„A mi életünk szerves része a változás” – mondta Schrammel Ivett, amikor leültünk beszélgetni saját határátkelős tapasztalairól és arról, hogy szakemberként hogyan látja a külföldre költözés okozta lelki nehézségeket és persze a vele járó pozitívumokat.
Ivett először több mint tíz éve lett határátkelő, amikor Ausztriába költözött a családjával, nem sokkal később már ott született meg harmadik gyermeke. Az ausztriai időszak csak fél évig tartott, az „igazi” határátkelés hét évvel ezelőtt történt, amikor Gibraltárra költöztek.
„Az ausztriai határátkelés egy hónappal a harmadik lányom születése előtt mai szemmel visszanézve kamikáze akció volt. A férjem váratlanul kapott egy állásajánlatot egy nemzetközi cégtől. A legnagyobb lányom óvodás volt, a középső egy éves és néhány hónapos, a legkisebbet pedig éppen vártuk. Úgy gondoltam, a következő egy-két évben mindenképpen szünetet tartok a pszichológusi munkámban, csak a gyerekekkel foglalkozom, azaz valójában mindegy, hogy ezt az egy-két évet hol töltjük” – mesélte Ivett.
Utólag azért tartja kamikáze-akciónak, mert angolul és franciául beszél, németül viszont nem.
„Már az első hónapok során olyan, előre nem látható nehézségek merültek fel, amik gyakorlatilag lehetetlenné tették számomra a hosszabb kint tartózkodást” – tette hozzá.
A szülés után volt két életmentő műtétje, a férje rengeteget utazott a munkája miatt, bébiszitterek jöttek-mentek, azaz nem volt állandó segítsége – összességében szinte egyedül élt három gyerekkel egy olyan országban, melynek a nyelvét nem beszélte.
Kamikáze határátkelők
Pszichológusként ma úgy látja: esete nem egyedi, rengeteg hasonló „kamikáze” akad a magyar határátkelők között.
„Főleg a pályakezdő fiatalok közül nagyon sokan indulnak el bármiféle vagy legalább megfelelő nyelvtudás nélkül. Szerintem ezek nem a legszerencsésebb vállalkozások. Nyilván el lehet helyezkedni olyan szakmákban, melyekben elegendő az alapszintű nyelvtudás, de ahhoz, hogy valaki egy országban be tudjon illeszkedni, hogy otthon tudja érezni magát, hogy egy új kapcsolati hálót fel tudjon építeni, ahhoz egy elég magas szintű nyelvtudás szükséges” – mondta Ivett.
Gibraltár kizárásos alapon
Ausztriából visszaköltözve három évet Magyarországon éltek, majd következett kifejezetten tudatos döntés eredményeként Gibraltár.
„Gibraltár kizárásos alapon jött: Európát nem szerettük volna elhagyni és az angol volt az a nyelv, amit mindketten beszélünk. Nekem pedig az egész dél-spanyol terület 25 éve nagy szerelmem – Gibraltárral együtt” – mesélt a döntés okairól.
A gibraltári kiköltözés minden szempontból más volt, mint az ausztriai, ismerték és nagyon szerették a régiót – hatalmas lelkesedéssel vágtak bele a határátkelésbe.
A hazaköltözést komoly vívódás előzte meg, végül a család miatt döntöttek mellette. Két részletben költöztek: először egy év után visszamentek Gibraltárra.
„Elképesztő honvágyat éreztünk Gibraltár iránt. Gibraltáron a család hiányzott, ezért költöztünk haza, itthon viszont minden más hiányzott a családon kívül. Ezért egy év után visszaköltöztünk” – emlékezett vissza Ivett.
A határátkelők jellemző problémái
A határátkelők életében két klasszikus nagy probléma szokott jelentkezni: az egyik a beilleszkedés kérdése, ami persze személyiségfüggő is, a másik pedig az önbizalomvesztés, hiszen a legtöbben nem tudnak azon a szinten belépni a külföldi életbe, amit Magyarországon maguk mögött hagynak.
„Ráadásul a nyelvi nehézségek miatt sokaknak az is problémát okoz, hogy megfelelően megmutassák magukat. Hiába tudja ő, hogy kicsoda, ha ezt egyszerűen nem tudja megfelelően kifejezni” – mondta immár pszichológusi minőségében Ivett.
„A határátkelés az élet egyik legnagyobb kihívása, egyben a legérdekesebb és legszebb önismereti útja is, aminek az eredménye egy személyiségfejlődés. A határátkelés hatalmas lehetőséget rejt magában, hiszen az embernek valójában mozgósítania kell minden erőforrását, tapasztalatát, képességét ahhoz, hogy meg tudjon birkózni a teljesen új kihívásokkal” – vélte Ivett, aki szerint ez egy nagyon intenzív önismereti tréning. (Ha bővebben is érdekel Ivett munkája, esetleg felvennéd vele a kapcsolatot, keresd fel a blogját!)
Miről beszélgettünk még?
(A linkre kattintva a beszélgetés adott része indul el.)
Munkalehetőségek és élet Gibraltáron
Miért költöztek vissza Magyarországra?
A gyerekek hogyan élték meg a költözéseket?
Milyen klasszikus élethelyzetekkel szembesülnek a határátkelők?
Mennyire nehezítik meg a beilleszkedést a Skype és társai?
„Sokan vannak, akik hazajönnének, de nem tehetik meg”
Rózsaszín szemüvegeink itthon és külföldön
Az itthon maradó családtagok problémái
Itt feliratkozhatsz a Határátkelő YouTube-csatornájára. (Mi több, iratkozz is fel!) Ha inkább letöltenéd a podcastot, akkor azt például ezzel a programmal teheted meg.
A podcastot a SPOTIFY-ON ITT HALLGATHATOD MEG.
(Fotó: pickpik.com)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek