Kevés kínosabb dolog van annál, amikor külföldiként az ember nem csak a munkáját veszíti el az Egyesült Államokban, hanem a vele járó munkavállalói vízumot is. Ráadásul jelen helyzetben az országot elhagyni is szinte reménytelen vállalkozás.
Az egész világot jellemző felfordulás idején nem olyan ritkaság, hogy az ember elveszíti a munkáját, az Egyesült Államokban sem, ahol brutális iramban rugdossák ki az embereket a cégek.
Van a munkavállalóknak egy csoportja, amely nem csak a munkáját veszíti el, hanem vele a legális amerikai tartózkodást lehetővé tévő H1-B vízumát is. Ráadásul mivel szinte lehetetlen elhagyni az országot, ebből még nagyon komoly jogi bonyodalmak és kellemetlenségek is származhatnak – a kínaiak esetében mindenképpen – írta a CNN.
Munka, lakás - minden borult a semmibe
Tang Csen például 2014 óta él és dolgozik az Egyesült Államokban. H1-B vízuma idén jár le, így aztán az utazási cég, melynél szoftverfejlesztőként dolgozik a pennsylvaniai Fort Washingtonban, időben megkezdte nem könnyű eljárást, hogy megkaphassa a zöldkártyát.
A 33 éves nőben fel sem merült, hogy bármi gond lehet, olyannyira, hogy már lakást is vett magának Amerikában. Csakhogy a járvány miatt kirobbant válságban a cég március 13-án kénytelen volt elbocsátani (turisztikai cégként nem ez a legjobb időszak), ő pedig nem csak a munkáját és a fizetését veszítette el, de a vízumát is.
No és elveszítette az esélyt a zöldkártyára is, hiszen (most már csak volt) munkaadója nyilván nem fog ezzel foglalkozni.
Csapdában
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy ha egy H1-B vízummal rendelkező elveszíti a munkáját, akkor a törvény szerint 60 napja marad arra, hogy vagy megváltoztassa státuszát (mondjuk turista vagy diák legyen) vagy találjon magának másik munkahelyet, ami hajlandó szponzorálni.
Ha egyik sem sikerül, akkor vagy el kell hagyniuk az Egyesült Államokat, vagy illegálisan túltartózkodnak. Utóbbi esetben ha ez 180 napot meghaladja, akkor ha kilép az országból, örökre megtilthatják a visszatérést.
Visszatérve Tang Csenhez, természetesen próbál munkát szerezni, de eddig nem sok sikerrel és nem túl optimista a jövőjét illetően. Így aztán beletörődött, hogy vissza kell térnie Kínába – csakhogy kiderült, hogy ez majdnem lehetetlen.
Áprilisra ugyanis már képtelenség repülőjegyet foglalni, mert a kínai hatóságok annyira tartanak a koronavírus-járvány újbóli berobbanásától, hogy rendkívüli mértékben lekorlátozták a külföldről érkezők beengedését.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy március óta csak heti 134 külföldről érkező járatot engednek landolni az országban, ami minimális töredéke a korábbinak és összesen napi 4000 ember léphet be repülővel az országba.
Az amerikai hatóság egyelőre semmit sem tesz
A H1-B az egyik legelterjedtebb munkavállalói vízum az Egyesült Államokban, csak az elmúlt 5 évben mintegy 900 ezret állítottak ki belőle. Lényege, hogy egyetlen adott munkaadónál lehet vele dolgozni, három évig érvényes, és egyszer még három évre meghosszabbítható.
Tavaly ez ilyen vízumok 15 százalékát kínai nemzetiségűek kapták az amerikai külügyminisztérium adatai szerint. Az amerikai hatóság (USCIS) egyelőre semmit nem tett azért, hogy esetleg lehetőséget adjon az ebben az időszakban lejáró vízumú külföldieknek a legális tovább tartózkodásra.
Kövesd a Határátkelőt az Instagrammon is!
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Az utolsó 100 komment: