A kérdés egy korábbi poszt alatt merült fel, és akkor megígértem, feldobom a Facebookon is, lássuk, ki mit gondol róla. Elöljáróban annyit mondanék, hogy szerintem a kérdésre voltaképpen nincs válasz, hiszen gyakorlatilag mindenkinek mást jelent a kényelmes megélhetés (mert a kérdés voltaképpen erre vonatkozott). Mások az igények lakhatás, étkezés, autó, nyaralás, stb. tekintetében – ezzel együtt is érdekes szerintem bepillantást nyerni abba, ki mit gondol.
Mielőtt azonban a véleményekből nyújtanék át nektek egy csokorra valót, lássuk, mi a valóság, azaz mennyi ma Magyarországon az átlagkereset – ennek fényében különösen érdekesek lesznek a válaszok.
Mit mond a statisztika?
A KSH legfrissebb adataiból a következők derülnek ki: a reálkeresetek 9,5 százalékkal nőttek, ami persze olyan szempontból nem sokat mond, hogy a lényeg ilyenkor a kiindulási alap, mert ha az alacsony, akkor jó dolog ugyan az emelkedés, csak a megélhetés még nem lesz könnyebb.
A statisztikai hivatal bruttó átlagkeresetekkel foglalkozó adatait most mellőzném (mindenki megnézheti ezen a linken), maradjunk a nettónál, végül is annyi marad a zsebben.
Szóval országosan az átlagos nettó kereset idén január-májusban 192 ezer forint volt, de mindenféle kedvezményekkel együtt az átlagot 200 ezerre saccolja a KSH.
Az év első öt hónapjában a bruttó és a nettó keresetek egyaránt 12,1%-kal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva. A növekedésre a minimálbér és a garantált bérminimum 15, illetve 25%-os emelése, a költségvetési szféra egyes területeit, továbbá az állami közszolgáltató cégek dolgozóit érintő keresetrendezések voltak hatással.
2017. májusában az átlagos nettó kereset családi kedvezmény nélkül 196 900 forint volt, a kedvezményt is figyelembe véve pedig 204 700 forintra becsülhető. Ez 12,9%-os emelkedés az előző év azonos időszakához képest.
Az átlagos – családi kedvezmény nélkül számított – nettó kereset 192 100 forint volt. A kedvezményt is figyelembe véve az átlag tehát 200 000 forintra becsülhető.
Nőttek persze a fogyasztói árak is, méghozzá 2,4 százalékkal, magyarán a reálkereset 9,5%-kal emelkedett. A munkajövedelem 11,9%-kal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
Nagyon röviden tehát azt mondhatjuk, hogy az átlagos nettó kereset olyan 200 ezer forint körül mozog most Magyarországon, magyarán egy kétkeresős családnak 400 ezer forintja van átlagosan a megélhetésre.
És mit mondtok ti?
Lássuk, ehhez képest szerintetek mennyi kell a biztonságos, normális színvonalú élethez!
„A cikk példaként egy négyfős családot említ, úgyhogy 4x250 ezer (= 1 millió) nettó forintból azért már szépen ki lehet jönni egy hónapban Magyarországon szvsz.” (Péter)
„Szerintem egy 250.000 ft bér elsőre megtenné egy párnak az már nem rossz. Ne haladjunk előre persze fél millió is jó lenne, de…” (Edit)
„Egyedülálló 400e, párban élők 600e, plusz gyerekenként 150e. Ez egy 4 tagú családnál 900e. Ennyiből.” (Mihály)
„Szerintem Budapesten 2 fős háztartásban már cca. 300e HUF-ból lehet „polgári” szinten megélni, kicsit odafigyelve a kiadásokra. 500 e HUF/fő-ből már meglehetősen jól lehet élni, de a felső határa a havi költésnek a csillagos ég.
Mert simán be lehet ülni minden este egy 35e-s két fős vacsorára, egy cca. havi 600e-ért lízingelt Audi A6-ossal, majd hazahajtani a rezsivel 1 m HUF/hó áron bérelt budai tetőteraszos lakásba, és akkor még a menő ruha-cipő-bútor-magánovi-hajó-bejárónő-kertész-utazás-magánorvos-tréner-önmegvalósítás-hobbi-vadászat kombókról nem is beszéltem – és a Rózsadomb tele van az ilyen emberekkel.
A minimumot sokkal nehezebb megsaccolni. Egy albérlet Pesten 70e + rezsi alatt aligha kezdődik. Két ember együtt talán ki tud jönni 120-130e HUF/hó pénzből, ha élére teszik a fillért is. Gyerekeseknél kicsit persze más lesz az osztás. (Varg)
„Annyiból lehet jól élni, ami elég arra, hogy az ember egyen-igyon, kifizesse a számláit, vehessen egy házat pl. kölcsönből, vehessen új autót, amit ha akar, 3-4 évente simán lecserél. Plusz a fizetése folyamatosan növekedjen az inflációt és egyebeket figyelembe véve, mindezt egy olyan munkaszerződéssel, ami szavatolja, hogy ha jól végzed a munkád, akkor nem rúghatnak ki a főnök unokatestvérének a kisfia miatt, akinek éppen a te állásod kell”. (Attila)
„Legyen annyi tartalékod, hogy akár egy évet is ki tudj húzni munkanélküliként, ha úgy hozza a sors, és ne azzal induljon, hogy a kocsidat eladod, mert sem fenntartani nem tudod, és pénzed sincs, ezzel kapásból buktál pár milliót áttételesen.
De ne kelljen 1 évet sodródnod, mert olyan munkaerőpiaci politika van, hogy 1 hónapon belül új és jobb állásod van. Na ezt hívják élhető világnak. Egy barátom úgy fogalmazta meg, hogy átlagos életmód, ne kelljen nézni bevásárláskor az árakat, és minden hónap végén megmaradjon 30-40 ezer forint, amit félre lehet tenni.” (Mátyás)
„Szerintem a különbség az átlagos és a jó között az, hogy az átlagosnál a boltban nézed az árakat, a jónál meg otthon, amikor lekönyveled és megtervezed a következő 3 hónapot.” (Róbert)
„Elég szubjektív, hogy kinek mi a kényelmes. Én például szeretek minőségi kaját enni, ha olyanom van, utazni, szórakozni. Nyilván akad család, ahol gyerek is van...� Egy par esetében azt gondolom, hogy ez 600 ezer nettó körül kezdődik havonta...” (László)
„Hát min. 250e. ft (nettó!!!) a min. amiből már „ki lehetne jönni” kb.” (János)
„Budapesten ebből hó elején le is adhatsz 180-200.000-et lakásra, megeszel 40.000-et, telefon, tv, internet 15-20.000, autó fenntartás, parkolás 30.000. Ez ritkásan jön ki ennyiből, és semmi luxus nincs ebben még.” (Dani válasza Jánosnak)
„Nagyon sok mindentől függ. Nézzük: városban, vidéken vagy fővárosban esetleg annak közvetlen agglomerációjában? Kertes ház, panel, társasház...? Saját lakás / ház vagy bérlemény? Hitel van-e?
Családtag, gyerek van-e, aki nem él velünk, de támogatást kell fizetni, gondoskodni kell róla? Autó kell-e? Fűtés típusa? Háziállat? Dohányzó vagy nemdohányzó család? Gyerekek kora, neme, érdeklődése? Felnőttek hobbija? Szeretnek/akarnak-e főzni, sütni otthon vagy inkább gyorskaja, kajarendelés, étterem? Ez csak pár szempont. Mindenkinek másak az igényei...
Megmondom a frankót, hogy otthon saját, modern családi ház van, kis konyhakerttel, amit művelünk, zöldség, gyümölcs van rendesen, nem vagyunk nagy evők, sőt majdnem vegák.
Vidéki nagyváros szélén lakunk, ahol kell a 2 autó vagy 1 autó és egy robogó, mert buszmegálló 15 perc séta a legközelebbi. A rezsi átlag 40-45 ezer. Fával és gázzal fűtünk. Van egy óvodás gyerekünk, egy macska. Mindenhol led vagy energiatakarékos izzó. Nem járunk szórakozni, se étterembe csak nagyon ritkán.
Autóval is csak bevásárlás, ügyintézés, gyerek oviba a városon belül. Minden nap főzünk otthon. Én ezt is átlagos vagy inkább azon felüli életnek tartom. 150-200 ezerből ezen a színvonalon az egész család boldogan élt (nem fejenként!!!).
Oké, itt nem volt félretett pénz, nem volt nyaralás / telelés, nem tartható egész évben ez az állapot, de mi ennyiből is boldogok voltunk, mikor mondjuk munka nélkül voltam. Valaki ennek a tízszereséből sem.” (Tamás)
„500.000-1.000.000ft / hó között. Ebből telik az alapdolgokra, és arra is hogy képes legyél fenntartani. Mondom, hogy éhező gyerek voltam, most sem élek jól, viszont bejárónőként láttam a full top milliomost és a közepes életmódot, s én a közepesre szavazok, amit az imént leírtam. Most 17 órát dolgozom/nap és alig élek meg.” (Yina)
„Kb. 100-120 ezer Ft/fő. A legkisebbeket is beleértve.” (Emese)
„Kényelmesen? Havi másfél millió. egy négy fős családnak havi fél milla azért még messze van a kényelmes életmódtól. Meglehet élni belőle, hiszen 125 ezer/hó jut fejenként, de azért ez inkább csak vegetálás. A szégyen az, hogy sok magyarnak még ennyi se jut.” (Sándor)
„Egy 5 fős család 5x120.000,-Ft=600.000,-FT/hó él meg jól. Persze, ha már megvan a ház, a kocsi-k cégesek...” (Szabolcs)
„Egy 4 fős családnak a kényelmes élethez ( évente 1 hét nyaralás 1 hosszú hétvége és egy kis tartalék, ha elromlik valami legyen hova nyúlni) fejenként legalább 150.000 Ft / hó.” (Beáta)
„1000 Euro/ Fő. Négy fős család legalább 2500 Euro/ hó.” (Zsolt)
„Vegetáláshoz albérletben 300, a jó élethez 500. A második összeg amiből már lehetséges váratlan kiadás, és lehet spórolni saját lakásra, nyugdíjra stb. Mindez egy főre.” (Zsófia)
„300e per fő.” (Zita)
„300 000 nettó.” (Csaba)
„Szerintem nettó 250 000 fejenként...” (József)
Ezek voltak tehát a Határátkelő Facebook-oldalán megfogalmazott vélemények. Ha gyors összegzést szeretnék, akkor azt mondanám, hogy a többség szerint 200 ezer – 300 ezer forint között mozog fejenként az a nettó összeg, amiből már normális, „kényelmes” életet lehet élni.
Ha ezt összevetjük a KSH adataival, akkor azt látjuk, hogy erre ma egy átlagos kereső, kétgyermekes magyar családnak esélye sincs, egy gyermektelen pár esetében viszont nem is olyan lehetetlen elérni a célt.
Azt már majd ti megmondjátok, jó-e ez így.
HÍRMONDÓ
Németországi munkák az egyszerűtől a bonyolultig
Azt már le sem írjuk, milyen sok magyar dolgozik (vagy szeretne dolgozni) Németországban, most nekik kínálunk lehetőségeket. A végén azért lesz egy meglepő ugrás is.
Balatoni bajok
Ha nyár, akkor drámai hangú nyilatkozatok a Balaton környéki munkaerőhiányról – körülbelül ez a forgatókönyv immár évek óta Magyarországon. Idén sincs másként, és a helyzet egyáltalán nem javul.
A magyarok elvándorlása nagyobb gond, mint a menekültek
Hiába a kormányzati propaganda, többen gondolják úgy, hogy a magyarok elvándorlása nagyobb problémát jelent Magyarországnak, mint a menekültek esetleges érkezése – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Még évekig mehetnének a határátkelők Nagy-Britanniába
A parlament felsőháza, a Lordok Háza gazdasági bizottsága átmeneti időszakot javasolt, ami azt jelenti, hogy a kelet- és nyugat-európai dolgozókat egy ideig még alkalmazni kell a brit gazdaságban.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Az utolsó 100 komment: