Hazaköltözni messze nem olyan egyszerű, mint sokan gondolnák, hiszen túl azon, hogy elvileg ismerős helyre érkezünk, számtalan probléma felmerülhet és nem csak a hétköznapi ügyintézés terén, hanem a visszatérő határátkelőben is. A mai poszt szerzője, Nóra élt már Svédországban, az Egyesült Királyságban, Németországban, a köztes időkben Magyarországon, jelenleg pedig több, mint 7 éve Ausztriában tanít és kutatja a külföldön élés és visszaköltözés lélektanát a Bécsi Közgazdaságtudományi Egyetemen. Az ő négy tippje következik.
Hazaköltöztél vagy még csak fontolgatod? Elmesélnéd a tapasztalatod vagy megosztanád a kételyeid? Írj a hataratkelo@hotmail.com címre!
„Szögezzük le, visszaköltözni egy hosszabb külföldi lét után nem olyan könnyű, egyáltalán nem. És ezt sokan nem értik meg, sokan nem tudnak a nehézségeiről, sokan pedig megkérdőjelezik az érzéseid, reakcióid és gondolataid jogosságát, és nagyot legyintve azt mondják “Ugyan, próbálj már meg egy picit pozitívabb lenni".
Én nem fogom ezt tenni ebben az írásban. Ehelyett javasolni fogok négy konkrét akciót, amelyet megtehetsz magadért, hogy kiegyensúlyozottabban érezd magad, és hogy újra szilárdnak érezd talpad alatt a földet (a személyes, kutatói és coachként szerzett tapasztalataim szerint is ugyanis ezek az elengedhetetlen feltételei annak, hogy sikeresen vedd a visszaköltözés akadályait).
Ennek megfelelően nem fogok most arról beszélni, hogy hogyan tudod biztonságosabbá tenni a visszaköltözést és úgymond szépen elköltözni, ha esetleg még csak készülődsz a visszaköltözésre, mint ahogy arról sem fogok írni, hogy hogyan tudod eldönteni, a visszaköltözés-e a jó lépés a számodra vagy sem. Ezek a témák mind megérnek egy külön blogposztot.
Hogy tovább szűkítsem a témát, arról sem fogok most írni, hogy hogyan tudod a családod, és a gyerekeid számára előkészíteni a visszaköltözést, kialakítani az új karrieredet, vagy kezelni a családban, gyerekeknél fellépő tipikus problémákat, ha esetleg felmerülnének.
De térjünk rá akkor a négy akcióra, amelyek, véleményem szerint univerzálisan tudnak segíteni a visszaköltözőknek a kiegyensúlyozottságuk megteremtésében.
#1 Szerezz minél több információt a visszaköltözési sokkról
Tapasztalataim szerint sokan megijednek, szégyellni kezdik magukat, amikor a visszatérési sokk fizikai, érzelmi vagy kognitív tüneteit tapasztalják magukon. Rosszabb esetben, azt hiszik, hogy valami baj van velük, valamit rosszul csináltak/csinálnak, titkolják az érzéseiket és a gondjaikat, és végül elszigetelődnek.
Pedig semmi baj nincs velük. Tényleg. Teljesen normális a visszatérést követő hónapokban, első évben, akár tovább is a frusztráltság, szomorúság, harag, izoláltság, nem-tudom-mit kezdjek magammal, kezdjek-e újra dolgozni vagy maradja háztartásbeli, ki vagyok én, idetartozom-e, jó ötlet volt-e visszaköltözni, stb. kérdések.
Hidd el, ha információt szerzel ezekről, és megérted, rájössz, hogy teljesen normálisak és érthetőek a reakcióid, már nagyon sok stresszt leveszel a válladról. Másrészt pedig rájössz arra is, hogy nem vagy egyedül a problémáiddal, ami nem kis dolog, ugye?
#2 Elő a boxzsákkal és a kardiotornával - ereszd ki a gőzt
Most, hogy már ÉRTED, hogy minden rendben van a reakcióiddal, fókuszáljunk az érzelmi és fizikai jól - léted megalapozására. A visszaköltözés nagyon sok érzelmet kavar fel.
Búcsút mondasz valaminek (sok mindennek), elveszítesz dolgokat, embereket, státuszt, élményeket, ami fáj. Ezzel egyidőben új helyzetek, élmények és lehetőségek bombáznak, örülsz, hogy újra otthon lehetsz, és szeretnél mindent újra megtapasztalni, megszagolni, megkóstolni, mindenkivel találkozni és elmesélni, mi minden történt veled.
Aztán később már nem annyira örülsz mindennek. Inkább frusztrálódsz, hogy miért nem mennek úgy a dolgok, ahogy megszoktad a másik országban, nem találod a helyed, egyedül, idegenül, meg nem értve érzed magad a saját otthonodban.
Közben gyakorlati szinten is helyt kellene állni, intézni a kipakolást, lakásválasztást, a hivatali újra-bejelentkezéseket, munkakeresést, a gyerekeket beíratni az új iskolába, stb. Ez nagyon sok impulzus.
Ezért olyan fontos, hogy valahol, valahogy kiereszd ezt a sok (főleg negatív) érzést. Legyen egy szeleped a benned összegyülemlő turbulenciák levezetésére! Erre a legmegfelelőbb a sport. Méghozzá az intenzív, kardió formája, lehetőleg minél nagyobb karmozdulatokkal és minél több izzadással (ezek a fajta gyakorlatok segítenek a legjobban levezetni a stresszt és a feszültséget).
Nagyon konkrét leszek, általában heti három intenzív, kardioedzést szoktak javasolni, alkalmanként minimum 40 perc gyakorlással, de ha nagyon intenzív időszakon mész keresztül, nyugodtan tegyél be egy youtube-os kardovideót akár naponta is, semmi bajod nem lesz tőle (az esetleges izomlázon kívül), viszont kiereszted a gőzt, megnyugszol, endorfint és erőnlétet fejlesztesz, ha csoportban teszed, akkor akár még új barátokra is szert tehetsz.
#3 Töltsd fel az „öröm-tankodat” - pozitív energiára is szükség van
Az előző pontnál arra koncentráltam, hogy hogyan ereszd ki a felgyülemlett feszültséget, most pedig egy picit „növelem a tétet”, és arra buzdítalak, ha már kiegyensúlyozottabbnak kezded érezni magad, kezdj el öröm- és boldogságpillanatokat is gyűjteni a megnyugtatóak mellett. Hiszen nem csupán arra van szükséged, hogy megnyugodj, hanem arra is, hogy újra jól érezd magad a bőrödben, ugye?
Gyűjtsd össze, hát, egy cetlire, hogy mi az a három dolog, ami feltölt, ami örömet okoz, amitől jókedved lesz (ezek lesznek az örömtankod részei), és szisztematikusan építsd be őket a mindennapjaidba.
Néhányan a zenehallgatástól, koncertektől, olvasástól, tánctól, egy finom kávétól töltődnek fel, mások megnéznek egy jó sorozatot, festenek, felfedeznek egy új brunch helyet, akármi.
Lehet, hogy eleinte, a nehezebb időszakban, még nem lesz olyan könnyű beépíteni feltöltő pillanatokat is a napjaidba, mert túlságosan elveszel a problémákba, de te csak legyél kitartó, és nyugodtan próbálgasd, hogy miket teszel be az örömtankodba.
#4 Építs ki egy szurkolói csapatot magadnak – érezd magad támogatva
Kezdeném egy kérdéssel: hány olyan embert tudsz megszámolni, akik támogatnak és szurkolnak neked?
Ahogy korábban említettem, a visszaköltözés bizony sokszor nehéz, és vannak mélypontok, nehezebb pillanatok, amikor elbizonytalanodsz vagy kételkedsz magadban, amikor esetleg úgy érzed, hogy senki sem ért meg.
Ezért is fontos annyira, hogy már ezek előtt a nehezebb pillanatok előtt mérd fel, kik azok az emberek, csoportok, akik segíteni tudnak neked ilyenkor (és ne aggódj, ha ők nem a családodból kerülnek ki, ők túlságosan érintve vannak a témában). Olyan embereket és csoportokat keress, akik:
Elfogadóak az élményeid felé, tehát nem ítélnek meg, bármit is mondasz nekik a benned zajló érzésekről, gondolatokról és a téged foglalkoztató kérdésekről, és akik nem kicsinyellik le a problémádat, nem legyintenek rá, hanem inkább úgy viselkednek, mint egy kedves, melegséget és megértést sugárzó anya.
Biztatnak és szurkolnak Neked, tehát veled együtt örülnek, ha sikerül valami, azt nézik, hogy neked mi a jó, mi kell a te boldogulásodhoz.
Tudom, néha különösen nehéz egy ilyen csapatot összeállítani, de érdemes kitartóan keresni és „gyűjtögetni” őket, mert nagyon fontos, hogy legalább megértve, de még inkább támogatva érezd magad miközben haladsz előre a beilleszkedésben (a legtöbb visszatérő ugyanis ennek a kettőnek a hiányáról szokott beszámolni).
Adok néhány tippet arra az esetre, ha a közvetlen közeledben nem találnál ilyen támogató forrásokat. Nézz körbe, hogy milyen külföldieket tömörítő csoportok, co-working helyek, esetleg külföldi anyák csoportjai vannak a környékeden vagy egyéb virtuális tereken.
Ezeken a helyeken ugyanis nagyon sok visszatérő magyar is megfordul, akik hozzád hasonló élményeken mennek át, így megértőbbek lesznek feléd, mint azok, akiknek nincs tapasztalatuk visszailleszkedésben.
Másrészt érdemes lehet a régi, külföldi barátaid között is körbenézned. Nem feltétlenül azok körében, akiktől éppen most búcsúztál el, hanem inkább azok között, akik már korábban hazaköltöztek, vagy akikkel egy régebbi külföldi (tanulmányi) élmény köt össze.
Ők ugyanis semlegesebben tudnak az élményeid felé tekinteni, mint a magyarországi ismerőseid, vagy a hátrahagyott barátaid, hiszen semmilyen szinten sem érinti őket a visszaköltözésed.
A baráti és családi körödön kívül fordulhatsz egy külföldön élésben tapasztalt mentorhoz, coach-hoz, ha úgy érzed akár egy pszichológushoz is, az a lényeg, hogy kapd meg azt a támogatást és biztatást, amelyekhez a továbblépéshez szükséged van.
A jelenség megismerése, feszültséglevezetés, feltöltő pillanatok gyűjtése és szurkolói csapat összeállítása, ha ezt a négy dolgot megteszed, már nagyon sokat megtettél magadért, hogy magabiztosan és sziklaszilárdan vedd a visszaköltözés akadályait.
Ezek lesznek az alapkövei annak, hogy tiszta fejjel tudd felmérni a lehetőségeidet, és megtaláld az új célodat és új helyedet Magyarországon, vagy ha esetleg a lehetőségeid felmérése után úgy döntesz, hogy inkább egy másik országban próbálnál szerencsét, segíteni fognak előkészítésében is.”
Ha érdekel a téma vagy szívesen felvennéd a kapcsolatot Nórával, keresd fel az oldalát!
(Fotó: pexels.com)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Az utolsó 100 komment: