Sok határátkelő megy ki pénzt keresni külföldre, sokan tervezgetik azt is, hogy az összegyűjtött pénzt majd Magyarországon fektetik be – már kérdés, hogy ez közülük hányaknak sikerül. A mai poszt szerzőjének, Józsuének igen.
Te is hazaköltöztél? Mik a tapasztalataid? Írj róluk a hataratkelo@hotmail.com címre!
„Több év németországi munka után visszatérőként (na, nem úgy, mint DiCaprio, aki a Titanicban még direkt nem akart túlélni azon az 50 m²-es deszkán) hébe-hóba elolvasok külföldi munkavállalással vagy hazatérésekkel kapcsolatos sztorikat.
Nem csak a ti blogotokba futok bele, egyéb írások vagy videók is szemem elé kerülnek. Azt persze nem mondanám, hogy hiper-tájékozott lennék, szóval statisztikai szempontból biztosan nem ütöm meg a mérvadó véleményalkotó szintjét.
Pár gondolat ennek ellenére kikívánkozik belőlem, mert számomra szinte az összes írás és egyéb bejegyzés esszenciája egy olyan kis fűszeres csuporban csapódik le, amire nem az van írva, hogy kakukkfű vagy bazsalikom, hanem az, hogy keserűség.
Kétségeim vannak afelől, hogy ez mennyire indokolt és hogy mennyire gerjesztődik ez a nézőpont azáltal, hogy ritkábban szólalnak meg azok, akik elégedetten jöttek haza. Talán kevesebben vannak ők, de ha örökké csak ugyanazt a narratívát olvassuk, akkor úgy járunk, mint a kétharmaddal…
Örömként éltem meg a hazatérést
Nem azt éltem át a kint-létem és a hazajövetelem során, amiket a fórumokon olvasok. Igen, leírom, hogy sikerként, örömként éltem meg, hogy több évnyi külföldi lét után hazajöttem, működik a vállalkozásom és szívesen vagyok itthon, megmaradtak a régi barátaim és lettek újak is.
Természetesen megvoltak a nehézségeim Németországban, de közben értek pozitív élmények is. Hiányzott a család, hiányoztak a barátok, de céllal mentem ki és azt megvalósítottam.
Szert tettem anyagi javakra, melyeket nem költöttem el kint. (Oké, vettem egy használt autót, mert muszáj volt. De nem 10.000 €-sat újabb hitelből, csak azért, hogy otthon villogni lehessen vele.) Igyekeztem megfontolt gazdasági és szakmai döntéseket hozni.
Befektetések
Az ott töltött időt arra szántam, hogy túlórákkal akár, de bedolgozzam magam a cégbe, hogy letegyek valamit az asztalra és később otthonról dolgozhassak saját vállalkozásban.
A megtakarított pénzemet itthon különböző dolgokba fektettem, hogy az termeljen és ne olvadjon el szépen apránként. Mitől is várnám különben, hogy majd jobb sors vár rám? Tenni kell érte, de korántsem „csak” annyit, hogy kimegyek külföldre.
Miért gondolja valaki azt, hogy az élete majd csupán attól lesz jobb, hogy külföldre megy? Minden ember ott kezdi el építeni a jövőjét, ahova születik. Gyerekkorától fogva formálja ki-ki saját sorsát a döntéseivel. Az által, hogy milyen egyensúlyt alakít ki játék, szórakozás, tanulás, emberi kapcsolatok, szociális cselekedetek és egyéb téren.
Hogyan viszonyul a postáshoz, az ügyintézőhöz a hivatalban, hogyan tekint a cigányokra, mit gondol a svábokról, hogyan áll a munkához, mit gondol a vallásról, mit gondol a politikáról, hogyan kommunikál a szomszéddal, mennyire nyitott, mennyire hajlandó valóban elgondolkodni mások véleményén, milyen könnyen skatulyáz be másokat, hogy mennyire tud alkalmazkodni az aktuális szabályokhoz. Felejtsük el, hogy örökké valaki vagy valami mást kell okolnunk a sikertelenségünkért vagy csalódottságunkért!
Magyarország nem jobb és nem rosszabb
Nem gondolom, hogy jobb vagy rosszabb hely lenne Magyarország egyetlen Külföldországnál sem. Mindenhol megvan a képmutatás, megalkuvás és korrupció, csak más köntösben.
Egy pillanatra gondoljunk bele abba, hogy a gazdaságilag prosperáló országok, ahol úgy érezzük, hogy mennyivel jobb légkör van, mennyivel szívesebben laknánk ott, járatnánk iskolába a gyerekünket vagy kezeltetnénk betegségeinket, milyen áldozatok árán jutottak erre az életszínvonalra? Ja, biztosan nem szegényebb népek kizsákmányolásával…
A külföldre menetel vagy akár az utána történő hazatérés sikere nagyon nagy százalékban nem azon múlik, hogy ott és akkor éppen mit csinálsz, hanem azon, hogy az életed előtte lévő szakaszában milyen tulajdonságokkal vértezted fel magadat és milyen döntéseket hoztál.
Elmenni és hazatérni
Gondolj bele, hányan fáradoznak azon, hogy akár ez az ország is egy jobb hely legyen, és mit teszel hozzá ehhez te magad. Menj ki külföldre, ha a célod eléréséhez az segít hozzá.
Ha pedig úgy érzed, hogy a hazatérésed után itthon is tudnál mit hozzátenni, hogy ez egy élhetőbb ország legyen, akkor nosza. Szóval sürgősen tegyünk abba a fűszertartóba a keserűségen kívül más ízeket is!”
Négy évvel az indulás után szeretnénk tovább fejleszteni a Határátkelő oldalát. Ha még nem mondtad el a véleményed, de megtennéd, akkor az ITT TALÁLHATÓ kérdőív kitöltésével február 13., szerda éjfélig megteheted. Szólj bele te is, merre menjen tovább a Határátkelő! Köszönjük szépen!
A nap idézete
„A legnagyobb probléma azoknál a fiataloknál van, akikre a jövő tudománya fog épülni. Ezek a fiatalok ezeket a történéseket látva gyakorlatilag gondolkodás nélkül fogják elhagyni az országot, és akkor nem tudom, ki fogja felépíteni azokat az értékeket, ki fogja megnyerni, vagy megírni azokat a pályázatokat, amelyből ez a folyamat egyáltalán elindult.” (További részletek itt.)
(Fotó: pixabay.com/mojpe)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Az utolsó 100 komment: