Mármint a kérdés úgy szól, hogy ha valaki azt fontolgatná, hogy a közép-európai régióba költözik, melyiket válassza inkább: Magyarországot vagy Lengyelországot? Lássuk, milyennek látnak minket és a lengyeleket a külföldiek - tanulságos poszt lesz.
Te miért ajánlanád és miért nem egy külföldinek Budapestet? Írd meg a hataratkeloKUKAChotmail.com címre!
A kérdés a Quorán merült fel, és miután több érdekes és részletes válasz is érkezett, szerintem megér egy posztot, hiszen mindig érdekes (részben vagy egészben) kívülállók szemével látni magunkat.
Robert
Robert volt tanár Lengyelországban és dolgozott IT-sként Magyarországon, így aztán elég jó összehasonlítási alapja van. Lássuk, miként vélekedik ő!
“Nagyjából két-két évet éltem mindkét országban (Magyarországon Budapesten, Lengyelországban Poznanban), talán érdekes lesz egy külföldi perspektívája.
Mindenekelőtt fontos leszögezni, hogy sok függ attól, mik a céljaid és az elvárásaid.
Munkalehetőségek
Ami a külföldiek munkalehetőségeit illeti, a két országban hasonló a helyzet, bár a közelmúltban Lengyelország ezen a téren nagy lépést tett előre, így aztán Varsón kívül is jó eséllyel találhatnak lengyelül anyanyelvi szinten nem beszélők is munkát. Wroclaw, Gdansk és Poznan is jó célpont lehet.
Ez nem igaz Magyarországra, ahol külföldiként szinte kizárólag Budapesten találhatsz munkát, hacsak nem vagy anyanyelvi angol és hajlandó vagy kisebb városokban nyelvtanárként elhelyezkedni.
Nyelv
Mivel egyik sem az anyanyelvem, mindkettőt a nulláról kezdtem tanulni, de meglepő módon a magyar könnyebbnek, ha pár nyelvtani sémát megtanulsz, akkor rendszerszinten megfoghatóbbnak tűnik és szebben is hangzik.
Emellett a magyar nyelvtanuláshoz egész jó tananyagok vannak, míg lengyelül a legtöbb külföldieknek szánt tankönyv egyszerűen szemét. Nem csoda, hogy kemény kihívás elsajátítani, hacsak be nem iratkozol egy intenzív nyelvtanfolyamra.
Ezen túl a magyar kiejtés (eltekintve a hosszú-rövid magánhangzókat jellemző őrületről (a - á, o - ó, e - é, ö - ő) sokkal barátságosabb a latin nyelvet beszélők számára.
A lengyel kapcsán az első pillanattól úgy éreztem, a nyelv tele van kivételekkel és nehéz nyelvtani szabályokkal, és ez a legalapvetőbb szükségletekkel kapcsolatos mondatokra is igaz. Korábban oroszul és németül is tanultam, de a lengyel bonyolultság tekintetében viszi a pálmát.
Emberek
Nagyon nehéz általánosítani. A magyarokat általában nyitottabbnak éreztem, akik hajlamosabbak beszélgetésben elegyedni idegenekkel. Ami nem azt jelenti, hogy összességében barátságosabbak, de kicsit kevesebb erőfeszítés baráti kapcsolatot kialakítani velük.
Általánosságban a magyarok udvariasabbak, legalábbis a felszínen. A “kérem”, a “köszönöm”, a “nincs mit” a norma, gyakrabban használják, mint a lengyelek. Éppen ezért támadhat az a benyomás az emberben, hogy a kiszolgálás is jobb Magyarországon, de ha jobban megismered őket, rájössz, valójában nagyon hasonlóak: lassúak, nem túl hatékonyak, különösen a bürokrácia esetében.
Mindkét országban előszeretettel és sokat káromkodnak.
Infrastruktúra
Ezen a téren Lengyelország egyértelmű győztes, az elmúlt két évtizedben a tömegközlekedés és annak tisztasága nagyot fejlődött. Igaz, Budapestnek elég jó a közlekedése, a fővároson kívül sok régióban elavult járművek és a kommunista időkből megmaradt hálózat működik.
Ugyanakkor a lengyelek próbálják olcsón tartani a tömegközlekedést, míg helyi léptékkel mérve az Budapesten drágának számít.
Megélhetési költségek
Nagyjából ugyanolyanok. Azaz jelentősen alacsonyabbak, mint Nyugat-Európában. A primőr termékek esetében Lengyelország olcsóbb. A fizetések is sokkal alacsonyabbak, mint más európai országokban, bár arra általában elegendőek, hogy helyi léptékkel jó színvonalon élhess.
Külföldiekhez való viszony
Ez is nagyon hasonló mindkét országban. Mind a lengyeleknél, mind a magyaroknál az elmúlt években drámaian megerősödött a szélsőjobb propaganda, ami nem feltétlenül az emberek körében felgyülemlő idegengyűlöletben nyilvánul meg, sokkal inkább egy államilag szponzorált, jól látható változatban.
Már az sem igaz, hogy a “fiatalok mások”, hiszen a szélsőjobb csoportok támogatói közül sokan 20 év alattiak, különösen igaz ez Lengyelországra. A célpontok pedig jellemzően közel-keleti kinézetű emberekre (az iszlamofóbia mindkét országban központi téma), a színesbőrűekre, a zsidókra (igen, a XXI. században!), és végül minden nem helyire.
Megjegyzem, nem kell muszlimnak vagy zsidónak lenned, elég, ha annak látszol ahhoz, hogy felhívd magadra a figyelmet vagy felszítsd az ellenséges érzelmeket. Engem egyszer azért inzultáltak egy boltban, mert a szakállam és a barna hajam miatt muszlimnak néztek. Egy perui barátomat ugyanezért leköpték az utcán.
Ugyanekkor az ilyen típusú idegengyűlölet gyakoribb Lengyelországban, mert a magyarok közül sokan nem felelnek meg a szőke-kék szemű kombónak. Mindettől független rengeteg lengyel és magyar nagyon nyitott és befogadó, elsősorban a fővárosokban.
Ami más kérdéseket illet, a katolikus vallás mindenhol jelen van Lengyelországban, és sokak életét határozza meg (no és a politikát). Magyarországra ez kevésbé igaz, bár mostanában ott is erősödött ez a vonal.
Az LGBT-kérdés egész Lengyelországban ellentmondásos, valamivel elfogadottabb Magyarországon, különösen Budapesten, de sehol még csak meg sem közelíti a Madridhoz vagy Londonhoz hasonló nyugat-európai fővárosok pezsgő életét.
Ételek és időjárás
Egyértelműen Magyarország. Imádom, hogy a magyar konyha rengeteg paprikát, paradicsomot, hagymát használ, az összes pörköltjük nagyszerű. Nem mintha a lengyel konyha borzasztó lenne: a barszcz és a pirog nagyon finomak, de általában elmondható, hogy a dél-európai konyhához szokott gyomornak a magyar jobb.
A lengyelországi időjárás hűvősebb, mint a magyar (persze ha mondjuk spanyol vagy, akkor a magyar is annak tűnik majd), a budapesti nyár olyan jó, hosszú, forró és napos, mint egy mediterrán városban. A telek általában mindkét országban szürkék és nyomasztók.
Vonzerő
A hegyektől a Balti-tengerig húzúdó lengyel táj izgalmasabb a magyarnál, ráadásul akad pár csodaszép városuk is (Wroclaw, Krakow, Gdansk). Magyarország jórészt Budapestről szól (néhányan biztosan megemlítenék Pécset is), és pár érdekes hegyvidéki tájról. Én viszont nem cserélném el Budapest monumentális, de szerényen dekadens szépségét és vibrálását egyetlen múzeumszerű lengyel városra sem, de ez csak az én véleményem.
Összességében tehát a munhalehetőségek, a szervezettség, az infrastruktúra, a természet Lengyelország mellett szól, ha viszont fontosabb az időjárás, a nyelv, az emberek, akkor Magyarország a jó választás.
Olev
Hogy ne csak egy vélemény legyen (hanem kettő…), következzen most egy másik, méghozzá Olevé, aki 28 évig élt Magyarországon, miközben elég sokat járt Lengyelországban is.
Fizetés, világlátás
Gazdasági szempontból a két ország nagyjából egy szinten van, talán a lengyelek fizetések terén valamivel a magyarok előtt járnak.
Első ránézésre a két ország nagyon hasonlít egymáshoz, akárhányszor Lengyelországban jártam, mindig otthon éreztem magam. Hasonló épületek, hasonló szolgáltatások, hasonló (elő)ítéletek mindkét országban.
Mindkettő kicsit konzervatív társadalom, mind a lengyelek, mind a magyarok viszonylag gyorsan kimutatják az érzelmeiket, szívesen és sokat káromkodnak. Ugyanazt gondolják a történelemről, és ezt meg is osztják veled.
Aktívabb lengyelek
Szerény véleményem szerint hosszabb távon a lengyelek mintha valamivel jobban csinálnák a dolgaikat. Náluk a legalacsonyabb az öngyilkossági arány a keleti blokkban, meglepően sokáig élnek - bár ebben Magyarország is javul. A lengyelek mintha kiegyensúlyozottabbak lennének és sokkal inkább békében élnek magukkal, talán egészségesebbek is.
A lengyeleket mindig is aktívabbnak, sportosabbnak találtam, mint a magyarokat. A túrázás nemzeti sport náluk, míg Magyarországon inkább ufónak tartanak érte.
Időjárás
Ami az időjárást illeti, Lengyelország minden évszakban 4-5 fokkal hidegebb, mint Magyarország. Kétszer is voltam a nyár közepén Lengyelországban és egyszer sem volt forróság, nekem éppen megfelelt az idő.
Magyarországon a nyár a leghosszabb évszak. Bőrtípustól függően nem árt felkészülni egy akár 4 hónapos állandó napkrémezésre, sok napon 36-38 fokos kánikulára, de júniustól szeptember elejéig általában 30 fok felett jár a hőmérséklet, mindehhez az ország nagy részében nincs természetes vízpart.
Egészen a legutóbbi időkig Budapest minden értelemben nagyobb, forgalmasabb, nyitottabb gondolkodású és kozmopolitább volt Varsónál.
Magyarországon Budapesten kívül nincs igazi nagyváros, míg Lengyelországban van választék, hiszen ott van Gdansk, Poznan, Wroclaw, Krakkó, Lodz, stb.
Na, akkor most ti jöttök – ti miért (és miért nem) ajánlanátok egy külföldinek Magyarországot?
HÍRMONDÓ
Hajótól az üvegházig
Már most keresnek embert jövő évi hajós munkákra, emellett még gyógymasszőri, pultosi és egyéb lehetőségeket is összeszedtünk, hátha érdekel valamelyik.
Ezeket tervezi az osztrák kormány a határátkelőkkel
Például megakadályozná a hozzáférésüket számos szociális szolgáltatáshoz ausztriai életük első öt évében. És van még más is.
Erre számíts, ha csomagot küldenél karácsonyra
Az utolsó pillanatban vagyunk. Nagyon nem mindegy, kivel és hogyan küldöd.
Mikor lesz magyar euró?
Kis túlzással Magyarország uniós csatlakozása óta kérdés, mikor váltja fel a forintot az euró, annál is inkább, hiszen a gazdasági folyamatok nagy része euróban zajlik. De miért nem vezetik be az EU hivatalos pénznemét?
Ahonnan tízezrével mentek el az orvosok
Van egy olyan szomszédos ország, ahonnan több mint 30 ezer orvos és kutató ment külföldre dolgozni. Ami külön érdekes, hogy elsősorban nem a magasabb fizetésért, hanem mert elegük lett a lehetőségek hiányából és a korrupcióból.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Utolsó kommentek