Van az úgy, hogy az embernek megfájdul a foga valami hazai ízre – ez még akkor is igaz, amikor olyan helyen van, ahol bőségesen talál tengeri herkentyűket és gyümölcsök mellett mindenféle húsokat is. Met írásából az is kiderül, hogyan készít az ember túrót a Fülöp-szigeteken.
„A Fülöp-szigetek konyhája nem olyan kimagasló, mint a thai vagy a vietnámi. Bár itt is megtalálhatóak azok a fűszerek és alapanyagok, amelyeket az előbb említett országok előszeretettel használnak, valahogy itt nem terjedt el a használatuk széles körben.
Alapvető élelmiszer itt is a rizs. Húsokból a csirkét és a sertéshúst használják elsősorban. Az amerikai hatás miatt a rántott csirke nagyon kedvelt, mindenféle ropogós panírban.
A sertés - mint nálunk - megunhatatlan kedvenc. Bár itt másként bontják a húst, de mindenhol ropogós malacot árulnak. A húsa kevésbé zsíros, mint nálunk.
Fő ételeik a sertés és csirke adobo, ami hasonló a mi pörköltünkhöz, csak paprika helyett szójaszószt használnak.
Grill mindenhol
A másik specialitásuk a sisig nevű étel. Ez sertéspofa apóra vágva, hagymával, majonézzel és tojással tálalva, rendkívül forró serpenyőben. Ezt az ételt itt krokodilból is elkészítik.
Ezeken kívül mindenhol grilleznek, apró bambuszpálcika nyársakat, különleges szószokkal. A mi kedvenc szószunk a mogyoró satay.
Apróbb snackből sincs hiány. Imádjuk a ropogós tavaszi tekercset, szójás, chilis, ecetes szószba mártogatni. Vagy a siomait, ami ropogós kis húsos batyu.
Salátákból a tengeri szőlő saláta a megunhatatlan kedvenc számomra. Zöldségkaviárnak is hívják. Kis zöld moszatgolyók ecetes lében, paradicsommal és zsenge lilahagymával.
Vagy a vízi spenót saláta, ami hasonlóan van elkészítve, mint az előző, de lehet zöldséges rizshez keverni, vagy párolni, vagy ahogy épp kívánjuk.
A piacon a tengeri élőlények kiismerhetetlen sokaságával találkozhatunk: rákok, halak, polipok, tintahalak, stb. Egyelőre csak a tonhalból és garnélából készítettünk fogásokat. Előbbit grillen, utóbbit chilis vajasan.
Gyümölcsök minden mennyiségben
Gyümölcsökkel pedig tele a város. Különféle mangók, ananászok a kiskertekből, guyabanók, jack fruit, dinnyék, sárkánygyümölcs, mangosztán, stb. Ezek egy részét nyersen vagy shake formájában is fogyaszthatjuk.
Végül a kókusz, mint a sziget egyik éltető eleme. A bárokban egészben bambusz szívószállal, a piacon pohárból ihatod a hideg kókusztejet. Szóval csak válogatnunk kell, hogy mit kívánunk itt a paradicsomban.
Túrókészítés
Valami túrósat, de gyorsan – mondtuk egy reggel szinte egyszerre Zsófival. Körbejártunk minden üzletet a városban, de számunkra használható minőségű tejterméket nem lehet kapni semerre.
Amiket a szupermarketek árulnak (prémium minőségű cheddar vagy esetleg francia sajtok) olyan drágák, hogy csak a leggazdagabbak engedhetik meg maguknak.
Szóval reggel kiszaladtunk megvenni a friss tejet és nekiláttunk életünk első túrójának.
Az első lépés, hogy egy nagyon tiszta lábosban az 5 liter tejet lassan felmelegítjük 80 fok fölé és körülbelül 20 percig így főzzük, majd hagyjuk kihűlni. Ez nagyon fontos, mert a fejéskor esetleg belekerülő baktériumokat így kiöljük a tejből. Ezt hívják pasztörizálásnak.
Mi vettünk az NCCC-ben egy nagy üveget és abba öntöttük bele a tejet. Ezután annyi a dolgunk, hogy várunk egy-két napot, hogy megaludjon a tej. Összeáll sűrűvé és kissé savanyú lesz a szaga. Így is nagyon egészséges.
Mikor még gyerek voltam a nagyszüleimnél sokszor volt aludttej. Érdekes, hogy gyerekként utáltam, most meg szeretem.
Az 5 liter aludttejet feltesszük főni és mikor szépen felmelegedett, de nem forr, akkor mehet bele ecet. Minél magasabb százalékos ecet kell, vagy jóval több a gyengébből.
Körülbelül 1 dl ecetet adjunk a tejhez, aminek hatására a tej szétválik egy sűrűbb és egy hígabb részre. Kicsit kevergetni kell, majd egy textilpelenkára szedjük a sűrű részt és hagyjuk kicsepegni legalább egy éjszakán át. A híg rész nagyon egészséges, író a neve.
Nagyon nagy izgalommal vártuk a reggelt, hogy megkóstoljuk a művünket. Remek túrónk lett.
Úgy döntöttünk, hogy délután körözöttet fogunk készíteni, Alinánál veszünk hozzá friss kenyeret és hagymával fogjuk megenni vacsorára.
Nagyon megkívántam a fröccsöt, így vettünk egy üveg száraz spanyol fehér bort is a vacsorához. Remek kaland volt!”
Ha szívesen olvasnál még Mettől, akkor irány az Ázsiába mentünk!
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével!
Utolsó kommentek