Azt hiszem, a mai poszt népszerű lesz azok körében, akik a kiadások és általában véve a pénzügyek iránt érdeklődnek. A helyszín Ausztria, a szerző pedig az ottani országfelelős, Viktória, aki tételesen végigvette a bevételeiket és kiadásaikat, megmutatva, hogy spórolnak ők.
„Azt mondják, nincs kolbászból a kerítés… Számoljunk!
Mikor valaki külföld felé kacsintgat, az első dolga az lesz, hogy megpróbál utána számolni, mi-mennyi? Mennyi kell, hogy elinduljanak? Mennyi kell, hogy egy hónapban az adott országban megéljenek? Mennyibe kerül a lakhatás? Tőlem mindenki ezt kérdezi először. És az első válaszom mindig az, hogy körülbelül… nagyjából… a legolcsóbb… a legdrágább…
Rájöttem, hogy nem érdemes általánosságban beszélem erről és úgy döntöttem a saját konkrét költségvetésemet teszem közszemlére, abban a reményben, hogy ez majd segít legalább egy embernek elindulni és belevágni valami újba. Előző posztomban szimplán meghazudtoltak, mikor megemlítettem, hogy havi 800-1000 eurót teszünk félre…
Hát tessék… így csináljuk
Én pénz gyűjteni jöttem ide, ezért az elsődleges szempontunk minden hónapban az, hogy mennyit teszünk félre. Nyilván ezt nem életem végéig tervezem.
A mi háztartásunk kétfős. Elég rendszerető vagyok így szerkesztettem egy Excel táblázatot, amibe napi szinten vezetjük a kiadásainkat és a bejövő pénzeket. Ezt a táblázatot mellékeltem és egy kép formájában láthatjátok.
A múlt hónapunkat másoltam be nektek, amihez adnék egy kis magyarázatot:
Amint láthatjátok, normál fizetést kapunk, amit akár egy szakmai képzettséget nem igénylő állásból is megkereshet bárki.
Jelentős kiadásaink a hónap elejére csoportosulnak, amik mindig adják magukat. Ilyen a lakásbérleti díj, internet, telefon, fitnesz, tömegközlekedés.
Lakhatás
A lakásra 575 eurót fizetünk, ez magába foglal korlátlan energia- és vízfogyasztást, közös költséget, valamint jó pár tv-csatornát. Mikor beköltöztünk, 1500 eurónyi kauciót tettünk le és a szerződésünket 6 havonta újíthatjuk 30 euró fejében. Újépítésű épület nagyon jól megközelíthető „zöld” környéken, közel a metróhoz.
A későbbiekben 2 évnyi regisztrált osztrák lakcímmel rendelkezők, kapnak lehetőséget állami lakások bérlésére, amik jelentősen olcsóbbak, legtöbbször a fele a miénknek.
Ám nagyon sok lakásnál províziót is kérnek, ami 3 vagy több havi bérleti díjnak felel meg. Ez megy az ingatlanosoknak munkadíjként.
Internet
Az internetre 26 eurót fizetünk havonta. A UPC-nél kötöttünk egyéves szerződést, ami egy középkategóriás csomag, így nekünk, mint normál felhasználóknak, tökéletesen megfelel.
A kétéves szerződéssel lehetőség van 6 euróval alacsonyabb havidíjra, de mi nem maradunk ebben a lakásban ennyi ideig. A szerződés NEM felbontható, tehát vigyázzunk és tervezzünk, hogy meddig van szükségünk az adott helyen internetkapcsolatra. Egyéb költségként a szerződéskötésemkor a regisztrációért egyszeri 30 eurót fizettem.
Telefon
Feltöltő-kártyás telefonjaink vannak. Név szerint a „yoopi”-t használjuk és havi szinten 1000 percet, 1000 sms-t és internetet kapunk 10 euróért cserébe. Az elmúlt hónapban változott az ár, így most már 15 euró egy feltöltés, de azt hiszem így is bőven megéri.
Ha külföldre szeretnénk telefonálni, akkor további 10 euró fejében kapunk jó pár nemzetközi percet, de mi inkább az interneten kommunikálunk az otthoniakkal.
Fitnesz
Otthon számomra ez a luxuskategóriát súrolta. Az itteni fitnesztermek legtöbbje egy éves szerződést köt, amit nem, vagy csak nagyon indokolt esetben bontanak fel.
Havonta ezért fejenként 20 eurót fizetünk, valamint a regisztrációnál egyszeri 20 eurót kellett pluszban rááldoznunk. Van lehetőség korlátlan szolárium használatra havi plusz 10 euró fejében valamint heti 1,90- ért ihatunk túlcukrozott üdítőket literszámra.
Tömegközlekedés
A havi bérlet Bécs városában 47 euró. Ám ha az éves bérletet választjuk, sokat spórolhatunk. Lehet ezt egy összegben vagy pedig havonta fizetni. Mi az utóbbit választottuk így ez 31 eurót tesz ki fejenként. A szerződés bármikor felbontható (!), érdemes rövidebb távra is igényelnünk egy kártyát, csak egy fotó szükségeltetik hozzá.
Ezek a havi fix költségek összesen 733 eurót tesznek ki. És még nem ettünk.
Élelmiszerek
Az élelmiszervásárlással sokat bajlódtam, mire rendbe raktam mindent. Szerettem volna minőségi ételeket vásárolni, de ugyanakkor nem szerettem volna sokat fizetni: mint mindenki. Rizs és rizs között 5-6 euró különbség is előfordulhat.
A bevásárlásomon még mindig van mit fejleszteni, de úgy döntöttem, minden, számomra új márkát kipróbálok és megkeresem azt, amelyik nekünk ízlik. Nem mondom, hosszú folyamat ez, de azt hiszem megérte.
Bejárva a boltokat észrevettem, hogy tényleg nagyon-nagyon sok múlik azon, hogy hol mit veszek. Nálunk egy szabály van: mindig itthon eszünk. Előfordul, hogy egy gyrosnak nem tudunk ellen állni, de általában rászánom az időt és főzök.
Hasonlóan sok háziasszonyhoz, én is akcióvadász vagyok és szeretem tudni napra készen az árakat. Régebben ez elég rögeszmésen nézett ki, mikor hazacipeltem az akciós újságokat, de ma már titokban csinálhatom egy mobilalkalmazás segítségével.
Ez a program összegyűjti az összes akciós újságot nekem és minden alkalommal a legfrissebb újdonságokat látom, legyen az akár bútor, elektronikai cikk, vagy étel. A program neve Aktionsfinder, itt található meg és tölthető le (ez egy iTunes link)
Négynaponta 40 eurós keret
Az árakat levadászva az én rendszerem úgy alakult, hogy maximum 10 eurót költök ételre-háztartásra naponta. Valójában azonban ezt sosem érem el, hiszen listát írok és megtervezem, hogy mit fogunk enni, ami nem tesz ki többet 10 percnél. Így 4 naponta megyek vásárolni 40 eurós kerettel. (Tehetném akár hetente is, de kicsi a hűtőnk.)
Ezeken a napokon 4 napra körülbelül 20-30 eurót fizetek, tehát ritkán érem el a 40 eurós limitem. A köztes napokon előfordul, hogy elfelejtettem valamit vagy épp kifogyunk valamiből. Hát puff neki, beleférnek a kis hibák.
Csirkét és húst egy török bazárban szoktam vásárolni havi 2-3 alkalommal. Ilyenkor 3 kiló csirkemell filéért 15 eurót adok és mondjuk egy kiló darált marhahúsért 4,5 eurót. A szupermarketekben ez akár a duplája is lehet.
Ezen a piacon van egy árus, akihez rendszeresen járok és szerintem nagyon szép árut kínál. Akit érdekel, ez a 6-os metró Thaliastrasse megállójánál lévő török piac. Mikor ide megyek, biztosan válogatok a gyönyörű szép gyümölcseik közül, de ezeket máskor a szupermarketben veszem meg.
Vannak olyan termékek, amelyek egy magyarnak itteni minőségben egyszerűen nem felelnek meg, vagy egyáltalán nem kaphatók. Például: tejföl, túró, szalámi, túrórudi stb…
Ilyenkor muszáj vagyok a Magyar Kisboltba elmenni. A neve is elárulja, hogy magyar termékeket forgalmaznak. Napi szinten jön a friss kenyér és a pékáru is. A kisbolt elérhető az alábbi linken és házhoz is szállítanak, 30 euró felett ingyenesen, de más városokból is érdemes érdeklődni, mert néhány hetente vidékre is szállítanak.
Ruházkodás
Néha szükségünk van ruhákra, de nem megyünk el csak úgy, időtöltésből shoppingolni. Akkor megyünk, ha konkrétan valamire szükségünk van és célirányosan azokat is nézegetjük. Az adott mintahónapban nadrágot kellett vennünk, így láthatjátok 47 eurót fizettünk 3 nadrágért. Nyílván ez nem egy Armani, de a célnak megfelel és tetszett nekünk.
A hó végén a párom lebetegedett, úgyhogy az orvoshoz rohangálás után megvettük a receptre kiírt gyógyszert. Ezek a váratlan kiadások minden hónapban jelen vannak, így amikor előre gondolkodunk, mindig figyelembe vesszük, hogy bármi történhet.
Be kell oltani a kutyát? 80 euró… Eltört az étkező asztalunk? 60 euró… Fogtömés? 80 euró… stb. Ezekkel minden hónapban számolunk és tudomásul vesszük, hogy vannak.
A leggyakoribb plusz költség a hazajárás… Sok módja van az utazásnak, de a legolcsóbbat a busztársaságok kínálják. Tavaly az Orangeways volt a legolcsóbb, idén viszont az Eurolines (Volánbusz) nem emelt árat, így náluk már 4000 Ft-ért lehet oda-vissza jegyeket vásárolni. A trükk az, hogy a délutáni járatokat kell választani, mert a délelőttiek drágábbak.
Egyebek
Az utolsó kis dolog, amit még láthattok a táblázatban, hogy a párom kölcsönadott némi pénzt és ez később vissza is jött, valamint hogy fizetek a mosásért.
A mi épületünkben lent van a mosoda és a gépek 1,5 euró fejében működnek. Ez egyrészt jó, mert energiát, vizet spórolunk a világnak azzal, hogy nem mosok nap mint nap egy-egy darabokat, másrészt rossz, mert össze kell gyűjteni a mosnivalót, le kell vele battyogni, de nekem még nem volt konkrét gondom a rendszerrel.
Kb. 10 naponta mosok 2- 3 adagot, így ennek megfelelően havi 9-13,5 eurót fizetek mosásra. Ez belefér a háztartási keretembe is.
Ezen kívül a banki költségeink 14 eurót tesznek ki 3 havonta, számlánként.
A 733 eurós alap kiadásunkkal és a 260 eurós háztartási keretemmel együtt így 993 eurót költünk alapjáraton havonta. Ehhez hozzá jöhetnek a váratlan kiadások, ruházkodás stb., kb. 100 euró.
Talán eljön majd a szórakozás ideje is
Ezzel a mintával remélem meg tudtam mutatni azt, ami iránt mindenki érdeklődik. Persze ketten mindig könnyebb, de ha valaki egyedül vág bele és szintén spórolni szeretne, akkor valószínűleg osztozik majd a lakáson valakivel és megtalálja a módját mindennek.
Akiknél gyerek is van, azok nyilván kevesebbet tudnak félretenni, de talán náluk nem is az extrém spórolás a lényeg és nem mindenki 1000 eurós fizetést kap. Nekünk tervünk van a továbbiakra is, így jelenleg ez a rendszer szolgája a javunkat a legjobban.
Eljön majd számunkra is az az idő, amikor inkább a jelent szeretnénk majd élvezni és nem a jövőre való tekintettel hanyagoljuk a szórakozást. :) De úgy gondolom, sokan vannak abban a helyzetben, hogy fel kell halmozniuk némi pénzt a terveik megvalósításához. Én csak saját példámmal tudom demonstrálni, hogy ez hogyan lehetséges és hiszem, hogy a pénzre mindenki nagyon is kíváncsi.”
Bevallom, nekem nagyon tetszett a poszt, ha valakinek van kedve követni Viktória példáját, annak szerintem sokan örülnénk, érdekes lenne látni, hol mi mennyi!
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Az utolsó 100 komment: