A címben feltett kérdésre bizonyos szempontból elég nehéz válaszolni, hiszen nyilván attól is függ, milyen színvonalú életre gondol az ember. Vanessa úgy döntött, neki egy hónapra 1500 eurója van a megélhetésre. Lássuk, hogyan jön ki ennyi pénzből.
Vanessa egyébként amerikai, aki Londonból költözött a bajor városba. Az 1500 euró úgy jött, hogy a brit fővárosban ennyi jutott, és ugyan Münchenbe költözve már többet engedhetne meg magának, de a többit (ami körülbelül +30 százalék) inkább félreteszi, valamint a hónap végén még azt is hozzácsapja, ami az 1500 euróból esetleg megmarad.
Már amikor sikerül, mert azt ő is elismeri, hogy vannak hónapok váratlan kiadásokkal, amikor nem teljesen sikerül kereten belül maradni, de azért ez a ritkább alkalom.
Mindenesetre most ott tart, hogy körülbelül hat hónapnyi vésztartaléka van, szóval ha elveszíti az állását (ami manapság azért bárkivel előfordulhat), akkor van pár hónapja újat találni. Saját ingatlanra egyelőre nem tesz félre, mert a tervei szerint egy ideig még 3-4 évente új helyre költözne.
„Alkalmazottként Németországban a munkaadó intézi az adó- és egyéb könyvelési ügyeket. Ugyanakkor az embernek azért aktívan részt kell vennie a pénzügyei alakításában, hiszen az adó mértéke függ a családi állapottól, a biztosításoktól és az egészségügyi preferenciáktól” – írja Vanessa.
Példaként azt hozza fel, hogy választhatta volna a magánegészségügyi biztosítást, ám ő ehelyett inkább a közegészségügy mellett döntött, oda viszont a maximum 360 eurós hozzájárulást fizeti.
Ha az ember elhagyja a közegészségügyet, akkor rendkívül nehéz visszalépni, a magánegészségügy pedig rémesen megdrágulhat az évek múltával és az egészségi állapot romlásával.
Európa egyik legdrágább városa
„A hétköznapi kiadások kezelhetők, de az ingatlanpiacon akkora a verseny, hogy szinte lehetetlen vásárolni vagy bérelni” – mondja Vanessa, hozzátéve, hogy nagyon észnél kell lenni, mert ha az ember berendezett lakást bérel, az több száz euróval megdobhatja a havi költséget.
Ők most egy két hálószobás, 82 négyzetméteres lakásban élnek 15 percre magától Münchentől, amiből havi 800 euró az ő része. Összehasonlításképp München belvárosában egy egyhálós, 60 négyzetméteres (szintén berendezett) lakás körülbelül 2000 euróba kerül havonta.
Kajaköltés
Összeségében mire mindent kifizet, az egészségügyi hozzájárulást, a lakbér ráeső részét, stb., marad havi 700 eurója. Ebből élelmiszerre havi 300 eurót költ (főleg az Aldiban és a Lidlben vásárolva).
Aztán ott van még a Kaufland is, ami már inkább középkategóriás hálózat sok külföldi élelmiszerrel, de Vanessa életében inkább csak havi egy alkalom jut az ottani vásárlásra, a többire maradnak a már említett olcsóbb opciók.
„Az esetek 90 százalékában főzünk magunkra, csak havi 1-2 alkalommal eszünk étteremben, elsősorban azért, mert az évek során nagyszerű receptek egész arzenálját sikerült összegyűjteni és inkább meghívjuk a barátainkat (illetve meghívtuk a Covid előtt), mintsem hogy étterembe menjünk” – meséli.
A többi kiadás
Tehát 300 euró elmegy élelmiszerre, azaz marad 400 minden másra. Ebből az egyéb költségek 235 eurót visznek el egy hónapban.
Lássuk, hogyan áll össze a maradék összeg:
Telefon: 37 euró
Tömegközlekedés (havi bérlet): 88,90 euró
Két fitneszbérlet: 89 euró
Amazon Prime: 9,99 euró
Netflix: 10,99 euró
AZDBS (tévéadó): 8,75 euró
Összességében tehát marad 165 euróm egy hónapban, amivel szabadon gazdálkodhatok, ha mondjuk venni akarok egy új kézkrémet, el akarok menni vacsorázni egy barátommal (megint csak: pre-Covid) – ilyenkor minden lelkifurdalás nélkül hozzányúlhatok ehhez az összeghez.
Nem maradok le semmiről
„Az ember csak egyszer él, de ha azt sokáig szeretné tenni (hála a német egészségügyi rendszernek), akkor nem baj, ha ennek megfelelően tervez.
Bár a pénzügyi lehetőségeim alatt élek, a „mozgóbüdzsének” hála így sem kell úgy éreznem, hogy lemaradok valamiről, hiszen ehhez mindig hozzá tudok nyúlni.
Ha pedig képes vagyok tartani a havi 1500 dolláros költségvetést, akkor bőven az eredeti befektetései terveim fölött teljesítek, így marad némi extra is egy-egy nyaralásra vagy szuper élményre.
Végülis keményen megdolgoztam ezért a pénzért. Itt az ideje, hogy a pénzem dolgozzon helyettem” – írja Vanessa (akinek eredeti írását itt találjátok).
Barangold be a világot a Határátkelővel!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
(Fotó: pixabay.com)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek