Emberemlékezet óta nem volt ilyen feszült (és pláne a szavazatszámlálás szempontjából ilyen hosszan elnyúló) elnökválasztás az Egyesült Államokban. Bár még hátra van pár újraszámlálás és folyik egy-két per is, a jelek arra mutatnak, hogy a demokrata Joe Biden lehet az Egyesült Államok következő elnöke. Megnéztük, mit jelenthet a legális bevándorlók számára egy Biden-elnökség a Trump-adminisztrációhoz képest.
Magasan képzettek (H-1B) vízum
Donald Trump
A „Vegyél amerikait, alkalmazz amerikait” jegyében Donald Trump hozzányúlt a H-1B vízumhoz. Az elnöki rendelet szerint a cél az, hogy az amerikaik közül többen jussanak munkához és jobban keressenek, megvédjék gazdasági érdekeiket.
Az elnök reformokat sürgetett azért, hogy biztosítsák: a H-1B vízumokat valóban a legképzettebb vagy a legjobban fizetettek kapják meg, azaz „a H-1B vízum céljának megfelelően működjön”.
A Trump-kormány célja az volt, hogy lehetőség szerint megakadályozza a H-1B vízummal kapcsolatos feltételezett visszaéléseket és csalásokat. Idén októberben a belbiztonsági minisztérium tovább szigorított azért, hogy a járvány okozta gazdasági válságban tovább nehezítsék a vízum kiadását.
Joe Biden
A demokrata elnökjelölt kampányoldala szerint a magasan képzetteknek járó vízumokat nem lehet arra felhasználni, hogy akadályozza a már az Egyesült Államokban lévő alkalmazását a hiányszakmákban.
„Az a bevándorlási rendszer, amely nagy tömegben a belépő szintű fizetésekkel és képességekkel rendelkező munkavállalókat részesíti előnyben a képzettekkel szemben, veszélyezteti az amerikai innovációt és versenyképességet” – fogalmaz az oldal.
A demokrata elnökjelölt megvédené a magasan képzett munkavállalókat és a fizetéseket, valamint növelné a H-1B vízumok számát.
Munkavállalói alapú állandó vízumok
Donald Trump
A „merit-based” (azaz kiválóság alapú) vízumrendszer részeként a Trump-adminisztráció a családegyesítésekkel szemben a munkavállalói alapú bevándorlói vízumok erősítését javasolta. Ugyanakkor a kormány nem nagyon támogatta az állandó vízumok számának emelését.
A H-1B vízumok kapcsán emlegetett „alkalmazz amerikait” elv az állandó munkavállalói vízumok kapcsán is érvényes. A Trump-adminisztráció előnyben részesítette a STEM-diplomásokat (STEM = science, technology, engineering, math, azaz a tudományos, technológiai, mérnöki és matematikai területeken szerzett felsőfokú, elsősorban PhD végzettséggel rendelkezőket) a COVID-19 okozta gazdasági visszaesés idején is, korlátozva a külföldi tanulói és munkavállalói vízumok kiadását.
Az nem egyértelmű, hogy egy Donald Trump vezette Fehér Ház egy második ciklusban támogatná-e a külföldi STEM PhD-tanulók számára nyújtott zöld kártyát.
Joe Biden
A demokrata elnökjelölt kampánystábja már jelezte, hogy amennyiben Joe Bident elnöknek választják, akkor a kongresszussal együttműködve növelné a munkaalapú állandó vízumok számát makroökonómiai alapon.
A demokraták szerint a jelenlegi 140 ezres vízumplafon a munkaerőpiac igényeit figyelembe véve túl alacsony. Joe Biden eltörölné az egyes országokra kirótt korlátozásokat is, mert azok szerinte elfogadhatatlanul hosszú várakozást jelentenek.
A demokraták kivennék a korlátozások alól a nemrégiben az amerikai egyetemeken STEM-szakokon végzett PhD-hallgatókat, az amerikai doktori programokat végzett külföldiek a diploma mellé zöld kártyát is kaphatnának, azzal az indokkal, hogy az ilyen magasan képzett munkaerő elvesztése „nem szolgálja az amerikai gazdaság versenyképességét”.
A Heritage összeállítása nyomán.
Utazd be a világot a Határátkelővel!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon�Siena, Olaszország �: Csenge #siena #sienaitaly #italy #olaszország
(Fotó: pixabay.com/tammon)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek