Hogyan reagálnak az emberek a járványra az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában és Magyarországon? Mik a különbségek és a hasonlóságok? Hogyan dolgozza fel és tálalja a híreket a sajtó?
Természetesen mindhárom országban vezető hír a koronavírus, mindenki próbál mindent megírni, elsőként tálalni, ami néha kicsit mintha sok is lenne már. A Los Angeles megyében kihirdetett egészségügyi szükségállapot nem útzárakat, katonákat jelent, hanem azt, hogy jobban figyelnek az egészségügyi intézményekben, illetve a különböző belépési pontokon (repülőtereken, kikötőkben) - mesélte a Los Angelesben élő Tamás.
„Nálam a kocsiban van egy maszk, ha olyan helyre megyek, felveszem, még akkor is, ha furcsán néznek rám ezért” – tette hozzá.
Eközben a Londonban élő Bandosz szerint a brit kormány azt kommunikálja, hogy nem kell maszkot viselni.
Természetesen az Egyesült Királyságban is abszolút nagy téma a koronavírus, „akinek labilisabb az idegállapota, az nehezebben is viseli, egy rádióműsorban éppen ezért azt javasolták, hogy nem kell egyfolytában a híreket lesni. Ha az ember jól van, akkor próbáljon meg lecsillapodni” – mondta Bandosz.
Lerabolt boltok?
„A minap elmentem a boltba, mert ismeretségi körömben egyre többen beszélnek arról, hogy megindul majd a roham és be kell vásárolni. Én is akartam venni kis tubusos kézfertőtlenítőt. A polc teljesen le volt rabolva, egy kis cédulát tettek ki, hogy ilyen fertőtlenítő nem kapható” – mesélte élményét Bandosz.
Hasonló volt a helyzet a liszttel egyes üzletekben. „Hiába mondja az ember magának azt, hogy nem kell pánikolni, ha beindul a roham a boltok ellen, akkor egy idő után valószínűleg mindenki elmegy venni magának valamit. Ez ebben az ijesztő” – tette hozzá.
Ezzel együtt a többi (nem élelmiszer)boltban járva, vagy a városban sétálva ebből semmit sem érez az ember, miközben a médiában folyamatosan téma, hogy lehet-e kezet fogni.
Tamás ugyanakkor azt mondta, Los Angelesben neki az a legnagyobb félelme, hogy ha egy akkora városban bármilyen okból pánik tör ki, akkor az első dolgok egyike, ami elfogy, az az üzemanyag.
„Elég gyorsan el tudod veszíteni a mobilitásod, éppen ezért az autómban például mindig legalább félig van a tank, ami 300 mérföldre elég és azért az már nem rossz” – mesélte.
A Tamás által a beszélgetésben említett két „felkészülési videó” linkjeit is megosztom, ide és ide kattintson az, akit érdekel.
Miről beszélgettünk még?
Mi a helyzet a Los Angeles-i üzletekben? (10 perctől)
Egy kis konteó… (14 perctől)
Hírek vs pánikkeltés (16 perctől)
Rasszista támadások ázsiaiak ellen Londonban (18 perctől)
A média szerepe (21 perctől)
A sorozat korábbi adásait itt hallgathatod meg, és fel is iratkozhatsz a Határátkelő YouTube-csatornájára. (Mi több, iratkozz is fel!) Ha inkább letöltenéd a podcastot, akkor azt például ezzel a programmal teheted meg.
A beszélgetést a SPOTIFY-ON ITT HALLGATHATOD MEG, ha más platformon vagy inkább otthon, akkor pedig ide kattints.
(Fotó: pixabay.com/KarinaMirzoyeva)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek