Lehet szeretni vagy elutasítani (a magam részéről én úgy vagyok vele, hogy zavarni nem zavar, ha valakinek örömet okoz, akkor hajrá – a tökfaragás pedig kifejezetten jó móka), de aligha kétséges, hogy a Halloween egyre jobban terjed világszerte. Úgyhogy bár a mai poszt nagy részét Amerikában készült fotók adják (Zsófi azért írt melléjük pár sort is), kicsit messzebb is megpróbálhatunk kitekinteni – egyúttal ti is elmondhatjátok, nálatok (az országban, ahol éltek) mennyire terjed ez az ünnep.
Magyarország kívülről – új sorozat a Határátkelőn! Milyennek látod Magyarországot egy másik országban élve, mennyit változott az elmúlt években és miben? Írd meg a véleményed a hataratkelo@hotmail.com címre!
Mindenekelőtt azonban érdemes felidézni, hogy a Halloween a közvélekedéssel ellentétben nem egy amerikai ünnep, hanem tulajdonképpen egy kelta nyárbúcsúztató (ekkor terelték a szarvasmarhát a legelőről az istállóba), ráadásul ilyenkor ünnepelték az újévet is.
Az eredeti All Hallows’ Eve magyarul mindenszentek előestéjét jelenti, a kelta papok, a druidák hite szerint e napon tért vissza a földre azoknak a bűnösöknek a lelke, akik az előző esztendőben haltak meg, és állatok testébe „költöztek”.
Azért öltöztek hátborzongató ruhákba, hogy így próbálják meg elijeszteni a halottakat, emellett áldozatokat is bemutattak. Nem véletlen az időpont, a középkori hiedelmek szerint ilyenkor a legnagyobb erejű a mágia.
A Halloween tipikus narancs és fekete színei is innen gyökereznek, a kelta legendákban ezek a halál színei voltak. Aztán meg játszottak olyat, hogy bekötött szemmel kellett választani az asztalon heverő tárgyak közül (mindegyiknek volt valami szimbolikus jelentése).
Például ha egy tál vízbe nyúlt valaki, akkor az azt jelentette, hogy külföldre költözik, egy gyűrű közelgő házasságot, az agyag viszont családon belüli halált jelentett.
Amerikába az ünnep csak az 1840-es években került, nem meglepő módon az Írországból az éhínség elől menekülő százezrek vitték magukkal. Azóta persze ez a nap (is) elvesztette eredeti jelentését, viszont nagyon komoly üzlet lett belőle.
A Halloween ma már főként a gyerekek képzeletét ragadja meg, ők azok, akik beöltöznek, házról házra járva „rémisztő” fenyegetésekkel édességeket és gyümölcsöt „zsarolnak” ki (ez a trick or treat). A felnőttek inkább bulizásra használják, jelmezes parti, felvonulások vannak a programban.
Amerikai Halloween testközelből
Most pedig következzen Amerika, ahonnan Zsófi a képeket küldte és pár sort is írt melléjük.
„Úgy hozta az élet, hogy ezekben a hetekben éppen Amerikában (ezen belül is Chicago környékén) vagyok, és bár már korábban jártam ősszel az Egyesült Államokban, akkor még inkább csak a tökhegyekkel és a bolti készülődéssel szembesültem. Most először első kézből van szerencsém megtapasztalni, milyen a hamisítatlan Halloween a helyszínen.
Mondjuk, már az előjáték sem semmi, hiszen mindent elárasztanak a csontvázas, tökös, pókos és pókhálós stb. díszítések, nyilván mindenkinek vérmérséklete szerint.
Van, ahol díszítésként csak egy színes ajtódísz van kint, másutt egy egész „temető” díszeleg a kertben, vagy éppen csontváz mászik elő a föld alól a ház előtt. Persze lehet fintorogni ezekre a dolgokra, de az egész kétségtelenül látványos, és én legalábbis jó mókának gondolom.
Mondjuk az már határeset, hogy a környéken, az egyik ház előtt egy felfújhatós szellem, koponya és fa egyveleg díszeleg, szándéka szerint nyilván „rémisztően”, más kérdés, hogy ezt a hatást egyáltalán nem éri el, inkább nevetséges, és egészen más asszociációkat indít el, ráadásul minden nap le is ereszt.
A boltok is ezerrel tolják a halloweeni témát, rengeteg a jelmez, a különböző maszkok, festékek, amivel a trick or treatre, vagy a bulikra készülhetnek a gyerekek és a felnőttek.
Nem beszélve a sok kilónyi édességről, ami ilyenkor, kifejezetten az ünnepre alkotott formákban (tök vagy csontváz vagy koponya) és csomagolásban, hatalmas kiszerelésekben roskadoznak a boltok polcain. De hát a házakat járó gyerekekre valahogy fel kell készülni…
Persze a cukrászdák sem maradhatnak le, így a torták is az „elrettentés” és a horrorfilmek tematikájában készülnek.
A nagyvárosi díszítések az óriás tökökkel, az őszi tematikával kifejezetten mutatósak tudnak lenni. Sőt volt olyan épület, ami előtt a szökőkút színét is narancssárgára színezték, az ünnep jegyében.
A magánházaknál is látszik, hogy néha egészen elképesztő melót képesek belefektetni a díszítésbe. Azok különösen tetszetősek, ahol az előre meglévő alapdíszekből látszik, hogy valami ötleteset próbáltak kihozni. Aztán van, ahol a gyerekek keze nyoma is látszik az ablak vagy ágyásdíszeken.
Az is látszik, hogy nem mindenkinek sikerül tartani a határt a jópofa és a giccses között, de ez nyilván szokás és kultúrafüggő. Meg talán éppen a túlzás a cél. Nekem mindenesetre nagy élmény mindezt testközelből megtapasztalni.
Ismerősök mesélték, hogy az amerikaiak azt emlegetik fel, hogy régebben melegebb volt Halloweenkor, jobban látszottak a gyerekek jelmezei, most pedig gyakran úgy be kell öltözniük, főleg itt az északibb államokban, gyakran overálba, hogy alig látszik mit is viselnek. A jelmezekből minden évben van botrány is, idén éppen a Szolgálólány meséjéből vett ruházat keltett felháborodást.
Míg régebben sok saját sütésű édesség szerepelt a treat kínálatban, addig mára csak az előrecsomagolt csokik, cukrok az elfogadottak biztonsági okokból. A kilencvenes években voltak olyan esetek, amikor a házi készítésű édességbe pengék kerültek, aminek tragikus következménye lett.
A gyerekek már nem egyedül mászkálnak házról, házra, hanem szülői kísérettel, és a felnőttek a kapott édességeket is átnézik.
Egyébként éppen most merült fel, hogy szombatra kellene áttenni a Halloweent, mert a szülőknek így komoly problémát jelent a gyerekek kísérgetése. Mi több, sok gyerek mellett nincs is szülő, amiből minden évben kb. 3800 kisebb-nagyobb sérülés következik.”
Megállíthatatlanul terjed?
Azon aligha csodálkozik bárki, hogy az angolszász országokban népszerű a Halloween, az egy fokkal érdekesebb, hogy a világon egyre több országban terjed ez a szokás.
A németeknél például az elmúlt két évtizedben drámaian megugrott a népszerűsége (elsősorban persze a fiatalok körében). Tavaly például már a németek 18 százaléka mondta azt egy közvéleménykutatás kérdéseire válaszolva, hogy be fog öltözni, a 18-29 éves korosztályban viszont ez az arány már 37 százalék volt.
Japánban is ünnepelnek, igaz, a maguk sajátos stílusában. A távol-keleti országban nincs trick or treat és az otthonokat sem különösebben díszítik fel, viszont előszeretettel öltöznek be valaki másnak, ami voltaképpen nem annyira meglepő abban az országban, ahol a jelmezes játékoknak és beöltözéseknek komoly hagyományai vannak.
A tokiói Disney kezdte anno a romantikus nevű Haraiuku-Omotesando Hello Halloween Tökparádét, ami azóta már kijutott az utcákra, ahová több ezer embert vonz, míg a Kawasaki Halloween Parádé résztvevőinek a száma simán meghaladja a 100 ezret a BBC szerint. Shibuyában pedig akkor népszerűségre tett szert az utcai muri, hogy a rendőrség már kénytelen lezárni az utcákat.
Mindez már 2015-ben is 170-250 millió dollárnyi bevételt jelentett a kereskedőknek.
Akik utálják a Halloweent
Akik nem bírják a Halloweent (vagy annak terjedését) éppen ezt hozzák fel ellene, magyarul azt, hogy az egész a nyerészkedésről, esetleg a „kulturális imperializmusról” szól.
Így van ez a németeknél, ahol abban a már emlegetett közvéleménykutatásban a megkérdezettek 48 százaléka mondta azt, hogy ez az amerikai importünnep kiszorítja a német kulturális hagyományokat, például a reformáció napját.
Nagy-Britanniában is vannak, akik nagyon nem bírják, például azért, mert elveszi a levegőt a november 5-i Guy Fawkes Night elől (aminek egyébként csomó más oka is lehet, de ezt most hagyjuk).
Az ausztrálok között is akadnak, akik nem lelkesednek a Halloween terjedéséért. Az ABC News pár éve kérdezte meg olvasóit, mit gondolnak a jelenségről, akadt, aki szerint az ünnep nem más, mint az amerikai kommercializmus megnyilvánulása és már semmi köze az eredeti gyökereihez.
Ti mit gondoltok? Ahol ti éltek, ott ünneplik Halloweent és ha igen, hogyan?
Robbanásszerűen nő a munkaerőhiány Magyarországon. A cégek egészen komoly szélsőségekre ragadtatják magukat.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek