Az amerikai bevándorlás eddig sem volt nagyon könnyű menet (sokan hosszan tudnának mesélni erről, volt már itt, a blogon is, aki meg is tette), ám ha a kongresszuson átmegy Donald Trump amerikai elnök új javaslata, akkor az eddigi rendszer elég jelentősen megváltozhat. Miután a téma érdekes, én viszont nem vagyok vízumszakértő, ezért megkértem a VisumWings csapatát, hogy írják meg, szakmai szemmel milyennek tűnik az új javaslata, és melyek lennének a legfontosabb változások.
„Donald Trump a Fehér Ház Roosevelt termében – ami a nagy horderejű bejelentések színtere szokott lenni – augusztus 3-án ismertette a bevándorlás-politika változtatására született új törvény tervezetét.
A törvényjavaslat alkotó két szenátor, Tom Cotton, Arkansasból és David Perdue, Georgiaból ismertette az általuk RAISE-nek (növekedés) nevezett törvényt, mely egy betűszó is egyben, The Reforming American Immigration for a Strong Economy jelentése Amerikai Bevándorlási Reformok egy Erős Gazdaságért.
„Ez a törvényjavaslat demonstrálja az amerikai családokért való szenvedélyes küzdelmünket” - idézi az elnököt az amerikai sajtó.
Mást valójában nem tesz, mint a Trumptól megszokott módon demonstrál. Társadalmi, gazdasági hordereje csekély.
Nézzük részleteiben!
Mit akar Trump?
A RAISE egyik célja, hogy a legális bevándorlók száma felére csökkenjen. A másik, egy pontozásos alapon működő rendszer, amely a kanadai és az ausztrál mintát követi. Ez érdem alapú, és olyan szisztéma, amely az aktív, konvertálható tudást helyezné előtérbe.
Ez valóban differenciáltabb és talán kevesebb szubjektív elemet tartalmaz, mint a jelenlegi rendszer. Kitűnik belőle, hogy a magasan kvalifikált fiatal munkaerőnek kedvez, a sikeres, de idősebb jelentkezőkkel szemben.
„Jelenleg bárki bejöhet az USA-ba, olyan emberek is, akik soha sem dolgoztak, bűnözők, bárki” – állítja Trump, de ez sem igaz! Ma is minden letelepedési vízumkérelemben igazolni kell a korábbi teljesítményeket, az erkölcsi fedhetetlenséget, a büntetlen előéletet. Ez utóbbi még a vízumlottó pályázóira is igaz.
A bevándorlási kvóta csökkentésének egyetlen igazi intézkedése az új törvényjavaslatban a GreenCard Lottó megszüntetése. Ez valóban az alacsonyan képzett munkaerő beáramlását csökkentené. Évente 55.000 ember érkezik így, kisorsolva, legálisan, a „gazdaságilag alulreprezentált” országokból - ahogy a DOL, a Munkaügyi Minisztérium fogalmaz.
A kiadott közleményekben szó sincs a többi vízumtípusról. A Zöldkártyához jutás vigaszágát – amelyre a legtöbb magyar reménykedő számíthat - a folyamatos tartózkodást, munkavégzést biztosító vízumokat az új törvény nem is érinti. Cotton szenátor állítása tehát, hogy ez a tervezet most komoly csapás lesz a reménykedőkre, erős túlzás.
A menekültstátuszt sem említik, illetve csak a politikai menekültek (refugees) számának csökkenéséről beszélnek. (Ez a választók előtt lengetett vörös posztó ott is működik.) A gazdasági menedékkérőkről (asylum), a velük kapcsolatos eljárásokról egy orgánum sem tesz említést. usa
Tényleg stratégiailag fontos?
A láncreakció szerű családegyesítés megszüntetése, hiába hirdeti Donald Trump, nem új elem! Már a jelenlegi szabályozók sem teszik lehetővé. Igaz, az új törvény tovább szűkítené ezeket a lehetőségeket.
Ha figyelembe vesszük, hogy néhány százezer legális bevándorlóról van szó, egy 324 milliós országban, akkor kicsit fellengzősnek tűnnek Trump és a két szenátor szavai: hogy ez egy stratégiailag fontos törvény, amely majd helyreállítja az amerikai gazdaság stabilitását, amely megvédi majd az állampolgárok munkahelyeit, amelytől csökken majd a nyomor és emelkednek majd a munkabérek és amely az adófizetők sok milliárd dollárját fogja megspórolni, ha a RAISE sikeres lesz.
Ha.
Amerikában csak 4,4% a munkanélküliség, de 5.700.000 betöltetlen állás van. Ezekből a számokból kiderül, mekkora védelem az amerikai dolgozók elbocsátása ellen, ha körülbelül százezer legális bevándorlóval kevesebb érkezik évente.
A közgazdászok ezzel együtt komolyan veszik a kérdést. Áprilisban már 1400 közgazdász fordult levélben Trump elnökhöz, hogy ne csökkentse a bevándorlók számát.
A Washington Post júliusi körkérdésére pedig 18 közgazdász vállaszolt nagyjából egybehangzóan: a legális bevándorlás visszaszorítása eszement ötlet. A születési arányszám alacsony, II. világháború utáni „baby boomer nemzedék” most megy nyugdíjba. Számos ágazat küzd munkaerőhiánnyal.
Trump tervezete tehát a szokásos populista tűzijátékainak egyike csak. Megvalósulásához keresztül kell nyomnia még a szenátuson, ami nem lesz egyszerű.
Chuck Schumer a szenátus demokrata kisebbségének vezetője már jelezte: pártja nem fogja megszavazni az új törvényt. A republikánus szenátorok között sincs egyetértés. Sokan közülük máris ellenzik az új tervezetet.
Az amerikai sajtó figyelmeztet arra is, hogy a hasonló törvénnyel jelentkező George Bush elnök javaslata is elbukott, mikor a szenátus elé került.
Nem valószínű, hogy Trumpék tervéből törvény lesz, de lehet, hogy néhány racionális korrekció talpon marad majd, de ez még a jövő zenéje...
A pontrendszer
Az új pontrendszer szerint az ideális bevándorló 26 és 30 év közötti, amerikai diplomája, vagy doktorátusa van és perfekt angolja. Fizetési ajánlata van, amely háromszorosa az amerikai átlagjövedelemnek. Emellett nem árt, ha olimpiai bajnok, vagy Nobel-díjas!
Életkor
A munkaképes korúak élveznek elsőbbséget.
18-21 éves korig 6 pont
22-25 éves korig 8 pont
26-30 éves korig 10 pont
31-35 éves korig 8 pont
36-40 éves korig 6 pont
41-45 éves korig 4 pont
46-50 éves korig 2 pont
18 év alatt és 50 felett nem jár pont, de engedélyezett a kérelem beadása.
Képzettség
USA érettségi, vagy azzal egyenértékű külföldi érettségi 1 pont
Főiskolai diploma, külföldön szerzett 5 pont
Főiskolai diploma, USA-ban szerzett 6 pont
Egyetemi diploma, külföldön szerzett 7 pont
Egyetemi diploma, USA-ban szerzett 8 pont
Doktori végzettség, külföldön szerzett 10 pont
Doktori végzettség, az USA-ban szerzett vagy elfogadott 13 pont
Angol nyelvtudás
Szintfelmérő teszteken fogják az angol nyelvtudást mérni és pontozni.
60%-osnál alacsonyabb nyelvtudás 0 pont
60-80% között nyelvtudás 6 pont
80-90%-os nyelvtudás 10 pont
90%-os nyelvtudás 11 pont
100%-os nyelvtudás 12 pont
Állásajánlat
Attól függően, hogy a zöldkártya kérelmezője milyen állásajánlattal rendelkezik valamely USA-beli munkáltatótól, szintén pontot kaphat. A pontozást ahhoz mérik majd, hogy a megajánlott fizetés, egy átlagjövedelem hányszorosát teszi ki abban az államban, ahol alkalmazni fogják.
Ha a megajánlott bér az átlagjövedelem 150%-a, akkor 5 pont
200% esetén 8 pont
300% esetén 13 pont
Különleges képességek
Bónuszpontokat kaphatunk főként a nemzetközi szinten is igazolható különleges képességekért, különleges teljesítményekért. A rendszer 25 pontot ad annak, aki Nobel-díjjal, vagy azzal egyenértékű díjjal rendelkezik. 15 pontot ér majd egy olimpiai érem, vagy azzal összehasonlítható világversenyen szerzett eredmény.
Befektetők
A tervezet felszámolná a külföldi befektetők EB-5-ös vízumkategóriáját, amelyet Donald Trump vejének családja is használt ingatlanberuházásai során.
Ha a kérelmező 1,35 millió $-t fektet be az USA-ban egy „új kereskedelmi vállalkozásba”, akkor 6 pontot kap. Ha a befektetés 1,8 millió$, akkor a pontok száma felmegy egészen 12-ig!
Családtagok
Tovább bonyolítja a számítást, ha a kérelmező családtagot is visz magával. A jelentkezők egymással állnak versenyben, a 140.000 legmagasabb pontszámot elnyert jelölt kaphat majd Zöldkártyát. Ez a szám jelenleg is ennyi.
...és már a jelentkezéshez is 30 pont szükséges!”
HÍRMONDÓ
Irány Skandinávia!
Nem árulunk zsákbamacskát, mára elsősorban skandináviai munkalehetőségeket gyűjtöttünk össze Dániától Izlandon át Svédországig, de azért a biztonság kedvéért befigyelt egy németországi ajánlat is.
A magyarok nélkül tárgyalnak az EU jövőjéről
Méghozzá nem is akárki, hanem Ausztria, Szlovákia, Csehország, akikhez ezúttal a francia köztársasági elnök is csatlakozik. Aki kimarad, az lemarad?
Kőkemény bevándorlólét Nagy-Britanniában
A Brexit miatt gyorsul az infláció, amely megállította az életszínvonal növekedésének lendületét Nagy-Britanniában – ahol egyébként hatalmas különbségek vannak a keresetekben.
Egyre több az elégedetlen brit szavazó
Felmérések szerint a brit szavazók 61 százaléka nincs kibékülve Theresa May konzervatív kormányának tárgyalási stratégiájával a Brexit során. Mi több, csak minden harmadik gondolja úgy, hogy a miniszterelnök képes lesz értelmes megállapodásra az Európai Unióval.
A szlovákok is ráfaragnak
Szlovákiában is marad az eladósodás, legalábbis ha az ingatlanpiacot nézzük, hiszen a lakások ára gyorsabban nő, mint a bérek színvonala.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Az utolsó 100 komment: