Nem vágnék bele a „van-e klímaváltozás vagy nincs?” kezdetű, beláthatatlan végű vitába, így maradjunk annyiban, hogy a nyáron eddig Európa nagy részén baromi meleg volt és jórészt van is. Ha pedig meleg van, nézzük, egyes országokban miként veszik fel ezzel a harcot az ott élők, mennyire jelent ez sokkot a határátkelőknek!
Neked mit jelent a magyarság? Hogyan viszonyulsz Magyarországhoz, miként gondolsz rá, amikor külföldön vagy és milyennek látod, amikor hazalátogatsz? Írd meg a hataratkelo@hotmail.com címre!
Genf: „Itt nem jellemző a lakásokban a légkondi”
„Engem első alkalommal még 2003-ban, Párizsban ért az extrém hőség. A hőhullám sokként érkezett, teljesen felkészületlenek voltunk, de mivel elég nagy házban éltünk, elviselhető volt. Sajnos sokan nem így voltak vele, azon a nyáron pár nap alatt 15 ezer ember veszítette életét.
2006 óta Genfben élünk, de csak az elmúlt három évben kellett megszoknunk a 30 ºC-nál jóval magasabb, nem ritkán közel 40 ºC-os hőmérsékleteket, de ez is általában augusztusban érkezett meg, júniusban sosem.
Idén viszont már júniusban előfordult 35 ºC. Nem tudtunk kimozdulni a lakásból, a redőnyök egész nap zárva voltak. Itt nem jellemző a lakásokban a légkondicionáló, így aztán az emberek a szokásosnál boldogabban mennek a légkondis helyekre dolgozni.
Hacsak nem tóhoz közel lakik az ember, ahová el tud menni úszni, akkor elég nehéz szabadtéri tevékenységet végezni. Az építkezések kihaltak, az utcák árnyékos oldalai tele vannak buszra váró emberekkel.
A legkomolyabb védekezést a sapka és az üveg víz jelenti. Idén nem volt tavasz, az enyhe télből pár viharos, esős nap után egyenesen az ötnapos forróságba érkeztünk. Nehéz lenne letagadni, hogy valami nem stimmel az időjárással.” (Linda, Genf, Svájc)
Berlin: „Nincsenek felkészülve a szélsőséges melegre”
„Itt, Berlinben is közelítette már idén nyáron a 40 ºC-ot a hőmérséklet. A németek nagyon komolyan felkészülnek a télre. Amint leesik a hó, vagy jég van, esetleg -15 ºC, az önkormányzatok rögtön a sztereotípiákból ismert hatékonysággal megtisztítják a járdákat és az utakat.
A szélsőséges nyári melegre viszont körülbelül annyira vannak felkészülve, mint arra, hogy egy foci vb-n ne jussanak tovább a csoportkörből. A görögdinnye, a szőlő, a cseresznye, az eper nagyon fogynak a szupermarketekben, nem is beszélve a helyi nyári sörspecialitásról, a Berliner Weisséről, de ezek egyike sem képes kárpótolni azért, hogy a régebbi berlini irodaépületekben nincs légkondicionálás.
Tavaly hat hónapig tartott a nyár (áprilistól októberig), a tél enyhe volt. A korábban teljesen normálisnak számító hó az elmúlt három évben szinte egyáltalán nem esett. Mindenki arra következtet ebből, amire akar. (Brian, Berlin, Németország)
Darmstadt: „Nyár van, meleg van, miről beszélünk?”
„Nyár van, meleg van, miről beszélünk? Tegnap 41°C fok volt, ráadásul az irodában nincs légkondi. Mégsem beszél senki az időjárásról. Nyár van, meleg van, ennyi.
Ezzel együtt az alvás nem kis kihívás. Amikor reggel felkeltem, 24.5°C volt és az ágyat elnézve az éjszaka minden volt csak nem békés és nyugodt álmot hozó.” (Paul, Darmstadt, Németország)
Luxembourg: „Légkondi nélkül maga a pokol”
„Szerencsére a munkahelyemen van légkondicionálás, de vannak olyan régebbi épületek, ahol nincs, ezekben olyan, mintha szaunázna az ember. A napokban volt szerencsém egy továbbképzésen részt venni egy ilyen épületben, sok ember egy helyiségben, bekapcsolt számítógépek, légkondi semmi – maga volt a pokol. Mindenki borzalmasan izzadt, a ventilátorok nem sokat értek.
A minap (amikor 38 ºC volt) felhívtam egy itteni barkácsüzletet, hogy van-e légkondijuk. Teljesen kifogytak. A pasas, akivel beszéltem, azt mondta, hogy talán a cégük trieri (közeli németországi település – HÁ) üzletében még van. Déli 1 órakor hívtam őket, azt mondták, még 15 darab van, de mire este 7-re odaértem, már egy darab sem volt.
Nagyon nehéz a hőségben aludni. Légkondi nélkül maga a pokol. Rengeteget izzadok ezeken az éjszakákon, a lepedőm és a párnám is csurom víz. Próbálok sok vizet inni napközben.
A hőséggel az a másik gond, hogy rengeteg a rovar, össze-vissza csipkednek / harapdálnak. Sok növényem és virágom van az erkélyen, attól tart, lesz, amelyik nem éli túl ezeket a heteket.” (Seanán, Luxembourg)
San Sebastian: „Olyan, mint egy kemencében”
„Tegnap jártunk a Camino Primitivo útvonalán Irunban, nem sokkal azután, hogy átléptük a francia-spanyol határt. Ez egy sokkal keményebb Camino, mint a másik, sok heggyel, de a hőségre semmi sem készített fel minket.
San Sebastianban olyan volt, mint egy kemencében. Egy patika fölött zölden világítva volt látható: 34 ºC – és ez árnyékban. Még a taxisok is otthagyták a drosztot, olyan meleg volt.
Találkoztunk pár amerikaival Kaliforniából, akik hozzánk hasonlóan elkövették azt a hibát, hogy betévedtek San Sebastianba, de gyorsan vissza is vonultak a szállásukra, miután elegük lett a hőségből. „Ilyet még soha nem tapasztaltam Los Angelesben” – rázta egyikük a fejét.” (John, San Sebastian, Spanyolország)
Torinó: „Ez tipikus augusztusi időjárás”
„Már 14 éve élek itt. Az elmúlt néhány nap kifejezetten forró volt, nap közben 36 ºC, este 9-kor 32 ºC. Noha talán még kissé korán van az ilyen meleghez (ez tipikus augusztusi időjárás), nem gondolom, hogy túlmenne egy bizonyos határon.
Ha az ember képes megőrizni a hidegvérét, a szokásosnál lassabban mászkál és dolgozik és megpróbál nem állandóan a hőségre gondolni, akkor nincs vele semmi gond. Az ehhez hasonló napok gyakran végződnek egy barátok és családtagok társaságában elfogyasztott csodás hideg sörrel.” (Fergus, Torinó, Olaszország)
A vélemények közül innen válogattam. Te hogyan veszed fel a harcot a hőséggel?
(Fotó: pixabay.com/geralt)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek