Hongkong, Tokió vagy éppen a svájci nagyvárosok kapcsán az ember nem nagyon lepődik meg, ha kiderül, hogy azok a legdrágábbak között vannak, tehát ilyen helyekre csak akkor költözik az ember, ha van ehhez mérten megfelelő bevétele is. A Mercer most megjelent szokásos éves listáján azonban akadnak meglepetések is.
Kezdjünk egy igazán könnyű találós kérdéssel: vajon Hongkong, Zürich, Szingapúr és Asgabat közül melyik a kakukktojás?
Nos, nyilván Türkmenisztán fővárosa és nem csak azért, mert aligha jut sok határátkelőknek (vagy ha úgy jobban tetszik: expatnak) eszébe, hogy oda költözzön, de azért is, mert jelenleg ez a világ második legdrágább városa a külföldieknek.
Sok örömük a helyieknek sincs benne, lévén mindez nem a csodálatos gazdagságnak, sokkal inkább a gazdasági válságnak, élelmiszerhiánynak és az ebből következő hiperinflációnak köszönhető.
Na ne mintha a továbbra is (kérdés meddig…) a lista élén álló Hongkong olyan nagyon vonzó hely lenne manapság, a tüntetések, a fokozódó kínai politikai nyomás miatt szerintem erősen csökkenhet a vonzereje a külföldiek körében.
Az, hogy mégis a lista élére kerülhetett, elsősorban a borzalmasan magas ingatlanáraknak köszönhető, ám kérdés, hogy erre hosszabb távon milyen hatással lesz a bizonytalanság.
Idén különösen fontos megjegyezni, hogy az adatfelvétel márciusban zajlott, azaz még nem tükrözi a koronavírus-járvány hatását. Ám mivel például az élelmiszerárak már most is emelkednek például az Egyesült Államokban (és máshol, így Magyarországon is), így aligha tévedünk nagyot, ha azt gondoljuk, a drága nagyvárosok csak még drágábbak lesznek.
A Mercer szerint a lista összeállításánál olyan tényezőket vettek figyelembe, mint a javakat és szolgáltatásokat érintő infláció, a lakhatás. Összesen 200 összetevőt vizsgáltak meg, a listát az expatok legjellemzőbb kiadásait figyelembe véve állították össze, a cél pedig elsősorban az volt, hogy a kormányokat és az expatokat foglalkoztató multikat segítsék.
Európa nem is drága?
A TOP10-ben hat ázsiai város található, a dobogósok (Hongkong, Asgabat, Tokió) kivétel nélkül azok, mellettük Szingapúr (5.), Sanghaj (7.) és Peking (10.) fért még be.
Európa ezek szerint nem is olyan drága, az egyetlen kivétel Svájc, ahonnan három város (a 4. Zürich, a 8. Bern és a 9. Genf) is bekerült. Máshonnan csak New York fért be és már össze is állt a tízes lista.
Ha már Európánál tartunk, az elemzők szerint noha a kontinensen lassú drágulás tapasztalható, több helyi valuta gyengült a dollárhoz képest, ezért sok város lejjebb csúszott a rangsorban.
A francia és az olasz gazdaság sem teljesít túl jól, így az eurózóna növekedése szinte megállt (érdemes nem elfelejteni, hogy a felmérés még a világjárvány előtt készült). A fentiekből következik, hogy Párizs (50.), Milánó (47.) és Frankfurt (76.) is visszaesett a listán.
Egy rövid mondat erejéig térjünk ki a Brexitre, már csak azért is, mert az Egyesült Királyság kilépése ellenére a font erős maradt. Londonról mindjárt esik szó, a főváros javított a helyezésén, csakúgy, mint Birmingham (129.) és Belfast (149.). A szigetről még Aberdeen (134.) és Glasgow (141.) szerepel a listán.
Ami Londont illeti, az általában kifejezetten drágának tartott (mondjuk annyira nem is olcsó) metropolisz 19. a listán, ami érdekes, hogy a nigériai Lagos (ami egyre markánsabban Afrika üzleti központja) egy hellyel még meg is előzi a brit fővárost.
Bécs és Budapest
Nézzünk még kicsit szét azon városok között, melyek nekünk, magyaroknak érdekesek lehetnek!
Bécs például négy helyet rontva az 54., Amszterdam a 64. (éppen Rómát megelőzve), München a 72., maradva Németországban Frankfurt a 76., Berlin a 82., Düsseldorf kereken a 100., Hamburg a 106., míg Stuttgart csak a 130. helyen található.
Brüsszel a 78., Luxembourg érdekes módon csal a 83. helyen áll, míg Madrid a 87. (Barcelona a 102.), Prága maradt a 97. helyen, Pozsony pedig a 139. Ha már itt tartunk, Varsó a 169. mögötte egy hellyel találjuk Budapestet. (Bukarest a 174.)
Észak felé tekintve Helsinki a 74., két hellyel előzve meg Oslót, az viszont engem kifejezetten meglepett, hogy Stockholm csak a 133.
A lista hátsó végén nem meglepő módon pakisztáni, kirgiz és üzbég városok szerepelnek, az utolsó kettő pedig a namíbiai Windhoek és a tunéziai Tunisz. Namíbia azért is érdekes, mert mint a CNN megjegyzi, a modern nagyváros jó útjaival és kifejezett olcsóságával akár egy látogatást is megér.
Emlékeztetőül akkor a TOP10 (és pár nekünk fontos város) immár sorrendben!
1. Hongkong (Kína)
2. Asgabat (Türkmenisztán)
3. Tokió (Japán)
4. Zürich (Svájc)
5. Szingapúr
6. New York (USA)
7. Sanghaj (Kína)
8. Bern (Svájc)
9. Genf (Svájc)
10. Peking (Kína)
…
19. London (UK)
54. Bécs (Ausztria)
64. Amszterdam (Hollandia)
72. München (Németország)
76. Frankfurt (Németország)
78. Brüsszel (Belgium)
82. Berlin (Németország)
97. Prága (Csehország)
130. Stuttgart (Németország)
139. Pozsony (Szlovákia)
169. Varsó (Lengyelország)
170. Budapest (Magyarország)
174. Bukarest (Románia)
Kövesd a Határátkelőt az Instagrammon is!
(Fotó: pixabay.com/fnzy)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek