estéjén mi általában összeülünk a szűkebb családdal, hogy elfogyasszuk a hagyományos szilveszteri pulyka-vacsorát. Míg Magyarországon nem szokás szárnyast fogyasztani az újév kezdetekor, itt azok (is) szerencsét hoznak.
A hentesek kirakatai a szilveszter előtti pár napban megtelnek pulykákkal, némelyik jópofán ki van díszítve, vagy szó szerint fel van öltöztetve. Egy amerikainak az lehet az érzése, hogy itt épp Hálaadás (Thanksgiving) van.
Törökországban szilveszterkor általában (adventi) gyertyát gyújtanak, és már hetekkel az esemény előtt feldíszített fával dekorálják a lakást! Itt a piros szalag, a csengő, a fenyőfa és az ajándékok nem a karácsony (amit persze a muzulmánok nem ünnepelnek), hanem az újév jelképei.
Ráadásul Törökországban a télapó is szilveszterkor jön!”
Venezuela
Végül ha már fehérneművel kezdtük, fejezzük is be azzal, hiszen Venezuelában is abban hisznek, igaz, itt is a sárga a menő, csakúgy, mint Chilében.
Ti milyen furcsa, vicces, szokatlan hagyománnyal találkoztatok? (És ne felejtsétek küldeni a bulis fotókat sem, már akinek van kedve!)
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Az utolsó 100 komment: