Sok mindenen lehet eszméletlen nagyokat vitatkozni, de az ételek, a gasztronómia ezen belül is kiemelt helyet foglal. Ki mit eszik, miért azt eszi, miért nem máshogyan eszi, és egyáltalán, a káposztás cvekedli borssal vagy cukorral jobb? A címben tehát a hangsúly ezúttal az „egy” szón, van ez az egy pedig Digger, akit a hét eleji, a Ramadánról szóló poszt ihletett meg. Vitatkozni tehát lehet, és kell is, de azért a hangnemre ügyeljünk. :)
És természetesen várom a hasonló írásokat, ti mit esztek, hogyan készítitek el, miként hatott rátok annak az országnak a gasztronómiája, ahol éltek? A cím a szokásos hataratkeloKUKAChotmail.com.
„Ez egy gasztroposzt. Eredeti (mármint Digger által adott – HÁ) címe mégis az, hogy CSAK. Miért? A gasztronómia szekértáborok sokaságából áll. Ebből következik, hogy a leggyakrabban használt szó a CSAK.
A gasztrosznobok számtalanszor kifejtik hogy CSAK a farmermarketből, CSAK az organikus, CSAK a háztáji, CSAK Beethoven kilencedik szimfóniájának taktusaira kitojt tojást, CSAK Monopolyt játszó disznók oldalasából hasított szeletet, CSAK Arnold Master kondigépeken kigyúrt marhák bélszínjét hajlandók fogyasztani.
Ők azok, akik csalhatatlanul felismerik az ocsú között a tiszta búzát. Bármelyik vakteszten megbuknának azt garantálom, megtettem már sokszor. Volt olyan, aki jóízűen falatozta a feleségem sütötte pulyka felsőcombot, és közben elmagyarázta, hogy ő soha az életben pulykát nem enne és azt már messziről a szagáról felismeri.
Ez a poszt viszont nem erről akar szólni. Inkább arról, hogy a hagyományokat sutba dobva unortodox módon is lehet jókat enni. Hogy itt kint kétezer kilométerre az otthontól is meg lehet találni a finomat. Hogy miért akarunk mi magyarok a világ végén is autentikus magyar ételeket enni?
Az életben sok mindent szeretnénk kipróbálni. Nyilván nem mehetünk el minden tengerpartra, nem nézhetünk meg minden Világörökség által védett gyönyörűséget, és nyilván nem próbálhatunk ki minden autómárkát, valamint nőt. Törekedni kell rá de attól még hiányos lesz a paletta.
Viszont az ételek terén csak a fantáziánk szabhat határt. Pláne egy olyan városban, mint London. Itt minden népcsoport konyhája megtalálható és elérhető.
Akkor csapjunk bele a lecsóba...
Szó szerint. Egyik kedvenc ételem a lecsó. Tény, hogy nem hagyományos módon eszem. Hosszú lére eresztve, egy evőkanál cukorral és legalább 6-8 főtt tojást beleszeletelve szeretem. Színes kaliforniai paprikából, nem löttyedtre főzve, hanem roppanósra az igazi. Tudom, tudom, a lecsó CSAK úgy jó, hogy...
Nem érdekel. ÉN így szeretem.
Másik kedvenc a csülök. A csülök a disznó egyik legnemesebb alkatrésze. Van rajta minden, hús, zsír, cupák, bőrke. Mi készen szoktuk venni valamelyik hipermarket grillpultjánál. Nem egyformák, ez például egy Sainsbury's csülök.
Egy ilyen csülök egy evésre simán elég, ha viszont fokozni szeretnénk az élvezeteket akkor némi kelkáposztafőzelékkel párosítva igazi mennyei étel. Itt minden zöldségáru az év minden szakában frissen rendelkezésre áll és megfizethető áron. Szóval egy ilyen főzelék szeletelt sült csülökkel ott van a csúcs közelében.
Nézzünk néhány egzotikumot. Ezeket a család nem nagyon preferálja ezért, ha nyáron hazautaznak akkor teret adok mértéktelen élvezetüknek. Gondoltam egyszer, hogy én nem halhatok meg addig, amíg nem ettem homárt. Nosza a Morrisonsban vettem egyet és otthon nekiálltam. Való igaz, hogy egy erős kombináltfogó kell hozzá, de a sikerélmény megéri.
Ami megmarad utána, az is figyelemreméltó.
Szintén az egzotikumok közé tartozik a fekete kagyló. Mindenhol lehet kapni többféle formában, fillérekért. A legjobb a fokhagyma ízesítésű. Gyakran veszek otthonra, de az olasz étteremben is egyik kedvencem ez a kagyló rizottóval tálalva.
Van egy elektromos sütő itt mellettem és múltkor a Morrisonsban vettem két szelet kardhalat kíváncsiságból. Csodaszép halhús, petrezselymes újkrumplival fejedelmi étel.
Szoktam azért átlagos húst is sütni a platnin. Ez közönséges marhaszelet a la natúr tálalva.
A magyar ételikonok között előkelő helyet foglal el a húsleves. Vasárnapi ebédek elmaradhatatlan kelléke. Kevesen tudják igazán jól csinálni. Leginkább azok nem, akiknek kőbe vésett receptjük van rá.
A „CSAK” konyhát mindig fenntartásokkal fogadjuk. A „CSAK” konyha a begyöpösödött konyha. A kőbe vésett szokások konyhája. Miközben életünk változik, szokásaink változnak, ízlésünk változik.
Lehet nosztalgiával visszagondolni nagymamánk aranysárga húslevesére, de én valahogy nem kívánom az ujjnyi vastag zsírt a tetejéről. Nyilván '38-ban aratáskor kellett a kalória, sőt én most sem vagyok ellensége a zsírbevitelnek, de az lehetőleg ne a húsleves tetején nyilvánuljon meg.
Szóval húslevest igyekezzünk minél vénebb állatból főzni. A húsnak és csontnak bele kell főni a levesbe és annak idő kell. Nem véletlen, hogy a legjobb húsleves öreg kakasból, tyúkból, marhából van.
A marhahúsleves a műfaj királya, de vigyázni kell, mert ránézésre nem tudjuk megállapítani a korát. Főztünk mi már ököruszálylevest minden marhák öregapjából, ami nyolc órai főzést jelentett, igaz, hogy kihűlve a kanál megállt benne.
A zöldségek örök vita, nem is taglalnám, csak annyit tennék hozzá, hogy sok legyen benne és ne hiányozzon belőle a zellergumó. Főzés közben a levesnek úgymond pöszörögni kell, valahol a forráshatáron innen.
A Feleségem a műfaj igazi tudója, nála jobban senki nem tud ilyen aranysárga igazi jó húslevest megalkotni.
Most pedig egy tipikus, és talán csak a magyar konyhára jellemző ételt mutatok be. Ez az étel szintén egy emblematikus magyar konyhai produktum. Persze biztos lesznek olyan filoszok, akik az Ómagyar Mária Siralomból levezetik, hogy már a kelták is körömpörkölt szafttal kenték be nyilaik hegyét, de én még nem találkoztam más nemzetek konyhájában a disznókörömmel. Pláne ilyen megbecsültséggel.
Kérem szépen, a jól elkészített körömpörkölt az ragad, nyúlik és szépen enni képtelenség. Urak, úri módon ne egyék. Hogy átköltsem Woody Allen mondását, undorító-e a körömpörkölt fogyasztása? Igen, ha JÓL csinálják.
Járulékos előnye, ha néhány drótszerű sörteszál meredezik rajta. Az az igazi torok kéményseprője. Ezen a képen egy tökéletes műgonddal kivitelezett körömpörkölt látható Zoli barátom ajánlásával.
Felhívnám a figyelmet a háttérben látható kenyérre. Az igazi friss foszlós fehérkenyeret CSAK így szabad szeletelni. Vastagra, rusztikusra, tépettre, olyanra, kedves barátaim, hogy kedved legyen tovább tépni.
Mindazonáltal kíváncsi lennék, hogy más nemzetek mit csinálnak a disznókörömmel. Aki tudja, írja meg.
Gasztronómiai ámokfutásunk felső régiójából most szálljunk alá a pokol legmélyebb bugyraiba. Azt hiszem, hogy a Digger és a Paradicsomos Húsgolyó fogalma ugyanolyan elválaszthatatlan páros, mint Bonnie & Clyde volt annak idején.
Amikor kijöttünk ide és munkám sem volt, meg nem tudtam, mikor lesz és takarékoskodni kellett, akkor találtunk egymásra. Örömmel jelentem be, hogy a gyengéd érzelmek a mai napig tartanak és szinte nincs hét, hogy ne tennék magamévá egyet-kettőt.
Általában paradicsomos babbal és skót golyóval együtt eszem. A skót golyó az egy nagy fasírt, egy egész főtt tojással a közepén. Elkészítése igen bonyolult. Beleteszem a tányérba a két skót golyót és ráöntőm a paradicsomos húsgolyót, és babot. Beteszem a mikróba három percre. Fogyasztás előtt rácseppentek két csepp Iguana en Fuego kurva erős paprikaszószt. Összekeverem és betolom arcba az egészet.
Néha szoktam szendvicset is készíteni. Platnin megsütök némi bacont és beillesztem két kenyér közé. Ez ragad a vesére, barátaim...
Már-már perverz módon szeretem a halat. Halat eszek hallal. A füstölt hal különösen a gyengém. Bár attól tartok, hogy ezt a blogot olvasó úri közönség nem lelkesedne eme apróhalért.
Anorexiás testemnek néha szüksége van tiszta zsírbevitelre is. Természetesen jó sok sóval kombinálva, hogy az egészséges táplálkozás látszatát is kerüljük. Szóval a fehér sósszalonna, aminek a közepe rózsaszínbe hajlik az igen erős fegyver a kóros soványság ellen.
Na de ahogy az a tömény zsír omlik a szájban, friss kenyérrel és paprikával vagy kovászos uborkával... A Kínai Császár sem eszik finomabbat.
Aztán ugye vannak a kolbászok. Itt is lehet enni ugyanazt a jó roppanós fröcsögős sült kolbászt mustárral, mint otthon bármelyik kifőzdében. Tény, hogy otthon jobb. Nem a kolbász miatt. Nem a mustár miatt.
Na de otthon egy piaci talponálló kifőzdében sültkolbászt enni mustárral, fehér kenyérrel... Utánozhatatlan. Viszont itt is van, meg lehet csinálni csak a kifőzde hangulata hiányzik.
A sült húsok is megérnek néhány szót. Nálunk előkelő helyezésük van a heti menüben. Általában tarja vagy császárhús formájában főtt krumplival. Mondjuk egy tányér sült császárhús fokhagymásan krumplipürével Ramsbury sörrel lenyomatva igencsak fel tudja dobni a jóérzést.
A boltok grillpultjában vett aranysárga oldalasok és egyéb disznóalkatrészek igen finomak, nemcsak szépek. A Morrisons ennek a műfajnak kiváló művelője ezek onnan származnak.Na, de nézzünk valami diétásabb ételt is. A heti menü egyik kiemelkedő vacsorája a párolt zöldség főtt rizzsel és virslivel. Én meg szoktam locsolni édes chili szósszal, attól lesz igazán finom. A párolt karfiol, brokkoli nagy kedvencem. Egyébként a virsli gyakori étel nálunk, különböző köretekkel.
A következő étel szintén egy számomra unortodox alkotás. A paprikás krumpliról nekem teljesen más az elképzelésem és az emlékem. Mifelénk ez máshogy készült.
Viszont a feleségem meg így csinálja, apróra vágott krumplival, hosszú lében csipetkével és virslivel. Megmondom úgy, ahogy van, igen hamar megbarátkoztam vele, mert fantasztikusan finom. Tudom, ez is egy ilyen „CSAK” étel, mindenki jobban tudja, de ez azon tényen nem változtat, hogy nagyon finom.
Elérkeztünk az egyik legvitatottabb magyar ételhez. A pörkölt, kérem szépen, nemzetközi viharokat gerjeszt. A külföld a pörköltet gulyásként ismeri. Hogy ez hogyan alakult ki, nem tudom de a Kárpát-medencén kívül a pörköltet gulasnak nevezik.
Ez még hagyján, de Magyarországon belül is sok téveszme forog vele kapcsolatban. Tény, hogy a magyar háziasszonyok többsége paprikást csinál pörkölt címszó alatt.
Ne menjünk ebbe mélyebben bele, tény, hogy feleségem is gyakran csinál pörköltet, ami valójában paprikás. Általában tarjából szokta, mert az kicsit szaftosabb, mint a karaj. Meg tudok enni hozzá egy vájdling tejfölös uborkasalátát.
Bár én nem vagyok vega, és azt vallom, hogy nem azért kapaszkodtam fel néhány millió év alatt a tápláléklánc csúcsára, hogy visszatérjek a bokorevők közé, mindezek ellenére szívesen fogyasztok zöldségeket.
Feleségem a párolt zöldségek elkészítésének igazi tudora. Akár nyersen, akár párolva, a legváltozatosabb formában képes elkészíteni. Beszéljenek a képek.
A hazai süteményekről sem kell lemondanunk. A magyar süteménypaletta két kiemelt népszerűségű darabját mutatom be. Mindkettő házi készítésű kiváló termék, amikről csak szuperlatívuszokban lehet beszélni.
A mákos kalács Zoli barátom feleségének, Juditnak a produktuma, a krémes pedig feleségem barátnőjének Anitának a remekműve.
Végezetül bemutatom fiamnak, a 12 éves Benedeknek első ételkészítési próbálkozását. Ő vette meg a hozzávalókat, ő keverte ki és a végeredmény egy egészen kiváló kőrözött lett. Jól van Beni, büszke vagyok rád.
Miért írtam meg ezt a posztot? Hogy bemutassam, miket eszünk itt messze Albionban. Ha kell kitalálunk ételeket, ha kell, megtaláljuk a hazai ízeket, egy biztos, éhen nem halunk.
Szerény testtömegemet nem a hangyák hordták össze. Ebből a posztból kimaradt az éttermi ételkínálat, de az már túl hosszú lett volna úgyhogy az egy későbbi poszt témája lesz.
Köszönöm, hogy elolvastátok.”
HÍRMONDÓ
Beintett az EU a britek javaslatára
Nem ájultak el az európai vezetők Theresa May brit kormányfő javaslatától, ami a Brexitet követően is garantálta volna a már ott élő uniós polgárok maradását. Az általános vélemény az volt, hogy a javaslat kezdetnek nem rossz, de kevés.
Macron üzent Orbánnak
Több lap is Európa nem szupermarket címmel hozott le interjút Emmanuel Macron francia elnökkel, amiben az államfő egyebek mellett üzent a kelet-európai vezetőknek, és kiemelte a német-francia kapcsolatok fontosságát.
Esküdj, ha Hollandiában élnél!
Hamarosan fel kell esküdniük azon állampolgárságot kérelmező bevándorlóknak, akik integrációs kurzusokon vesznek részt. A törvényt a holland parlament felsőháza fogadta el, a szenátusi jóváhagyás után pedig októbertől lép hatályba.
A moderálási alapelveket itt találod, amennyiben általad sértőnek tartott kommentet olvasol, kérlek, jelezd emailben a konkrét adatok megjelölésével.
Az utolsó 100 komment: