Mindannyiunk életében akadnak pillanatok, amikor felsóhajtunk, „ha ezt előre tudtam volna…”, aminek persze éppen az a lényege, hogy nem tudjuk előre. Utólag viszont igen és nem árt, ha ezekből a tapasztalatainkból tanulunk és esetleg megosztjuk másokkal. Nincs ez másként a határátkeléssel sem, úgyhogy most következzen tíz olyan dolog (nem fontossági sorrendben), amit jó lett volna tudni külföldre költözés előtt. Nem mindegyikre van megoldás és nem is mind kikerülhető, de a lelki felkészülés is fontos.
Neked mi az a tíz dolog, amit jó lett volna, ha tudsz és másként csináltál volna? Írd meg a hataratkelo@hotmail.com címre!
#1 A közösségi média lesz a legjobb barátod… és a legnagyobb ellenséged
Külföldön élve a közösségi oldalak hirtelen fontosabbak lesznek, mint otthon voltak, már nem csak a macskás képeket és mémeket nézegeted rajta, hanem a kapcsolattartás és az ismerkedés egyik legfontosabb platformjává válik.
„Hirtelen teljesen normális dolog (mi több, a túlélés egyik záloga) lesz vadidegenekkel felvenni a kapcsolatot a különböző oldalakon. Ennek híján könnyen lehet, hogy egyetlen barátot sem tudtam volna szerezni az új lakhelyemen” – írta Melissa.
A Facebook, az Instagram és társai ugyanakkor az ellenségeid is lesznek, mert kiderül, hogy odahaza ugyanúgy zajlik az élet nélkülünk, mint korábban. Látjuk a bulizós képeket, amiken nem vagyunk rajta, partikat, amikre nem hívtak meg és ez azért olyasmi, ami okoz nehéz pillanatokat még akkor is, ha egyébként nagyszerűen érezzük magunkat.
#2 Nehéz dolog a barátkozás
Az iskolában, esetleg egyetemen, majd az ember húszas éveiben a barátkozás viszonylag könnyen megy. Hasonló korosztály, hasonló érdeklődési kör, élethelyzet, közös nyelv, kultúra, gyökerek – adja magát a dolog.
Felnőttként külföldön élve teljesen más a helyzet. A munkahely adott, ott megpróbálhat az ember barátkozni, de azért ez nagyon nem egyszerű egy más kultúrában felnőtt, más anyanyelvű társaságban.
A barátkozás nehézségeit két podcast-társam, Tamás és Bandosz is megtapasztalta Los Angelesben és Londonban. Érdemes felidézni, mit meséltek róla!
„Most már elmondhatom, hogy vannak barátaim itt, ami szerintem nagyon fontos azoknak, akik külföldön vannak. Alapvetően magyar társaság, de nagyon sok benne a vegyes kapcsolat. Ez egy különleges lehetőség az életemben, külföldön nagyon sokan a színtiszta magyar társaságban találják meg a barátaikat, itt vegyesebb a csapat” – mondta Tamás.
„Őszintén szólva nekem nincsenek angol barátaim. London egy mini-Bábel, van grúz, hongkongi, japán indiai, karibi, magyar, orosz barátom - igazi angol barátom nincs. Volt angol feleségem, akkor volt helyi brit baráti köröm, akkor jobban be voltam ágyazva, de amikor szétmentünk, akkor ez is szétesett” – ez már Bandosz tapasztalata.
„A munkahelyváltás vízválasztó, mert nagy kérdés, hogy utána megmaradnak vagy elvesznek az ott kiépített jó kapcsolatok. Sok ilyenen átmentem, hogy volt egy jó társaság, aztán az idővel eltűnt. És ez megismétlődött a következő helyen. Fontos különbséget tenni a „mate” (a haver) és a „friend” (a barát) között” – vélekedett Bandosz. (A podcastot egyébként itt hallgathatjátok meg, érdemes.)
#3 Nem is beszélve a párkeresésről
A randizás meglehetősen rögös útja külföldön talán még rögösebb, mint otthon, hiszen nem csak a szokásos nehézségekkel kell megküzdeni, hanem egy másfajta kultúrával is.
„A számla fizetésétől a flörtölésig, nem is gondoltam volna, hogy a randizás etikettje ennyire különböző lehet a különböző országokban” – írta Melissa.
#4 Hiányozni fog az otthoni élet
Akármilyen borzasztónak érezted, szinte elkerülhetetlenül lesznek olyan pillanatok, amikor hiányozni fognak az otthoni élet bizonyos részei, ha nem is mind. Ugyanez igaz fordítva is, az első időszak rózsaszín köde egy idő után eloszlik majd külföldön élve is. (Nesze neked, kultúrsokk!)
#5 A család hiánya
Igen, az ember indulás előtt is tisztában van vele, hogy hiányozni fog a családja (és a barátai, persze), de egy dolog ezt tudni, egy másik átélni. Nincs az a Skype vagy FaceTime, ami pótolhatja a személyes találkozás hiányát.
Ha pedig gyermekei is vannak az embernek, akkor meg kell birkózni azzal a lelkifurdalással, amit a nagyszülők hiánya jelent – írta Joanna.
#6 A honvágy a legváratlanabb pillanatokban érkezik
Találsz egy kósza tízforintost a tárcádban. Megcsap egy otthonra emlékeztető illat. A bolt alsó polcán belefutsz egy magyar termékbe (velem ez borral történt meg egy londoni sarki boltban). Puff, már be is ütött a honvágy.
Ilyenkor nem tudsz mást tenni, mint túljutni valahogy rajta és menni tovább. De lesznek ilyen pillanatok.
#7 Elveszíted a barátaid nagy részét
Senki sem indul úgy a határátkelésnek, hogy annak részeként barátokat veszít majd el. A rossz hír az, hogy ez elkerülhetetlen velejárója a dolognak, hiába a mindenféle chat, Skype és egyéb platform. Minél hamarabb fogadjuk ezt el, annál több szívfájdalomtól kíméljük meg magunkat.
Külföldről a barátságok fenntartása extra erőfeszítést igényel, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy egy idő után sok mindent másképp, egy másik kultúra szűrőjén át látunk majd.
„A kezdeti időszakban persze mindenki izgatottan várja majd a híreket és érdeklődik arról, milyen az új életed, de ez idővel elhalványul. A te életed és az otthon maradtak élete más irányt vesz, ami azoknak, akik ilyet még nem tapasztaltak, nehezen lesz feldolgozható” – írta Cecilia.
Mindez eltérő mértékben, de igaz a családra is, akikkel ugyan nem veszíted el a kapcsolatot, de könnyen előfordulhat, hogy egy idő után más hullámhosszra kerültök és ami neked érdekes és izgalmas, az számukra csak egy udvarias bólintást ér.
#8 Otthon is nehéz beilleszkedni
Akárhányszor hazalátogatsz, egyre kevésbé érzed magad oda tartozónak. Már nem ismered a legújabb celebeket, tévéprogramokat (mondjuk egyikhez sem kell feltétlenül külföldre menni…), a korábban ismerős szupermarket-polcokon új, ismeretlen termékek sorakoznak. Egyáltalán egyre nehezebb lesz meghatározni, mi és hol van az „otthon”…
#9 Az időjárás
Egy dolog elképzelni (vagy egy-két hétig megtapasztalni), milyen lehet mondjuk egy fél év tél valamelyik északi országban, vagy a párás hőség valamelyik déliben nyáron, és megint más átélni. Nem beszélve az észak-angliai vagy írországi esőkről. Esetleg arról, milyen az, amikor télen két hónapig gyakorlatilag nem süt a nap – ilyen is előfordult már Londonban.
#10 Kockázat nélkül nem megy
Nyilván értelmes mértékű kockázatról van szó, de néha muszáj kockáztatni a siker érdekében. Határátkelőként sokszor érzed magad a komfortzónádon kívül – új emberek, idegen nyelv, új szabályok…
Néha eleged lesz belőle, legszívesebben hazamennél, de legalábbis elbújnál a kuckódban – na, pont ezt nem szabad tenni.
„Az utóbbi 8-10 évben többféle átalakuláson mentem át, több munkahelyet kipróbáltam és mindegyiken tanultam valamit. Mindez megtanított arra, hogy nem kell félnem attól, hogy valami baj lesz holnap. Tudom, hogy boldogulni fogok és megtalálom a helyem. Muszáj volt túlélni, leszállni a magas lóról, a tudásomat kellett kamatoztatnom és eltartanom a családomat” - mondta Bandosz a legutóbbi podcastban erről a helyzetről.
Joanna itt, Melissa itt, Cecilia pedig itt írta meg tapasztalatait.
A nap idézete
„Itt semmin nem kell, sőt, nem lehet idegeskedni. Ha idegeskedsz, nem értik, mi bajod. Amikor kérnek valamit a munkahelyen például, azt nem kérik magyar módra tegnapra. Ők úgy gondolják, majd minden szépen megoldódik a maga módján.”
(Fotó: pixabay.com/AdinaVoicu)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek