Egy parlamenti (vagy elnök)választás minden országban feszültséggel jár. Az azonban nagyon nem mindegy, hogy ez miként nyilvánul meg a hétköznapokban. A Fülöp-szigeteken például nem sokkal a jövő évben esedékes magyar parlamenti választás után döntenek majd a leendő elnök személyéről, a körítés azonban szinte biztosan más lesz – legalábbis ha Meték két évvel ezelőtti ottani élményeiből indulunk ki.
„A választás előtt körülbelül két hónappal jelentek meg az első plakátok, egy nagy számmal és „Partylist” felirattal. Ekkor még kezdő helyiként azt hittem, hogy egy új rádióállomás reklámja. Nem tudom, valahogy olyan ez a „Partylist” felirat.
Aztán ahogy telt-múlt az idő, szépen lassan szaporodtak a plakátok mindenfele a városban. Pártok, egyéni jelöltek, sokan sokfélével kecsegtetnek. Megjelentek a választási kocsik is. Egy teherautó, amin egy diszkónyi hangfalból üvölt a jelölt zenéje és kampányszövege.
Ezek a teherautók fel és alá járnak a városban egész nap. Bejött egy a Camellába valamelyik nap, majd két órán keresztül hallgattuk a hangos agitációt. De hát ez az Ő országuk, nem szólhatunk bele. Meg nem is tudnánk.
Rendszám nélküli terepjárók
Nem sokkal korábban bevezették, hogy a villany ÁFA-ja 10% lett. Mindenki ennek eltörlésével kampányolt. Aztán a szigetre látogatott maga Rodrigo Duterte elnök. Személyesen nem tudtunk találkozni, mert a fontos napi teendőim közé már lehetetlen volt beiktatni egy ebédet, de szerencsénk volt látni a konvojt.
Nagy, fehér, rendszám nélküli terepjárók, elöl-hátul rendőri és biztonsági kisérettel. Minden motoroson gépfegyver. Aztán az eddig csak a Camella bejáratánál CB-rádiózó őröknél lett maroklőfegyver. De ez megfigyelhető lett mindenhol.
Itt, a Fülöp-szigeteken több egyenruhás embert figyelhetünk meg. A sárgapólós forgalomirányító. Ő csak felírja a büntetést, amit nem értek még mindig. Kit, miért, mire büntet ebben a káoszban.
Aztán a fehéringesek, akik mindig nagyon szép csillogós cipőt viselnek. Na, ők vannak mindenhol. A bevásárlóközpont bejáratától a bankokon át a Camella bejáratáig mindenhol. De még a Dunkin Donuts ajtajában is fegyveres őr áll.
Végül, de nem utolsósorban, a rendőrség és a hadsereg. A rendőrök kék, a katonák digit mintás terepruhákban vannak óriás gépfegyverekkel.
Különösebben nem zavaró a jelenlétük, mindenki csinálja a dolgát.
Alkoholtilalom és tiltott fegyverhasználat
Szóval úgy hallottuk, hogy a választás itt egy kicsit komolyabb érzelmi töltöttségű mint otthon. Előfordul, hogy egy-egy induló lelövi a másikat, vagy családtagokat tesznek el láb alól. Ezért én, a család feje úgy döntöttem, hogy három napig nem megyünk ki a Camellából.
Kiderült, hogy alkoholtilalom is lett és tiltott a fegyverhasználat. Persze megint elment a víz és a medence is kiürült, úgyhogy marha unalmas volt üldögélni a házban.
A kapuval szemben van egy kis bolt, oda kisétáltam sörért. Szerencsére adtak egy üveggel, de visszafele az őröknél már a pisztoly mellett sörétes puska is volt. Azt mondta, azért kell, mert kritikus a helyzet.
A tv-ből tudtuk, hogy elektronikus úton ment a szavazás. Kaptál egy papírt, amire nem X-et, hanem besatírozott kört tettél, ezt a lapot pedig egy gépbe dugtad, ami beolvasta és elvette, te pedig kaptál egy szelvényt, hogy itt voltál.
Mi mindenesetre jól mulattunk, fokhagymás lángost sütöttünk egy-két helyi haverral!”
Ha szívesen olvasnál még a Fülöp-szigetekről, ne hagyd ki Met oldalát!
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek