Nem kevés botrány volt az elmúlt hónapokban abból, hogy Magyarországra hazatelepült családok kint született, de természetesen magyar gyermekei nem kapták meg időben a megfelelő okmányokat, így például az orvosi ellátásukkal is gondok adódtak. A mai posztban Oszkár segít abban, mire érdemes figyelni, hogy elkerüljük az ilyen helyzeteket. Egy biztos: muszáj időben elkezdeni intézkedni, mert a dolog logikus, de gyorsnak nehezen lehetne nevezni.
Te is tévelyegtél vagy tévelyegsz a bürokrácia útvesztőjében? Írd meg a történeted a hataratkeloKUKAChotmail.com címre!
„Ahhoz, hogy magyar TAJ kártyája lehessen a gyermeknek több dologra is szükség van és érdemes rá időt hagyni, utánajárni már a gyerek születésekor, nem hagyni utolsó percre, mert hónapokba telhet egy ilyen folyamat.
Anyakönyvezés
Legyen Magyarországon anyakönyvezve a gyermek. Ez annyit tesz, hogy magyar rendszerbe bekerül, és megkapja az állampolgárságot. Regisztráció nélkül, magyar hatóságoknak NEM létezik a gyermek. Ezt a nagykövetségeken lehet intézni, beszélni kell velük mit kérnek.
Lakcímkártya
A születés anyakönyvezése után kapni fog a gyermek egy Külföldi lakcímet igazoló lakcímkártyát. Ez Magyarországon haszontalan. Kell egy ismerős vagy saját ingatlan, ahova a gyermek és legalább az egyik szülője bejelentkezhet.
Ezt a helyi okmányirodákban lehet megtenni, és mind a két szülőnek jelen kell lennie. Ez kb. egy letelepedési nyilatkozat, nem kell az ügyintéző orrára kötni, hogy jövő héten mentek vissza, csak összezavarjátok őket.
Szóval ha minden papír, nyilatkozat kitöltve, kap a gyermek magyar lakcímkártyát. Innentől kezdve veszik számba a magyar hatóságok és lehet TAJ- és adókártyája.
Adókártya
Adókártyát a lakcím szerinti adóhivatal ad. Erre akkor van szükség, ha családi pótlékot szeretnétek igényelni. Kell igazolás a másik országból, hogy ott nem kaptok családi pótlék jellegű juttatást, szóval csak akkor kérjetek, ha valóban Magyarországra visszatelepültetek.
TAJ-kártya
Csak egy országban lehet biztosítva a gyermek. Ez EU-s ország esetén szívás, mert kérnek egy igazolást, hogy az adott országban le lett mondva a TB. Ezt a papírt megkapni (Angliában, Németországban) nem triviális, szóval érdemes utánajárni abban a pillanatban, ahogy a hazajövetel felmerül. Fél évbe is telhet, mire például az angol hatóság ad egy igazolást.
Ha EU-n kívül született a gyermek, és nincs kettős TB-t akadályozó egyezmény Magyarország és az adott ország között (például Japánnal van, rá kell kérdezni), akkor a társadalombiztosítási ügyintéző csak a gyermek születési anyakönyvi kivonatát és a lakcímkártyjáját fogja kérni. Ezután ott helyben ki is állítja a TAJ-kártyát, ami másnaptól érvényes is, lehet menni magyar kórházba.
Az nem tiszta, hogy a gyermek alanyi jogon, vagy szülő TB jogviszonya alapján jogosult, gyanítom, hogy előbbi állampolgársági jogon, illetve mert van magyar lakcíme.
Lényeg a lényeg, hogy akár egy évbe is telhet, mire magyar TAJ-kártyája lesz a gyermeknek. A folyamat logikus (születési anyakönyvi kivonat, lakcímkártya, TAJ-kártya) de ha valaki nem néz utána, utána írogathat a Homárba, hogy s...r a rendszer.
És még valami
Magyar anyakönyvezéskor (születés) a magyar házassági anyakönyvi kivonatban nyilatkozott vezetéknév fog kerülni (apa neve Kovács, akkor Kovács), illetve a KÜLFÖLDI születési anyakönyvbe került keresztnév. (Külföldön anyakönyvezett név: Smith Cindarella.)
Ha valaki nem szeretné, hogy a magyar okmányokban így (Cindarella) szerepeljen, akkor a két szülő közösen magyar anyakönyvvezetőnél vagy konzulátuson kérvényezheti a keresztnév módosítását.
Amíg nem Dömpernek vagy Baltának akarjátok hívni a gyereket, hanem Sándornak vagy Imrének, addig 60 nap alatt jóvá is hagyják a keresztnév változtatást.
Kérni fogják, hogy a születési országban kiállított dokumentumokban is módosuljon a keresztnév, de nem ellenőrzik, csak boci szemekkel kérik.
Igy lesz Smith Cindarellából Magyarországon Kovács Jolánka. Magyar TAJ-kártya boldog tulajdonosa.”
HÍRMONDÓ
Vendéglátóipari munkák Ausztriától Svédországig
Ma a vendéglátás területére kalandozunk, és egészen nagy utat járunk be Ausztriától Svédországig (pláne, hogy Ciprust is érintjük közben). Van szakács, pincér, mosogató munka is a találataink között.
Több a határátkelő, mint gondoltad volna
A határátkelők számának már a megbecslése sem egyszerű feladat, évek óta mindenféle számok keringenek, de pontos adatot nem lehet tudni. Most talán közelebb jutottunk valamivel a megoldáshoz.
Botrányos ügyintézés: elmaradhat a hazai karácsony
A jelek szerint a magyar államnak még mindig nem esett le teljesen, hogy több százezer magyar él külföldön, akik időről időre ügyeket intéznek, vagy legalábbis intéznének. Például szeretnének hazautazni újszülött gyermekükkel.
Újraalapítják Európát
Több formában képzeli el újraalapítani az Európai Uniót Emmanuel Macron francia államfő azon tagállamok csoportjával, akik szeretnének messzebb jutni a gazdasági, a védelmi, az adóügyi – szóval a politikájuk összehangolásában.
Több külföldi munkavállaló kell Svájcnak
Még több külföldi munkaerőre van szükség Baselben, Genfben és Zürichben, ezért az illetékes kantonok arra kérték a svájci kormányt, hogy a jövőben több embernek adjon ki munkavállalói vízumot az Európai Unión kívüli, harmadik országokból.
(Fotó: pixabay.com/ulleo)
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Az utolsó 100 komment: