Nemrégiben olyan levelet kaptam, amely egy szerintem meglehetősen komoly, és sokakat érintő problémáról szól, és bár kérdésekkel van tele, azt gondoltam, érdemes megosztani, már csak azért is, mert hátha másnak is van ilyen téren tapasztalata, nem csak Lacinak.
„Nemrégiben abban a szerencsében volt részem, hogy megkeresett az APEH (illetve NAV) nyolc év után, hogy miért nem fizetek otthon egészségügyi biztosítást.
Természetesen csak a szüleimet érték utol, mert nem tartózkodom „otthon”, így a válasz csak annyi volt, hogy 8 éve külföldön élek. Ezek után persze egyből mondták, hogy ezt be is kellene bizonyítani, úgyhogy küldjek haza igazolásokat az itteni biztosítótól, és egy munkaszerződést.
Nem kommunikálnak egymással?
Az első gondolatom az volt, hogy anno, amikor kimentem, jelentettem a Munkaügyi hivatalban, hogy külföldön dolgozom, ezért nem kell, hogy keressenek.
Természetesen, mint utólag kiderült, kellett volna jeleznem más szervek felé is. Már csak az a kérdés, hogy ezek a szervek otthon nem kommunikálnak egymással?
A dolog másik része, hogy szerintem a magyar, és a külföldi biztosító is simán elkérhet egymástól hasonló adatokat, hogy lássák, minden rendben zajlik-e. (Lásd az Európai Unióban ennek így kellene működnie.)
Az állandó lakcím az ok
Aztán pár napja felhívtam az APEH-ot, és megkérdeztem, milyen jogon kérnek tőlem bármit, és miért lenne állampolgári kötelességem, hogy bármit is bizonyítsak.
A válasz az volt, hogy mivel otthon állandó lakcímem van, ezért KÖTELES vagyok fizetni a tb-t. Megkérdeztem, hogy az Európai Unióban ugye nincsen kettős adózás + szabad a munkaerőpiac, úgyhogy miért kellene?
Annyit feleltek, hogy ők nem tudhatják, az elmúlt nyolc évben mennyit tartózkodtam otthon és 15 napon belül bizonyítanom kell, hogy valóban fizetem ide a „fizetnivalóm”, különben következményei lesznek.
Már csak azért is vicces dolog ez, mert körülbelül 6-7 éve már rákérdeztem, hogy nincs-e olyan, hogy Magyarországon csak ideiglenes lakcímem legyen. A válasz természetesen az volt, hogy nincs és hogy ki akarok-e vándorolni…?
Magam sem tudom, miért nem tettem meg, de abból, hogy magyar állandó lakcímmel is rendelkezem, eddig se előnyöm, se hátrányom nincs… illetve eddig nem volt!
Csak sürgősségi esetben
Úgyhogy ha ez törvényben van, hogy akiknek otthon állandó lakcímük van, azok fizessenek tb-t, akkor lehetne az otthoni törvényhozásban néhány okostojásnak annyi esze, hogy azt mondja a harmadik nullás adóbevallás után, hogy ha neked otthon nincs jövedelmed, akkor vagy jelentkezz be ideiglenes lakcímre (ami otthon nincs), vagy vándorolj ki, mert két állandó lakcímed van, és ez helytelen, törvénytelen, vagy nem tudom…
A dolog másik része arról szólt, hogy otthon az E-cardot (EU-s TAJ-kártya), csak sürgősségi esetben használhatom. Amin eléggé meglepődtem és kikerekedtek a szemeim, de utánanéztem kicsit a dolgoknak és ezt találtam:
"In welchen Ländern gilt die Europäische Krankenversicherungskarte?
Die EKVK ersetzt den Auslandskrankenschein auf Urlaubsreisen in EU-Mitgliedsstaaten, EWR-Staaten, der Schweiz, Mazedonien und Serbien. (Für Serbien ist zu beachten, dass Sie die EKVK dem für Ihren Aufenthaltsort in Betracht kommenden Sozialversicherungsträger vorlegen und in eine gültige Anspruchsbescheinigung umtauschen.). Die EKVK gilt also in folgenden Staaten: Belgien, Bulgarien, Dänemark, Deutschland, Estland, Finnland, Frankreich, Griechenland, Großbritannien, Irland, Island, Italien, Kroatien, Lettland, Liechtenstein, Litauen, Luxemburg, Malta, Mazedonien, Niederlande, Norwegen, Polen, Portugal, Rumänien, Schweden, Schweiz, Serbien, Slowakei, Slowenien, Spanien, Tschechien, Ungarn und Zypern.
Für die Länder Bosnien-Herzegowina, Montenegro und die Türkei besorgen Sie sich bitte rechtzeitig beim Dienstgeber (gilt für Erwerbstätige) bzw. beim Versicherungsträger (gilt für Pensionisten, Arbeitslose, Beamte, Gewerbetreibende, Bauern) einen Auslandsbetreuungsschein."
Ki csatlakozott kihez?
Akkor most ránk, magyarokra mi vonatkozik? A magyarok törvénye, vagy az Európai Unió törvénye? El kell hogy lássanak, vagy nem? Magyarország tartozik az Európai Unióhoz, vagy kedves országunk úgy gondolja, hogy az EU-nak kellene hozzánk? Vagy ránk semmiféle kötelezettség nem vonatkozik?
Az egész dologban az a legfelháborítóbb, hogy az elmúlt években nagyon sokan elmentek otthonról, és nem kalandvágyból, és nem azért, hogy otthon a politikusok erre rázzák magukat a parlamentben, hogy ez a magyar államnak jó.
Azzal miért nem foglalkoznak, hogy a legtöbb ember azért ment ki, mert nem volt választása? Igazából az is érthetetlen, hogy miért kell keresni a kint dolgozó, élő emberek lehúzására.”
A kommentelési szabályokról itt olvashatsz.
Az utolsó 100 komment: